Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Pasii necesari pentru a invata webdesign?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Salutare!

Deoarece o buna parte din timpul liber ce-mi ramane dupa job il petrec in fata PC'ului, am zis ca poate nu ar fi rau sa  fac  ceva util si constructiv in perspectiva, asa ca am ajuns sa-mi doresc sa invat webdesign. Intrucat am observat ca web design-ul nu este asa de simplu dupa cum ar sugera denumirea, as vrea sa va intreb cu ce sa incep si care ar fi succesiunea logica a invatarii diverselor limbaje/concepte/notiuni. Si daca se poate recomandati-mi cateva carti bune dar si site-uri de unde pot invata.
De asemenea as vrea sa va intreb daca este importanta marimea display-ului monitorului pentru webdesign. Eu sunt f sensibil la luminozitatea artificiala chiar si a LCD-urilor si ma gandesc sa-mi iau un laptop cu ecran de 14 inch pentru sesiunile indelungate de webdesign. Ce parere aveti?

Multumesc!

Edited by Jerusaleem, 04 April 2008 - 15:38.


#2
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Monitoarele de laptop nu sunt bune absolut deloc pt web design. Chiar si majoritatea LCD-urilor nu sunt recomandate pt grafica pe calculator (ma refer la culori)... iti trebuie un LCD mai scump, special pt web design. Tot CRT-urile sunt mai bune pt design, dar din pacate iti obosesc ochii foarte repede.
Incepe sa inveti HTML, CSS, Photoshop...

#3
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

 netul, on Apr 4 2008, 23:33, said:

Monitoarele de laptop nu sunt bune absolut deloc pt web design. Chiar si majoritatea LCD-urilor nu sunt recomandate pt grafica pe calculator (ma refer la culori)... iti trebuie un LCD mai scump, special pt web design. Tot CRT-urile sunt mai bune pt design, dar din pacate iti obosesc ochii foarte repede.
Incepe sa inveti HTML, CSS, Photoshop...

1) Eu am un LCD de 17 inch Philips acum. Ce LCD recomandati?
2) Limbajul PHP cand se invata? Sau daca nu am notiuni de informatica il pot invata din "carti"?

Edited by Jerusaleem, 05 April 2008 - 19:35.


#4
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Daca ai fi pus intrebarea asta in urma cu 7-8 ani ti-as fi zis "Ia un Frontpage si... da-i bice! Vezi ce iese!"

Din pacate nu mai sunt vremurile de atunci. Web designul chiar nu mai poate fi invatat pe cont propriu, de unul singur, deoarece limbajele au devenit tot mai specializate, stilurile de design - tot mai rafinate, intre timp s-au succedat si cateva concepte de coding (cu / fara tabele) si mode...

Insasi intrebarile tale: "Ce monitor imi trebuie?" si "Cand se invata PHP?" dovedesc ca treaba e mai complexa decat pare la prima vedere. Monitorul poate fi oricare - ideea e ca site-ul sa se vada cum trebuie si pe telefoanele mobile, si in birouri, si acasa. Ceea ce nu-i chiar asa usor, trebuie sa stii destul de bine CSS. Iar PHP-ul e un limbaj de programare pe care web designerul trebuie doar sa-l inteleaga conceptual, pentru a nu furniza layouturi care n-au legatura cu functionalitatea site-ului. Nu e insa treaba lui sa programeze.

#5
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Well, am inteles cam ce e de facut.... Ma apuc de HTML, apoi CSS si PHP...

O intrebare totusi: Care este exact menirea unui CMS precum Joomla si cui se adreseaza aceste CMS-uri? Ca sa fiu mai explicit as vrea sa inteleg daca pe mine ca novice un CMS mi-ar inhiba dorinta de a invata temeinic limbajele de programare....

Thank you!

#6
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Sa faci design "din carti" e ca si cum m-as apuca eu la 23 de ani, 1.72 si 4-5 kg in plus, de modeling :)
Anyway, axeaza-te pe cod daca esti genul care invata din carti, invata html, css, apoi treci prin javascript ca sa ajungi la php, ajungi la pensie programator web :)

Bafta!

Edited by lord_ice, 11 April 2008 - 18:38.


#7
vlad_gidea

vlad_gidea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.07.2007
Daca vrei intradevar asta nu te lasa batut...chiar daca multi tarani imputinti iti vor spune ca nu poti reusi...

Incepi cu html si cu css..incerci si vezi logica....notiunile de php sunt intradevar mai grele si sea seamana foarte mult cu programarea orientata pe obiect de la Informatica (c/c++) Daca gandesti totul logik nu'i nici o problema..plus ca la php gaseti pe net scripturi deja facute...ti'ar trebui doar notiuni de implementare...

La toate gasesti pe langa cursuri si tutoriale..
Pe mine m'au ajutat mult cursurile de pe w3schools..chiar daca faceam si la scoala WebDesign...

Niciodata nu e prea tarziu sa inveti...

#8
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
"Tarani imputiti" ? frumoasa exprimare, dar nu o sa ma cobor la nivelul tau sa te jignesc. Mi-am dat o opinie, nu inseamna ca e cea mai buna, nu inseamna ca am scris-o serios, sau ca asa cred :) Oricum, ma abtin, nu mai continui :)

#9
vlad_gidea

vlad_gidea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.07.2007
@Lord_Ice:

te rog sa ma scuzi daca sa inteles ca ma refer la tine,sincer nu am vrut sa spun asta... :-s..ma refeream la alte tipuri
de persoane..

Edited by vlad_gidea, 13 April 2008 - 08:54.


#10
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Ok, va multumesc pentru opinii si sfaturi.
@Lord_Ice eu o sa tratez webdesignul ca pe un hobby, orientarea mea profesionala fiind cu totul alta; iar daca o sa reusesc pana la pensie sa stiu cate ceva, tot o sa fie bine;) Dar sper totusi mai repede; banuiesc ca nu trebuie sa inveti 30 de ani ca sa stapanesti cat de cat arta de a realiza o pagina/site web;)
@Vlad_Gidea - mersi de incurajari.

Apropo, mi-am luat o carte care trateaza HTML,XHTML, XML si CSS. Sa ocolesc XHTML si XML sau sa trec si prin ele?
Rog si un scurt raspuns ince priveste intrebarea din postul de mai sus despre CMS....

Edited by Jerusaleem, 13 April 2008 - 14:12.


#11
vlad_gidea

vlad_gidea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.07.2007
din ce stiu eu CMS e open source si reprezinta un "site arhivat" parerea mea, pur si simplu l'ai downloadat l'ai instalat si ai site...sunt Portaluri cms photo bloguri cms de toate...ca sa vezi mai multe cauta pe google cms si intra pe primul link...apoi incearca pe enciclopediile online Wikipedia... http://en.wikipedia.com

mai exact asta http://en.wikipedia....nagement_system


after:..cu placere :)

#12
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

 vlad_gidea, on Apr 13 2008, 14:30, said:

din ce stiu eu CMS e open source si reprezinta un "site arhivat" parerea mea, pur si simplu l'ai downloadat l'ai instalat si ai site...sunt Portaluri cms photo bloguri cms de toate...ca sa vezi mai multe cauta pe google cms si intra pe primul link...apoi incearca pe enciclopediile online Wikipedia... http://en.wikipedia.com

mai exact asta http://en.wikipedia....nagement_system


after:..cu placere :)

Vlad ma tem ca nu am fost suficient de explicit... Definitita CMS-ului am citit-o si eu. Insa eu vreau sa aflu  de la voi, expertii in domeniu, de ce eu ca incepator m-as mai complica cu programare de baza, daca exista asemenea solutii fast-food gen Joomla? Cu alte cuvinte ce limitari au aceste CMS-uri si pana la ce nivel se descurca cu ele un creator de site-uri? Sper sa fi fost mai inteligibil de data asta :console:

Eu oricum vreau sa invat abecedarul, dar sunt curios in acelasi timp cu privire la cele de mai sus :rolleyes:

Edited by Jerusaleem, 13 April 2008 - 15:04.


#13
vlad_gidea

vlad_gidea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.07.2007
pai gasesti diferite pentru portaluri pentru de toate...find open source imi imaginez ca ai acces la codul sursa sa'l modifici deci sa adaugi si alte scripturi pe el... :-??

#14
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Oki. Intrebare: se poate face practica off line de webdesign? Adica sa-ti apara o simulare a paginii web.....
Daca este inadecvata intrebarea nu ma ciomagiti prea rau:D Dar vorba lui Lord_Ice: "Cine intreaba este prost pentru 5 min , dar cine nu intreaba ramene prost pentru toata viata":D

#15
vlad_gidea

vlad_gidea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 28.07.2007
da....folosind pcul tau pentru local host... sa sa iti faci o idee cum merge ...cred ca la asta te referi... ceva cu site.no-ip.biz...mai multe nu mai stiu...de asta se ocupa asociatul meu :)

#16
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Da, la asta ma refer...:) Dar nu stiu ce setari sa fac... Please help:D

#17
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
O sa incerc eu sa-ti dau niste indicatii. Trebuie sa-ti instalezi Apache Web Server si optional PHP si MYSQL. Iti pun un document facut de mine care explica cum ar trebui facuta aceasta instalare. Sper sa intelegi ceva din document.  Documentatie pt configurarea acestor softuri gasesti pe apache.org, php.net. Sau ai putea sa-ti instalezi un program care instaleaza toate aceste softuri si le configureaza automat. Ex: Apache2Triad.

Attached Files



#18
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

 marian_f, on Apr 14 2008, 00:54, said:

O sa incerc eu sa-ti dau niste indicatii. Trebuie sa-ti instalezi Apache Web Server si optional PHP si MYSQL. Iti pun un document facut de mine care explica cum ar trebui facuta aceasta instalare. Sper sa intelegi ceva din document.  Documentatie pt configurarea acestor softuri gasesti pe apache.org, php.net. Sau ai putea sa-ti instalezi un program care instaleaza toate aceste softuri si le configureaza automat. Ex: Apache2Triad.

Multam! Am instalat Apache2Triad. Acum sa invat sa-l folosesc, totul este nou pentru mine :rolleyes:

Intrebare:
Ce inseamna ca are interpreters PHP,Pearl si Python?

Edited by Jerusaleem, 14 April 2008 - 20:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate