Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

inca o casa din lemn, la deal (beneficiar Kamikz)

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#109
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 uzzy_77, on 20th July 2009, 23:09, said:

legat de boltarii goi...cum se toarna betonu in ei?pui un rand si torni betonu sau faci tot zidu si torni la urma?


pai hai sa detaliem un pic ce se intampla cu boltarii astia. Un palet intreg vine de la fabrica cu un nr de bucati de boltari "intregi" (majoritatea), cateva "capete" si cateva "jumatati". Daca zidarul este bun, el va putea folosi aceste 3 tipuri de boltar la un zid fara sa "fasoneze" prea mult. Totul este ca lungimea si inaltimea zidului sa fie multiplu la masurile boltarului.

Acesti boltari de fundare au o sigura cavitate in mijloc, practic ei constituie un cofraj din beton, eliminandu-se in mare proportie necesitatea de a folosi lemn la cofrare. Acesta a fost si motivul principal pentru care am optat pentru aceasta solutie. Fiecare boltar are pe partea superioara 2 cavitati, astfel incat la punerea in opera se pot monta 2 fire de fier beton orizontal, care sa intareasca rezistenta peretelui rezultat.
Daca se foloseste aceasta solutie, punerea in opera se poate face doar treptat, rand cu rand, deoarece la mai multe randuri suprapuse, cu fier beton intre ele, beton nu mai curge in jos suficient de bine astfel incat sa "inunde" toate cavitatile.

In cazul meu nu s-au folosit asemenea armari, doar armari verticale din metru in metru, dupa care s-a ridicat tot peretele si s-a turnat intr-o singura faza, cu mare atentie la vibrare/tasare. Chiar si asa mai gasesc goluri in perete daca verific cu atentie. Sper sa nu am probleme din cauza asta in viitor.

Mai trebuie adaugat ca primul rand de boltari a fost asezat peste fundatie cu mare grija, folosindu-se un mortar fin, aspectul urmarit fiind planeitatea respectiv verticalitatea/orizontalitatea suprafetelor.

#110
uzzy_77

uzzy_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.07.2009
merci mult...oricum pana ma apuc de construit mai am vreo 2 ani de strans...cu criza asta...poate vreo 3 :D
ma gandeam ca daca torni betonul mai moale ar trebui sa umple toate cavitatile

#111
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Asteptam pozele. Peisajul este foarte frumos ,acolo la tine .

#112
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Revin acum cu detaliile aferente constructiei noastre.
Lucrarile nu avanseaza foarte repede, mai degraba in stil "pensionar", asa cum ne permite cumulul de factori: timp, bani, disponibilitate, materiale, constructor.

De cand am scris ultima data, am mai schimbat putin din organizarea la fata locului. In principiu nu vrem sa ne abatem prea mult de la planul propus pentru acest an, insa sunt lucruri care capata alte intelesuri , ne vin idei noi, optimizam fazele de executie si cheltuielile pe parcurs.
Astfel avem in momentul de fata urmatoarele diferente fata de planul actual:

1. modificare locatie fosa septica
2. modificare locatie bazin subteran captare apa pluviala
3. anulare camin hidrofor si spatiu de sticare sub scari si mutarea acestora intr-un spatiu nou creat, un fel de camera technica, care va contine hidroforul, boilerul si centrala/cazanul pentru incalzire.
4. turnare trotuare si parapeti de sustinere pe partea dinspre deal
5. asamblare acoperis provizoriu intr-o singura apa pentru protejarea constructiei pe timpul iernii.
6 sapat sant de dren care aduna apa de pe trotuare si o indeparteaza de casa.

Pana acum am realizat:

- turnarea placilor de la cota 0, activitate desfasurata in 2 etape, deoarece umplerea golului de sub viitoarea bucatarie a decurs destul de incet. Am facut un calcul si a reiesit ca e mai ieftin sa cumpar o placa compactoare si s-o folosesc pe langa casa decat s-o inchiriez. Asa ca am marit numarul echipamentelor din familie cu 1. Intre timp a mai venit si un aparat de sudura cu electrozi.
- decofrarea pe partea de pivnita si garaj s-a facut dupa 25 de zile, nu a fost stres legat de timp. folia folosita deasupra cofrajului nu a dat rezultatele scontate peste tot, suprafata este int-adevar neteda, insa unde nu a fost vibrat suficient betonul, au ramas mici goluri de aer, iar unde cofrajul nu a fost perfect drept, au rezultat niste denivelari interesante. Cu toate astea am decis ca tavanul sa nu-l mai tencuim, ci doar sa reparam zonele cu probleme cu tinci din apa si ciment. Distantierii de lemn lasati sub plasa sudata de 8 (s-a folosit un strat, plus calareti din fi 8 din 15 in 15 cm la lungime de 1/4 din latimea aferenta) si-au facut efectul, nu am plasa vizibila pe nici o portiune a tavanului.
- compactarea solului de pe locul viitoarei bucatarii a decurs destul de lent. Odata ca nu am vrut sa umplu zona respectiva cu lutul rezultat din excavare, pentru ca se compacteaza al naibii de greu cand e uscat, iar cand e udat doar se umfla intr-o masa pufoasa. Am folosit refuz de cariera, care contine praf de piatra si bucati de piatra nu mai mari ca un pumn. In ciuda asteptarilor materialul s-a terminat destul de repede (sau am insistat eu prea mult cu compactorul si cu udatul), asa ca am bagat in total 2 masini de 22 de tone, carate frumos cu roaba si tasate in straturi de ~20 cm. Peste ultimul strat tasat am aplicat un strat de sort 1-3 cm , tasat si nivelat, dupa care polistiren xps de 3 cm, folie de 0.4 si betonul, armat cu plasa de 4 cu ochi de 10.
- am purces la saparea mecanica a santurilor pentru tuburile de la fosa. Folosind tevi portocalii de 6 metri mi-a dat ca trebuie sa fac 3 camine de diferenta de nivel de la iesirea din placa pana la intrarea in fosa, respectand panta de 1-3%.
- fosa am facut-o cu 3 compartimente, fiecare are cam 1,5 mc. Primele 2 sunt izolate de exterior (tencuiala cu CM9 amestecat cu ciment) iar ultimul are fundul "liber". Ma gandesc sa folosesc chimicale in primul sau al doilea compartiment, astfel incat in cel de al treilea sa ajunga doar lichid/apa fara prea multe impuritati. Compartimentul 3 are si un "preaplin" la care se va atasa un tub de dren de vreo 20 m ce il voi ingropa in locul viitoarei gradini, tinand cont de cateva sfaturi adunate in timp, care le-am descris si in topicul Mirelei.
- am apucat sa ridic primul parapet care va proteja spatele casei, "just in time", cu 2 zile inainte de un potop ce mi-a turnat 800 de litri de apa peste foisor in 1,5 ore si mi-a imburdat baraca de metal in care imi tin sculele. M-am simtit destul de orfan cand am dat de peisajul dezolant in ziua urmatoare.
- am montat si geamurile de la pivnita si beci, 4 bucati de 60x100 cu profil 3 camere. Cam grele ele, dar m-am descurcat singur. toate 4 au fost 1300 ron, fara montaj cu profil austriac si low-e.
- bazinul pentru pluvial este urmatorul pas, aici am in plan aditivarea betonului cu solutie plastifianta & impermeabilizanta, pentru a mari sansele  ca apa sa ramana inauntru. Conform pataniilor avute cu bazinul mic care aduna apa de pe foisor si care scapa 800 l de apa de pe o zi pe alta, cu tot cu peretele de beton de 10, tencuiala cu adeziv de gresie de exterior si masticul bituminos la rece aplicat in 4 straturi. Imi vine sa-l astup!

Mai raman:
- bazin pt pluvial
- scara de la usa garajului pana pe terasa,
- amenajare platz din fata garajului
- trotuare in partea de nord (spre deal)
- tencuit interior si sapa garaj+ pivnita
- usa garaj
- parapet de sustinere laterala de la drum
- amenajat drum cu piatra sparta
- construit acoperis provizoriu pt protectie/conservare
- placat exterior cu polistiren si piatra pe tot perimetrul, pana la cota 0

#113
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 kamikz, on 31st July 2009, 00:38, said:

Revin acum cu detaliile aferente constructiei noastre.
Lucrarile nu avanseaza foarte repede, mai degraba in stil "pensionar", asa cum ne permite cumulul de factori: timp, bani, disponibilitate, materiale, constructor.

De cand am scris ultima data, am mai schimbat putin din organizarea la fata locului. In principiu nu vrem sa ne abatem prea mult de la planul propus pentru acest an, insa sunt lucruri care capata alte intelesuri , ne vin idei noi, optimizam fazele de executie si cheltuielile pe parcurs.
Astfel avem in momentul de fata urmatoarele diferente fata de planul actual:

1. modificare locatie fosa septica
2. modificare locatie bazin subteran captare apa pluviala
3. anulare camin hidrofor si spatiu de sticare sub scari si mutarea acestora intr-un spatiu nou creat, un fel de camera technica, care va contine hidroforul, boilerul si centrala/cazanul pentru incalzire.
4. turnare trotuare si parapeti de sustinere pe partea dinspre deal
5. asamblare acoperis provizoriu intr-o singura apa pentru protejarea constructiei pe timpul iernii.
6 sapat sant de dren care aduna apa de pe trotuare si o indeparteaza de casa.

Pana acum am realizat:

- turnarea placilor de la cota 0, activitate desfasurata in 2 etape, deoarece umplerea golului de sub viitoarea bucatarie a decurs destul de incet. Am facut un calcul si a reiesit ca e mai ieftin sa cumpar o placa compactoare si s-o folosesc pe langa casa decat s-o inchiriez. Asa ca am marit numarul echipamentelor din familie cu 1. Intre timp a mai venit si un aparat de sudura cu electrozi.
- decofrarea pe partea de pivnita si garaj s-a facut dupa 25 de zile, nu a fost stres legat de timp. folia folosita deasupra cofrajului nu a dat rezultatele scontate peste tot, suprafata este int-adevar neteda, insa unde nu a fost vibrat suficient betonul, au ramas mici goluri de aer, iar unde cofrajul nu a fost perfect drept, au rezultat niste denivelari interesante. Cu toate astea am decis ca tavanul sa nu-l mai tencuim, ci doar sa reparam zonele cu probleme cu tinci din apa si ciment. Distantierii de lemn lasati sub plasa sudata de 8 (s-a folosit un strat, plus calareti din fi 8 din 15 in 15 cm la lungime de 1/4 din latimea aferenta) si-au facut efectul, nu am plasa vizibila pe nici o portiune a tavanului.
- compactarea solului de pe locul viitoarei bucatarii a decurs destul de lent. Odata ca nu am vrut sa umplu zona respectiva cu lutul rezultat din excavare, pentru ca se compacteaza al naibii de greu cand e uscat, iar cand e udat doar se umfla intr-o masa pufoasa. Am folosit refuz de cariera, care contine praf de piatra si bucati de piatra nu mai mari ca un pumn. In ciuda asteptarilor materialul s-a terminat destul de repede (sau am insistat eu prea mult cu compactorul si cu udatul), asa ca am bagat in total 2 masini de 22 de tone, carate frumos cu roaba si tasate in straturi de ~20 cm. Peste ultimul strat tasat am aplicat un strat de sort 1-3 cm , tasat si nivelat, dupa care polistiren xps de 3 cm, folie de 0.4 si betonul, armat cu plasa de 4 cu ochi de 10.
- am purces la saparea mecanica a santurilor pentru tuburile de la fosa. Folosind tevi portocalii de 6 metri mi-a dat ca trebuie sa fac 3 camine de diferenta de nivel de la iesirea din placa pana la intrarea in fosa, respectand panta de 1-3%.
- fosa am facut-o cu 3 compartimente, fiecare are cam 1,5 mc. Primele 2 sunt izolate de exterior (tencuiala cu CM9 amestecat cu ciment) iar ultimul are fundul "liber". Ma gandesc sa folosesc chimicale in primul sau al doilea compartiment, astfel incat in cel de al treilea sa ajunga doar lichid/apa fara prea multe impuritati. Compartimentul 3 are si un "preaplin" la care se va atasa un tub de dren de vreo 20 m ce il voi ingropa in locul viitoarei gradini, tinand cont de cateva sfaturi adunate in timp, care le-am descris si in topicul Mirelei.
- am apucat sa ridic primul parapet care va proteja spatele casei, "just in time", cu 2 zile inainte de un potop ce mi-a turnat 800 de litri de apa peste foisor in 1,5 ore si mi-a imburdat baraca de metal in care imi tin sculele. M-am simtit destul de orfan cand am dat de peisajul dezolant in ziua urmatoare.
- am montat si geamurile de la pivnita si beci, 4 bucati de 60x100 cu profil 3 camere. Cam grele ele, dar m-am descurcat singur. toate 4 au fost 1300 ron, fara montaj cu profil austriac si low-e.
- bazinul pentru pluvial este urmatorul pas, aici am in plan aditivarea betonului cu solutie plastifianta & impermeabilizanta, pentru a mari sansele  ca apa sa ramana inauntru. Conform pataniilor avute cu bazinul mic care aduna apa de pe foisor si care scapa 800 l de apa de pe o zi pe alta, cu tot cu peretele de beton de 10, tencuiala cu adeziv de gresie de exterior si masticul bituminos la rece aplicat in 4 straturi. Imi vine sa-l astup!

Mai raman:
- bazin pt pluvial
- scara de la usa garajului pana pe terasa,
- amenajare platz din fata garajului
- trotuare in partea de nord (spre deal)
- tencuit interior si sapa garaj+ pivnita
- usa garaj
- parapet de sustinere laterala de la drum
- amenajat drum cu piatra sparta
- construit acoperis provizoriu pt protectie/conservare
- placat exterior cu polistiren si piatra pe tot perimetrul, pana la cota 0

poze????

#114
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Daca mai torni placi ca distantieri foloseste doar piatra,fier sau plastic.Pe peretii bazinului cu pierderi eu as lipi o folie pvc cu un adeziv  ceva   .Daca este armata si betonata nu ar  mai fi pierderi asa de mari .Trotuarul  nu il turna daca nu ai compactat  mecanic straturile de sub el din 20-30 de cm ...vei avea niste surprize.Mai lasa-l asa o vreme .Natura lucreaza .

44 de t la roaba ... O Dumnezeule !

Bafta !

#115
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
revin cu cateva imagini despre evolutia ostilitatilor :-), la cererea marelui public  :P

Attached File  image01.jpg   95.46K   125 downloads
cea mai indragita  scula de pe mosie. Se foloseste rar, dar merita.

Attached File  image02.jpg   108.84K   122 downloads
cam asta este planeitatea placii deasupra garajului si pivnitei, eu zic ca a iesit bine. Am  udat zilnic aprox 1 saptamana. in momentul din care betonul a devenit circulabil, am acoperit toata suprafata cu diverse materiale, ca sa o protejez de razele soarelui.

Attached File  image04.jpg   102.39K   101 downloads
placa

Attached File  image05.jpg   107.2K   173 downloads
vedere din foisor, aprox in momentul decofrarii.

Attached File  image06.jpg   116.05K   179 downloads
bazinul buclucas, la aplicarea primului strat de hidroizolatie bituminoasa. A trebuit sa usuc fortat ca in colturi nu se uscase bitumul nici dupa 2 zile.


Attached File  image07.jpg   101.59K   185 downloads
asta e structura izolatiei termice pentru peretii demisolului (garaj+pivnita). Am sa aplic polistiren xps pe tot exteriorul accesibil, sub membrana cu buburuze.


Attached File  image08.jpg   100.84K   115 downloads
zona marcata pentru fosa septica. bodega respectiva am mutat-o de acolo, se pare intr-un loc nu foarte propice, a fost pusa la pamant de o vijelie.


Attached File  image09.jpg   110.06K   144 downloads
tuburile de pvc asezate pe langa viitorul traseu, astfel incat sa pot estima unde vin sapate caminele pentru diferenta de nivel.

#116
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Attached File  image24.jpg   90.35K   141 downloads
Attached File  image26.jpg   109.68K   156 downloads
functiile unui tub de dren: scoate apa de langa casa.  :D Nici odata nu mi-am imaginat ca o sa curga atita lichid prin el. Poate e bine totusi ca a curs...

Attached File  image11.jpg   112.05K   115 downloads
Attached File  image10.jpg   96.86K   112 downloads
Inainte de compactare.

Attached File  image15.jpg   88.94K   141 downloads
layer by layer ca in retelistica.

Attached File  image20.jpg   106.31K   169 downloads
utilajul portocaliu, dupa schimbul de ulei (obligatoriu dupa primele 5ore de functionare). sortul care se vede l-am "tras" asemanator cum se niveleaza betonul la turnarea placilor, apoi l-am compactat si am reverificat planeitatea. A fost nevoie de cateva completari ici colo, unde s-au format gropi.


Attached File  image22.jpg   97.58K   135 downloads
aplicare polistiren si plasa.

Attached File  image23.jpg   108.63K   200 downloads
placa de la bucatarie turnata. Echipa de 3 membri de la QA testeaza rezultatul procesului de constructie. :-) Cine ghiceste unde este personajul nr 3, primeste o inghetata/bere  :D

Attached File  image16.jpg   98.43K   113 downloads
viitoarea camera technica, cu fundatia turnata. Practic in spatiul respectiv trebuia sa fie un gol, daca va uitati pe planurile casei. singurul lucru negativ: a trebuit sa tai un pom ca sa am loc suficient si pt trotuar.  :console:
in spatiul astfel rezultat va trebui sa intre hidroforul, boilerul de apa calda, centrala pe lemne si panoul de sigurante de distributie + parter.



Attached File  image18.jpg   95.01K   108 downloads
Attached File  image25.jpg   107.22K   193 downloads
din nou bazinul buclucas. asa        si           asa.
ma intreb unde o fi fiind zona unde se filtreaza 800 l de apa in 24 de ore!?!?!

Attached File  image17.jpg   52.89K   183 downloads
iata peisajul meu favorit. ma si imaginez ca si protagonistul in piesa "enjoy the silence" al Depeche Mode, stand pe un sezlong si reflectand la ale lumii


Attached File  image12.jpg   116.47K   194 downloads
un musafir pe terenul vecin. Foarte interesant ca nu a fost deranjat de motorul diesel si de miscarile rapide cu care am pozitionat aparatul foto, ba din contra, a stat linistit pana am ajuns deasupra lui dupa care a disparut prin miriste. poze cu iepuri nu mai pun, ca ii consider de parca ar fi animale de casa. Apare cel putin unul pe zi.

#117
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
[quote name='kamikz' date='1st August 2009,
din nou bazinul buclucas. asa        si           asa.
ma intreb unde o fi fiind zona unde se filtreaza 800 l de apa in 24 de ore!?!?!
[/quote]


Cu timpul  (dupa mai multe umpleri ) bazinul va pierde mai putina apa ...gaurile se vor colmata ...apa are reziduri care ajuta acest proces ...

#118
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
na? nici un commentar? Bag seama ca toata lumea e in vacanta sau nu gasiti nimic ca sa bagati de vina?  :D

#119
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Pe muncitorul asta cum il platesti ?
Pare destul de motivat . :D

Attached Files



#120
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 kamikz, on 1st August 2009, 02:04, said:

image25.jpg
din nou bazinul buclucas.
ma intreb unde o fi fiind zona unde se filtreaza 800 l de apa in 24 de ore!?!?!

ala s-a umplut de la ploaie, s-a scurs apa in el, de pe pamant cand a plouat.
ii trebuie capac si izolat sa nu intre pe langa. pe langa capac.

Edited by casuta_papusilor, 04 August 2009 - 08:31.


#121
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 mcbos, on 4th August 2009, 09:12, said:

Pe muncitorul asta cum il platesti ?
Pare destul de motivat . :D


erai cumva in roaba bagat la odihna? ;)

#122
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 05.09.2007
ghici cine face poza???!!!

#123
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 marian.bazavan, on 6th August 2009, 01:36, said:

ghici cine face poza???!!!


Vad ca ori nu va e cald si nu vreti premiul cu pricina ori va e prea cald si nu vedeti bine :-)

Personajul nr 3 este Ana si va fi "livrata" de barza undeva la sfarsitul lui August.  :P pana atunci trebuie sa termin cu majoritatea taskurilor propuse , ca sa am timp de familie. Este de necrezut cat de ocupat poti sa fii chiar daca nu trebuie sa mergi la lucru. Azi n-am stat o secunda.

Rezultatul este ca mi-am cam facut o idee despre preturile la materialele ce trebuie sa le mai cumpar (var, ciment, tub de dren, usa garaj, usa pivnita)

Dupamasa dintr-un elan nebunesc am turnat canalul de scurgere ce uneste tuburile de dren de prin jurul casei si trece prin fata garajului. Sper sa iasa bine deoarece nu am masurat prea mult, am lucat ochiometric si putin cu bolobocul. Vedem dupa decofrare.

Mai nou, in betoanele care vor avea tangenta cu apa, pun un pic de solutie Adinol DM, pentru plastifiere. Inca nu am un rezultat concludent , insa dupa turnarea trotuarelor voi sti exact daca a fost o alegere buna sau nu.

#124
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 kamikz, on 10th August 2009, 21:21, said:

Mai nou, in betoanele care vor avea tangenta cu apa, pun un pic de solutie Adinol DM, pentru plastifiere. Inca nu am un rezultat concludent , insa dupa turnarea trotuarelor voi sti exact daca a fost o alegere buna sau nu.

Plastifierea este necesara cand vrei sa pui mai putina apa in compozitia betonului la prelucrare .Eu cred ca mai bine mergea un aditiv de impermeabilizare.Cel din urma astupa capilarele betonului  impiedicand infiltrarea apei  dupa punerea lui in opera.

 kamikz, on 10th August 2009, 21:21, said:

Personajul nr 3 este Ana si va fi "livrata" de barza undeva la sfarsitul lui August.

Si mie tot asa mi-au zis doctorii ca voi avea o fata .Barza ,mai smechera ,nu  a tinut cont de ei  si mi-a adus un baiat . :D

 kamikz, on 1st August 2009, 00:22, said:

tuburile de pvc asezate pe langa viitorul traseu, astfel incat sa pot estima unde vin sapate caminele pentru diferenta de nivel.

ce lungime are traseul si cate  camine vrei sa faci ?

Edited by mcbos, 11 August 2009 - 09:12.


#125
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
ma scuzati   :w00t: ,dar cum pozitia mamei - un pic aplecata spre pitic,nu mi- dat de inteles ca ar astepta barza! :photo:
felicitari, sa fiti sanatosi si sa va bucurati de kinderi! :peacefingers:
si stii ce e culmea : mai port si ochelari! :OK:

#126
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

 mcbos, on 11th August 2009, 10:15, said:

Plastifierea este necesara cand vrei sa pui mai putina apa in compozitia betonului la prelucrare .Eu cred ca mai bine mergea un aditiv de impermeabilizare.Cel din urma astupa capilarele betonului  impiedicand infiltrarea apei  dupa punerea lui in opera.
Am gresit eu. Este impermeabilizant in masa pentru  betoane conform descrierii. Mea culpa.


 mcbos, on 11th August 2009, 10:15, said:

Si mie tot asa mi-au zis doctorii ca voi avea o fata .Barza ,mai smechera ,nu  a tinut cont de ei  si mi-a adus un baiat . :D
bate-te peste gura! Avem deja un baiat si m-am gandit ca ar fi bine o fata. Daca se va razgandi barza, va fi destul de interesant, caci tot setup-ul este roz.


 mcbos, on 11th August 2009, 10:15, said:

ce lungime are traseul si cate  camine vrei sa faci ?
traseul daca ma gandesc bine l-am calculat dupa lungimea tevilor, astfel incat sa tai cat mai putin si sa arunc si mai putin.
astfel avem aproximativ 24 ml, in care a trebuit sa fac 3 camine de nivel dintre care unul este cotit, folosind 2 tevi de 6 metri, intregi, una adaugata si restul fiind legatura dintre caminul cotit si prima camera a decantorului.

Am verificat ieri, am apa in toate cele 3 camerele, culmea este ca nivelul cel mai inalt este in ultima camera, care nu are fundul betonat. Degeaba, in solul argilos filtrarea este nasoala.

 claudiaradu, on 11th August 2009, 10:18, said:

ma scuzati   :w00t: ,dar cum pozitia mamei - un pic aplecata spre pitic,nu mi- dat de inteles ca ar astepta barza! :photo:
felicitari, sa fiti sanatosi si sa va bucurati de kinderi! :peacefingers:
si stii ce e culmea : mai port si ochelari! :OK:

stai linistit. a fost un "tricky question" ;-)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate