Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1117
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postzuv, on 19 mai 2018 - 20:49, said:


Da,am avut noroc de vreme frumoasa.Daca prognoza arata nasol nu e obligatoriu sa se si infaptuiasca.In cazul meu,a fost la fel pentru Sintra.Inca cu vreo 4 zile inainte era prognozata ploaie pentru Sintra(de 4 aplicatii diferite,pe smartphone) si asta pana si cu 12 ore inainte.Pana la urma,n-a plouat...
Incep sa sper 🤗🤗🤗🤗

#1118
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Manastirea São Vicente de Fora
Aici se afla panteonul familiei regale Braganza.Tot aici au o galerie cu ilustratii ale fabulelor lui La Fontaine facute din "azulejos",placile acelea de ceramica smaltuita.
Pe acoperis este o terasa ce ofera vedere de 360 grade asupra orasului.De altfel,Lisabona e,de departe,orasul cu cele mai multe puncte de belvedere pe care le-am vazut vreodata.
Foarte aproape de Panteao Nacional,la aproximativ 300m.

Attached Files



#1119
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Miradouro das Portas do Sol
Punct de belvedere.Exista si o mica terasa cu preturi mai mult decat decente unde poti bea ceva bucurandu-te de privelistea exceptionala(pe langa destul de multe alte restaurante/baruri/cafenele cu pozitii mai mult sau mai putin avantajoase).Misuna destul de multi indivizi de culoare(ca in multe alte orase vest-europene,de altfel) incercand sa-ti vanda felurite rahatisuri si abordandu-te cu "my friend",desi e prima data cand ii vezi.
La aproximativ 500m de manastirea Sao Vicente de Fora,in coborare.Se poate ajunge si cu vestitul tramvai 28 insa nu recomand batrana conserva.E lent(drumul e ingust,plin de tuk-tuk-uri si masini,se circula foarte greu) si superaglomerat.

Edited by zuv, 20 May 2018 - 20:12.


#1120
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Miradouro de Santa Luzia
Situat imediat langa Miradouro das Portas do Sol.Le desparte o biserica,Igreja de Santa Luzia.

Attached Files



#1121
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Se de Lisboa
La 350m de Miradouro de Santa Luzia,in coborare.Se poate ajunge si cu tramvaiul 28,pentru cine nu vrea sa mearga pe jos.

Attached Files



#1122
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Arco da Rua Augusta
Se urca cu liftul.Acces gratuit cu Lisbon Card.Altfel e vreo 2,5 euro/adult.

Attached Files


Edited by zuv, 24 May 2018 - 14:52.


#1123
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
Luni am plecat si eu. Vremea 20-21 de grade, sincer ma asteptam sa fie mai cald.

#1124
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
E linga ocean, nu are cum sa fie prea cald.

#1125
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Buna seara !
Superba Lisabona !🎉🎉🎉
Am plecat plinã de griji si acum m-am relaxat total!
Zborul cu Tap a fost exemplar,plecare la timp,aterizare la fel .In Lisabona ploua,dar o ploaie prin care puteai merge fara ☂☔
Am fost mega norocosi sa se elibereze apartamentul dimineata si cand am ajuns noi era si curatenia fãcutã ,exact la marele fix-am bãgat o porție strașnicã de somn si cand ne-am trezit soarele era sus pe cer.Se înseninase si era f placut.Este într-adevãr mult mai rece ca in București ,dar apa genereazã curenți reci si e normal.
Cazarea ne-a permis sa parcurgem perpedes distanta pina la Praça Da Comércio (cca 1 km)
Orașul ne-a fascinat-nu e nici murdar (pina acum),are si lifturi si scãri rulante la metrou 🤓🤓,hernia soțului e la locul ei 🤣🤣.
Prețurile sunt f decente la mancare si bãutura (adicã vin si bere 🤗)
Abia asteptam sa purcedem maine la explorat in amãnunt .

#1126
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Elevador de Santa Justa
Aproape de Arco de Rua Augusta ~500m.Al doilea cel mai aglomerat obiectiv turistic din Lisabona,dupa Mosteiro dos Jerónimos.Am stat 90 de minute la coada.Gratuit cu Lisbon Card.Odata ajuns sus,ai doua posibilitati:iesi catre oras,in Largo do Carmo sau urci pe platforma de observatie.La asta din urma accesul se face pe o scara ingusta,in spirala,care da ceva emotii celor cu rau de inaltime.Accesul se plateste(daca nu ai luat bilet combinat ascensor+punct de observatie sau e gratuit in cazul posesorilor Lisbon Card).E un nene la baza scarii care verifica biletele.De coborat se coboara pe o alta scara,identica,nu pe unde ai urcat.
Pentru coborare la nivelul strazii coada la ascensor e muuult mai mica,probabil multi ies catre Largo do Carmo si de aici se indreapta spre alte zari.

Edited by zuv, 26 May 2018 - 12:49.


#1127
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lisabona - Castelul Sao Jorge
Nu foarte impresionant ca si castel,insa pozitia sa,in cel mai inalt punct al orasului,il face un excelent punct de belvedere.Are programul cel mai extins dintre obiectivele principale ale Lisabonei,in sezonul cald se inchide la 21:00.

Attached Files



#1128
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Salutare.
Voi pleca si eu in Portugalia in septembrie in vacanta.
Biletele de avion le-am luat de la TAP, iar rezervarile sunt facute pe booking.

Traseul ar fi urmatorul:
In prima zi voi inchiria masina din aeroport (de la EuropCar ma gandesc, dar sunt deschis la recomandari) pentru a merge in Algarve. Cazarea o voi avea in Lagos pentru 5 nopti si voi sta la plaja si voi vizita zona, avand masina.
In drum spre Lagos vreau sa merg pe podul Vasco da Gama si sa ma opresc la outlet-ul Freeport.
La intoarcere vreau sa ma intorc pe podul 23 Aprilie, sa opresc la pranz la Cascais si dupa masa sa ajung la Cabo da Roca, apoi seara sa las masina la centrul de inchiriere si sa ma cazez in Lisabona pentru inca 4 nopti.

In Lisabona m-am gandit la urmatorul itinerariu:
Ziua 1
Basilica Estrella- Tram 28 - Castel Sao Jorge - Miradouro das Portas do Sol - Miradouro Santa Luzia - Lisbon Catedral - Comercio Plaza - Arco da Rua Augusta

Ziua 2
Jeronimos Monastery - Museu Marinha - Padrão dos Descobrimentos - Torre de Belem

Ziua 3
Sintra (Pena Palace + inca unul, nu m-am hotarat inca) - Lisabona Ascensor da Gloria - Piata Ribeira (cumparaturi)

Ziua 4
Stadion Benfica - Mall Colombo - Aeroport.

Voi cumpara Lisboa Card, pentru a sta mai relaxat in ceea ce priveste transportul in oras si intrarea la obiectivele turistice.

Ce parere aveti de planul meu? Aveti recomandari?
Multumesc

#1129
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcostinthebest, on 29 mai 2018 - 09:33, said:

Ziua 2
Jeronimos Monastery - Museu Marinha - Padrão dos Descobrimentos - Torre de Belem
Nu stiu daca a fost doar ghinionul meu sau asa e in mod obisnuit insa la Mosteiro dos Jeronimos coada e infernala.In cazul meu,a durat peste 2 ore.
Pont(neverificat personal,insa):stand la coada i-am auzit pe unii ca poti cumpara biletul combinat manastire+Muzeul de Arheologie(unde coada era muuult mai mica) si intri direct la manastire.

View Postcostinthebest, on 29 mai 2018 - 09:33, said:

Ziua 3
Sintra (Pena Palace + inca unul, nu m-am hotarat inca)
Aici n-as rata Quinta da Regaleira,din punctul meu de vedere e cel mai spectaculos obiectiv din Sintra.

View Postcostinthebest, on 29 mai 2018 - 09:33, said:

Ziua 4
Stadion Benfica - Mall Colombo - Aeroport.
Ceva similar am facut si eu,ordinea a diferit putin:Mall Colombo(se deschide cel mai devreme)-Stadion-Muzeu Cosme Damiao-Zoo-Aeroport.Eu am zburat la intoarcere cu Wizz,care decola pe 18:30.
La stadion(si muzeu),pentru a beneficia de reducerea cu Lisbon Card trebuie sa iei biletele de la casele de unde incepe turul stadionului.La casele de la muzeu nu pot da cu reducere,habar n-am de ce,n-am inteles.

Edited by zuv, 29 May 2018 - 11:22.


#1130
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postcostinthebest, on 29 mai 2018 - 09:33, said:

Ziua 2
Jeronimos Monastery - Museu Marinha - Padrão dos Descobrimentos - Torre de Belem
Sa nu uiti, daca tot esti prin zona, Pasteis de Belem. Ai mai putea vedea pe fuga Museu Nacional dos Coches.

View Postcostinthebest, on 29 mai 2018 - 09:33, said:

Ziua 3
Sintra (Pena Palace + inca unul, nu m-am hotarat inca) - Lisabona Ascensor da Gloria - Piata Ribeira (cumparaturi)
Daca ajungi acolo la prima ora si te misti repede poti vedea chiar 3 obiective.
Dar, dupa cum spune si #zuv, Quinta da Regaleira este de neratat.

View Postjudas, on 30 mai 2018 - 06:37, said:


View Postcostinthebest, on 29 mai 2018 - 09:33, said:

Ziua 1
Basilica Estrella- Tram 28 - Castel Sao Jorge - Miradouro das Portas do Sol - Miradouro Santa Luzia - Lisbon Catedral - Comercio Plaza - Arco da Rua Augusta
Elevador de Santa Justa, poate ??

Edited by judas, 30 May 2018 - 06:39.


#1131
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Atunci Pena si Quinta da Regaleira Posted Image .
Pasteis de Belem era in capul meu cand am facut traseul pe ziua aceea dar nu l-am trecut.
Multumesc zuf si judas, voi tine cont de sfaturile voastre.

#1132
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Mai e putin si plec si eu luna asta in Lisabona, poate ma ajuta cineva, care cunoaste sistemul de transport. Ajung cu avionul wizz air la ora 22,50, poate ma lamureste cineva cum ajung de la aeroport la  urmatoarea adresa din Belem, in apropiere de manastirea ieronimilor - Rua Vieira Portuense 72. O alta intrebare ar fi cand plec trebuie sa eliberez apartamentul la ora 11, unde pot lasa bagajele in zona, caci plecarea cu avionul este la ora 23?

Edited by scoty, 02 June 2018 - 17:19.


#1133
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcostinthebest, on 02 iunie 2018 - 10:30, said:

Pasteis de Belem era in capul meu cand am facut traseul pe ziua aceea dar nu l-am trecut.
Ia in calcul si coada infernala de aici,cred ca dureaza pe putin 30 de minute.Personal,am spus "pas"...

View Postscoty, on 02 iunie 2018 - 17:18, said:

Mai e putin si plec si eu luna asta in Lisabona, poate ma ajuta cineva, care cunoaste sistemul de transport. Ajung cu avionul wizz air la ora 22,50, poate ma lamureste cineva cum ajung de la aeroport la  urmatoarea adresa din Belem, in apropiere de manastirea ieronimilor - Rua Vieira Portuense 72.
Poate te ajuta asta...

View Postscoty, on 02 iunie 2018 - 17:18, said:

O alta intrebare ar fi cand plec trebuie sa eliberez apartamentul la ora 11, unde pot lasa bagajele in zona, caci plecarea cu avionul este la ora 23?
Nicaieri pe unde am fost,nu mi s-a refuzat lasarea bagajului la hotel dupa eliberarea camerei(evident,cand am avut nevoie de optiunea asta)

View Postcostinthebest, on 02 iunie 2018 - 10:30, said:

Multumesc zuf
Zuv... :)

#1134
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
zuv, despre pasteis de belem cred ca am spus de macar 2 ori ca exista o sala mare in spate unde servesc la mase. cred ca e si o buna ocazie de a te odihni cateva minute bune.

costinthebest, referitor la depozitarea bagajului: e musai in zona belem sau se poate si central?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate