Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pasii necesari pentru a invata webdesign?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Eu am inceput sa lucrez in fireworks la site-ul meu, dar vreau sa ii fac si un mini forum, adica voi posta o poza si as vrea sa existe posibilitatea celui care o vede sa lase un "comment", cum pot realiza acest lucru ? nu vroiam sa incep alt thread doar pentru aceasta intrebare.

#20
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 Jerusaleem, on Apr 13 2008, 18:12, said:

Oki. Intrebare: se poate face practica off line de webdesign? Adica sa-ti apara o simulare a paginii web.....
Daca este inadecvata intrebarea nu ma ciomagiti prea rau:D Dar vorba lui Lord_Ice: "Cine intreaba este prost pentru 5 min , dar cine nu intreaba ramene prost pentru toata viata":D


Pai, cam asa e. Mai bine rad altii de tine dar nu da tirul peste tine decat sa nu intrebi si sa dea tirul :) Oricum, eu doar par baiat rau :)

Daca ai nevoie de ajutor in orice, si ma si pricep la chestia respectiva, te ajut cu drag!

#21
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Ma poate ajuta si pe mine cineva vis-a-vis cu forumul ? va rog.

#22
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
tu ce problema cu forumuri mai ai?

#23
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Voi posta o poza pe site-ul meu  si as vrea sa existe posibilitatea celui care o vede sa lase un "comment", cum pot realiza acest lucru ? eventual sa ii raspund la ce mi-a scris, nu stiu de unde sa incep in crearea unui forum (sau aceasta optiune de a lasa commentul)

#24
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
instalezi wordpress

#25
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Da, wordpress are comments, poti posta poza si vizitatorii/membrii vor putea posta comentarii...cat despre forum, e simplu, iei unul dintre scripturile : smf, phpbb, vbulletin, ipb si ti-l instalezi conform instructiunilor din manualul scriptului sau de pe site-ul producatorului/ilor...si totusi nu-i chiar asa de simplu daca nu ai notiune de chmod, rewritebase, etc, ...dar daca ai CPanel + ambitia de a cauta pe Google se rezolva rapid.

Edited by lord_ice, 19 April 2008 - 12:54.


#26
tupac_g

tupac_g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 29.06.2006
Mersi mult.

#27
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

 lord_ice, on Apr 18 2008, 19:21, said:

Pai, cam asa e. Mai bine rad altii de tine dar nu da tirul peste tine decat sa nu intrebi si sa dea tirul :) Oricum, eu doar par baiat rau :)

Daca ai nevoie de ajutor in orice, si ma si pricep la chestia respectiva, te ajut cu drag!


Mersi pentru suport. ;)


Pentru ca tot s-a dat tonul, as vrea ca topicul acesta sa se transforme treptat intr-un mediu de raspuns pentru orice dilema de novici in domeniu...
Asa ca aveti binecuvantarea mea toti cei ce sunteti la inceput in webdesign ca sa postati problemele/obstacolele/intrebarile webxistentiale :D pentru a primi ajutor.

#28
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Am instalat Apached Triad pentru a-mi face un server pe PC, insa pe un site cineva recomanda WAMP5... Care ar fi mai util pentru mine ca incepator?

#29
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu am folosit Triad , dar Wamp-ul e singurul pe care l-am folosit, pentru ca acum cativa ani cand am instalat primul script, well, nu am fost in stare sa fac xampp-ul sa mearga ....asa ca am ales Wamp, iar de atunci local am lucrat numai cu Wamp, acum prefer sa setez un cont de test pe web, e o mare diferenta intre Wamp pe windows (cum e cazul meu) si un apache pe un server linux....

#30
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

 lord_ice, on Apr 19 2008, 21:29, said:

Nu am folosit Triad , dar Wamp-ul e singurul pe care l-am folosit, pentru ca acum cativa ani cand am instalat primul script, well, nu am fost in stare sa fac xampp-ul sa mearga ....asa ca am ales Wamp, iar de atunci local am lucrat numai cu Wamp, acum prefer sa setez un cont de test pe web, e o mare diferenta intre Wamp pe windows (cum e cazul meu) si un apache pe un server linux....

Si eu vreau in cateva luni sa trec pe un cont de test real, insa pana atunci o sa invat sa "merg" pe local. Bun...deci hai sa instalez si eu wamp5.:P

#31
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
Daca vrei sa testezi cum ti se vad paginile pe pc-ul tau fara sa le incarci pe server nu ai nevoie de nici un program in plus.
Pur si simplu accesezi "index.html" si pagina se deschide ca si cand ar fi pe net.
Fiecare pagina o accesezi separat.
Trebuie sa le ai toate in acelasi folder si impreuna cu folderele cu bannere, imagini, background, etc
Eu am un site de tv live si cand il accesez pe localhost i.explorer 7 imi blocheaza player-ul si trebuie doar sa-l accept din bara care apare

Edited by sorinsirbu, 20 April 2008 - 10:39.


#32
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 Jerusaleem, on Apr 6 2008, 11:59, said:

Well, am inteles cam ce e de facut.... Ma apuc de HTML, apoi CSS si PHP...

O intrebare totusi: Care este exact menirea unui CMS precum Joomla si cui se adreseaza aceste CMS-uri? Ca sa fiu mai explicit as vrea sa inteleg daca pe mine ca novice un CMS mi-ar inhiba dorinta de a invata temeinic limbajele de programare....

Thank you!

În prima fază apucă-te și învață bine HTML-ul. Dacă tot ești la început de drum, ar fi indicat să scrii cod HTML în varianta structurată, adică XHTML (o foarte scurtă prezentare a XHTML găsești aici: http://www.designlab...icol/1088679644. Îți recomand să faci rost de cartea HTML, XHTML, CSS si XML prin exemple - ghid practic de Teodoru Gugoiu. Este foarte bună pentru începători.

Următorul pas ar fi studierea DHTML și CSS (o trecere în revistă a tehnologiilor WEB aici: http://www.afaceri-o...re-site-web.htm). Obligatoriu trebuie să încerci să înțelegi Document Object Model (DOM), și cum te poți folosi de el cu Javascript de pildă.

Asta pentru început. Ai nevoie neapărat să înveți să jonglezi cu Photoshopul, nu ți-ar strica nițel Flash, și pe urmă o să simți nevoia de ceva cunoștințe de PHP și XML - asta dacă vrei să-ți condimentezi site-urile cu ceva la modă adică AJAX...

Însă de bază sunt (X)HTML-ul, CSS și Javascript. Stăpânește-le pe astea și...calea ți-e deschisă :)

#33
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

 floryyn, on Apr 20 2008, 12:10, said:

În prima fază apucă-te și învață bine HTML-ul. Dacă tot ești la început de drum, ar fi indicat să scrii cod HTML în varianta structurată, adică XHTML (o foarte scurtă prezentare a XHTML găsești aici: http://www.designlab...icol/1088679644. Îți recomand să faci rost de cartea HTML, XHTML, CSS si XML prin exemple - ghid practic de Teodoru Gugoiu. Este foarte bună pentru începători.

Următorul pas ar fi studierea DHTML și CSS (o trecere în revistă a tehnologiilor WEB aici: http://www.afaceri-o...re-site-web.htm). Obligatoriu trebuie să încerci să înțelegi Document Object Model (DOM), și cum te poți folosi de el cu Javascript de pildă.

Asta pentru început. Ai nevoie neapărat să înveți să jonglezi cu Photoshopul, nu ți-ar strica nițel Flash, și pe urmă o să simți nevoia de ceva cunoștințe de PHP și XML - asta dacă vrei să-ți condimentezi site-urile cu ceva la modă adică AJAX...

Însă de bază sunt (X)HTML-ul, CSS și Javascript. Stăpânește-le pe astea și...calea ți-e deschisă :)

In sfarsit un sfat mai convingator ;)  Mersi si vreau sa-ti spun ca deja mi-am cumparat cartea pe care mi-o recomanzi. Deocamdata parcurg cateva tutoriale online si ma apuc de ea.

@LordIce - am instalat WAMP5 si ma bucur; la prima vedere mi se pare mai bine organizat si este parca mai intuitiv pentru mine;

Recomandati-mi niste tutoriale bune de dreamweaver CS3, chiar si platite; bineinteles si o carte buna daca stiti.........!!! Edit: Am gasit, mersi.

Edited by Jerusaleem, 20 April 2008 - 15:17.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
doar mie mi se pare că amestecați design-ul cu programarea? :|
ce treabă are webdesgin cu php? :w00t:

@Jerusaleem (interesant nume, btw): întâi și întâi ar fi drăguț să știi ce vrei să înveți....
iar tutoriale bune: lynda, vtc și total training ;)

 floryyn, on Apr 20 2008, 12:10, said:

În prima fază apucă-te și învață bine HTML-ul. Dacă tot ești la început de drum, ar fi indicat să scrii cod HTML în varianta structurată, adică XHTML (o foarte scurtă prezentare a XHTML găsești aici: http://www.designlab...icol/1088679644. Îți recomand să faci rost de cartea HTML, XHTML, CSS si XML prin exemple - ghid practic de Teodoru Gugoiu. Este foarte bună pentru începători.

Următorul pas ar fi studierea DHTML și CSS (o trecere în revistă a tehnologiilor WEB aici: http://www.afaceri-o...re-site-web.htm). Obligatoriu trebuie să încerci să înțelegi Document Object Model (DOM), și cum te poți folosi de el cu Javascript de pildă.

Asta pentru început. Ai nevoie neapărat să înveți să jonglezi cu Photoshopul, nu ți-ar strica nițel Flash, și pe urmă o să simți nevoia de ceva cunoștințe de PHP și XML - asta dacă vrei să-ți condimentezi site-urile cu ceva la modă adică AJAX...

Însă de bază sunt (X)HTML-ul, CSS și Javascript. Stăpânește-le pe astea și...calea ți-e deschisă :)

- html structurat este xthml? iar cel nestructurat ce este?
- o prezentare amănunțită găsești aici http://www.w3schools.com/HTML/ sau http://www.google.ro...q=html tutorial
- următorul pas NU este dhtml și css....
- care este diferența dintre dhtml și javascript? evident nu știm amândoi același lucru...
- eu habar n-am (de fapt știu doar chestii de bază) Photoshop , flash sau php. și nu mi-a cerut nimeni acest lucru, iar proiectele vin....
- de bază sunt html,css și js? de bază pentru CE? dacă omu' nu e sigur că vrea să facă DESIGN sau PROGRAMARE ? Ce căi ți se deschid dacă stăpânești aceste trei limbaje?
- sunt convins că nu știi exact ce este ajax. sună bine, este web2.0 și... cam atât. dacă stă prea mult să învețe și se demodează? cum o să fie?

#35
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Ok, imi fac mea culpa pentru ca din lipsa de intelegere a conceptelor de profil am spus in debutul topicului ca vreau sa invat "webdesign". Eu vreau sa invat sa creez pagini web/ site-uri si sa stiu sa le si administrez pe web servere. Daca asta comporta o gama mai larga de cunostinte decat numai pentru webdesign atunci m-am exprimat eu gresit.

Ajutati-ma sa-mi conturez niste concepte:

- Din ce spune Ionut webdesign-ul si programarea sunt notiuni diferite. Dar cand scrii un cod HTML nu inseamna ca programezi?  Am observat in sectiunile forumului ca PHP-ul este trecut la programming, asta inseamna ca prin PHP nu se poate realiza si design? Spunea cineva ca el face site-uri doar in PHP.... Ok, sper ca nu am spus prea multe prostii; astept asertiunile voastre;)

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

. Dar cand scrii un cod HTML nu inseamna ca programezi?
ba da. dar când scrii un cod, nu se numește webdesign :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate