Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Biologie-intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostThylacine, on Sep 6 2008, 23:06, said:

&

View PostGOC, on Sep 7 2008, 01:52, said:

Am inteles. Multumesc! :)


Inca o curiozitate: m-am uitat intr-o zi la Braniac si acolo zice ca dimineata suntem mai inalti cu vreo 4 centimetri decat seara, daca ne masuram. E adevarat? Si care ar fi explicatia? :P

Edited by caroline_hi, 12 September 2008 - 18:18.


#38
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

View Postcaroline_hi, on Sep 12 2008, 17:14, said:

Inca o curiozitate: m-am uitat intr-o zi la Braniac si acolo zice ca dimineata suntem mai inalti cu vreo 4 centimetri decat seara, daca ne masuram. E adevarat? Si care ar fi explicatia? :P
pai cum sa nu: toata noaptea spiridusii trag de noi, si mai ales de picioare( ca sa nu scriu :naughty: alte prostii).

#39
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
4 cm nu (poate la ghita muresan) dar e o diferenta pt ca ziua coloana si restul articulatiilor se taseaza datorita greutatii. daca spatiul dintre fiecare 2 vertebre se taseaza cu 1 mm tot e diferenta de ~2.5 cm. mai ai si articulatiile de la picioare si iese ceva.

noaptea pt ca stai intins vertebrele se asaza la loc.

de ex batranii sunt mai scunzi decat erau in tinerete pt ca kkk discurile dintre vertebre s-au mai "macinat".

Edited by undercoverbrother, 13 September 2008 - 09:58.


#40
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
paote ca la ghita ar merge  špoantaš ,dar eu n-o vad pe caroline cu 4 cm mai mare sub nici o forma.

#41
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postcaroline_hi, on Sep 12 2008, 18:14, said:

Inca o curiozitate: m-am uitat intr-o zi la Braniac si acolo zice ca dimineata suntem mai inalti cu vreo 4 centimetri decat seara, daca ne masuram. E adevarat? Si care ar fi explicatia? :P



discurile intervertebrale nu au circulatie sangvina...sunt ca un burete . ele se umplu cu substanta prin absorbtie . deci se umplu cand coloana e in miscare si mai ales cand e in repaos total ...culcat pe spate sau pe o parte. toata ziua stand in picioare [mai ales daca ai si o meserie care te tine relativ nemiscat , gen coafeze etc] lichidul se scurge din discurile intervertebrale din cauza presiunii uriase care este exercitata asupra lor . ele se pot reumple doar prin absobtie atunci cand nu mai exista mare parte din acea presiune . atunci dispar si durerile de spate care au aceasi cauza....stat in picioare sau pe scaun timp indelungat , se scurge lichidul , distanta dintre vertebre se micsoreaza, ,,rulmentii" sunt mai putin mobili si se mareste presiunea pe nervi [in special nervul sciatic ].

recomandare: 1. intarirea muschilor spatelui , 2. miscare [orice fel de miscare....numai miscare sa fie], 3. zaharul slabeste muschii si dintii si unghiile etc [nu de la cafea slabesc dintii ...ci de la zaharul din cafea !!!!!! ]

Edited by ryanna, 14 September 2008 - 00:15.


#42
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postryanna, on Sep 14 2008, 01:10, said:

discurile intervertebrale nu au circulatie sangvina...sunt ca un burete . ele se umplu cu substanta prin absorbtie . deci se umplu cand coloana e in miscare si mai ales cand e in repaos total ...culcat pe spate sau pe o parte. toata ziua stand in picioare [mai ales daca ai si o meserie care te tine relativ nemiscat , gen coafeze etc] lichidul se scurge din discurile intervertebrale din cauza presiunii uriase care este exercitata asupra lor . ele se pot reumple doar prin absobtie atunci cand nu mai exista mare parte din acea presiune . atunci dispar si durerile de spate care au aceasi cauza....stat in picioare sau pe scaun timp indelungat , se scurge lichidul , distanta dintre vertebre se micsoreaza, ,,rulmentii" sunt mai putin mobili si se mareste presiunea pe nervi [in special nervul sciatic ].

recomandare: 1. intarirea muschilor spatelui , 2. miscare [orice fel de miscare....numai miscare sa fie], 3. zaharul slabeste muschii si dintii si unghiile etc [nu de la cafea slabesc dintii ...ci de la zaharul din cafea !!!!!! ]
Aha. Multumesc pentru detalii.  :worthy:  Am inteles.

undercoverbrother
Multumesc.  :peacefingers:  

freightliner
:w00t:  Spiridusi? De unde? :P

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
tocmai m-am masurat si n-am cu 4 cm mai putin, n-am nici macar cu 1 mai putin :w00t: emisiunea aia oricum e mai timpitzica de felul ei, tot timpul cind dau din greseala, arunca ceva in aer :wacko:

#44
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postcaroline_hi, on Sep 12 2008, 19:14, said:

Am inteles. Multumesc! :)


Inca o curiozitate: m-am uitat intr-o zi la Braniac si acolo zice ca dimineata suntem mai inalti cu vreo 4 centimetri decat seara, daca ne masuram. E adevarat? Si care ar fi explicatia? :P

nu stiu daca dimineata sint mai inalt dar sigur seara o am mai lunga pt ca a atirnat toata ziua...  :lol:

#45
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003
Am impresia ca e vorba de 4mm.

#46
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostMosotti, on Sep 16 2008, 23:43, said:

tocmai m-am masurat si n-am cu 4 cm mai putin, n-am nici macar cu 1 mai putin :w00t:
Interesant. Ok. Ma pun sa ma masor acum si apoi din nou maine dimineata.  :photo:

View PostGOC, on Sep 17 2008, 15:23, said:

Am impresia ca e vorba de 4mm.
4mm sunt nesemnificativi.  :boredlook:

View PostH725, on Sep 17 2008, 11:02, said:

nu stiu daca dimineata sint mai inalt dar sigur seara o am mai lunga pt ca a atirnat toata ziua...  :lol:
:w00t: Cu cat?

Edited by caroline_hi, 27 September 2008 - 19:56.


#47
GOC

GOC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.12.2003

View Postcaroline_hi, on Sep 27 2008, 20:52, said:

4mm sunt nesemnificativi.  :boredlook:

OK, am mai cautat putin, si se pare ca adevarul e pe la mijloc: nici 4mm, nici 4cm, dar cam in jur de 1.25-2cm: http://www.nsbri.org...p_function.html (ultimul grafic). Interesant este si ca in lipsa campului gravitational, inaltimea unui om creste in timpul zilei, si inca destul de mult - pana la 8cm!

#48
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostGOC, on Sep 28 2008, 00:18, said:

OK, am mai cautat putin, si se pare ca adevarul e pe la mijloc: nici 4mm, nici 4cm, dar cam in jur de 1.25-2cm: http://www.nsbri.org...p_function.html (ultimul grafic). Interesant este si ca in lipsa campului gravitational, inaltimea unui om creste in timpul zilei, si inca destul de mult - pana la 8cm!
M-am masurat aseara si azi dimineata si nu am vazut nicio diferenta.  :mellow:  Poate e de cativa mm, dar  e nesemnificativ.  :D  Poate la mine nu functioneaza bine. :lol: E greu sa te masori singur si poate de aia am pierdut acel cm. :)

#49
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Inca o curiozitate !   :D

Stateam si imi ascultam vocea asta din cap care nu tace aproape niciodata, adica imi ascultam gandurile si mi-am dat seama ca vocea pe care o aud e acceasi voce pe care o am cand vorbesc propriu-zis. Intrebarea e: cum isi aude un surd gadurile? Si le aude? Ce voce au atunci?  :blink:

#50
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View Postcaroline_hi, on Oct 12 2008, 16:42, said:

Inca o curiozitate !   :D

Stateam si imi ascultam vocea asta din cap care nu tace aproape niciodata, adica imi ascultam gandurile si mi-am dat seama ca vocea pe care o aud e acceasi voce pe care o am cand vorbesc propriu-zis. Intrebarea e: cum isi aude un surd gadurile? Si le aude? Ce voce au atunci?  :blink:


Wow! Grea intrebare!  :lol:  Din aceeasi serie: ce viseaza cei care sunt orbi din nastere?

#51
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcleo222, on Oct 12 2008, 17:47, said:

Din aceeasi serie: ce viseaza cei care sunt orbi din nastere?
Nu viseaza imagini vizuale. Am gasit un articol foarte interesant aici (The Dreams of Blind Men and Women: A Replication and Extension of Previous Findings). In lucrare se spune ca studiile anterioare au ajuns la urmatoarea concluzie:

   1. There are no visual images in the dreams of those born without any ability to experience visual imagery in waking life.

   2. Individuals who become blind before the age of five seldom experience visual imagery in their dreams, although Deutsch (1928) reports some visual imagery in six schoolchildren who lost their sight before age five.

   3. Those who become sightless between the ages of five and seven may or may not retain some visual imagery.

   4. Most people who lost their vision after age seven continue to experience at least some visual imagery, although its frequency and clarity often fade with time.

Edited by antigen, 12 October 2008 - 17:12.


#52
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postcleo222, on Oct 12 2008, 17:47, said:

Wow! Grea intrebare!  :lol:  Din aceeasi serie: ce viseaza cei care sunt orbi din nastere?
Asa e. :wacko:

antigen
Interesant. Multumesc de articol. :)

Edited by caroline_hi, 12 October 2008 - 17:10.


#53
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cu placere! :)

Am gasit si ceva despre vocea interioara a surzilor.

Do deaf people talk to themselves?
—Amelia Thomas, Rochester, N.Y.

Cognitive scientist Gregory Hickok of the University of California, Irvine, and linguist *Carol Padden of the University of California, San Diego, respond: Absolutely. Just like hearing people, deaf people can mentally rehearse a speech, mull over a conversation in their head or simply ramble internally about the day’s happenings, all in the form of mental images of signs. To get a sense of what talking to yourself in sign language might be like, imagine waving good-bye or blowing a kiss—you are “talking to yourself” in gestures. Now imagine knowing a whole language of signs complete with grammar that would give you the capacity to converse with yourself internally about anything you like. Deaf people who use any of the world’s sign languages certainly have this capacity and indeed talk to themselves regularly in signs just as hearing people talk to themselves in speech.


Articolul e din Scientific American, dar pentru a-l citi in intregime trebuie bani. :(

Si mai e si asta, de pe site-ul Discovery.

[T]he brain has a special capacity to develop phonological representations, even when it does not have auditory input. The representations might be dramatically different from what hearing individuals hear. Nevertheless, they function in the mind as 'sounds.'" Deaf schizophrenics [...] have auditory hallucinations, and blind schizophrenics have visual ones.

Partea bold-uita mi-a placut cel mai mult!  :w00t:

Nu stiu cum sa spun, dar vocea din capul meu nu e ca vocea mea reala. E... impersonala, nu e propriu-zis o voce. N-as putea sa o caracterizez.

#54
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postantigen, on Oct 12 2008, 18:25, said:

Cognitive scientist Gregory Hickok of the University of California, Irvine, and linguist *Carol Padden of the University of California, San Diego, respond: Absolutely. Just like hearing people, deaf people can mentally rehearse a speech, mull over a conversation in their head or simply ramble internally about the day?s happenings, all in the form of mental images of signs. To get a sense of what talking to yourself in sign language might be like, imagine waving good-bye or blowing a kiss?you are ?talking to yourself? in gestures. Now imagine knowing a whole language of signs complete with grammar that would give you the capacity to converse with yourself internally about anything you like. Deaf people who use any of the world?s sign languages certainly have this capacity and indeed talk to themselves regularly in signs just as hearing people talk to themselves in speech.[/i]
M-am lamurit.  :worthy: De fapt, noi, cei cu toate cele 5 simturi intacte, cand ne imaginam o situatie sau cand vorbim cu noi insine in gand folosim atat auzul, cat si celelalte simturi. :wallbash:

View Postantigen, on Oct 12 2008, 18:25, said:

Deaf schizophrenics [...] have auditory hallucinations, and blind schizophrenics have visual ones.[/i]
:photo:

View Postantigen, on Oct 12 2008, 18:25, said:

Nu stiu cum sa spun, dar vocea din capul meu nu e ca vocea mea reala. E... impersonala, nu e propriu-zis o voce. N-as putea sa o caracterizez.
Well, eu o asociez cu vocea mea. Cand "citez" in gand pe cineva, acele cuvinte au vocea persoanei respective.


:)

Edited by caroline_hi, 12 October 2008 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate