Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#1027
georgianahornea

georgianahornea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.09.2017

 canarel, on 01 octombrie 2017 - 13:53, said:

am avut cam 24-25C la Porto si 27-28C in Lisboa.
apa? si-n miezul verii e cam rece apa la ei, n-am avut curiozitatea s-o incerc, nu ne-am dus ptr plaja.
in Cabo da Roca am ajuns pe-un soare puternic, cald chiar daca adia vantul si-n doua minute a venit dinspre ocean o ceata deasa incat dupa un sfert de ora aveam parul ud-ud.

1505659882786.jpg IMG_20170915_105337.jpg   IMG_20170916_141543.jpg   IMG_20170919_111850.jpg   IMG_0299.JPG   IMG_20170919_195823.jpg   IMG_20170918_165803.jpg   IMG_20170920_144951.jpg   IMG_20170921_144314.jpg   IMG_20170921_160607.jpg   IMG_20170921_163207.jpg   IMG_20170916_145653.jpg
Merci de raspuns si....de poze!

#1028
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
canarel, poti sa mi spui, te rog, autobuzele de care povesteai tu - TST  Transportes Sul do Tejo,sunt Carris?urmeaza sa plec pe 10 octombrie si inca imi "fac temele"...:)

#1029
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
e o alta companie, iei bilete de la sofer.
vacanta placuta!

#1030
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
multumesc.

#1031
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce imi recomandati de vizitat acum in Lisabona, si imprejurimi, 7 zile?  (nu turism religios, nu fado)

recomandari asteptate:
-galerii/muzee de arta contemporana;  clasice, doar daca au ceva special + arhitectura frumoasa.
-muzica, distractii, atmosfera locala.
-carciumioare+mancaruri/bauturi locale bune.

Multumesc anticipat celor care imi raspund si imi dau ponturi placute.
(nu ma apuc sa citesc 60 de pagini pe forum... Cine doreste, poate primi de la mine recomandari pentru Europa, mai putin Scandinavia si Balticele)

Edited by Quantum, 10 October 2017 - 11:34.


#1032
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

 Quantum, on 10 octombrie 2017 - 11:31, said:

-galerii/muzee de arta contemporana;  clasice, doar daca au ceva special + arhitectura frumoasa.

https://gulbenkian.pt/museu/en/

 Quantum, on 10 octombrie 2017 - 11:31, said:

-carciumioare+mancaruri/bauturi locale bune.

- GINJA (Lichior de cirese amare)
- BACALHAU (Cod sarat si uscat) - pe mine nu m-a dat pe spate dar il gatesc in multe feluri
- CALDEIRADA (Tocana de peste)
- TRIPAS (Burta, organe interne, legume)
- ALCATRA
- CARACOIS/CARACOLETAS (Melci mici/mari)

#1033
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 Quantum, on 10 octombrie 2017 - 11:31, said:

Multumesc anticipat celor care imi raspund si imi dau ponturi placute.
(nu ma apuc sa citesc 60 de pagini pe forum... Cine doreste, poate primi de la mine recomandari pentru Europa, mai putin Scandinavia si Balticele)
Macar 10 pagini daca citeai incepand in oridine descrescatoare gaseai multe informatii.
Asa, fara niciun pic de efort astepti totul la nas, urat.
Adaug si faptul ca ti-a raspuns un coleg si a ramas doar cu multumirile anticipate, ah si un like.

Edited by Tz3posu, 17 October 2017 - 14:49.


#1034
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Va salut, m am intors ieri din Lisabona. Nu revin cu alte amanunte fata de ce s a scris anterior (informatiile au fost ft.bune) pe topic, doar cateva impresii. Lisabona are un farmec aparte, pe care daca l “simti”, n are cum sa nu ti placa.E adevarat, sunt gunoaie pe unele strazi, aglomeratie,etc…insa daca pleci cu aceasta idee…cu ea te vei intoarce. Tramvaiele 12, 28, 15 si 25 acopera toate punctele de interes.Toate sunt istoricesi e o placere sa te plimbi. 28 e cel mai faimos si cel mai aglomerat, am vazut cozi de peste 100 de persoane, aproape toata ziua. Cineva spunea mai jos  “mergeti la capat s aprindeti loc” e o gluma…. Cel mai lejer e dupa ora 17.30, insa toata lumea se arunca pe acest tramvai (reclama, ghiduri) uitand de celelalte…La capat toata lumea coboara doar in acest 28, in rest, mai inchid ochii,ceea ce trebuie profitat. Nu trebuie ratate miradores (aveti deunde alege)- cele mai spectaculoase mi  s au parut in curtea castelului si la biserica Graca. Transportul pare complicat insa este extrem de simplu.Cel mai rapid ramane metroul , insa pot fi folosite si autobuzele si tramvaiele, unde cu o calatorie poti merge 60 minute. Eu am folosit abon de o zi de 6,15 euro pt a scuti timpul/efortul intre obiective. Nu spun ca seara, cand ajungeam in camera eram ft.obositi, iar daca aveti cazarea undeva in varful unei strazi….e nasol. Cat priveste mancarea incercati carciumile mici, cu meniu scris de mana, sunt cele mai accesibile si gustoase. Se poate manca si in unele magazine Pingo Doce, o mancare gatita si surprinzator de buna si ieftina. Cafea, pasteis, nu trebuie ratate, toate sunt bune (am luat de la 7  firme diferite), iar cele din Belem nu mi s au parut extraordinare, mai mult reclama (sufletu comertului, deh…). Preturi mici in market, noi fiind cazati intr un apartament am cam trecut prin ele, mai mult obligat… Nu ratatti vinurile, extraordinare, toate, de la 1,5 euro in sus…Vin porto Ferreira (mi a placut mie pt ca am vizitat fabrica din Porto acum 10 ani) la 5,9 euro…..Excelent. Exista un supermarket mare la subsolul mall-ului Vasco Da Gama (statia Oriente) unde gasiti cele mai multe sortimente de vinuri. Si cele mai ieftine, bineinteles…. Revenind la mancare, sotia e innebunita dupa chinezarii si m a carat de maimulte ori la un restaurant asiatic (Wok Oriental) chiar langa intrarea la elevator Santa Justa (unde se formeaza coada) – all you can eat 8 euro, ft buna si variata (caracatita salata, creveti, calamar,etc…..).Apropo, nu ratati vizita in Belem  cu manastirea Jeronimos +esplanada+muzeul calestilor. O zi in Sintra, care a fost un tur de forta:  Pena, castelul Maur, palatul National, Quinta da Regaleira.Apoi autobuzul spre Cabo da Roca (45 min), apoi spre Cascais (20 min) unde ne am plimbat putin(plaja e ft aproape de gara 5 min), frumusel.Apoi trenul spre Lisboa.Plecat cu trenul de  8.10 din gara Rossio, intors la 20.00. Palacio National din Sintra este saracacios, parca au trecut unii prin el si au luat tot ce e frumos, nu merita, parerea mea. Timp&bani pierduti. In Lisboa, nu trebuie ratate : National Azulejo Museum, Muzeul Gulbenkian,Cristo Rei (panorama excelenta, urcati cu liftul). Cele 3 funiculare (se intra gratis cu pass de o zi), plimbari prin cartiere, fado&Co, biserici, piete, cafenele…. Exista un tur de 3 ore gratuit insa noi am mers atat de mult incat ne a ajuns… (amanute la cerere)Martea si sambata, langa Panteon e un targ de vechituri de unde se pot cumpara niste cadouri frumoase…Magnetii sunt superbi, gasiti la 1 euro, insa cele mai ieftine portelanuri le am gasit la metrou Monitz, jos, sunt cateva magazine ale unor indieni/pakistanezi. In fiecare zi am avut norocul sa ascultam in fiecare seara, in praca do comercio, chiar langa micuta plaja, o formatie ft.buna.In tot orasul veti gasi muzica live, langa restaurante, cafenele,etc.Pt. amanunte, va stau la dispozitie.Am ramas cu 6 cartele Viva Viagem goale pe care le donez. Se pot ridica de langa benzinaria PETROM din Dorobanti,langa liceul I.L.Caragiale. Poze in urmatoarele zile.Concedii placute!

#1035
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
2 cartele s au dus, mai am 6. Posted Image Posted Image Posted Image

Lisboa, octombrie 2017.

Poze.

Cateva.

Attached Files



#1036
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 patraulea100, on 20 octombrie 2017 - 21:19, said:

2 cartele s au dus, mai am 6. Posted Image Posted Image Posted ImageLisboa, octombrie 2017.Poze.Cateva.
Frumoase poze, ajung și eu la varã, poți sã-mi faci o lista cu zece obiective ,,must see'' in Lisabona? Mulțumesc!


#1037
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Merci. Totul e frumos acolo...Daca rasfoiesti ultimele  pagini gasesti raspunsul la intrebarea ta. Nu dureaza mult, insa informatiile sunt excelente. Concediu placut.
Mai am 6 cartele Viva Viagem pe care le donez.Primul venit, primul servit. Pot fi ridicate din Piata Dorobantilor.

#1038
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
Salutare, am 2 intrebari pentru cunoscatori:
1. Merita o vizita la Cascais in martie? Stiu ca e o statiune de plaja...intreb poate mai e ceva de facut/vizitat pe acolo.
2. Autobuzul 403 (Sintra - Cabo de Roca - Cascais) merge in ambele sensuri? Intreb ca ma gandeam sa fac Sintra o zi, iar Cascais + Cabo de Roca in alta zi si as vrea sa ma intorc din Cabo de Roca in Lisabona prin Cascais, fara sa trec prin Sintra.

Mersi

#1039
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

 Taw, on 27 decembrie 2017 - 16:02, said:

Salutare, am 2 intrebari pentru cunoscatori:
1. Merita o vizita la Cascais in martie? Stiu ca e o statiune de plaja...intreb poate mai e ceva de facut/vizitat pe acolo.
2. Autobuzul 403 (Sintra - Cabo de Roca - Cascais) merge in ambele sensuri? Intreb ca ma gandeam sa fac Sintra o zi, iar Cascais + Cabo de Roca in alta zi si as vrea sa ma intorc din Cabo de Roca in Lisabona prin Cascais, fara sa trec prin Sintra.

Mersi
1. O plimbare prin centru (mic dar cochet) si un drum la Boca do Inferno. Daca merita, tu decizi....
2. Da, 403 merge in ambele sensuri intre Cascais Terminal si Gara din Sintra (cu oprire la Cabo da Roca)

#1040
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Buna ,
In primavara ajung in Lisabona cu serviciul si o sa avem doar cateva ore libere in ultima zi , cred ca vreo 10 ore.
Ce as putea vedea intr-un timp asa de scurt ?
O sa stam in centru , am vazut pe harta ca in apropierea hotelului e Jardim Constantino ; eu as vrea sa merg la Oceanario , dar nu stiu daca avem timp ( mai ales daca or fi cozi la bilete ).
Sau macar o zona mai frumoasa , o piata , unde sa putem ajunge pe jos , ceva care v-a placut voua , unde sa mancam ceva specific , sa facem poze....
Am vazut pe harta ca metroul e aproape de hotel , dar as prefera pe jos , mai vezi cate ceva.

#1041
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, in 10 ore ai timp sa vezi pe fuga destule obiective.
Ai putea bifa:
1. Praça do Comércio o piața foarte frumoasa cu deschidere la fluviu
2. Castelul São Jorge de unde ai un view splendid asupra orașului și in drum spre acesta Lisbon Cathedral Sé de Lisboa
3. Oceanario

Probabil ca ai timp și de altele dacã apelezi la metrou sau tren.
Tine cont întodeauna de organizarea sensului de vizitare pentru ca Lisabona este un oraș cu diferențe de nivel foarte mari. Piața comerțului este in sensul de coborâre la nivelul apei, când o iei spre catedrala ești in urcare și asemenea spre castel.



#1042
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 der25, on 08 ianuarie 2018 - 18:02, said:

Buna ,
In primavara ajung in Lisabona cu serviciul si o sa avem doar cateva ore libere in ultima zi , cred ca vreo 10 ore.
Ce as putea vedea intr-un timp asa de scurt ?
O sa stam in centru , am vazut pe harta ca in apropierea hotelului e Jardim Constantino ; eu as vrea sa merg la Oceanario , dar nu stiu daca avem timp ( mai ales daca or fi cozi la bilete ).
Sau macar o zona mai frumoasa , o piata , unde sa putem ajunge pe jos , ceva care v-a placut voua , unde sa mancam ceva specific , sa facem poze....
Am vazut pe harta ca metroul e aproape de hotel , dar as prefera pe jos , mai vezi cate ceva.


Salut,
uite cateva  indicii unde ai putea petrece cateva ore

http://www.golisbon....eing/top10.html


Torre Bellem este in apropiere de Manastirea Jeronimos: tot in zona este si Monumentul Descoperitorilor(Monument to the Discoveries) , Castelul San George este situat in centrul Lisabonei.
In plus, Praca de Comercio este o zona in care gasesti restaurante multe si unde poti face cateva poze. La fel si Piata Rossio.

http://www.touropia....ions-in-lisbon/


Bafta!!! Nu vei stii cand vor trece cele 10 ore...

Edited by lls869, 08 January 2018 - 20:02.


#1043
inadki

inadki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2007
Puteti lua metroul Pana la Piata comertului (Praca do Comercio),poze, mancare, apoi de acolo la pas pe malul apei pana la Ocenarium daca va tin picioarele.
Asa...scurt de o jumatate de zi.

#1044
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Va multumesc tuturor pentru idei.

Cred ca o sa mergem la Piata comertului cu metroul , apoi repede la Oceanariu , dar mi se pare mult de mers pe jos , nu e metrou ceva ? Si acolo cam cat timp se pierde , nu e coada la intrare ? Sa zic ca pierdem vreo 2-3 ore sa ne uitam pe acolo , cel putin , zic eu si trebuie sa mergem de acolo repede la hotel, sa ne luam bagajele.
Din pacate , turnul Belem cred cred ca nu-l putem vedea si nici castelul Sao Jorge . Trebuie sa tin cont si de ce a zis Tz3posu , cu diferenta de nivel , in caz ca mergem mult pe jos.
O sa citesc din urma sa vad ce povestiti de biletele de metrou .
Oricum , m-ati ajutat mult !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate