Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Terios Top S

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#145
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Dupa cum spuneam, de la generatia a doua, Terios are la baza platforma lui Yaris. Mai documenteaza-te.

#146
pinkhelmet

pinkhelmet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.02.2006
Eu stiu ca doar motoarele (atat 1,3 cat si 1,5) ar avea legatura cu Yaris dar daca esti asa convins "te cred" pe cuvant; totusi n-ar strica un link sau ceva cu platformele astea inruditele.

#147
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Chestiunea am citit-o intr-o revista auto cand s-a lansat a doua generatie de Terios.
Acolo spuneau ca pe platforma de Yaris cu tractiunea integrala bazata pe cea a primei generatii de Rav4.
In rest, e un schimb de piese, produse intre marcile astea japoneze de numa', numa'.
Terios se vinde si ca Toyota Rush in Japonia, se asambleaza ca Perouda Kembara in Indonezia etc.
Daihatsu Sirion apare si ca Subaruy Justy.
s.a.m.d.

#148
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Vad ca ti-au ramas in memo! :D

#149
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Astazi am facut 41000 km! :cheers:

#150
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
La mai mare!  :)

#151
ahanlep

ahanlep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2009

 lucianer, on 11th May 2008, 12:42, said:

Am postat mai de mult ca doresc sa-mi cumpar o astfel de masina. Nimeni nu mi-a zis nimic pe forumul asta, dar m-am ambitionat si acum sunt posesorul unui Terios Top S .Este o masina incantatoare ptr tot(oras ; autostrada si off-road)am deja 3800 km si nu regret alegerea facuta.Este o masina fabricata in Japonia si absolut tot pe ea este MADE IN JAPAN!!!

Buna!
Sunt interesat sa imi iau un Terios care apoi l-as trece pe GPL. Dupa experienta pe care o ai, cu aceasta masina, te rog sa-mi spui cat GPL consuma in oras si cat consuma afara.
Am bani doar pentru un Terios dinainte de 2000 cu motor de 1.3. Ce parere ai? Lamureste-mi si intrebarea daca suruburile si piulitele sunt in sistem metrici sau in inci.
In portbagaj locul rotii de rezerva este in forma toroidala? Pentru ca in acel loc as dori sa pun rezervorul toroidal pentru GPL.
Nu in ultimul rand as dori sa stiu daca toate modelele au distributia pe lant sau daca sunt si pe curea. Tabla de dedesubt cat de rezistenta este la rugina?
Iti multumesc pentru sprijinul acordat si pentru raspunsurile pertinente!
Salut!

#152
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

 kork, on 22nd September 2010, 02:41, said:

Terios se vinde si ca Toyota Rush in Japonia, se asambleaza ca Perouda Kembara in Indonezia etc.
În Indonezia se vând amândouă, Toyota Rush și Daihatsu Terios. E posibil să se asambleze local, dar se vând numai sub numele original. Alte modele de toyota se vând și sub nume local (Kijang).
Mașina pe care o am la dispoziție aici e cu motorul de 1.5. Nu pare să se importe altă motorizare, dar e disponibil cu AT.

 ahanlep, on 27th January 2012, 03:48, said:

In portbagaj locul rotii de rezerva este in forma toroidala? Pentru ca in acel loc as dori sa pun rezervorul toroidal pentru GPL.
:huh: Roata de rezervă stă pe ușă...
Ești sigur că te referi la mașina asta?

#153
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
[quote name='ahanlep' date='26th January 2012, 23:48' post='11019342']
Buna!
Sunt interesat sa imi iau un Terios care apoi l-as trece pe GPL.

Motoarele de 1.3 de pe Terios sunt motoare Suzuki,cele care sunt si pe Jimny. Deci ia cu incredere

#154
ahanlep

ahanlep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.09.2009

Quote

Roata de rezervă stă pe ușă...
Ești sigur că te referi la mașina asta?
Iti multumesc pentru apreciere, dar ma refer la spatiul pe care il au anumite tipuri de Terios in spatele banchetei. Am vazut anul trecut un Terios care mi s-a parut ca avea acel spatiu ingropat, destinat rotii de rezerva chiar daca nu-mi este strain faptul ca roata de rezerva intr-adevar se afla in exterior, pe usa din spate.
Cu respect, poate ma lamuresti si cu celelalte intrebari pe care le-am pus.

#155
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Îmi cer scuze dacă a părut aiurea, dar dacă explicai așa cumai zis acum, sigur nu scriam chestia aia.
Uite cum arată locul din spate la mine:
Attached File  Photo_0020.jpg   316.32K   94 downloads
Faci abstracție de bancheta pentru locurile 6-7 rabatată acolo, că la voi sigur nu se pune problema. Podeaua e solidă și nu mai are nici un locaș. Dar poate că la modelele pentru Europa sa fie altfel.
Dacă aș fi știut sa răspund și la celelalte, răspundeam.

#156
pinkhelmet

pinkhelmet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 16.02.2006

 albucatalin, on 27th January 2012, 10:15, said:

Motoarele de 1.3 de pe Terios sunt motoare Suzuki,cele care sunt si pe Jimny. Deci ia cu incredere

Nu chiar (in ce priveste provenienta motoarelor nu increderea).
Terios a avut motoare (initial de pe Daihatsu Charade) "HC-EJ" SOHC 1295cmc 89 PS si "K3-VE" DOHC 1297cmc 92 PS sau "K3-VET" DOHC 1297cmc Turbo 140 PS.

Jimny a avut/are motoare de 1,298cmc G13BA/G13BB I4 sau 1,324cmc G13A I4 iar acum are JB43: 1,328cmc M13A I4 (M13AA cu admisie variabila).

Nu am vazut pe nicaieri ca ar fi aceleasi motoare (chiar daca seamana eu stiu ca sunt fiecare dezvoltate in casa de Suzuki sau Daihatsu).

P.S. Datele de mai sus sunt din brosuri si/sau wikipedia.

#157
lucianer75

lucianer75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 19.02.2012
Corect, ambele masini au motoare (benzina) de conceptie proprie...la cate marci au in ziua de azi motoare de 1,6 (tot benzina) asta nu inseamna ca este un singur tip  ^_^
Din intamplare am ambele masini in familie :Terios si Jimny.
Butelia de Gpl nu merge pusa aici in tara decat cea de 55l (clasica) .In Italia se livreaza cu o butelie micuta de 33 l, cred, in lateralul portbagajului.

Edited by lucianer75, 19 February 2012 - 18:12.


#158
lucianer75

lucianer75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 19.02.2012
Hai ca mi-am revenit. Posted Image
Astazi avem 75800 km la bord, am trecut pe anvelope noi, Bridgestone A/T. Super incantat de ele,  in continuare de masina...am facut revizia pentru care am platit 240 ron(inclusiv manopera).

Attached Files



#159
lucianer75

lucianer75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 19.02.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qpmgMgaPicQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#160
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Deci,una peste alta,nu-ti pare rau ca te-ai hotarat acum 5 ani sa cumperi  Terios !

#161
lucianer75

lucianer75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 19.02.2012
Nu, nu regret nici o secunda alegerea facuta. Suntem super multumiti de ce am putut face in acesti ani cu masinuta. Atata timp cat nu ii ceri sa faca lucruri pe care le poti face cu un Jimny(alta mancare de peste) sau cu o masina de sosea/viteza....ai o viata linistita cu/in ea. :-)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate