Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#7579
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 ursuletzul_pink, on 13 iunie 2018 - 11:38, said:



Salut, ai dreptate , oferta este facuta de pe un site online,  nu prea ma pricep la sticla dar as dori ceva de calitate
montajul o sa fie in otopeni, constructia este gata la rosu, din caramida de 30 cm si izolatia o sa fie polistiren de 10 cm
multumesc pentru raspuns, o zi buna

Salut,

In acest caz iti recomand variante de profile cu 5 camere intre 70 - 74 mm adancime cu vitrare tripla. Ca si exemplu ( Rehau 70, Kommerling 70, Gealan 74, Brugmann BE 73, Aluplast 70). Nu are sens sa ceri mai mult, dai banii degeaba pe sistemele premium de la  80 +. Numai bine!

#7580
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
luni ma intanlesc cu ursuletzul_pink si ii explic personal ce si cum

#7581
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 Marshall_Tm, on 13 iunie 2018 - 11:00, said:

Salut,

As face un "comment" pe oferta ce ai postat... sper sa nu supar pe nimeni Posted Image .
Culoarea / folia este spectacol... dar si costa mult, eu vad cateva lucruri pe oferta asta pe care le-as modifica astfel :
1. Culisanta cu ridicare HS (USA 17) ... nu cred ca ai nevoie de asa ceva, in locul tau as merge pe schema A (fix + mobil) latimea fiind de 4600mm total / foaia mobila va ajunge undeva 2200m,  maner pe ambele parti cu PZ (cilindru) banuiesc ca e undeva la vre-o iesire pe terasa, pe oferta ta apare doar pe interior manerul fara PZ cilindru, iar afara maner scoica, consider ca nu este ok. Daca inchide careva inauntru si tu ramai afara cum mai deschizi? Eu cred ca au impartit in 3 deoarece de regula fug producatorii / montatorii de sticlele mari, cu greutate mare. Indiferent de varianta pe care optezi cere ca sticla sa fie securizata interior / exterior, ... conform standardelor (cel putin la export) obligatoriu se face cu sticla securizata.
2. Grosime tripan de 44mm... am mai scris azi, eu as merge pe grosime de 48 - 50mm cu bagheta calda / argon
Nu nu superi pe nimeni daca vi cu informatii bune sau cu ajutor pentru colegii care cauta solutii pentru tamplarie Esti binevenit oricand.
Dar nici tu sa nu te superi daca o sa mai discutam in contradictoriu un picut Posted Image
1.Idea de a o imparti in doua parti nu este rea dar...nu il va ajuta deloc la cea mai mare problema a colegului.PRETUL.La ce greutate ajung sticlele alea in configuratie minima si cat de cat sigura?250-280 kg?Atunci se schimba datele rau de tot.Caruciuare de greutate mare plus sina de marime mare.Alte preturi pentru sticle atipice si agabaritce.Sar putea sa aiba din nou surprize mari la pret.O singura data am ofertat o deschidere culisanta de genul.Distribuitorul mi-a cerut 1800 de cocosei doar pe sistem Posted Image
2.daca recomanzi sticla de 44 nu mai recomanda mai tarziu profile care nu accepta sticla de dimensiunea asta gen rehau70
Sper ca nu te superi,Imi ajunge Dorel sa ma cert cu el Posted Image

#7582
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 bogumilandia, on 13 iunie 2018 - 18:01, said:


Nu nu superi pe nimeni daca vi cu informatii bune sau cu ajutor pentru colegii care cauta solutii pentru tamplarie Esti binevenit oricand.
Dar nici tu sa nu te superi daca o sa mai discutam in contradictoriu un picut Posted Image
1.Idea de a o imparti in doua parti nu este rea dar...nu il va ajuta deloc la cea mai mare problema a colegului.PRETUL.La ce greutate ajung sticlele alea in configuratie minima si cat de cat sigura?250-280 kg?Atunci se schimba datele rau de tot.Caruciuare de greutate mare plus sina de marime mare.Alte preturi pentru sticle atipice si agabaritce.Sar putea sa aiba din nou surprize mari la pret.O singura data am ofertat o deschidere culisanta de genul.Distribuitorul mi-a cerut 1800 de cocosei doar pe sistem Posted Image
2.daca recomanzi sticla de 44 nu mai recomanda mai tarziu profile care nu accepta sticla de dimensiunea asta gen rehau70
Sper ca nu te superi,Imi ajunge Dorel sa ma cert cu el Posted Image

Salut,
Daca ne tot scuzam pierdem timpul. Da, Dorel este mai transant dar spre deosebire de tine cunoaste domeniul. Propun sa le luam pe rand... Legat de usa HS culisanta cu ridicare. Daca vorbesti de pret... tu la ce varianta te-ai gandit? ai o solutie mai buna/ieftina ...? nu exista la dimensiunile astea varianta mai ieftina decat  schema A ( fix + mobil) stii tu ceva ce nu stim noi?  Daca vine vorba de tehnic... greutatea sustinuta de carucioare, (apropo nu stiu ce ai calculat dar in formatul de 8 + 6 + 6mm sticla are in jur de 200 kg + canatul inca 30, total 230kg), carucioarele standard sustin 300kg nu e nevoie de carucioare in tandem...ce spui tu ca ar costa 1.800 de coco banuiesc Lei... spune-i furnizorui sa bea o limonada ca s-a incalzit afara. Un sistem HS complet costa in jur de 170-180 Euro + TVA cu tot cu maner interior + exterior cu PZ.
Problema  nr.2 citeste pana la capat... recomand la Veka 82 pachet de sticla de 48 mm in loc de 44, iar omul care si-a facut casa din caramida de 30 + polistiren de 10 probabil cu densitate de 80 nu are nevoie de mai mult din cunostintele mele de 5 camere 70-74mm cu sticla tripla in functie de cum se pot vitra sistemele enumerate de mine. Bineinteles ca multi vor oferta omului Geneo sau BEvolution 92, dar asta e alta discutie.
P.S. putem sa ne contrazicem atata timp cat venim cu argumente, altfel pierdem timpul... Eu am propus sa ajut viitori beneficiari cu sfaturi utile... deci hai sa ne concentram!

Edited by Marshall_Tm, 13 June 2018 - 22:51.


#7583
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
OK.Ca sa nu ne lungim.Furnizorul nu are de ce sa bea o limonada.Era februarie acum 3-4 ani.Dimensiunea era aproximativ identica cu plus/minus.Era vorba de un hau-tau de la schachermayer.La paritatea de atunci pe acolo era.Daca mai gasesc oferta o sa imi permit sa ti-o trimit.Lucrarea am facut-o pana la urma,impartita in 4 cu doua culisanta bot in bot,cu stulp,spune-i cum vrei.Cert este ca e ca a ajuns mult mai ieftin asa.Da se pare ca nu stiu ce vorbesc.
Cum tu ai schimbat oscilobatante pe arcata asa am schimbat si eu carucioare la culisante prost dimensionate.Dar na acolo erau gaurile deja date si nu trebuia sa stiu ce fac.
Si ca sa nu ma mai certi ca am calculat gresit greutatea afla ca nu sunt inginer nici olimpic la mate.Toata scoala am fugit de ea ca de dracu si acum numai de ea ma lovesc.Dar groso modo pe acolo este.Deci sunt scuzat?

Oricum bun venit pe grup si la cat mai multe sfaturi utile

ps.daca ajungi la constanta o sa iti fac si tie invitatia pe care i-am facut-o lui dorel.Nu te gandi la bautura.Mergem sa vedem o culisanta ,,jmekera'' facuta de q fort Posted Image

#7584
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Buna ziua, am cateva intrebari. Care sunt criteriile dupa care sa aleg firma producatoare de termopan si cea pentru montare.  Locuiesc langa Bucuresti, si geme piata aici de firme.   Cum stiu ca atunci cand mi se face o oferta este ceea ce am eu nevoie si nu ce ar vrea ei sa vanda?

#7585
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 bogumilandia, on 14 iunie 2018 - 00:24, said:

OK.Ca sa nu ne lungim.Furnizorul nu are de ce sa bea o limonada.Era februarie acum 3-4 ani.Dimensiunea era aproximativ identica cu plus/minus.Era vorba de un hau-tau de la schachermayer.La paritatea de atunci pe acolo era.Daca mai gasesc oferta o sa imi permit sa ti-o trimit.Lucrarea am facut-o pana la urma,impartita in 4 cu doua culisanta bot in bot,cu stulp,spune-i cum vrei.Cert este ca e ca a ajuns mult mai ieftin asa.Da se pare ca nu stiu ce vorbesc.
Cum tu ai schimbat oscilobatante pe arcata asa am schimbat si eu carucioare la culisante prost dimensionate.Dar na acolo erau gaurile deja date si nu trebuia sa stiu ce fac.
Si ca sa nu ma mai certi ca am calculat gresit greutatea afla ca nu sunt inginer nici olimpic la mate.Toata scoala am fugit de ea ca de dracu si acum numai de ea ma lovesc.Dar groso modo pe acolo este.Deci sunt scuzat?

Oricum bun venit pe grup si la cat mai multe sfaturi utile

ps.daca ajungi la constanta o sa iti fac si tie invitatia pe care i-am facut-o lui dorel.Nu te gandi la bautura.Mergem sa vedem o culisanta ,,jmekera'' facuta de q fort Posted Image


Salut,

Cum spui tu...  dar nu cumva ai incurcat HS-ul (culisanta cu ridicare) cu usa oscilo-culisanta PSK? Doar te intreb ca se mai intampla. Am priteni prin Constanta, chiar din domeniu toata stima pentru oamenii cu care am colaborat/ colaborez de acolo. Hai sa ajutam daca putem oamenii ... nu cred ca de asta au nevoie din partea noastra cei cauta solutii/oferte. Accept comentariile, sfaturile tuturor... dar cu argumente daca se poate... si pro si contra. In rest daca ai vreodata nevoie de un sfat/ opinie cauta-ma in PM. Multumesc pentru rabdare, eu iti urez mult succes in ceea ce faci, fa-te prieten cu matematica pentru ca vezi ce se intampla daca incurci cifrele. Bafta!

#7586
ccrriissttii2001

ccrriissttii2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2007
acum am vorbit la telefon cu Conu71, iti multumesc pentru sfaturile si recomandarile competente!

#7587
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
cu mare placere cristi. succes. daca mai ai ceva intrebari ai nr meu de tel...

#7588
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Prea tarziu la varsta mea sa ma mai imprietenesc cu matematica 🤣.EU nu am nici o durere sa ajutam oamenii atat cat putem.Daca pentru asta esti aici eu iti spun inca o data “bun venit” printre noi.Pregateste-te sa ai pm si mailul plin de multumiri 😁

#7589
RobertN1970

RobertN1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2008

 octavianidita, on 06 martie 2016 - 09:02, said:

Eu am schuco cu imbinare la 90 grade. Este ok. In afara de diferenta vizuala nu vad vrea diferenta fata de cea cu unghi de imbinare de 45 grade.
Cand ai zis tamplarie pvc schuco te refereai la pvc sau aluminiu ?
Salut. Imi poti spune te rog unde ai facut tamplaria pvc imbinata la 90 grade ? Multumesc.

#7590
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
sunt aproape sigur ca nu o sa ti citeasca mesajul tinand cont ca este din 06 martie 2016. dai un pm sau cauta I pe toteudinnou sau pe digix si te lamuresc ei

#7591
bobbyseb

bobbyseb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.05.2018
Buna ziua.
Sunt si eu in cautare de o solutie optima cost/calitate pt casa si va cer parerea despre oferta atasata.
mai am cateva insa asta e cea mai completa din pct de vedere al tabloului de tamplarie. In sensul ca fata de tabloul original am mai facut modificari si aceasta oferta le cuprinde pe toate. O sa observati ca sunt niste panouri mari la 240 inaltime, panouri pe care majoritatea ofertantilor au spus ca nu pot asigura garantie, cu exceptia dedeman (farest) care mi-au spus ca le pot face fara probleme si asigura garantie. Problema cu dansii e ca Dedeman nu asigura montaj. Oare de ce unii furnizori accepta sa le faca iar altii nu, chiar daca lucreaza cu aceleasi profile?
Va multumesc si astept pareri.
Sebastian

Attached Files



#7592
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
buna ziua
conu71 "simpaticule", in Dublin aducem geamuri de la Sibiu ... Este irelevant de unde esti atat timp cat poti face o cotatie corecta
Fa dumneata o cotatie de nerefuzat si ma ocup eu de restul
Mersi anticipat

#7593
Marshall_Tm

Marshall_Tm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.04.2015

 bobbyseb, on 14 iunie 2018 - 14:42, said:

Buna ziua.
Sunt si eu in cautare de o solutie optima cost/calitate pt casa si va cer parerea despre oferta atasata.
mai am cateva insa asta e cea mai completa din pct de vedere al tabloului de tamplarie. In sensul ca fata de tabloul original am mai facut modificari si aceasta oferta le cuprinde pe toate. O sa observati ca sunt niste panouri mari la 240 inaltime, panouri pe care majoritatea ofertantilor au spus ca nu pot asigura garantie, cu exceptia dedeman (farest) care mi-au spus ca le pot face fara probleme si asigura garantie. Problema cu dansii e ca Dedeman nu asigura montaj. Oare de ce unii furnizori accepta sa le faca iar altii nu, chiar daca lucreaza cu aceleasi profile?
Va multumesc si astept pareri.
Sebastian

Salut, Ca in orice domeniu, unii se arunca fara sa se gandeasca ce presupune logistica pentru asa ceva iar alti mai putin. Panoul acela intr-adevar e cam mare dar se poate face fara probleme, evident  acest "panoramic view" are si costuri suplimentare de executie, transport si manipulare. Se poate acorda garantie daca folosesc sticla de 8+ 6 +6 mm, securizat obligatoriu, ar fi trebuit sa stie cel care a facut oferta. E genul de lucrarare de care fug majoritatea... dimensiuni agabaritice, greutate mare, risc mare la manipulare. Nu toti au experienta si/sau logistica pentru asa ceva... pachetul de sticla in configuratia asta ajunge la aprox. 195kg. In rest oferta / profilul / feroneria sunt OK...cu o singura observatie, spune-le sa-ti puna toc de usa la usi + la acel panou mare ... nu de fereastra cum au ofertat (Toc 68mm). Succes!

#7594
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bobbyseb, on 14 iunie 2018 - 14:42, said:


Va multumesc si astept pareri.
Sebastian


Parerea mea este ca ar trebui sa nu mai revii la ofertantul care a configurat lucrarea atasata, iar la Dedeman sa te duci doar daca nu te intereseaza integritatea fizica a ta si a familiei tale.

#7595
bobbyseb

bobbyseb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.05.2018

 Dorel-Mesterel, on 14 iunie 2018 - 20:01, said:

Parerea mea este ca ar trebui sa nu mai revii la ofertantul care a configurat lucrarea atasata, iar la Dedeman sa te duci doar daca nu te intereseaza integritatea fizica a ta si a familiei tale.

inteleg. imi puteti spune ce anume e gresit? sau ce anume sa cer?
de la dedeman iau materialele de cosntructii si ei mi-au trimis tabl de tamplarie la fabrica farest, de unde am primit configuratia iar dedeman a pus pretul.

Am mai cautat veka, insa in tgmures n-am gasit decat o firma care mi-a spus ca nu mai lucreaza cu veka ci cu 7stars de la qfort.
in zona mea se pare ca toti au renuntat la alte marci in favoarea salamander.

sa nu mint, am mai primit oferta asta insa mai trebuie lucrat la ea

Attached Files


Edited by bobbyseb, 14 June 2018 - 20:13.


#7596
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 bobbyseb, on 14 iunie 2018 - 20:12, said:



inteleg. imi puteti spune ce anume e gresit? sau ce anume sa cer?


Eu pot sa-ti spun ce sa ceri dar nu te ajuta cu nimic, pentru ca este doar la prima vedere si fara a aprofunda foarte mult. Eu ieri intr-o discutie de patru ore “face to face” cu beneficiarul nu am reusit sa discut toate amanuntele .

Asa in mare: usa 1 este prost configurata din punct de vedere al tamplariei, panoul 5 este prost configurat din punct de vedere al sticlei, mai sunt si altele. Ce sa ceri? Eu zic sa ceri interes din partea ofertantului, vezi si tu care iti acorda mai mult timp.

In oferta pe Salamander nu Salamander este problema.

Despre oferta pe synego nu pot spune mare lucru la sticle deoarce nu apare grosimea fiecarei sticle. La tamplarie usa 13 va pune probleme de exploatare, la configurare in general, sunt cateva lucruri.

Nici la synego nu synego este problema, la fel este la majoritatea profilelor cunoscute, tamplaria mai contine si altceva decat profil.

Pe total cele doua oferte nu pot fi comparate, difera semnificativ numarul de piese, configurarea acestora si nici mp nu sunt la fel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate