Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Biologie-intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postcaroline_hi, on Oct 12 2008, 16:42, said:

Stateam si imi ascultam vocea asta din cap care nu tace aproape niciodata, adica imi ascultam gandurile si mi-am dat seama ca vocea pe care o aud e acceasi voce pe care o am cand vorbesc propriu-zis.
Copiii relativ mici, daca-i intrebi, spun ca gandesc cu vocea. :)

View Postcaroline_hi, on Oct 12 2008, 20:00, said:

De fapt, noi, cei cu toate cele 5 simturi intacte, cand ne imaginam o situatie sau cand vorbim cu noi insine in gand folosim atat auzul, cat si celelalte simturi. :wallbash:
De fapt folosim sintaxa ce ne este familiara. Fara o sintaxa se pare ca nici memoria secventiala nu exista.

#56
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postcaroline_hi, on Oct 12 2008, 16:42, said:

Inca o curiozitate !   :D

Stateam si imi ascultam vocea asta din cap care nu tace aproape niciodata, adica imi ascultam gandurile si mi-am dat seama ca vocea pe care o aud e acceasi voce pe care o am cand vorbesc propriu-zis. Intrebarea e: cum isi aude un surd gadurile? Si le aude? Ce voce au atunci?  :blink:
ideea e că un om nu receptează sunetele numai cu urechea. frecvențele joase le poți simți și în stomac șamd, desigur, timpanu e cel mai sensibil, dar orice om, oricât de surd ar fi, tot percepe vibrațiile

#57
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Alta intrebare  ^_^  : de unde vine mirosul specific al copiilor mici? Daca intri intr-o camera in care se afla un copil mic (bebe), e improbabil sa nu remarci acel miros specific. :)

#58
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcaroline_hi, on Nov 24 2008, 17:55, said:

Alta intrebare  ^_^  : de unde vine mirosul specific al copiilor mici? Daca intri intr-o camera in care se afla un copil mic (bebe), e improbabil sa nu remarci acel miros specific. :)

de la pampers ?  ;)

#59
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postkonami, on Nov 24 2008, 19:12, said:

de la pampers ?  ;)
Mai exact? Nu ma refer la un copil murdar. :lol: Exista un miros specific placut.

#60
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
http://www.edwardwil...s/babysmell.htm

#61
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostStapanul_clonelelor, on Nov 24 2008, 19:28, said:

The explanation given by the researchers, after some thought, was that throughout evolutionary history, men often had to be away hunting for food.  The most successful hunters were the aggressive men, and that aggressiveness could prove dangerous for small, helpless children back at the campfire.  It would be important, then, that newborns have a smell that is both obvious to men and calms them.

These components on their own have no noticeable smell--which probably means that the special scent of a newborn operates at a subconscious level, activating the vomeronasal organ, a tiny bundle of nerves that may also pick up pheromones, instead of the main olfactory nerve.

Interesant. :D

#62
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008

View Postcaroline_hi, on Feb 29 2008, 06:27, said:

Am o nelamurire si am vazut ca exista topicul Fizica-intrebari, dar nelamurirea mea nu se potriveste in domeniul fizicii, ci mai mult in biologie, cred. De aceea consider ca si un astfel de topic e binevenit mai ales ca si biologia e interesanta si complexa.

Deci, ma intereseaza acum cum cedeaza si primeste un corp caldura (in acest caz corpul uman) si cum i se creeaza acestuia senzatiile de frig/rece si de caldura mai in amanunt.
Ce parte a corpului uman e mai sensibila la variatiile de caldura?
(voi intra mai in amanunt cu intrebarile dupa ce mi se va oferi o prezentare generala, daca mi se va oferi)
Multumesc.:)
Nu am citit raspunsurile .... din spate...is numeroase dar iti pot raspunde la intrebare ...  Caldura corpului uman este datorata demai multi factori , unu`l dintre eie este oxigenul pe care il inspiram , carbohidrati si lipidele le arde pt ca sa obtinem energie , in urma arderi  rezulta CO2 pe care il inspiram , energie , Q (caldura) !!! , si apa ..  de acea cand face mult efort reactia de ardere este mai densa si  transpiram !...

#63
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Post1Q-D3xT3r, on Jan 2 2009, 23:42, said:

Nu am citit raspunsurile .... din spate...is numeroase dar iti pot raspunde la intrebare ...  Caldura corpului uman este datorata demai multi factori , unu`l dintre eie este oxigenul pe care il inspiram , carbohidrati si lipidele le arde pt ca sa obtinem energie , in urma arderi  rezulta CO2 pe care il inspiram , energie , Q (caldura) !!! , si apa ..  de acea cand face mult efort reactia de ardere este mai densa si  transpiram !...
Dar ce se intampla cand respiratia devine calma si mai rara? Corpul se raceste? Si ce parti ale corpului se racesc primele? Extremitatile? Care parti ale extremitatilor? Cum se simtea aceasta racire? :D Ideea e asa: cand mi-am incetinit respiratia, de cateva ori am simtit racoare in palme ( in centrul palmei, mai exact). Ma intreb care e explicatia. Si racoarea nu am simtit-o de fiecare data cand mi-am incetinit respiratia si nici intensitatile nu au fost aceleasi. :)

#64
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

View Postcaroline_hi, on Jan 5 2009, 18:52, said:

Dar ce se intampla cand respiratia devine calma si mai rara? Corpul se raceste? Si ce parti ale corpului se racesc primele? Extremitatile? Care parti ale extremitatilor? Cum se simtea aceasta racire? :D Ideea e asa: cand mi-am incetinit respiratia, de cateva ori am simtit racoare in palme ( in centrul palmei, mai exact). Ma intreb care e explicatia. Si racoarea nu am simtit-o de fiecare data cand mi-am incetinit respiratia si nici intensitatile nu au fost aceleasi. :)

Nu neaparat, desi daca respiri mai lent se poate presupune ca nu iti exerciti muschii asa intens, deci vei tinde sa te racesti daca de la asta te-ai incalzit.

Intotdeauna extremitatile se racesc primele, dealtfel asta este si ideea mecanismelor de reglare a temperaturii din corp: extremitatile sunt lasate sa 'incaseze' socurile termice, pentru ca in interior temperatura sa ramana cat mai constanta - reactiile chimice critice pentru viata functioneaza numai intr-un domeniu foarte restrans de temperaturi si o deviatie de numai 3 grade in orice directie te poate trimite in lumea de dincolo. Cel mai repede se vor raci, evident, zonele cele mai expuse si cu cea mai slaba circulatie sanguina - varful nasului, urechile, varfurile degetelor, etc.

"Racoarea" pe care ai simit-o ar putea fi un fenomen de transpiratie pe fond nervos, sau poate doar ceva pur psihologic :) Este foarte indoielnic ca poti sa-ti racesti doar o zona din corp controlandu-ti respiratia.

#65
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View PostGOC, on Jan 5 2009, 19:40, said:

...
"Racoarea" pe care ai simit-o ar putea fi un fenomen de transpiratie pe fond nervos, sau poate doar ceva pur psihologic :) Este foarte indoielnic ca poti sa-ti racesti doar o zona din corp controlandu-ti respiratia.

sau poate fi energia qi ... chiar daca e o energie controversata, nu poti sa o ignori chiar asa :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Qigong

#66
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostGOC, on Jan 5 2009, 19:40, said:

"Racoarea" pe care ai simit-o ar putea fi un fenomen de transpiratie pe fond nervos, sau poate doar ceva pur psihologic :) Este foarte indoielnic ca poti sa-ti racesti doar o zona din corp controlandu-ti respiratia.
Cred ca e, pana la urma, vorba de schimbul de caldura. Cea mai plauzibila explicatie. :)

#67
april2april

april2april

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.11.2008

View Postcaroline_hi, on Nov 24 2008, 19:21, said:

Mai exact? Nu ma refer la un copil murdar. :lol: Exista un miros specific placut.
miros de lapte

#68
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

View Postcaroline_hi, on Nov 24 2008, 18:55, said:

Alta intrebare  ^_^  : de unde vine mirosul specific al copiilor mici? Daca intri intr-o camera in care se afla un copil mic (bebe), e improbabil sa nu remarci acel miros specific. :)

Cum spunea Nichita Stănescu "a piele de copil mirosea spinarea ei". Parcă în "Leoaică tânără iubirea"?


Nou născuții și sugarii au un miros specific de la alimentația preponderent bazată pe lapte. Și mama care alăptează are același miros. Din păcate tatăl.... tot a tutungerie  :)

Edited by Versus76, 16 April 2009 - 00:15.


#69
kitty_sweet

kitty_sweet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.09.2009
Am si eu doua intrebari:
1.Ce reprezinta zona sinocarotidiana?
2.Potentialul de actiune se poate propaga in ambele sensuri?

#70
kitty_sweet

kitty_sweet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.09.2009
Mai am o intrebare: Care fascicule ascendente ale maduvei spinarii isi au originea in coarnele posterioare ale maduvei spinarii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate