Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Ventilatoarele din carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
766 replies to this topic

#91
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003
Cu ulei de mecanisme fine. Doar o picatura. Dai jos eticheta si ai sa vezi o gaurica unde-i axul. Pui acolo picatuura mica de ulei, invirti un pic palele, pui inapoi eticheta si cam gata.
Dar in principiu cam lungesti boala... Ce naiba e fo' 23 lei un Nexus...

#92
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
What about Cooling Fan Case Scythe 120mm - S-Flex, 120 mm, SONY Fluid Dynamic Bearing, 1600 rpm, motor silentios ? Sau Cooling Fan Case Scythe 120mm DBB - NMB Mineba, 120 mm, Dual Ball Bearing, 1600 rpm, motor silentios ?

#93
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003
Nu Minebea, ci S-Flex. Vine in 3 modele: 1600, 1200 si 800 RPM. Eu il am pe cel de 800 tinut in 600 :D si este practic inaudibil. Doar un slab woosh de la aerul impins de alea 600 RPM-uri. Atita tot. Nu zgomot de motor, nu clickait, nu ciriit, nimic altceva.

Edited by burebista, 15 October 2007 - 08:41.


#94
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Done.
Tocmai mi-am marit comanda facuta sapt. trecuta la Intend cu un cooler Scythe Ninja +, rev. B si 2 ventilatoare Scythe 120mm - S-Flex, 120 mm, SONY Fluid Dynamic Bearing, 1200 rpm ...
Cred ca ar trebui sa-mi ridice statuie, cati bani las la ei, lunar...  :lol:

#95
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003
Pe ce vrei sa pui Ninja? Daca e pe S775 sa ai grija la sistemul de prindere ca e cam cu probleme.

#96
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 15 2007, 10:14, a scris:

Pe ce vrei sa pui Ninja? Daca e pe S775 sa ai grija la sistemul de prindere ca e cam cu probleme.

Neah ...old dead skt 478  :upset:
Mai ramane sa-mi rezolv problema cu BSOD si reboot-ul aleator al Windozei ..... :wallbash:

P.S: Oare n-ar fi bine sa-mi schimb Enermax-ul Liberty de 400W cu Antec Earthwatts de 430W ? Ma tot gandesc daca face fata sursa la toate balariile din unitate ....

Edited by shiva, 15 October 2007 - 09:20.


#97
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003

Vizualizare mesajshiva, pe Oct 15 2007, 09:18, a scris:

Mai ramane sa-mi rezolv problema cu BSOD si reboot-ul aleator al Windozei ..... :wallbash:
Detaliaza. Ce se intimpla?

Ninja pe 478 ar trebui sa fie OK (la sistemul de prindere ma refer).

LE: Hmm, probleme cu Liberty?  :unsure: As fi foarte curios daca merge cu EA...

Edited by burebista, 15 October 2007 - 09:39.


#98
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Apoi ...totul a inceput cand mi-am schimbat monitorul crt LiteOn cu un tft LG. A mers totul perfect, mai putin NFS U2, care s-a rezolvat prin instalarea ultimei versiuni a driverului placii grafice ( Asus A9550 TD ). Am mai instalat si driverul monitorului si ceva aplicatie de color management pt. monitorul nou, in incercarea de a face NFS sa mearga, dar fara succes. Si de atunci se tot restarteaza sau da BSOD in win32k.sys ....google zice ca-i problema de memorie sau bad drivers ...

Nu cred ca e pb. hardware pt ca linuxul a mers fara probleme ...deci Windoza face pe nebuna ... :D

P.S: @Burebista ..explain "As fi foarte curios daca merge cu EA...  " ...sau e vorba de acceasi chestie cu alimentarea din railul de 5V vs. alimentarea din 12V ? Calc. asta e numai de 2 ani ...

Edited by shiva, 15 October 2007 - 10:01.


#99
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003
Ei daca Linux merge inseamna ca a luat-o ceva razna prin SO-ul lui Bill. :) Mama lui de NFS... :D
Cit despre EA ma gindeam ca poate Liberty-ul tau prezinta f'un inceput al sindromului condensatoarelor umflate de care se mai plinge lumea pe net. cu toate ca n-ar trebui nefiind solicitata nici macar la juma' de incarcare.

#100
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 15 2007, 11:06, a scris:

Ei daca Linux merge inseamna ca a luat-o ceva razna prin SO-ul lui Bill. :) Mama lui de NFS... :D
Cit despre EA ma gindeam ca poate Liberty-ul tau prezinta f'un inceput al sindromului condensatoarelor umflate de care se mai plinge lumea pe net. cu toate ca n-ar trebui nefiind solicitata nici macar la juma' de incarcare.

Nu mai e SO-ul lui Bill ...ci a lui Steve Ballmer ... Iar NFS-ul nici macar nu-i pt. mine( io-s cu RPG-urile ) ci pentru prietenul meu ... :rolleyes:
Momentan, in unitate sunt urmatoarele:
1. CPU Prescott 3GHz HT
2. 2 x 512Mb + 2 x 1024Mb RAM Kingmax  DDR PC-3200 400MHz
3. Asus A9550 cu 128Mb/128biti
4. DVD-RW LG
5. CD-RW Asus
6. placa PCI wireless Canyon
7. 2 x HDD Seagate pe SATA-1

N-ar trebui sa fie forjata asa de tare sursa ..... <_<

@Burebista ...si tu aveai o carcasa Antec SLK3800B, din cate imi aduc aminte ....incape Scythe-ul ala de 15 cm in unitate? ....Ca mie parca-mi da cu virgula ....

Edited by shiva, 15 October 2007 - 10:24.


#101
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003
Ninja? Sigur ca da. Mai ramine si loc. Da' tre' sa dai trompeta jos de pe laterala. :D

La ce load ai acolo Liberty nici nu simte. Cred ca e fo' buba prin soft. Zi si tu ce scrie pe BSOD sau pune un fisier *.dmp aici (le gasesti in C:\Windows\Minidump - sunt hidden).

#102
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 15 2007, 11:55, a scris:

Ninja? Sigur ca da. Mai ramine si loc. Da' tre' sa dai trompeta jos de pe laterala. :D

La ce load ai acolo Liberty nici nu simte. Cred ca e fo' buba prin soft. Zi si tu ce scrie pe BSOD sau pune un fisier *.dmp aici (le gasesti in C:\Windows\Minidump - sunt hidden).

Apoi trompeta o dau jos ...ca strica airflow-ul dinspre fata spre spatele carcasei ....
Si coolerul de pe radiatorul Ninja o sa-l pun in lateral ....ca sa impinga aerul spre spatele carcasei ....Atata ca ventilatoarele pt. carcasa o sa-mi vina peste 2-3 zile :) Dar macar le iau de la Intend, nu mai trebuie sa le comand online de nu-stiu-unde, ca nu merita efortul pt. 2 venturi ...
Btw ...se pot lega venturile la un Fan Controller?

#103
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003

Vizualizare mesajshiva, pe Oct 15 2007, 11:05, a scris:

Btw ...se pot lega venturile la un Fan Controller?
Sigur. Au mufa cu 3 pini si molex.

#104
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Another question: Cu ce sa acopar aerisirile laterale? Si de unde pot achizitiona "geamul"?

#105
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003
Aerisirile le poti astupa cu burete d'ala pe care-l gasesti prin cutia MB-ului, placii video. Eventual in mai multe straturi.
Geamul?  :unsure:

#106
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 17 2007, 17:09, a scris:

Aerisirile le poti astupa cu burete d'ala pe care-l gasesti prin cutia MB-ului, placii video. Eventual in mai multe straturi.
Geamul?  :unsure:

Nu e geamul, e "geamul"...ghilimici ;)
Cu burete ...n-o sa arate nashpa? N-o sa se incalzeasca prea tare? Io ma gandeam la ceva bucata de plastic, de genul plexiglass, si prinsa in suruburile trompetei ...

#107
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,389
  • Înscris: 23.05.2003
Ce sa se incalzeasca shiva? Primul lucru pe care l-am facut in SLK3000B a fost sa dau jos trompeta si sa pun Nexus DampTek pe laterala. No problem cu temperaturile, nici cu Barton nici cu X2-ul.
Ei asta cu aratatul depinde de gusturi. Daca e tot negru si e intins bine fara sa faca burta eu zic ca arata decent. Unde tii carcasa? Pe masa s-o vada toata lumea sau ascunsa sub birou?

#108
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajburebista, pe Oct 17 2007, 18:48, a scris:

Ce sa se incalzeasca shiva? Primul lucru pe care l-am facut in SLK3000B a fost sa dau jos trompeta si sa pun Nexus DampTek pe laterala. No problem cu temperaturile, nici cu Barton nici cu X2-ul.
Ei asta cu aratatul depinde de gusturi. Daca e tot negru si e intins bine fara sa faca burta eu zic ca arata decent. Unde tii carcasa? Pe masa s-o vada toata lumea sau ascunsa sub birou?

Ei, Nexus DampTek suna bine in descriere

Citat

The DampTek® foam is a sound-absorbing foam with open cells. It is fabricated on the bases of melamine synthetics and withstands high temperatures and is flame-resistant. The DampTek® foam has exceptional sound absorption properties. The foam layer (combined with a barrier backing) is directed to the inside of the computer case.
  
Withstands temperatures of:
   -43 °C to +150 °C (continuous)
   +200 °C (peak)
Self extinguishing according to:
   UL94-HF1
   ASTM E-84
   DIN 4102 B1
   ATS 1000-001 Pass (Airbus Industries)
Color: White
The DampTek® barrier layer is a flexible, sound-insulating synthetic sheet made from thermoplastic, unvulcanized rubbers (EVA-copolymers) and mineral fillers. Its high relative mass makes the DampTek® barrier layer an excellent isolator of the noise in the PC. The barrier has a self-adhesive backing.
....pana citesti pretul de 60$  <_<

Si ai dreptate ....Prea multe griji im fac legate de estetica carcasei, cand unitatea e pusa intre birou si dulap  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate