Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ventilatoarele din carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
766 replies to this topic

#73
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Jul 31 2007, 19:43, said:

Ninja are 640g fara ventilator si crede-ma ca daca-l iei in mina ai sa fii surprinsa cit e de usor pentru ca greutatea e repartizata la baza.
Pasta merita schimbata cu AS5 si pusa ca la carte.
Noctua e recunoscut ca ventilatorul cel mai silentios la ora actuala, dar sa fie in spatiu deschis. Odata ce are ceva care sa-i blocheze airflow-ul isi pierde din calitati. Plus ca e scump al dreq.
Eu recomand in continuare Nexus care de pe la 8-9V in jos este virtual inaudibil.

De Ninja, vorbim de modelul rev. B: SCNJ-1100P si despre care, chiar am citit ca are greutatea repartizata la baza. Totusi, pune destula forta pe placa de baza si trebuie extrem de mare grija cand umbli cu unitatea...

Iar de Noctua ...n-am gasit nici o indicatie ca-i trebuie spatiu deschis...Ai cumva un link or smth.? :rolleyes:

#74
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 23.05.2003

View Postshiva, on Aug 1 2007, 11:00, said:

Iar de Noctua ...n-am gasit nici o indicatie ca-i trebuie spatiu deschis...Ai cumva un link or smth.? :rolleyes:
Prin forumul de pe SPCR (mai sunt si alte posturi p'acolo, sapa si tu dupa Noctua pe aria Fans and Control).

Edited by burebista, 01 August 2007 - 10:26.


#75
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Aug 1 2007, 11:25, said:

Prin forumul de pe SPCR (mai sunt si alte posturi p'acolo, sapa si tu dupa Noctua pe aria Fans and Control).

Noah ...prin forumuri n-am sapat, dar am citit ceva review-uri ..pozitive, de altfel ....
Pe SPCR am gasit urmatorul fragment:

Quote

A very unusual fan from an Austrian company posing as a research institute. Unusual blade design produces more airflow than usual, but possibly at the cost of reduced pressure. Reports from real users have suggested that, despite measuring higher, actual cooling power is slightly less than it should be. Noise character was very broadband and became inaudible at a relatively high voltage. However, it lacks the buttery smoothness of some other fans. An effective choice for a case fan, but the questions raised about its pressure make us hesitate to recommend it for use on a heatsink.

Puzzled ... :huh:

#76
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003
Am o question un pic cam off-topic ...

Mi-am defacut aseara coolerul si l-am curatat de praf dupa care am folosit Arctic Cleaner 1 + 2 ca sa curat pasta termoconductoare cu care a venit Prescottul. Faza e ca placuta de disipare a caldurii de pe procesor are o gaurica si pe-acolo a intrat pasta termoconductoare, pe care io n-am putut s-o scot...

Am inteles ca nu e bine ca pasta Arctic Silver 5 sa ajunga pe contacte pt. ca are proprietati electrice ....dar oare pasta asta, box, are ceva daca a ajuns pe procesor? N-am idee cum o pot scoate de-acolo, numai daca scot placuta( not a good idea) ... :huh:

#77
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003
Iara io :)

Am facut curat prin unitate, putin cable manegement, am pus si Arctic Silver 5 ca pasta termoconductoare. Sunt multumita, temperatura procesorului a scazut  cu 4 grade, de la 56 la 54.
Am mai analizat si can cum e air flowul prin carcasa, si Burebista are dreptate. Aerisirea laterala cam strica airflowul....

#78
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 23.05.2003

View Postshiva, on Aug 11 2007, 13:45, said:

[...]temperatura procesorului a scazut  cu 4 grade, de la 56 la 54.
shiva scrie pe o foaie de hirtie de fo' 50 de ori: 56-54=2 2=/4 :D

Eu m-am convins de pe vremea carcasei mele no-name ca gaurile in panoul lateral sunt inutile. Fac mai mult rau decit bine, de asta intotdeauna le astup si ma bazez pe airflow-ul fata-spate care pina acum pe mine nu m-a dezamagit ca rezultate.

#79
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003

View Postburebista, on Aug 11 2007, 14:02, said:

shiva scrie pe o foaie de hirtie de fo' 50 de ori: 56-54=2 2=/4 :D

:roflmaofast:

Nu, nu ...scaderea am facut-o bine ... Dar a scazut de la 56 la 51-52 ... :rolleyes: ...Sunt curioasa daca dupa 200de ore, pasta "isi va intra in mana" si va mai scadea temp. un pic. Cred ca am sa astup si eu aerisirea laterala( doar gauri sunt pt. suruburi ) si pun un ventilator in partea din fata a unitatii, sa raceasca mai bine cele 2 hdd-uri fierbinti, de pe SATA...

#80
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postshiva, on Aug 2 2007, 10:40, said:

Am inteles ca nu e bine ca pasta Arctic Silver 5 sa ajunga pe contacte pt. ca are proprietati electrice ....dar oare pasta asta, box, are ceva daca a ajuns pe procesor? N-am idee cum o pot scoate de-acolo, numai daca scot placuta( not a good idea) ... :huh:
sorry, dar am vazut prea tarziu postul :(
pt a scoate acea ramasita de pasta eu folosesc pompita din aia cu care se scot mucisorii din nasucurile bebeilor  :rolleyes:
dupa ce pui AC thermal paste removal, of course

#81
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 23.05.2003
OK, eu am ajuns la un final si nu pot decit sa va doresc succes si altora care au "probleme" cu sunetul. :D
Cam asta e:

CPU: X2 3800+
CPU HS: Ninja rev.B fanless
MB: ABIT KN9
GPU: BFG 7900GS OC
GPU HS: AC Accelero S1 fanless
HDD: WD 2500KS
HDD enclosure: Scythe Quiet Drive
MEM: Corsair TWIN2X2048-5400C4
DVD: LG H10N
PSU: Seasonic M-12 500
CASE: Antec P182
Case fan's: Scythe S-Flex 800 (exhaust), Scythe KAMA PWM (middle intake)
MISC: Coolink rubber bolts pentru fan-ul de exhaust si una bucata burete pentru enclosure
SOFT: RMClock (pentru underclock/undervolt CPU), SpeedFan (pentru variat turatia fan-ului exhaust in functie de temperatura CPU si a fan-ului middle in functie de temperatura GPU), RivaTuner (monitorizare temperaturi si underclock/overclock dinamic GPU in functie de ce se vede pe desktop: frecat menta pe net sau joace).

Rezultatul final ma multumeste pe deplin. Acum nu mai aud absolut nimic de la juma' de metru de carcasa in timpul zilei cu un minim de zgomot de fond, iar noaptea in liniste deplina se aude doar un slab whoosh de la aerul impins de cele 2 fan-uri.

O poza cu setup-ul final (da, de data asta sunt 99.99% sigur ca e final) si un close-up cu AC S1:

Attached File  final_s1_.jpg   161.66K   344 downloads  Attached File  AC_S1.jpg   153.98K   272 downloads

Temperaturile in idle (dupa citeva ore de frecat net-ul) azi la ~28°C in camera:

Attached File  idle.png   16.48K   212 downloads

Temperaturile in full-load (o ora s'un sfert de rthdribl plus Orthos) tot azi la aceleasi grade in camera:

Attached File  full_.jpg   204.9K   220 downloads

Astea fiind spuse eu ma opresc aici. Ma duc cu piticii mei sa bem o bere impreuna intr-o armonie deplina. :D
Ceea ce va doresc si voua.

Edited by burebista, 12 August 2007 - 18:34.


#82
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Da` insistenti piticii aia, nu gluma(ma refer la AC S1 :D).

Aviz amatorilor de silent, din moment ce incepeti drumul(pus un vent la 5v, swap la sursa etc. ) spre silent nirvana, nu mai exista intoarcere. Imediat ce ai reusit sa mai inchizi gura unei componente te vei simti bine, implinit, dar dupa un scurt timp realizezi ca ce ai facut pana acum cu multa truda nu este destul :w00t: . Mai mult, mai mult(striga piticul :lol: ).

Apropo, sunt curios cum s-ar descurca acel sistem complet fanless, dar cu panoul lateral ridicat.
Cred ca intr-o zi racoroasa chiar ar merge :).

Edited by cods, 13 August 2007 - 19:44.


#83
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 23.05.2003

View Postcods, on Aug 13 2007, 20:43, said:

Aviz amatorilor de silent, din moment ce incepeti drumul(pus un vent la 5v, swap la sursa etc. ) spre silent nirvana, nu mai exista intoarcere.
Habar n-ai cita dreptate ai. ;)
Chestia e ca-ti trebuie si ceva prin buzunare ca s-o faci ca lumea asa ca aveti mare grija ce va doriti. :D

#84
Apophis78

Apophis78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 25.04.2006

View Postburebista, on Aug 12 2007, 19:34, said:

Rezultatul final ma multumeste pe deplin. Acum nu mai aud absolut nimic de la juma' de metru de carcasa in timpul zilei cu un minim de zgomot de fond, iar noaptea in liniste deplina se aude doar un slab whoosh de la aerul impins de cele 2 fan-uri.


Astea fiind spuse eu ma opresc aici. Ma duc cu piticii mei sa bem o bere impreuna intr-o armonie deplina. :D
Ceea ce va doresc si voua.

Pun pariu ca in doua luni te deranjeaza si "whooshul" de la cele 2 fanuri si mai gasesti niste solutii :D

#85
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 23.05.2003
Piei Satana. :D
Nope, sunt impacat, trebuie sa se auda aerul in miscare macar.

#86
Apophis78

Apophis78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 25.04.2006
Apropo de pitici, burebista, am o mica problema cu "sonorul" ca sa zic asa.
Am un Schyte NINJA cu ventilator stock pus pe un C2D 6320, pe o placa de baza Gigabyte 965P DS3.
Problema e ca daca il alimentez de la mufa pt CPU, ventilatorul scade viteza pina la cat ii permite sa tina procesorul bine.Durerea e ca apare un zgomot sacadat, ca si cum ventilatorul ar fi ovalizat.Am schimbat ventilatorul direct pe molex la 5V, 7V si 12 si nu face asa in nici-un caz.
Am incercat si cu alt ventilator si acelas zgomot.
Ai vreo idee, de la ce ar putea fi? Sau cum se poate scapa de zgomotul ala.

#87
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 23.05.2003
Yep, problema "clasica" a fan-urilor care nu le place controlul prin PWM. Atita vreme cit la alimentezi cum ai facut tu la tensiuni fixe din molex (5,7,12V) merg brici, iar odata puse pe mufa (PWM sau aia normala cu 3 pini) de pe MB o iau razna.
De asta io mi-am luat un Scythe KAMA PWM si un Scythe S-Flex 800. ;)

#88
Apophis78

Apophis78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 25.04.2006
Ma gandeam eu ca de la partea de alimentare tb sa fie.Merci.
Solutii? Altele decat sa trec ventilatorul pe molex?

#89
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,367
  • Înscris: 23.05.2003
Fan controller analog nu PWM. ;)
Akasa Jr. e unul din ele. Zalman Fan Mate e altul.
Dar e destul de curios, ca pe vremea cind tineam fanul pe Ninja nu se manifesta deloc naspa cind il coboram la 600 RPM...

#90
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,868
  • Înscris: 06.10.2003
Imi scartaie ventilatorul de pe carcasa( Antec SLK3800B ), la viteza medium-high ...Se poate unge motorasul? Daca da, cum?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate