Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Pasii necesari pentru a invata webdesign?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
nchipn

nchipn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 15.12.2006
I. Dreamwaver ar fi bine sa-l folosesti doar pentru syntax highlighting(colorarea cod) si ar fi mai  bine sa scrii codul intr-un editor mai simplu cum ar fi Notepad++ daca tot sa amintit de el.
WAMP, apache etc. iti trebuie doar daca vrei sa lcrezi cu PHP. O pagina web care foloseste doar html, css, javascript este un simplu fisier text cu extensia .html ce poate fi deschis direct in browser.
II. A face un website complet imbina 3(+1) lucruri
-grafica - creeare de imagini  etc. -> Photoshop, Fireworks si alte programe de editare grafica.
-web-design - aranjarea si imbinarea  continutului impreuna cu grafica -> HTML, CSS
-programare: server-side(PHP, JSP, ASP etc. pentru generarea dinamica a continutului) si client-side(Javascript se executa in browser)
+promovarea sitului - SEO si altele.
Un site care te invata cateva principii f. bune: http://webdesignfromscratch.com/

#56
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View Postlord_ice, on May 26 2008, 15:16, said:

php = limbaj programare server side  ;)

Mersi, stiam:D Cred ca am fost inteles gresit. Sensul intrebarii era cum se poate descurca in programarea server side doar cu cunostinte de baza pentru ca el spunea mai devreme ca-i merge foarte bine asa.....


@nchipn - thanks pt lamuriri.

Edited by Jerusaleem, 26 May 2008 - 17:04.


#57
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Jerusaleem daca te apuci sa le inveti pe toate, vei fi mediocru. Axeaza-te pe ceva, si invata-l foarte bine ...din cate am vazut la tine, tendinta ar fi html, css, php&sql .. dupa o sa prinzi (din zbor) si notiunile de js/ajax ..si de ce o sa te mai lovesti...lasa grafica in treaba celor talentati si pasionati de acest domeniu (personal sunt dezastru la grafica, dar cunosc si eu ppl ..) :)

Edited by lord_ice, 26 May 2008 - 17:16.


#58
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View Postlord_ice, on May 26 2008, 17:16, said:

Jerusaleem daca te apuci sa le inveti pe toate, vei fi mediocru. Axeaza-te pe ceva, si invata-l foarte bine ...din cate am vazut la tine, tendinta ar fi html, css, php&sql .. dupa o sa prinzi (din zbor) si notiunile de js/ajax ..si de ce o sa te mai lovesti...lasa grafica in treaba celor talentati si pasionati de acest domeniu (personal sunt dezastru la grafica, dar cunosc si eu ppl ..) :)


Thanks for the tips Lord Ice. Eu chiar ma gandesc ca pe nisa graficienilor este poate mai greu sa iesi din anonimat decat pe programare pentru ca acolo chiar trebuie talent + o tona de munca; posibil sa ma insel insa dupa o logica de bun simt asa pare. Macar la programare daca intra la bibilica progresezi invatand, la grafica sigur te plafonezi la un moment dat din lipsa de "inspiratie".

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostJerusaleem, on May 26 2008, 10:25, said:

Ionut spuneai mai sus ca-ti sunt suficiente cunostinte de baza in PHP.... Poti crea site-uri dinamice gen de comert electronic fara programare server side?

Nu am spus niciodată că aș face așa ceva :)
Eu sunt front-end developer (freelancer) și de ceva timp trăiesc din asta. Și aș putea spune că o fac chiar bine ;)
MIE îmi sunt suficiente cunoștințele de bază ce le am, deoarece mai trebuie din an în Paște să mai modific/adaug ceva. Dar nu e regulă :)

#60
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View Posti0nutzb, on May 26 2008, 23:59, said:

Nu am spus niciodată că aș face așa ceva :)
Eu sunt front-end developer (freelancer) și de ceva timp trăiesc din asta. Și aș putea spune că o fac chiar bine ;)
MIE îmi sunt suficiente cunoștințele de bază ce le am, deoarece mai trebuie din an în Paște să mai modific/adaug ceva. Dar nu e regulă :)

Front-end deci....Practic pe langa HTML+CSS cu ce mai cochetezi?

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
javascript, integrare layout-uri în diverse platforme (wordpress, joomla, drupal, EE, etc..)

#62
avramseby

avramseby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 07.09.2006

View PostJerusaleem, on May 27 2008, 07:28, said:

Front-end deci....Practic pe langa HTML+CSS cu ce mai cochetezi?
Daca ai fi cautat pe google ce scrie in semnatura lui ai fi aflat  :)

#63
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View Postavramseby, on May 27 2008, 22:25, said:

Daca ai fi cautat pe google ce scrie in semnatura lui ai fi aflat  :)

Am preferat un raspuns personalizat;) Thanks for the tip oricum.:)

Edit: daca tot mi-ai indicat, am vizitat si blogul lui. Probabil ca nu e multa lume care se descurca doar cu html/css.... Zic asta pentru ca uitandu-ma pe un site de freelancing, in marea majoritate erau numai proiecte ce solicita o gama destul de mare de cunostinte; foarte putina am vazut doar pt html/css; si care erau doar pe asta erau superaglomerate de bid-uri.
In fine, oricum eu nu am nici-o experienta in asta; este doar o remarca posibil eronata.

Edited by Jerusaleem, 28 May 2008 - 10:08.


#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Edit: daca tot mi-ai indicat, am vizitat si blogul lui. Probabil ca nu e multa lume care se descurca doar cu html/css.... Zic asta pentru ca uitandu-ma pe un site de freelancing, in marea majoritate erau numai proiecte ce solicita o gama destul de mare de cunostinte; foarte putina am vazut doar pt html/css; si care erau doar pe asta erau superaglomerate de bid-uri.
Parțial adevărat. Primele proiecte le câștigi mai greu, dar după aceea ai un portfolio, ai testimonials și este mult mai ușor.

#65
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
M-a scuzati daca ceva de intrebare dar la citi ani ati inceput cu programarea si Web Designul , si la citi ani ati inceput sa vedeti primelele succese? Citi ani ati invatati si cam ce modalitate ati folosit?   MultumesK!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate