Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

inca o casa din lemn, la deal (beneficiar Kamikz)

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#127
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Furtunul de dren iti inconjoara casa ? Are o singura panta (punctul de inaltime maxima este in deal sau pe o laterala a casei care da in vale)? Ce diametru are ?

Edited by mcbos, 12 August 2009 - 11:43.


#128
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmcbos, on 12th August 2009, 12:42, said:

Furtunul de dren iti inconjoara casa ? Are o singura panta (punctul de inaltime maxima este in deal sau pe o laterala a casei care da in vale)? Ce diametru are ?

furtunul este facut de valrom, are diametrul de 63 mm si a fost la colac de 50 m. inconjoara tot perimetrul casei si este dintr-o bucata. Am incercat sa facem 2 pante de la punctul ce mai inalt, faptul ca a curs apa prin el (si destul de bine) la o ploaie torentiala imi confirma ca isi face treaba. Nu stiu daca o mai fi avand vre-o utilitate cand o sa am trotuarele facute si hidroizolate, , ramane de vazut. Oricum capetele dinspre "vale" le voi avea la vedere si voi putea vedea daca vine ceva pe ele.

#129
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
revin cu ultimele noutati referitoare la proiect. Desi viata ne-a rezervat cateva surprize neplacute pe parcurs, am reusit, prin incapatanare si perseverenta sa facem poate putin mai mult decat ne-am propus in ianuarie.
Astfel sunt gata:

- fosa septica cu 3 compartimente (urmeaza sa fie acoperita cu pamant)
- bazinul subteran pentru apa pluviala, si acesta va fi acoperit cu pamant
- tencuitul interior la ambele incaperi
- usa de la scarile interioare ce dau spre parter
- trotuarul si parapetul pe toata latura superioara
- drenajul auxiliar de langa trotuar
- geamurile termopan si grilajele antiefractie aferente
- sapa de interior
- utilitatile (curent, apa, tehnic, pamantare, iluminat) bagate "in casa"
- calea de acces si zona de parcare in fata casei debarasata si taluzata


Daca ne mai ajuta cel de sus, o sa reusim sa facem si parapetul de sustinere de langa zona de parcare si sa montam usa de la garaj.
BTW, cu ocazia asta caut usa de garaj sectionala, care sa nu coste mai mult de 1700 Ron. Anul trecut in decembrie se gasea la unul din magazinele de bricolaj din Arad, la promotie, Wayne Dalton de 2500x2000 cu 1300 Ron, insa acum aceeasi usa a ajuns la 1999. Sa le fie rusine! Faza e ca nici nu se vand, stocul e acelasi din primavara. Daca are cineva vre-o idee, sa-mi zica.

Si acum cateva relatari despre impermeabilizarea cu ISOMAT. Am folosit la tencuiala aditiv pentru mortare, la compozitia recomandata de producator, rezultatul = 0. Dupa ultima ploaie am mai multi pereti care s-au umezit. Ce-i drept, tencuiala are doar 1-2 cm grosime, ca am avut peretii foarte drepti.
La bazinul pentru pluvial am folosit permeabilizat de masa, acolo deocamdata sta apa inauntru, insa nu-mi dau seama daca asta e din cauza faptului ca solul argilos nu lasa apa sa se infiltreze sau sclivisirea cu ciment si nisip foarte fin a dat acest rezultat. La fosa, unde nu s-a sclivisit insa s-a folosit acelasi aditiv in masa, apa transpare dintr-o camera in alta, vizibil.

Dupa toate astea pot sa spun ca hidroizolatia trebuie facuta BINE la exterior, altfel restul solutiilor sunt (aproape) frectii la picior de lemn.

Am sa mai pun si niste poze in curand.

#130
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postkamikz, on 18th October 2009, 19:22, said:

- drenajul auxiliar de langa trotuar

Cum ai facut chestia asta ?

#131
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmcbos, on 22nd October 2009, 09:23, said:

Cum ai facut chestia asta ?

este destul de simplu.

Dupa escavare si ridicarea din sol a constructiei, pe partea dinspre deal am ramas cu peretele de beton, peste care a fost aplicat din greseala folia cu buburuze (cea de protectie a hidroizolatiei), la baza careia este tubul de dren.
Panta pamantului s-a continuat pana la folie. Intre malul de pamant si folie am pus sort, ca sa umplu golurile.
Mai la toate ploile aveam apa inauntru, partial pentru ca apa se ducea direct pana la tubul de dren prin sort, iar restul venea de pe placa, pe dupa folie si se prelingea pe perete in jos.

Am sa ilustrez cu un desen simplu ce am incropit pentru a evita apa de suprafata sa ajunga langa perete. Este o sectiune a zonei unde se intalneste cladirea cu "malul superior". Cu negru am marcat tot ce este beton, cu verde sunt tuburile de dren, cu rosu, folia cu buburuze, cu maro pamantul, cu albastru sortul.

Attached File  drenaje.jpg   62.43K   201 downloads

Ca dimensiuni: peretele care intra in pamant este de 30 cm, placa de 13, trotuarul undeva intre 10-25 cm (am compensat panta pamantului). Inaltimea peretelui (pe pexterior) 2,5 m, trotuarul cam 1,5 m latime (partea dinspre cladire va fi loc de depozitat lemne), santul de langa trotuar aprox 50-60 cm adancime si lat cat o lopata.

La ultima ploaie am avut doar cateva pete de umezeala pe perete, pe la colturi. Presupun ca a venit ceva apa pe tubul de dren.

Si restul de poze.

Attached Files



#132
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
la scara aia din poza 2 , eu unul faceam o grinda cu doi piloni in pamant , sub scara, pe la mijlocul ei ,astfel incat sa mai ai un punct de sprijin intermediar pentru placa-rampa formata de scara ; e deschidere cam mare , iar in timp scara va tinde sa se muleze dupa terenul de dedesupt, care la randul lui va avea tentinde de colmatare ;
exista solutie pentru rezolvarea asta , dar cu siguranta nu as oferi o asa free , doar de dragul forumului ; sorry ;
bafta in continuare ;

#133
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
daca citeai mai atent(a) am zis mai sus ca in zona "parcarii" de langa scara vine executat un parapet, care va "astupa" zona vizibila de sub scara si implicit o va si sustine pe aceasta. Pamantul este "frezat" in asa fel incat betonul ce va forma partea din spate a parapetului va intra cel putin 10 cm sub scara.

Edited by raduk, 23 October 2009 - 16:35.
citare integrală


#134
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
scuzele mele ca nu am citit relatarile tale de mai inainte , insa din explicatii tot nu inteleg cum va veni parapetul ala , asa ca nu mai zic nimic , pana nu o sa-l vad executat ; spor  si scuze pentru interventie !

#135
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Toate solutiile de hidroizolatie si dren se aplica la elevatie nu la trotuar .Solutia ta  nu am vazut-o in nici o carte de specialitate .Daca nu ai dop de bitum intre trotuar si elevatie nu ai rezolvat problema hidroizolatiei .

#136
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Cum ai rezolvat  cu pamintul scos din amprenta casei ? Ce ai facut cu el ?

#137
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmcbos, on 26th October 2009, 17:43, said:

Toate solutiile de hidroizolatie si dren se aplica la elevatie nu la trotuar .Solutia ta  nu am vazut-o in nici o carte de specialitate .Daca nu ai dop de bitum intre trotuar si elevatie nu ai rezolvat problema hidroizolatiei .

din pacate mesajul asta nu a mai ajuns la mine, altfel raspundeam in timp util :-)

Dopul de bitum va exista probabil la momentul potrivit, daca o mai fi cazul sa fie.
Momentan nu l-am aplicat deoarece sunt curios daca zona respectiva va "lucra" sau nu. Fac un desen aici dupa cum am gandit-o eu ca si solutie finala.

Attached File  sectiune_trotuar.JPG   20K   180 downloads

deci:

tot ce este cu negru este executat deja, inclusiv umplutura in panta de 45 de grade intre trotuar si marginea placii. am desenat cu rosu membrana cu buburuze care am aplicat-o pentru dirijarea apei catre  tuburile de dren. desenul nu cuprinde zona fundatiei! se vede doar zona drenului facut pe langa trotuar, pentru a colecta apa de suprafata ce vine dinspre deal. Aceasta va fi mai putina in timp , dupa ce se reface flora distusa din cauza balastrului/materialelor de constructii depozitate.
Cu violet am desenat viitorul zid, care vine pe linia marginii placii, peste care vine placare cu polistiren de la vreo 30 cm ( cu galben) iar pana acolo voi efectua un soclu din placare cu piatra (cu maron inchis).

Eu zic ca daca in setup-ul asta mai intra apa, e destul de nasol.
Daca ma itrebi de rosturi de dilatare, ele nu exista in acest caz. Am armat trotuarul cu plasa de buzau si sper sa nu crape, iar deplasarea dispre casa spre deal e cam imposibila.

Si acum despre pamantul rezultat din escavarea fundatiei. A fost destul de greu de anticipat cat va fi ca si volum, insa pe la jumatatea lucrarii deja eram depasiti de situatie, am pus pe laterale si in josul constructiei. Insa concluzia finala a fost sa il luam de acolo, ca mai mult incurca decat ajuta. Parte din el a ramas acolo totusi in ideea in care in anul acesta am sa ma apuc sa fac terasamentele in ceeace priveste zona din josul casei.

#138
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
La tine in sistemul asta de protectie hidro importanta  este panta trotuarului ,ea trebuie sa ramana catre exterior ... multi isi fac trotuare  cand au casa macar la rosu  in ideea ca pamintul de langa fundatie se mai taseaza si trotuarele turnate isi vor pastra forma si inclinatia .

#139
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmcbos, on 12th January 2010, 13:02, said:

La tine in sistemul asta de protectie hidro importanta  este panta trotuarului ,ea trebuie sa ramana catre exterior ... multi isi fac trotuare  cand au casa macar la rosu  in ideea ca pamintul de langa fundatie se mai taseaza si trotuarele turnate isi vor pastra forma si inclinatia .

Trotuarul are o panta destul de mare, undeva catre 5% sau poate chiar mai mult. L-am facut expre asa astfel incat sa nu stea apa pe el.
In cazul meu era necesar executarea acestui trotuar, deoarece nu exista nici un fel de protectie contra pluvialului care se scurgea de pe placa si nici a apei care venea dinspre deal , ambele ajungand la baza constructiei, unde parte a iesit prin tubul de dren parte s-a infiltrat pe la baza peretelui in pivnita.

Trotuarul sper sa nu miste, la baza lui sta in proportie de 60% lut virgin, in care nu intri decat cu tarnacopul , daca e ud. Restul e pamant/nisip/praf de piatra compactata cu placa compactoare si lasata aprox 6 luni sa stea. Eu zic ca nu se va lasa. Time will tell.

#140
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
De ce spun asta ? Am un amic care si-a facut casa in panta  si a trebuit sa umple cu pamint niste goluri de 30 pana  la 120cm  adancime intr-o fundatie .A compactat mecanic o zi intreaga  urmand ca urmatoarea zi sa puna sort .Seara  a venit o ploaie serioasa de cateva ore .A doua zi nivelul pamintului era altul in casetele de beton .Pe inaltimea de 120 se lasase aproape 10 cm. Natura ajuta .

Pe terenul meu am si eu tot argila (prafoasa ) .Datorita ei adancimea de fundare a ajuns pe la 180 cm .

#141
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postmcbos, on 12th January 2010, 13:30, said:

compactat mecanic o zi intreaga  urmand ca urmatoarea zi sa puna sort .Seara  a venit o ploaie serioasa de cateva ore .A doua zi nivelul pamintului era altul in casetele de beton .Pe inaltimea de 120 se lasase aproape 10 cm. Natura ajuta .

Pe terenul meu am si eu tot argila (prafoasa ) .Datorita ei adancimea de fundare a ajuns pe la 180 cm .

Subiectul cu umputura de pamant este intotdeauna tricky.
in cazul meu in latura dinspre deal a ramas doar o portiune de 5-15 cm intre marginea excavatiei si perete, asta am umplut-o cu sort in iarna trecuta. pana acu in toamna a trebuit recompletat cam de vreo 3 ori sa fie tot timpul la nivel.

in cazul celorlalte laturi in ca nu am inteprins nimic. ce mai mare adancime pe langa perete este de aproape 4 metri. aproape de acel loc pamantul s-a surpat in februarie 2009, din cauza ca sapatura era prea adanca si peretele de pamant nu era sustinut cu nimic. Noroc ca am apucat sa pun tubul de dren la baza si folia cu buburuze pe perete. Zonele respective le voi lasa aprox pana in toamna viitoare sa se aseze in mod natural, doar dupa aceea am sa fac trotuarul.

Tot la capitolul compactare as mai adauga zona de sub viitoarea bucatarie. aici aveam posibilitatea sa mai facem o camera , insa costurile de excavare si cele pentru ranforsarea planseului au scos acest aspect din discutie. Calculasem in jur de 2000 EUR in plus, ceeace nu ne puteam permite. poate ca e pacat, insa acum e prea tarziu. Deci, inca de la inceput am incercat sa lasam cat mai mult pamant virgin in mijlocul acelei zone, insa era foarte greu de apreciat unde va veni placa. a rezultat o diferenta de aprox jumatate de metru intre zona cea mai inalta a pamantului. Era mai mult de completat pe la margini, pe langa perete (asta se si vede in pozele anterioare) si mai putin pe la mijloc.

in tot spatiul respectiv a intrat o gramada de material, in principal am pus praf de piatra, piatra si foarte putin pamant/lut. Cam 2,5 bascule de 24 tone. Procesul de umplere /compactare a durat aprox 1,5 luni, am lucrat singur. pentru operatiunea asta am folosit o placa compactoare pe care am achizitionat-o (era o crima sa inchiriez una pe perioada aia). Compactarea s-a facut in straturi de 10-20 cm in urmatorul fel:
- compactat stratul anterior pus (inca odata)
- umplut din roaba toata suprafata
- nivelat cu grebla pana la atingerea unei suprafete plane
- compactat cu compactorul cam fiecare zona cu o repetitie de minim 5 ori
- udat toata suprafata din cand in cand.
Pe toata durata procesului am prins 2 ploi torentiale si nu am gasit urme de diferenta de nivel. Eu sper sa reziste toata treaba asta.

am coleg care nu a facut compactare mecanica deloc, doar tasare naturala si cateva "poteci" pe unde umblau muncitorii si rezultatul este ca acum are o mica pestera sub placa de la parter, se aude a "gol" cand dai cu piciorul.

As vrea sa accentuez un lucru aici, separat de aceasta discutie. Este foarte bine, zic eu, daca nu proiect nu are un termen de executie foarte strans. Se pot face economii de bani (nu se apeleaza la solutii tehnice scumpe), se poate re-gandi cate o faza viitoare si modifica din timp in concordanta cu noua idee ( a se vedea in cazul nostru conductele de apa si spatiul tehnic). Totodata toata constructia are timp sa se "aseze".

In cazul nostru acest lucru functioneaza de minune, suntem mai multumiti cu aceste progrese mici, comparativ cu ce am fi simtit cu o evolutie rapida si cu multe compromisuri de acceptat dintr-o data. Sunt perfect convins ca lucrare de constructii perfecta nu exista, peste tot se fac abateri, greseli. Toate astea le privesc din prisma lumii in care traim noi in aceasta tara. Probabil as fi cu totul de alta parere daca m-as fi nascut pe alt continent sau mai la vest. Acolo majoritatea oamenilor care isi construiesc ceva nu concep ca ei sa puna mana pe ceva, ei doar dau cu banul si vor perfectiunea in schimb.

#142
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Stai cuminte ,nici aia cu bani nu au perfectiunea ."Perfectiunea " e o chestie relativa.

#143
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkamikz, on 22nd July 2009, 22:57, said:

Mai trebuie adaugat ca primul rand de boltari a fost asezat peste fundatie cu mare grija, folosindu-se un mortar fin......

Multumesc pentru redirectionarea aici.

Pun cateva intrebari vizavi de boltarii astia. Am vazut ca la horn..h sunt 3 modele de boltari de fundatie: mici, medii si mari 9 intre 15 si 30 de cm latime) . Banuiesc ca cei mari sunt pentru zidurile exterioare.

Eu vreau sa fac elevatia din boltari din astia. Sper sa pot aseza 4 randuri, rezultand aprape 1 m inaltime. Din experienta dvs, pot sa fac toate randurile odata ( inundarea cu beton)?

Alta intrebare:

Daca rezista sa torn si placa peste ei tot odata cu umplerea lor, sa fie tot unitar. Putei sa imi dati sfaturi in legatura cu ceea ca vreau sa fac?

Ce beton este indicat? B 300?  Care consistenta de tarie trebuie?  Am inteles ca betonul nu se face mai lucrabil daca bagi apa in el fiindca il detarezi. Asa e?

Zeama de beton nu se scurge printre marginile boltarilor? Cum se prelucreaza boltarii? Merg taiati cu flexul cu panza diamantata?

Si ultima intrebare:  Care credeti ca e diferenta de soliditate vizavi de o elevatie traditionala? Proiectanul dvs v-a dat solutia cu boltari?  Daca da, de ce? E mai ieftina sau mai simpla?

Multumesc anticipat si sper sa mai aveti bunavointa sa imi raspundeti din experienta dvs si altadata. :worthy:

#144
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

View Postautom2, on 15th January 2010, 14:41, said:

Am inteles ca betonul nu se face mai lucrabil daca bagi apa in el fiindca il detarezi. Asa e?

Pentru hidratarea cimentului  este suficient un raport de apa/ciment intre 0,15 si  0,2. Apa suplimentara din amestecul acesta prin evaporare lasa pori in beton .Porii slabesc rezistenta betonului .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate