Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 

inca o casa din lemn, la deal (beneficiar Kamikz)

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
I simply hate you and your breath-taking landscape :D

#146
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
cu parere de rau anunt pe toti cei care sunt interesati de acest topic ca am scos proprietatea la vanzare, asa cum este, cu catzel cu purcel. momentan asta e singura modalitate ca acest proiect sa fie continuat. Pentru intrebarile care mai apar voi incerca sa raspund cand pot.

#147
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Nu pot spune decat Succes!!!

Cu banii rezultati poti sa construiesti altundeva, aceeasi sau alta idee, cu experienta dobandita aici.

Cand ai timp sa imi raspunzi la intrebarile de pe pagina anterioara..

#148
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
un coleg forumist m-a intrebat recent despre construirea gratarului anexat la foisor. Ma bucur ca am inspirat pe cineva! Iata cateva idei.

este un design propriu, care a plecat de la o singura chestie masurata: dimensiunea unei caramizi de samota. Pt restul am folosit un caiet cu patratele, considerand caramida echivalenta cu 2 patrate. Practic am mers invers, adica am proiectat dimensiunea aproximativa a gratarului apoi am turnat baza.

Nu este ceva f. complicat, singura chestie mai cu emotii a fost bolta, pt care m-am documentat din site-urile DIY din state. am folosit ca si suport 2 bucati de scandura subtire taiate curbat la dimensiune, pe care am batut leaturi cu lungimea egala cu adancimea spatiului de ardere. caramizile din bolta sunt doar un singur rand, restul este beton armat cu plasa de buzau (curbata).

Materiale:
- numarul de caramizi cred ca se poate numara din poza. Le-am avut "acasa" , asa ca am construit din ele pana s-au terminat (vezi inaltime cos)
- liantul: ciment + var+ nisip (2+2+4)

cost total nu mai stiu ca a trecut ceva timp de atunci si am folosit multe materiale (si fierul pt gratarul de ardere) care le-am avut pe acasa

ceeace am gresit:

- cosul de fum putea fi mai gros, cu debit mai mare
- panta boltei trebuie sa fie invers cum e la mine, adica creste catre cos. cu cat mai abrupta cu atit mai bine.

acest design are un avantaj; prin montara unor usi de metal se poate transforma f. usor in cuptor de paine/pizza

Bafta la mesterit!


PS. anul acesta ne-am planificat cateva chestii marunte in cadrul acestui proiect. Speram intr-un viitor mai dinamic.

Edited by kamikz, 12 April 2010 - 22:48.


#149
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Anul trecut nu a adus nimic spectaculos in evolutia proiectului. Am conservat tot ce s-a putut prin zona, eforturile majore fiind directionate catre schimbarea domiciliului si catre oblajuirea celor 2 popandai, ai caror gestionare ne maninca cel mai mult timp liber.

Cu toate astea, cele 2 spatii existente le-am amenajat putin, garajul fiind spatiu de depozitare, iar viitoarea pivnita transformandu-se in camera de locuit. Ne-a ramas suficient mobilier si echipament de uz casnic incat sa o utilam la un nivel care poate sustine 4 persoane.

Ca sa fie mai comod, peste podeaua de beton am pus un strat de polistiren de 3 cm, peste care un osb de 6, iar apoi mocheta. Astfel nu este asa frig jos.

Cam atit s-a intamplat anul trecut.

Anul acesta am coonsiderat ca reumatismul ne ameninta, asa ca am instalat prima daca o caiha de tabla, care insa nu a facut fata, asa ca am schimbat-o cu o soba de teracota antica, luata de pe net , facuta bucati apoi reasamblata la fata locului. Acu am in ce sa imi toc lemnele ramase de la cofraje :-))

Speram ca anul asta va fi mai practic in ceeace priveste evolutia.

Edited by kamikz, 07 March 2011 - 14:57.


#150
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Salut Kamikz, am citit topicul tau. imi place solutia constructiva cu boltari pentru pivnita/beci/demisol, ma intereseaza sa ii folosesc si eu. Dar spune-mi, in proiect asa ti s-a recomandat, sa folosesti stalpi armati la colturi si intermediari? Nu se putea arma in interiorul boltarilor, cu 4 bare de fier, plus barele orizontale care se puneau oricum? Nu ar fi fost suficient?

#151
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Proiectul zicea perete de beton de 30 cm. M-am gandit la urmatoarele aspecte: lemn de cofrat cumparat, timp de executie, rezultat necontrolabil (linii drepte), versus, metoda cu boltari, care daca ai grija, iasa perfect si poti sa si armezi si pe verticala si pe orizontala. Plus ca e mai usor la tencuit si iasa mai ieftin.  

La colturi nu se putea aplica metoda asta pt ca nu ieseau ca si dimensiune si nu incapea fierul cu etrierii de 25.

Eu sunt multumit de rezultat, de 2 ani nu este nici o problema cu toata chestia, asa ca o consider bifata for life.

Ref. la structura, multi mi-au zis ca ii facuta pentru casa de caramida si nu de lemn (adica e prea tzapana). Atita bai sa fie. Daca ma razgandesc, iaca, pot sa continui cu caramida mai in sus.

#152
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
multumesc pentru rapiditate.
deci, in proiect nu scrie ca trebuia sa folosesti boltari, din cate inteleg.
eu intentionez sa fac un proiect unde sa se precizeze si treaba asta
pentru colturi exista niste boltari patrati, exact pentru asa ceva (stiu, tu nu mai ai nevoie acu)
ideea este (inca o intrebare), ai avut ceva infiltratii, in interior se se vede ceva umezit la peretii beciului?
PS. eu intentionez sa fac fundatia din acesti boltari, pe un teren orizontal si peste, o structura de lemn

#153
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postnewages, on 5th April 2011, 11:26, said:

PS. eu intentionez sa fac fundatia din acesti boltari, pe un teren orizontal si peste, o structura de lemn
in anglia se construieste mult asa

#154
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
da? nu am stiut.
pare a fi o metoda interesanta si oarecum economicoasa, si in sensul ca este mai usor de facut fara prea multa forta de munca.
problema este daca proiectantii nostrii accepta asa ceva

#155
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
succes in continuare!

#156
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
am sa incerc sa revin cu poze si update-uri la situatie.
terenul nu s-a vandut, deoarece toti cumparatorii il vroiau gratis, iar asa ceva nu imi pot permite.
In ultima perioada am fost foarte ocupat cu produsul banilor pentru sustinerea echipei, asa ca evolutia proiectului a avut de suferit. Suntem doar 4 :-)
Am facut doar strictul necesar, ce se putea face cu 2 maini si un utilaj care si-a dat duhul si a fost reinviat (deh, pasiunile).

Revin cu poze...

#157
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
in acest post as dori sa sumarizez ce s-a intamplat in 2010-2011.
In afara de faptul ca cele mai multe eforturi s-au canalizat pe conservarea proprietatii, cu preponderenta pe perioadele de iarna, prea multe investitii nu am reusit sa facem, si drept urmare nici evolutia nu a fost spectaculoasa.
Lucrarile de consolidare au constat in construirea parapetului din fata casei, cel care sustine partea dinspre deal si se uneste cu bucata care vine de sub trepte,
protejarea planseului de la cota 0 contra apei si inghetului,
efectuarea buzei de protectie a bazinului subteran de apa
continuarea trotuarului si parapetului din spatele casei
adunarea materialelor pentru construirea camerei tehnice (oportunitate ivita la un vecin care a modificat proiectul si a folosit altceva in loc de caramida)

Pentru punctele 1,3,4 am folosit materialele care le aveam deja la fata locului.
la 5 am folosit un acaret 4x4 care l-am reinviat din morti, care a carat vreo 9 paleti de caramida si cateva grinzi, in timp ce devenea din ce in ce mai bun... Povestea lui e un pic mai sus

Acuma imi dau seama ca poze nu prea am facut.
Probabil lipsea spiritul documentativ, iar "sedintele" in aer liber le-am consumat la maxim, fara sa ne gandim la imortalizarea momentului.
iata totusi cateva:

[ https://lh4.googleusercontent.com/-SGTT0fcAuik/UPmsfssUoAI/AAAAAAAAAo8/KuM2ItCjdgA/s640/DSC00248.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://lh3.googleusercontent.com/-Wx3wTAT9nTI/UPmsvMLt1MI/AAAAAAAAAo0/zAvottpDvQQ/s640/DSC00474.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kamikz, 18 January 2013 - 22:25.


#158
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
asta e situatia acu o saptamana, sau mai bine zis la inceputul anului 2013.
[ https://lh3.googleusercontent.com/-o3rsULBcoes/USOVteGg0rI/AAAAAAAAA-E/qAN5dJNuW1Q/s817/DSC_0086.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poza asta explica mai bine ce s-a intamplat cu parapetul de sub scara si cel in continuarea acestuia. In spatele zidului de caramida este un strat de beton de aprox 20 cm, ranforsat cu fier beton atit pe orizontala cat si pe verticala. Urmeaza ca atunci cand se usuca vremea (si zidul) , sa curat caramizile in continuare cu peria de flex, dupa care suprafata se va curata de praf prin spalare , se va aplica un strat de lac de piatra, apoi urmeaza chituirea rosturilor.
Cand termin cu aia, voi construi balustrada aferenta treptelor , care va fi din lemn, si se va "conecta" de zidul de caramida prin conespanuri.

Peretele garajului si pivnitei este placat cu polistiren de 3, roz, peste care s-a aplicat plasa de buzau de 4 cu ochiuri de 10, prinsa in dibluri (cam 6-8 per mp) un strat subtire de tencuiala, peste care s-a placat cu piatra. Sper ca astfel sa obtin putinul de izolatie care este nevoie ca vara sa nu "arda" betonul de la caldura soarelui, iar iarna sa nu fie prea rece inauntru. Scap si de infiltratiile de apa din perete datorate ploii.

#159
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
N-am mai fost pe aici de cam de multisor. Asta nu inseamna insa ca lucrurile nu evolueaza cu constructia.
Fiind limitati la buget , mergem inainte doar cu ce se poate, limitand muncile meseriasilor si incercand sa facem noi cat se poate mai mult.
Anul acesta lucrurile au capatat un iz de civilizatie, avem apa curgatoare, curent la priza si la becuri, precum si acces la informatie in forma unei antene parabolice.
Ultima gaselnita in materie de coabitanti a fost un pârș , care ne-a intampinat putin indignat la ultima vizita, de parca el ar fi proprietarul si nu noi. Am aflat intre timp ca este specie protejata si destul de rara, ceeace ne bucura deosebit de mult. Aici sunt linkuri catre pagini cu informatii despre specie, si pun si pozele de prim plan.
http://www.zooland.r...glis_-5342.html
http://www.e-pets.ro...sii-dumbravelor

https://lh3.googleus...=w339-h225-p-no

https://lh5.googleus...=w340-h225-p-no

asa ne sta bine acum (sistem de captare a apelor pluviale, conectat la bazinul subteran):

https://lh4.googleus...=w301-h225-p-no

last minute:

https://lh4.googleus...=w311-h207-p-no

Edited by kamikz, 20 August 2013 - 09:03.


#160
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012
felicitari!

cand poti mai pune cate o poza, mai ai "clienti" noi care citesc forumurile pentru solutii.

#161
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
pentru eitarea unor subintelegeri, doar vreau sa subliniez ca partea principala a constructiei nu exista inca, teoretic suntem tot la cota 0.
Ceeace s-a ridicat si se vede in poze este o camera tehnica, cea care va contine elementele legate de utilitati (apa, curent, incalzire) si este din caramida. Momentan apa si curentul sunt "trase".

AM sondat piata acum in toamna pentru a vedea care ar fi preturile pentru realizarea casei, insa din ofertele primite imi dau seama ca suntem inca departe de a o avea gata.
Am primit oferte de la 13000 pana la 28000 de Eur + TVA pentru lucrarea la rosu, fara invelitoare si fara transport. Sincer, chiar si la varianta de 13000 (fara OSB si pereti interiori), mi se pare enorm, pentru structura de pereti sandwich de 15 cm grosime cu densitate din 60 in 60. Luand lemnul la 200 EUR metrul cub (debitat, uscat, tratat), asta ar insemna 65 de metri cub de lemn. Sa presupunem jumate e lemnul si jumate manopera, tot raman 32 de metri cub de lemn.

Un calcul volumetric (daca nu gresesc) al peretilor, echivalat, ar fi (in metri)

10x2,6x0.15x4=15.6 per nivel. Nu am luat in calcul usi, ferestre, pereti existenti.

Adica ar trebui 31,2 mc de lemn ca sa fac peretii plini (!) la 2 nivele complete.....




Rezultatul este ca mai hranim porcusorul-pusculita vreo 2-3 ani, si vom intreba din nou...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate