Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1063
octavian10

octavian10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2018
Multumesc frumos pentru informații.

#1064
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
nu iti trebuie masina in lisabona. daca iei cazare centrala (ceea ce ar fi indicat) chiar te-ar incurca. nici pt sintra-cabo da roca-cascais nu ai avea nevoie. doar pt coasta algrave, banuind ca vreti sa vedeti plajele.

#1065
octavian10

octavian10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2018
Gata m-am lămurit. Fără masina inchiriata. Multumesc frumos pentru ajutor.

#1066
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postoctavian10, on 31 ianuarie 2018 - 15:56, said:

sa achizitionezi acel card valabil pe 3 zile?
Fa-ti calculul in functie de programul si obiectivele pe care vrei sa le atingi si vezi ce valabilitate a cardului (24h, 48h sau 72h) ti se potriveste mai bine.

#1067
octavian10

octavian10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.01.2018
Cel de 72 h e cel mai potrivit. Mersi mult pentru sfat.

#1068
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
M-am intors din calatorie si pot sa adaug cateva sfaturi extra fata de ceea ce s-a spus deja in ultimele 4-5 pagini:
- orasul in perioada de extrasezon este destul de linistit si liber, nu ai cozi la obiective ci dimpotriva, am putut face poze linistit peste tot, fara sa fiu deranjat de alti turisti. Chiar si cu tramvaiele galbene (28, 12, 15) am mers lejer, nu a fost aglomeratie. Atentie doar la circuitul tramvaiului 28, se lucreaza pe o portiune pe langa catedrala Lisabonei si in loc de tramvaie se folosesc maxi-taxi-uri (tot galbene LOL).
- tot in perioada de iarna, vremea este placuta (doar seara este cam rece), cu 14-16 grade ziua (am prins si 18 grade maxim), si 10 grade noaptea. Asadar, pentru cei care urasc aglomeratia, cozile si soarele dogoritor al verii, extra-sezonul este excelent pentru o astfel de plimbare.
- transportul este f. bine pus la punct, chiar nu merita sa inchiriezi masina. Tren, metrou, tramvai, transport fluvial... toate sunt conectate excelent si daca ai un Card Lisabona nu mai platesti nimic, nu mai stai sa reincarci cardurile Viagem si nici nu iti calculezi cat credit mai ai pe ele (in general transportul este 1,45 euro pe majoritatea mijoacelor, dar tramvaiele galbene si funicularele / elevador sunt mai scumpe). Daca totusi ajunge cineva cu masina prin Lisabona, sa stiti ca traficul este foarte lejer, sunt multe locuri de parcare... sunt sofer si imi sar in ochi imediat aceste aspecte. Nici nu se compara cu Roma, Paris sau Barcelona... de traficul din Bucuresti nici nu mai zic... este complet alta lume. Ca pieton, se facea rosu la trecere si nu venea nici o masina pe strada, puteai sa traversezi in voie fara sa tii cont de semafor.
- Circuitul Sintra-Cabo da Roca-Cascais este dificil de facut intr-o singura zi. Noi am luat trenul din Rossio intr-o zi (se poate lua si din Oriente, depinde ce e mai aproape de cazare) si am mers in Sintra, iar a doua zi am luat trenul din Cais do Sodre catre Cascais.
- In Sintra nici sa nu va ganditi sa mergeti pe jos, este f. lung drumul, cam 6 km pana la Palatul Pena / Castelul Maurilor. Cu autobuzul 435 platiti 5,50 Euro un drum dus-intors, noi am urcat direct la Palatul Pena si am vizitat si Castelul Maurilor. Biletul combinat la cele 2 obiective are reducere 5% si se poate cumula cu cei 10% oferiti de cardul Lisabona. Am platit cam 9,90 la Pena si 6,20 la Castelul Maurilor, deci un total de 16 Euro in loc de 19. Ca si timp, ambele obiective ne-au luat aproximativ 3,5 ore (10:00 - 13:30), apoi am coborat in centru cu autobuzul, fix de unde se desparte drumul spre Quinta Regaleira si am vizitat si acest obiectiv. Cu cardul Lisabona ai reducere 20%, deci platesti cam 4,80 Euro... acest obiectiv este separat de restul, are alta administratie, de asta nici nu se poate combina biletul... Sincer, va recomand toate cele 3 obiectivele in Sintra, unul mai frumos ca altul... nici nu stiu cum sa le pun in ordine in functie de cat de mult mi-au placut. Pena este colorat si unic, Castelul Maurilor este impresionant ca fortareata militara si peisaj, Quinta Regaleira este un loc mistic si deosebit. Nu le-as fi ratat pentru nimic altceva din vacanta asta la Lisabona. Dupa o plimbare prin centrul Sintrei si cumparat souveniruri, am ajuns inapoi in gara pe la 16:30. Deci clar nu e timp si de Cascais in aceeasi zi, decat daca renunti la anumite obiective. De aici se poate merge catre Rossio sau Oriente, functie de ce ati mai dori sa vizitati seara.
- In Cascais ne-am plimbat, am cumparat souveniruri (aici am gasit cele mai bune preturi) si am mers la Boca do Inferno, apoi am revenit in gara sa luam autobuzul 403 spre Cabo da Roca. Autogara e langa gara, dar e subterana, si nu se vede, noi am intrebat un taximetrist ca nu o gaseam. Pentru drum am platit 3,35Euro din Cascais pana in Cabo da Roca.
- La Cabo da Roca bate vantul chiar si in zilele cele mai frumoase si calme, nu am rezistat prea mult aici. Desi initial ne-am propus sa ne plimbam pana la una din plajele din apropiere, vantul si indicatoarele cu "Interzis" ne-au facut sa ne schimbam planul.
- In Lisabona recomand sa nu ratati Muzeul Trasurilor, Palatul Ajuda, Muzeul Faiantei (Azulejos). Sunt gratuite cu cardul Lisabona, si am impresia ca sunt subapreciate in comparatie cu alte obiective din Top10... dar sunt foarte frumoase.
- Cardul Lisabona 72h si-a facut toti banii... am dat 40Euro pe el, iar la un calcul sumar pe transport si intrari la muzee am fi dat fara el vreo 70Euro, deci am scutit cam 30 Euro.
- Aplicatia de Android Zemato recomandata aici pe forum a fost excelenta pentru a gasi restaurante mai ieftine, si o recomand si eu mai departe. Am mancat f. bine peste tot (la cateva strazi de centru gasesti mici restaurante si taverne excelente), am platit in medie 8 euro pe felul principal pentru o persoana si am ales doar restaurante cotate peste 3,5 stele din 5. Daca alegeti sa mancati direct in centru, pe strada principala care duce de la Rossio la Praca do Comercio, asteptati-va sa platiti 12-16 euro pentru felul principal.
- In Praca do Comercio am gasit un magazin de vinuri unde se pot si degusta. Se ia o cartela pe care platiti garantie 1 euro (recuperabili la returnarea cartelei dupa degustare) si o incarcati cu ce valoare vreti, minim 3 euro. In magazin exista dozatoare de unde puteti alege din vreo 25-30 sortimente de vinuri, cu preturi diferite per pahar, unde platiti cu acel card preincarcat. Eu am consumat 10 euro si am testat destule vinuri, pretul mediu pe un pahar fiind de 1,5 euro (gasiti si la 1 sau 1,25 euro, dar si la 8 euro paharul). Dupa degustare veti sti exact ce sa cumparati de pe rafturile magazinului.

#1069
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
Noi am fost 4 persoane (2 cupluri) si ne-am descurcat cu transportul in comun, fara masina inchiriata. Metroul se ia direct din aeroport, depinde unde aveti hotelul.
Am folosit Lisabona Card pentru o zi si am reusit sa vedem aproape toate punctele interesante, majoritatea incluse gratuit: liftul Santa Justa, Arco da Rua Augusta, Lisboa Story Center (foarte frumos prezentata istoria Lisabonei), tramvaiul 28 catre Castelul Sao Jorge, Museul National al Trasurilor (in Belem), Manastirea Jeronimos - cu faimoasa patiserie Pasteis de Belem intre cele doua obiective -, Padrao do Descobrimentos, Turnul din Belem, dar si Pilar 7 Experience - un lift panoramic la piciorul podului 25 Aprilie cu o priveliste deosebita asupra estuarului. Astea le-am facut in prima zi. Cu Lisabona Card aveti transportul inclus.
A doua zi am fost la Sintra. Acolo am luat un ghid din gara. Avand in vedere relieful extrem, s-a dovedit o alegere buna. Pentru 30Euro/persoana ne-a plimbat toata ziua pe la toate castelele, pe malul Oceanului la Cabo da Roca si pe niste plaje fabuloase si ne-a adus la Cascais. Noi am optat pentru tren, dar daca vreti poate veni sa va ia din Lisabona si sa va aduca inapoi. Va las numarul lui, are Whatsapp si e foarte comunicativ si dragut: Yuni 00351918736300. Culmea, cubanezul conduce un Lodgy de care e fooooaaarte mandru Posted Image
Pe malul celalalt este statuia Cristo Rei - nu m-a impresionat prea tare -, probabil si datorita peisajului dezolant din zona, a paraginei care afecteaza intreaga zona. 101 circula la jumatate de ora si nu poti folosi cardurile Viva Viagem.
Noi am mai fost la stadionul da Luz la un meci Benfica - Boavista, dar si prin malluri: Colombo este cel mai mare, Vasco da Gama e mai mititel...

Attached Files



#1070
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Buna dimineata si Paste fericit tuturor!
Pe 24 mai vom pleca la Lisabona pentru 5 zile si de acolo inca 5 in Algarve!
Despre Lisabona ne-am facut cat de cat idee ,ce vom vizita,cum ne vom organiza cu transportul ,mii de mulțumiri user-ilor care au detaliat atat de frumos si explicit totul.
Vom avea zbor matinal din București cu Tap Portugal-vom ajunge la ora 8:30 in Lisabona .Speram sa ne putem lasa bagajele la destinație pentru ca avem un apartament închiriat si check -inul se face dupa ora 15!
Dupa 5 nopti in Lisabona vom decola spre Faro,tot cu un zbor in prima parte a zilei-vom ajunge in jur de 10:30 in Algarve.
De aici începe nebuloasa 🤔-am decis sa ne cazam in Portimao si de aici sa explorăm (atat cat vom avea timp) plajele superbe din sudul Portugaliei.
Vreau sa închiriem o masina de pe aeroportul din Faro,dar nu mi-e clar de la ce firma-sunt diferențe destul de mari de pret intre ele pentru același tip de masina-vrem ceva gen VW golf .
N-am vrea sa ni se retina o garantie enorma -de ordinul a 1000-2000€,chiar daca prețul închirierii va fi putin mai măricel.
Noi vom merge cumva in extrasezon-24 mai-2 iunie.
Va sunt pe deplin recunoascatoare pentru păreri împărtășite despre închirierea de masina in Faro!
Sarbatori cu bine!

#1071
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View Postzugry, on 28 februarie 2018 - 13:27, said:

Noi am fost 4 persoane (2 cupluri) si ne-am descurcat cu transportul in comun, fara masina inchiriata. Metroul se ia direct din aeroport, depinde unde aveti hotelul.
Am folosit Lisabona Card pentru o zi si am reusit sa vedem aproape toate punctele interesante, majoritatea incluse gratuit: liftul Santa Justa, Arco da Rua Augusta, Lisboa Story Center (foarte frumos prezentata istoria Lisabonei), tramvaiul 28 catre Castelul Sao Jorge, Museul National al Trasurilor (in Belem), Manastirea Jeronimos - cu faimoasa patiserie Pasteis de Belem intre cele doua obiective -, Padrao do Descobrimentos, Turnul din Belem, dar si Pilar 7 Experience - un lift panoramic la piciorul podului 25 Aprilie cu o priveliste deosebita asupra estuarului. Astea le-am facut in prima zi. Cu Lisabona Card aveti transportul inclus.
A doua zi am fost la Sintra. Acolo am luat un ghid din gara. Avand in vedere relieful extrem, s-a dovedit o alegere buna. Pentru 30Euro/persoana ne-a plimbat toata ziua pe la toate castelele, pe malul Oceanului la Cabo da Roca si pe niste plaje fabuloase si ne-a adus la Cascais. Noi am optat pentru tren, dar daca vreti poate veni sa va ia din Lisabona si sa va aduca inapoi. Va las numarul lui, are Whatsapp si e foarte comunicativ si dragut: Yuni 00351918736300. Culmea, cubanezul conduce un Lodgy de care e fooooaaarte mandru Posted Image
Pe malul celalalt este statuia Cristo Rei - nu m-a impresionat prea tare -, probabil si datorita peisajului dezolant din zona, a paraginei care afecteaza intreaga zona. 101 circula la jumatate de ora si nu poti folosi cardurile Viva Viagem.
Noi am mai fost la stadionul da Luz la un meci Benfica - Boavista, dar si prin malluri: Colombo este cel mai mare, Vasco da Gama e mai mititel...
Multumesc ca ai împărtășit cu noi numărul lui Yuni;l-am salvat si cu siguranța vom apela si noi la el pentru vizita in Sintra!Mai ales ca știe toate cotloanele din zona si chiar ne-am dori sa bifam toate obiectivele din Zona intr-o singura zi,fara sa ne rupem f rau picioarele!🤗

#1072
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012

View PostMusette76, on 07 aprilie 2018 - 10:25, said:

Buna dimineata si Paste fericit tuturor!
Pe 24 mai vom pleca la Lisabona pentru 5 zile si de acolo inca 5 in Algarve!
Despre Lisabona ne-am facut cat de cat idee ,ce vom vizita,cum ne vom organiza cu transportul ,mii de mulțumiri user-ilor care au detaliat atat de frumos si explicit totul.
Vom avea zbor matinal din București cu Tap Portugal-vom ajunge la ora 8:30 in Lisabona .Speram sa ne putem lasa bagajele la destinație pentru ca avem un apartament închiriat si check -inul se face dupa ora 15!
Dupa 5 nopti in Lisabona vom decola spre Faro,tot cu un zbor in prima parte a zilei-vom ajunge in jur de 10:30 in Algarve.
De aici începe nebuloasa 🤔-am decis sa ne cazam in Portimao si de aici sa explorăm (atat cat vom avea timp) plajele superbe din sudul Portugaliei.
Vreau sa închiriem o masina de pe aeroportul din Faro,dar nu mi-e clar de la ce firma-sunt diferențe destul de mari de pret intre ele pentru același tip de masina-vrem ceva gen VW golf .
N-am vrea sa ni se retina o garantie enorma -de ordinul a 1000-2000€,chiar daca prețul închirierii va fi putin mai măricel.
Noi vom merge cumva in extrasezon-24 mai-2 iunie.
Va sunt pe deplin recunoascatoare pentru păreri împărtășite despre închirierea de masina in Faro!
Sarbatori cu bine!
Avenida da Liberdade 180C, 1250-146 Lisabona-aceasta este locația in Lisabona ,la 100 m de stația de metrou Avenida si la 800 m de gara Rossio!
Cred ca vom avea acces facil spre toate zonele turistice ale Lisabonei !

#1073
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005

View PostMusette76, on 07 aprilie 2018 - 10:25, said:

Buna dimineata si Paste fericit tuturor!
Pe 24 mai vom pleca la Lisabona pentru 5 zile si de acolo inca 5 in Algarve!
Despre Lisabona ne-am facut cat de cat idee ,ce vom vizita,cum ne vom organiza cu transportul ,mii de mulțumiri user-ilor care au detaliat atat de frumos si explicit totul.
Vom avea zbor matinal din București cu Tap Portugal-vom ajunge la ora 8:30 in Lisabona .Speram sa ne putem lasa bagajele la destinație pentru ca avem un apartament închiriat si check -inul se face dupa ora 15!
Dupa 5 nopti in Lisabona vom decola spre Faro,tot cu un zbor in prima parte a zilei-vom ajunge in jur de 10:30 in Algarve.
De aici începe nebuloasa �-am decis sa ne cazam in Portimao si de aici sa explorăm (atat cat vom avea timp) plajele superbe din sudul Portugaliei.
Vreau sa închiriem o masina de pe aeroportul din Faro,dar nu mi-e clar de la ce firma-sunt diferențe destul de mari de pret intre ele pentru același tip de masina-vrem ceva gen VW golf .
N-am vrea sa ni se retina o garantie enorma -de ordinul a 1000-2000€,chiar daca prețul închirierii va fi putin mai măricel.
Noi vom merge cumva in extrasezon-24 mai-2 iunie.
Va sunt pe deplin recunoascatoare pentru păreri împărtășite despre închirierea de masina in Faro!
Sarbatori cu bine!
Pentru masina iti recomand aici

http://www.avis.ro/a...eciale,avis_360

Fiindca este cu asigurare full, fara fransiza, nu ti se vor opri de pe card sute de euro. Eu am luat asa in Italia si am fost foarte multumit. Am rezervat din nou pentru iunie in Madeira.

#1074
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Mynameismada,multumesc tare mult!Intru acum si fac configurarea!

#1075
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Vara asta ,,must" Portugalia, Lisabona, Porto si daca mai e timp si bani Algavre. Intrebare: cu ce companie sa zbor din Bucuresti catre Lisabona?

#1076
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
cu care te avantajeaza ca orar si pret.

#1077
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postscoty, on 11 aprilie 2018 - 07:56, said:

Intrebare: cu ce companie sa zbor din Bucuresti catre Lisabona?
Eu am luat la TAP pentru dus.Pt intors,Wizz.Dar,cum spune si dariuscha,depinde de ce nevoi/pretentii are fiecare.

#1078
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Pont gastronomic pentru cei care se vor caza in viitor in zona centrala a Lisabonei ( zona Baixa-Chiado, aproape de piata Rossio si gara Rossio ).
Buffet de Leao este un "All You Can Eat" situat pe Rua 1 de Dezembro 93.
Tot in apropiere se afla si un Pingo Doce.

Attached Files


Edited by raul_6776, 11 April 2018 - 14:08.


#1079
Psico

Psico

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.01.2018
Buna. Sunt din Portugalia. Dacă aveți întrebări, eu sunt fericit să răspund :)

View Postscoty, on 11 aprilie 2018 - 07:56, said:

Vara asta ,,must" Portugalia, Lisabona, Porto si daca mai e timp si bani Algavre. Intrebare: cu ce companie sa zbor din Bucuresti catre Lisabona?

TAP, Wizz, Blueair

#1080
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Noi am optat pentru Tap si la dus si la întors !Ni s-au părut ok orele de zbor si prețurile cand am rezervat noi.
Am beneficiat de o oferta prin Noiembrie2017 si am putut opta pentru un zbor București -Faro cu un stopover de 5 nopti in Lisabona si practic ,zborurile Lisabona -Faro si retur nu le-am plătit ,doar București -Lisabona si retur.

View PostPsico, on 11 aprilie 2018 - 15:15, said:

Buna. Sunt din Portugalia. Dacă aveți Ă®ntrebări, eu sunt fericit să răspund :)
Multumim pentru bunele intenții !
Locația aleasa de noi-Avenida da Libertad e ok pentru explorarea zonei turistice ?
Multumim !

http://www.booking.com/Share-NNeHEX

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate