Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#7597
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View PostMarshall_Tm, on 14 iunie 2018 - 15:38, said:



Salut, Ca in orice domeniu, unii se arunca fara sa se gandeasca ce presupune logistica pentru asa ceva iar alti mai putin. Panoul acela intr-adevar e cam mare dar se poate face fara probleme, evident  acest "panoramic view" are si costuri suplimentare de executie, transport si manipulare. Se poate acorda garantie daca folosesc sticla de 8+ 6 +6 mm, securizat obligatoriu, ar fi trebuit sa stie cel care a facut oferta. E genul de lucrarare de care fug majoritatea... dimensiuni agabaritice, greutate mare, risc mare la manipulare. Nu toti au experienta si/sau logistica pentru asa ceva... pachetul de sticla in configuratia asta ajunge la aprox. 195kg. In rest oferta / profilul / feroneria sunt OK...cu o singura observatie, spune-le sa-ti puna toc de usa la usi + la acel panou mare ... nu de fereastra cum au ofertat (Toc 68mm). Succes!

Corect! Noi suntem specializati pe geamuri agabaritice.

View PostGloriaS, on 14 iunie 2018 - 08:58, said:

Buna ziua, am cateva intrebari. Care sunt criteriile dupa care sa aleg firma producatoare de termopan si cea pentru montare.  Locuiesc langa Bucuresti, si geme piata aici de firme.   Cum stiu ca atunci cand mi se face o oferta este ceea ce am eu nevoie si nu ce ar vrea ei sa vanda?

Ideal ar fi sa fie aceeasi firma de executie si montaj. Incearca sa ceri pe langa si ceva iesit din standard ( lift&slide, sticla de 6mm sau de 8mm, etc) sa vezi cum reactioneaza.

#7598
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Întrebare banală, ce lățime trebuie sa aibă rama ușii conform ofertei din imagine? Și dacă lățimea respectivă trebuie sa includă și bagheta sau nu?

Ce au pus ei acum, măsoară 60 mm fără bagheta.

Attached Files



#7599
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
adancimea profilului este de 60mm toc si cercevea
latimea tocului este de 70 mm
latimea cercevelei de usa este 104mm

#7600
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Mulțumesc,
Cum spuneam, lățimea cercevelei de ușă are 60mm, probabil standard. O să cer schimbarea lor conform ofertei.

#7601
mariuschm

mariuschm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.02.2005
... am ajuns si eu la capitol geamuri
mă poate ajuta cineva cu o ofertă?

... si ce diferenta e intre sudura 0,2 si zero ... doar de estetică?

atașez masuratori aici

Attached Files


Edited by mariuschm, 23 June 2018 - 21:28.


#7602
3xpert

3xpert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2008
Buna ziua , am de facut  si eu geamurile la casa mea care este gata la rosu.
as dori o oferta in primul rand pt  2 usi culisante HST (hebeschiebe) sau culisanta cu ridicare,n urmatoarele dimensiuni
(am masurat golurile)
4480x3130
3880x2680
Eventual si niste recomandari .Sunt din Timisoara.Multumesc.

#7603
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postmariuschm, on 23 iunie 2018 - 21:10, said:

... am ajuns si eu la capitol geamuri
.....

mariuschm este din suceava. asta am spus o pt cei care oferteaza. am vb cu el acum si zic eu ca l am cam lamurit ce sa faca si cum sa faca


succes marius

#7604
mariuschm

mariuschm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.02.2005
Multumesc conu71 !!!!

am primit multe informatii importante ... detalii ... dar astea fac diferenta

#7605
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
cu cea mai mare placere. cand ai intrebari, stii unde ma gasesti...

Edited by conu71, 25 June 2018 - 08:51.


#7606
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Salutare,am de inchis doua balcoane si am urmatoarele oferte .Cum par la prima vedere raport calitate /pret?

Attached Files



#7607
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View Postultrascri, on 02 iulie 2018 - 00:54, said:

Salutare,am de inchis doua balcoane si am urmatoarele oferte .Cum par la prima vedere raport calitate /pret?

Ca si calitate nu ai de ce sa te temi.E un veka lucrat de Qfort.C a si calitate nimic de reprosat.Dar ca pret sunt sigur ca daca o sa cauti alt producator de veka i sanse sa gasesti un pret mai bun la o calitate echivalenta.
Stima

#7608
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postultrascri, on 02 iulie 2018 - 00:54, said:

Salutare,am de inchis doua balcoane si am urmatoarele oferte .Cum par la prima vedere raport calitate /pret?

Da si din punctul meu de vedere produsul este ok calitativ, atat ca eu il consider ok si ca pret. Sigur poti gasi mai ieftin, poti gasi mai ieftin decat primul ieftin, poti gasi mai ieftin decat al doilea ieftin, si tot asa pana produsul pe care-l vei primi nu va avea nici o legatura cu produsul despre care eu acum spun ca este ok calitativ.

Si sa nu-ti inchipui ca pe produs nu poate scrie acelasi lucru de la cel mai scump la cel mai ieftin.

#7609
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Am pus la tot apartamentul veka de la Qfort si da sunt multumit , acum fiind vb de balcon nu stiu daca sa merg pe oferta 4 stele de la ei cu profil Aluplast si mai economisesc niste bani sau merg tot pe profilul veka cu 5 camere din oferta 5 stele.

#7610
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Daca ai fost multumit atunci mergi tot pe 5stars.Apropo cu cat iesi mai ieftin daca mergi pe 4 stars?

#7611
teodorteodora10

teodorteodora10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2018
Salutare!

Contruim si noi o casuta... si urmeaza sa achizitionam geamurile... si as vrea sa dau banii pe ceva cu cel mai bun raport calitate pret. Mi-am dat seama ca sunt atat de multi producatori si nu mai stii in care sa ai incredere. A venit la poarta un agent de vanzari... si a masurat golurile... ne-a facut o oferta... pe care am trimis-o la mai multe firme... si aici m-am pierdut total. Nu stiu cum sa le triez in afara de pret.
La sticla m-am gandit sa fie 4S lowE Float + argon (dar difera grosimea 40mm, 42, 44)  Am inteles ca 44 e mai bun... dar cum influenteaza daca e de 42? sau 38?

Care profile sunt bune? Ce feronerie e buna?
si mai am nelamuriri... dar sa le lamuresc pe rand.

#7612
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postultrascri, on 02 iulie 2018 - 23:54, said:

Am pus la tot apartamentul veka de la Qfort si da sunt multumit , acum fiind vb de balcon nu stiu daca sa merg pe oferta 4 stele de la ei cu profil Aluplast si mai economisesc niste bani sau merg tot pe profilul veka cu 5 camere din oferta 5 stele.

Ambele produse sunt ok, daca vrei si ai nevoie de o eficienta termica suplimentara pe sticla, atunci mergi pe 5 stele.

View Postteodorteodora10, on 03 iulie 2018 - 00:17, said:


Care profile sunt bune? Ce feronerie e buna?
si mai am nelamuriri... dar sa le lamuresc pe rand.


Profile bune sunt cateva, feronerii bune sunt si alea cateva, la sticla e mai complicat un pic decat cu denumiri de producatori.

Daca te intereseaza ce cumperi, iei frumos dimensiunile si te plimbi pe la ofertanti, ideal ar fi sa nu cauti doar denumiri de profile si denumiri de feronerie.

Ideal ar fi sa cauti un ofertant bun, care lucreaza cu un producator bun de tamplarie (daca este posibil sa fie acelasi producator si de sticla), daca nu atunci sa te asiguri si ca producatorul de sticla este ok.

Dupa care alegi intre denumirile de feronerie si profil care iti sunt propuse de catre ofertant, in functie de recomandarile acestuia, aplicate pe lucrarea ta.

#7613
bogdan1313

bogdan1313

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.07.2018
Salutare! Sunt si eu la capitolul geamuri, si am urmatoarele oferte.
Mai am si o oferta de la Qfort pe 7Stars. Ce parere aveti, merita profilul de la aluplast? Diferenta la pret este destul de mare fata de celelalte oferte.

Attached Files



#7614
teodorteodora10

teodorteodora10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.07.2018

View PostDorel-Mesterel, on 03 iulie 2018 - 00:30, said:


Daca te intereseaza ce cumperi, iei frumos dimensiunile si te plimbi pe la ofertanti, ideal ar fi sa nu cauti doar denumiri de profile si denumiri de feronerie.


Pai asta am facut... si am intrat in ceata... nu stiu cum sa le clasez

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate