Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Pasii necesari pentru a invata webdesign?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Din ce spune Ionut webdesign-ul si programarea sunt notiuni diferite. Dar cand scrii un cod HTML nu inseamna ca programezi? Am observat in sectiunile forumului ca PHP-ul este trecut la programming, asta inseamna ca prin PHP nu se poate realiza si design? Spunea cineva ca el face site-uri doar in PHP.... Ok, sper ca nu am spus prea multe prostii; astept asertiunile voastre;)
Nu mai lua mot-a-mot tot ce spune cineva, php-ul tine de programare, design-uls e face in Photoshop, fireworks etc. Webdesign-ul n-are nici o legatura cu programarea, sigur ca multi confunda asta si au impresia ca daca stiu php restul nu mai conteaza. Din pacate sa fi si programator si designer bun e putin mai greu, de obicei nu prea intalnesti situatia asta. Intrebarea din topic e pusa aiurea, nu ai cum sa inveti webdesign, ai talent sau n-ai, arta nu se invata. Sigur ca poti sa inveti programare dar de acolo si pana la webdesign mai este destul. Opinia mea e sa te specializezi pe ceva, ori programare ori grafica.

#38
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View PostSE7EN, on Apr 20 2008, 22:44, said:

Nu mai lua mot-a-mot tot ce spune cineva, php-ul tine de programare, design-uls e face in Photoshop, fireworks etc. Webdesign-ul n-are nici o legatura cu programarea, sigur ca multi confunda asta si au impresia ca daca stiu php restul nu mai conteaza. Din pacate sa fi si programator si designer bun e putin mai greu, de obicei nu prea intalnesti situatia asta. Intrebarea din topic e pusa aiurea, nu ai cum sa inveti webdesign, ai talent sau n-ai, arta nu se invata. Sigur ca poti sa inveti programare dar de acolo si pana la webdesign mai este destul. Opinia mea e sa te specializezi pe ceva, ori programare ori grafica.

Ok, acum inteleg care este diferenta dintre cele doua. Mersi pentru precizari. Eu de fapt la programare ma refeream cand am spus ca vreau sa invat wedesign.... Dehhh :rolleyes:

In ce priveste talentul as vrea sa spun totusi ca afirmatia ta este valida doar pentru performantele de exceptie, la acel nivel stratosferic unde numai cei talentati si care dupa multa truda pot excela. Insa cei care vor cu adevarat si au un minimum de abilitati pot ajunge la un nivel mediu intr-o disciplina sau alta dupa mult antrenament; chiar si un anumit simt estetic cred ca se poate educa. Spre exemplu imi aduc aminte ce spunea Emmanuel Lasker, marele maestru in sah, si anume ca el poate lua orice om si prin exercitii sistematice il poate face sahist de clasa I (sau gradul I nu mai stiu exact); performanta care in sah deja este mare lucru.

#39
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Posti0nutzb, on Apr 20 2008, 16:48, said:

doar mie mi se pare că amestecați design-ul cu programarea? :|
ce treabă are webdesgin cu php? :w00t:

@Jerusaleem (interesant nume, btw): întâi și întâi ar fi drăguț să știi ce vrei să înveți....
iar tutoriale bune: lynda, vtc și total training ;)



- html structurat este xthml? iar cel nestructurat ce este?
- o prezentare amănunțită găsești aici http://www.w3schools.com/HTML/ sau http://www.google.ro...q=html tutorial
- următorul pas NU este dhtml și css....
- care este diferența dintre dhtml și javascript? evident nu știm amândoi același lucru...
- eu habar n-am (de fapt știu doar chestii de bază) Photoshop , flash sau php. și nu mi-a cerut nimeni acest lucru, iar proiectele vin....
- de bază sunt html,css și js? de bază pentru CE? dacă omu' nu e sigur că vrea să facă DESIGN sau PROGRAMARE ? Ce căi ți se deschid dacă stăpânești aceste trei limbaje?
- sunt convins că nu știi exact ce este ajax. sună bine, este web2.0 și... cam atât. dacă stă prea mult să învețe și se demodează? cum o să fie?
Ionuț, am dat search pe Google după numele tău. Evident, tu ești profesionist în domeniu, nu mă compar eu, un amator autodidact, cu tine. Eu l-am sfătuit pe om să urmeze pașii pe care i-am urmat eu, deprinzând câte ceva în domeniu.

Nici eu nu sunt geniu al Photoshopului, dar e bine să știe măcar atât cât să-i permită crearea unui banner, sau a unei sigle decente.
Cât despre PHP, e bine să aibă habar de el, fie și pentru a-și crea niște șabloane de site folosindu-se de include

Quote

- de bază sunt html,css și js? de bază pentru CE? dacă omu' nu e sigur că vrea să facă DESIGN sau PROGRAMARE ? Ce căi ți se deschid dacă stăpânești aceste trei limbaje?
Nu știu, dar dacă nu le știe nici măcar pe astea...nu se deschide nimic.
Iar AJAX...păi o să ajungă colegu Jerusaleem să facă o pagină bogată în conținut grafic, și cu un formular acolo...Fără AJAX ce-o să facă? O să tot reîncarce și reîncarce pagina pentru fiecare greșeală de completare a formularului?

Închei cu o sugestie pentru Jerusaleem: Cumpără cărțile scrise de Sabin Buraga http://thor.info.uai...saco/books.html Sunt excelente. De asemenea caută Dezvoltarea aplicațiilor WEB folosind XHTML, PHP și MySQL de Traian Anghel. O carte foarte bună mi s-a părut și PHP 5 și MySQL pentru COMERȚ ELECTRONIC Ghid practic pentru construirea unui magazin virtual de Cristian Darie si Mihai Bucică.
Spor la treabă! :)

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
florin, stai liniștit, și eu sunt autodidact... ;)

cât despre cărțile dl-ul Sabin... am văzut primul titlu: „Programarea în Web 2.0”. Am renunțat la a mă uita pe alte titluri ;)

sugestia mea e să NU cumperi cărți... sau dacă vrei neapărat să cumperi, NU le cumpăra pe cele în română deoarece ori sunt prea vechi ori sunt traduse aiurea (cele ce sunt traduse, desigur).

#41
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostSE7EN, on Apr 20 2008, 23:44, said:

Nu mai lua mot-a-mot tot ce spune cineva, php-ul tine de programare, design-uls e face in Photoshop, fireworks etc. Webdesign-ul n-are nici o legatura cu programarea, sigur ca multi confunda asta si au impresia ca daca stiu php restul nu mai conteaza. Din pacate sa fi si programator si designer bun e putin mai greu, de obicei nu prea intalnesti situatia asta. Intrebarea din topic e pusa aiurea, nu ai cum sa inveti webdesign, ai talent sau n-ai, arta nu se invata. Sigur ca poti sa inveti programare dar de acolo si pana la webdesign mai este destul. Opinia mea e sa te specializezi pe ceva, ori programare ori grafica.


<_<  De obicei? Scuza-ma ca te contrazic, am un respect imens pentru tine desi mi-ai mai tras castane de-a lungul timpului, dar exprimarea ta cu acel "de obicei" este din punctul meu de vedere gresita.

NU exista programator care sa faca si design la nivel de expert! NU e normal sa alegi dupa full pack of knowledge!

Sa fii un programator bun, sa fii un designer bun, de acord, dar una din cele doua, nu poti fi amandoua! Poti fi un coder bun si un designer cat d ecat bunicel si vice-versa, dar daca esti foarte bun intr-una dintre cele doua cu siguranta la cealalta esti un anonim...contraziceti-ma, sunt gata sa va platesc, stau langa voi, sa-mi faceti si design su coding in cel mai profesional mod...eu aici vorbesc de calitate, ca asa pe carpite mai merge :)

#42
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
In decursul posturilor am inteles ca Webdesignul nu are de-a face cu partea de programare sau codingul.... Atunci ce cauta HTML, CSS si altele in subforumul Webdesign si nu se regasesc la sectiunea de Programare? Pentru incepatori asta poate induce foarte mult in eroare....


P.S - Rog ca topicul initiat de mine sa nu devina un mediu de "tras castane" si platit polite in castane:D @Lord Ice:)

#43
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004
Ba, voi sunteti blonzi? Titlul e "Pasii necesari pentru a invata webdesign". Ce treaba are CSS, XHTML, PHP, SQL (de toate felurile) aici?

Scuze pentru cei care n-au treaba cu ce am zis mai sus, n-am stat sa citesc tot, dar am vazut ca de la al doilea sau treilea reply s-a trecut la PHP, Joomla, CMS. Si va mai mirati cand va zice lumea: "A, da' nu tot tu faci si restul, tu doar desenezi?"

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Jerusaleem: pe forum nu se aplică ?crede și nu cerceta?. dacă este pus așa, nu înseamnă neapărat că e corect ;)
sunt destui ce nu știu unde să posteze ;)

Edited by i0nutzb, 22 April 2008 - 12:02.


#45
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postlord_ice, on Apr 21 2008, 22:12, said:

<_<  De obicei? Scuza-ma ca te contrazic, am un respect imens pentru tine desi mi-ai mai tras castane de-a lungul timpului, dar exprimarea ta cu acel "de obicei" este din punctul meu de vedere gresita.

NU exista programator care sa faca si design la nivel de expert! NU e normal sa alegi dupa full pack of knowledge!

Sa fii un programator bun, sa fii un designer bun, de acord, dar una din cele doua, nu poti fi amandoua! Poti fi un coder bun si un designer cat d ecat bunicel si vice-versa, dar daca esti foarte bun intr-una dintre cele doua cu siguranta la cealalta esti un anonim...contraziceti-ma, sunt gata sa va platesc, stau langa voi, sa-mi faceti si design su coding in cel mai profesional mod...eu aici vorbesc de calitate, ca asa pe carpite mai merge :)

Am zis "de obicei" pentru ca mai sunt si cazuri de genul asta chiar daca mai putine sau foarte putine. Ideea e aceeasi poate n-am formulat-o foarte corect, e cat se poate de clar ca poti fi expert doar intr-un anumit domeniu, e aproape imposibil sa fi expert in mai multe domenii.

Quote

Ba, voi sunteti blonzi? Titlul e "Pasii necesari pentru a invata webdesign". Ce treaba are CSS, XHTML, PHP, SQL (de toate felurile) aici?

Scuze pentru cei care n-au treaba cu ce am zis mai sus, n-am stat sa citesc tot, dar am vazut ca de la al doilea sau treilea reply s-a trecut la PHP, Joomla, CMS. Si va mai mirati cand va zice lumea: "A, da' nu tot tu faci si restul, tu doar desenezi?
Si tu ai impresia ca el avea habar la ce se refera cand zicea de webdesign ? Mai citeste cateva posturi si vezi de ce s-a ajuns la css, html, php. Fiindca nu stia despre ce e vorba a pus o intrebare generica, pana la urma si-a dat seama ca vrea de fapt sa invete php.

#46
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Voi ce editoare folositi pentru programare? Recomandati dreamweaver CS3?

#47
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Da, e ok, dreamwaver, desi nu l-am mai deschis de cam mult, prefer Notepad ++ :)

#48
Shocker

Shocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 27.02.2006

View PostJerusaleem, on Apr 22 2008, 20:54, said:

Voi ce editoare folositi pentru programare? Recomandati dreamweaver CS3?
Daca vrei sa faci ceva serios si sa nu ai probleme cu compatibilitatea intre browsere, nu te-as sfatui sa folosesti Dreamweaver sau altele de genul, fac codul destul de urat.

Eu programez in plain text, Notepad normal si totul merge struna

#49
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
aveti grija cu dreamweaver cand modificati anumite fisierele direct de pe ftp ca la urmatoarea conectare s-ar putea sa va suprascrie fisierele cu cele de dinainte de modificare (probleme de sincronizare)

#50
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View PostShocker, on Apr 22 2008, 21:45, said:

Daca vrei sa faci ceva serios si sa nu ai probleme cu compatibilitatea intre browsere, nu te-as sfatui sa folosesti Dreamweaver sau altele de genul, fac codul destul de urat.

Eu programez in plain text, Notepad normal si totul merge struna

Am vazut un tutorisl video cu dreamweaver CS3 si are functie verificat compatibilitatea cu alte browsere....

"Daca vrei sa faci ceva serios si sa nu ai probleme cu compatibilitatea intre browsere, nu te-as sfatui sa folosesti Dreamweaver sau altele de genul, fac codul destul de urat."

Ok, asta vroiam sa aflu in special. Deci un coder bun da clasa codului scris de dreamweaver. Pentru ca altminteri ar parea ca dreamweaver face superflua prezenta coderilor :peacefingers:   Deci pana la urma dreamweaver este doar o solutie rapida pentru site-uri de nivel mediu si fara pretentii prea mari..... True or False?

#51
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
True, in majoritatea situatiilor :)

Avantajul pentru un incepator este ca poate invata cod lucrand cu drw...parerea mea, nu cred ca poti trece deodata la plain text, trebuie sa stii bine  html/css ca sa mergi pe plain.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eh, dacă tot s-a deviat...
voi ce pastă de dinți folosiți? eu am colgate sensitive, deoarece am gingii foarte sensibile... ah, da, și folosesc o periuță moale... voi? :w00t:

#53
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Ionut spuneai mai sus ca-ti sunt suficiente cunostinte de baza in PHP.... Poti crea site-uri dinamice gen de comert electronic fara programare server side?

#54
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostJerusaleem, on May 26 2008, 10:25, said:

Ionut spuneai mai sus ca-ti sunt suficiente cunostinte de baza in PHP.... Poti crea site-uri dinamice gen de comert electronic fara programare server side?


php = limbaj programare server side  ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate