Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#6301
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
As aprecia o parere despre oferta atasata.
Multumesc anticipat.

Attached Files



#6302
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
cateva mici probleme. lasa mi un nr de tel in pm si iti explic

#6303
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004
pentru kolfleading:

Attached Files



#6304
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am vorbit la telefon cu conu71, a fost foarte atent la detalii si a prins cateva "defectiuni" si lucruri care se mai pot imbunatati din configuratia tamplariei.
Multumesc pentru ajutor!

#6305
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 kolfleading, on 05 aprilie 2017 - 09:49, said:

As aprecia o parere despre oferta atasata.
Multumesc anticipat.

In ce fabrica va fi executata sticla?

#6306
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Vanzatorul spune ca la fabrica Optimedia din Oradea se face si sticla si tamplaria.

#6307
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 kolfleading, on 05 aprilie 2017 - 19:48, said:

Vanzatorul spune ca la fabrica Optimedia din Oradea se face si sticla si tamplaria.

Ok, așa sa fie și va fi bine.

#6308
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 kolfleading, on 05 aprilie 2017 - 19:48, said:

Vanzatorul spune ca la fabrica Optimedia din Oradea se face si sticla si tamplaria.

Balamale schuring se văd la usa, vezi sa fie și mĂąnerul schuring mare, cu trei găuri și arc (sa nu accepți creștere de preț mai mare de cĂąțiva euro, maxim 17 dar poate scapi mai ieftin).  

In locul tău aș solicita și o oferta cu feronerie Maco (doar la ferestre, broasca de usa va rămĂąne tot winkhaus).

Maco este absolut similară din punct de vedere calitativ și ca nivel de echipare, Ăźnsă are un pret mai mic datorită folosirii tijei cremon cu cota fixa a minerului (mĂąnerele in acest caz au o cota sub mijlocul ferestrei, mai mult sau mai puțin, ceea ce la tine cred ca e indicat),  dacă mai vine  la pachet și cu un preț mai mic bănuiesc ca nu deranjează.

Ca idee, vezi cum merge mĂąnerul argintiu pe alb, posibil sa-ti placa, costurile sunt nesemnificative.

Despre celelalte, a zis Conu ca a rezolvat.

L.E. N-a zis el, dar dacă ai vorbit cu el înseamnă ca a rezolvat.

Edited by Dorel-Mesterel, 05 April 2017 - 22:22.


#6309
vladadrianioan

vladadrianioan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2017
Buna seara,

Am inceput reconditionarea unei sure si as as avea nevoie de un sfat eventual chiar deviz daca sunt pe aici si firme.
1 buc Geam Fix 1 canat L2400mm H1750mm
1 buc Geam 2 canate, canat stanga fix iar dreapta dubla deschidere L1400mm H1300mm
1 buc Geam 2 canate, canat stanga fix iar dreapta dubla deschidere L1400mm H1000mm
1 buc Geam 2 canate, canat stanga dubla deschidere iar dreapta o deschidere L1400mm H1300mm
1 buc Geam 1 canat deschidere rabatabila L900mm H800mm
1 usa dubla intrare - L1800mm H2100mm
si ar mai fi inca 1 sau 2 geamuri mai mici pentru baie ( vreo 800mm / 400 mm - nu-mi amintesc exact dimensiunea)
Culoare am vrea la toate pe nuanta de Stejar Auriu.

Precizez ca am discutat cu o cunostiinta din localitatea mea care se ocupa cu tamplarie pvc si mi-a zis la inceput, acum 2 saptamani, ca e prea mare geamul ala de 2400*1800mm si sa-l impart pe jumate. Noi ne dorim unul singur vrand sa avem vedere directa in gradina, fara a vedea profil pe mijloc. In final a acceptat sa-mi faca o oferta de pret si a venit de a luat masurile asa cum ne-am dorit.
In seara asta din pacate m-a sunat sa-mi spuna ca s-a mai gandit si acel geam o sa aiba aproape 100kg si nu-l poate manipula, se va sparge singur de greutate si ca nu am de ales decat sa-l impart pe jumate.

A ramas ca ma voi interesa personal si la alte firme din Sibiu.
Motiv pentru care si postez aici.
Oferta primita verbal se ridica la 6000 lei si stiu doar ca foloseste geam cu 4 camere, din care geamul cu 'greutate' ar fi 1100 lei

Ceva pareri din partea expertilor? Va rog sa-mi precizati ce tip de feronerie e mai buna, dar la tipul geamului inclusiv cate camere este recomandat 3 - 4 - 5?
Daca e vreo firma pe aici, precizez ca as avea nevoie pentru saptamana viitoare dupa Paste pentru montaj.

Stie cineva cat ar mai costa perfaze interioare in aceeasi nuanta pe adancime de 250/300mm?

Lucrarea o am in apropiere de Sibiu la 18km.

Multumesc anticipat.

Edited by vladadrianioan, 09 April 2017 - 23:02.


#6310
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Am vazut genul de profil din poze la Profilco. Exista vreo solutie asemanatoare pt profile pvc?
Ma intereseaza ca la usa de interior pragul sa nu fie inalt (am posibilitatea sa il ingrop) iar inchiderea sa fie pe garnitura. Exclus varianta doar cu perie.

Attached Files



#6311
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Salut,
O intrebare mai ... diferita:
Vreau sa pun automatizare pentru rulourile exterioare la 2 geamuri & 2 usi balcon, si mi s-a propus varianta: motoare Somfy - franta, telecomenzi Nice - italia (emitator Nice cu 6 canale).

Sunt un pic stresat de cum va arata telecomanda, in special ca mi s-a spus ca va fi un buton pentru fiecare rulou: apas o data pe buton, se misca ruloul invers fata de ultima directie de miscare folosita. Mai apas o data pe buton, se opreste. Mai apas o data pe buton, pleaca invers.. .etc.

Aveti cvumva experienta cu asa ceva? Exista si telecomenzi mai ... inteligente ? As prefera sa am, pentru o camera cu 2 rulouri, o telecomanda cu 4 butoane: rulou1_sus, rulou1_jos, rulou2_sus, rulou2_jos. si daca apas a doua oara pe buton, sa prea comanda de oprire. Se poate gasi asa ceva?

Multumesc,
Adi

#6312
scumpi27

scumpi27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.03.2008
Salut!
Am nevoie de un sfat. Doresc sa imi fac o usa de exterior 2000/1000 si am ramas chitit pe profilele Salamander Bluevolution 92. Am vazut la niste amici un model care presupune o structura simpla cu  6 "ochiuri" de sticla mata, dreptunghiulare, suprapuse orizontal pe intreaga latime a usii. Altfel spus 6 dreptunghiuri  identice , de sticla,suprapuse, incadrate de profile pvc transversale. O alta varianta care estetic mi-a placut foarte mult este cea cu un singur panel de sticla matuita , cu un model discret pe ea.
Cei de la care am luat oferta spun ca varianta cu 6 ochiuri de sticla preupune niste dificultati de montaj  la calare . In plus, sub actiunea razelor solare exista riscul sa "lucre" si sa apara deformari,  ca urmare ca ei ar recomanda doar 5 ochiuri (deja nu imi mai imi place atat de mult). Pe de alta parte am , legat de panelul intergal sticla am auzit pareri ca rigidizeaza foarte bine tocul si odata montata usa nu prea mai ai surprize.
Am uitat sa precizez ca locatia este expusa vara , undeva in intervalul 10.30-13.30,  razelor directe de soare. Nu pe toata suprafata dar oricum este perioada de lumina si caldura intensa.
Sunt parerile de mai sus justificate? Ar fi si alte argumete de alta natura pro sau conta uneia  dintre variante?
Multumesc.

#6313
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,072
  • Înscris: 22.06.2004

 alexwspp, on 12 aprilie 2017 - 13:59, said:

Ma intereseaza ca la usa de interior pragul sa nu fie inalt (am posibilitatea sa il ingrop) iar inchiderea sa fie pe garnitura. Exclus varianta doar cu perie.


exista praguri de aluminiu pt pvc

 scumpi27, on 13 aprilie 2017 - 08:06, said:

Salut!
Am nevoie de un sfat............


au dreptate cu calarea. recomand usi cu panel decorativ

Attached Files


Edited by conu71, 13 April 2017 - 08:34.


#6314
ionutcnmv

ionutcnmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 31.01.2006
Salut

As avea nevoie de un sfat privind tipul de tamplarie care s-ar potrivi la o casa la rosu, cu etaj, construita din caramida langa Ploiesti. Fiind vorba de 18 geamuri, am cerut mai multe oferte dar preturile variaza destul de mult chiar daca este vorba de tamplarie de la acelasi producator. Nu imi dau seama daca diferentele vin din adaos sau din alta parte. In final m-am hotarat sa aleg intre Salamander si Rehau pentru ca mi se par cei mai ok raport calitate pret. Am cerut o oferta de la VEKA dar devizul a fost dublu si ceva. Voi ce mi-ati recomanda?

#6315
cip200

cip200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 05.12.2016

 ionutcnmv, on 16 aprilie 2017 - 17:59, said:

Salut

As avea nevoie de un sfat privind tipul de tamplarie care s-ar potrivi la o casa la rosu, cu etaj, construita din caramida langa Ploiesti. Fiind vorba de 18 geamuri, am cerut mai multe oferte dar preturile variaza destul de mult chiar daca este vorba de tamplarie de la acelasi producator. Nu imi dau seama daca diferentele vin din adaos sau din alta parte. In final m-am hotarat sa aleg intre Salamander si Rehau pentru ca mi se par cei mai ok raport calitate pret. Am cerut o oferta de la VEKA dar devizul a fost dublu si ceva. Voi ce mi-ati recomanda?

Veka si Schuco

#6316
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 ionutcnmv, on 16 aprilie 2017 - 17:59, said:

Salut

As avea nevoie de un sfat privind tipul de tamplarie care s-ar potrivi la o casa la rosu, cu etaj, construita din caramida langa Ploiesti. Fiind vorba de 18 geamuri, am cerut mai multe oferte dar preturile variaza destul de mult chiar daca este vorba de tamplarie de la acelasi producator. Nu imi dau seama daca diferentele vin din adaos sau din alta parte. In final m-am hotarat sa aleg intre Salamander si Rehau pentru ca mi se par cei mai ok raport calitate pret. Am cerut o oferta de la VEKA dar devizul a fost dublu si ceva. Voi ce mi-ati recomanda?

Asupra tipului de tâmplărie pare ca te-ai hotărât deja, ai ales tâmplăria cu profile din PVC, mai exista și tâmplăria cu profile de aluminiu, lemn stratificat și oțel. Ce trebuie sa știi este ca la acest capitol ai ales cea mai ieftină varianta.

Între variantele primite pe cel mai ieftin tip de tâmplărie poți alege între cele mai ieftine și cele mai scumpe, variantele de mijloc sunt extrem de rare și greu de obținut, majoritatea cumpara doar senzația produsului de mijloc din cel mai ieftin tip de tâmplărie.

Raportul calitate/preț nu-l putem stabili nici noi cei care avem legătura cu domeniul, la cea mai ieftină categorie diferențele stau in amănunte, n-avem de unde sti dacă ai avut parte de o consiliere buna, de o configurare buna, de o execuție buna și n-avem de unde sti dacă vei avea parte de un montaj bun.

Altfel spus totul depinde de tine, dar sa nu-ți închipui ca un deviz "dublu și ceva" vine din adaos.

Eu îți recomand sa mai citești pe aici, sa vii cu mai multe detalii și chiar cu atașarea unor oferte.

#6317
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001

 adynis, on 12 aprilie 2017 - 22:47, said:

Salut,
O intrebare mai ... diferita:
Vreau sa pun automatizare pentru rulourile exterioare la 2 geamuri & 2 usi balcon, si mi s-a propus varianta: motoare Somfy - franta, telecomenzi Nice - italia (emitator Nice cu 6 canale).

Sunt un pic stresat de cum va arata telecomanda, in special ca mi s-a spus ca va fi un buton pentru fiecare rulou: apas o data pe buton, se misca ruloul invers fata de ultima directie de miscare folosita. Mai apas o data pe buton, se opreste. Mai apas o data pe buton, pleaca invers.. .etc.

Aveti cvumva experienta cu asa ceva? Exista si telecomenzi mai ... inteligente ? As prefera sa am, pentru o camera cu 2 rulouri, o telecomanda cu 4 butoane: rulou1_sus, rulou1_jos, rulou2_sus, rulou2_jos. si daca apas a doua oara pe buton, sa prea comanda de oprire. Se poate gasi asa ceva?

Multumesc,
Adi

Dupa ceva investigatii revin cu un raspuns, ca poate va mai avea cineva nevoie vreodata ...
Din ce-am inteles, aceasta firma "Nice" este mai slabuta ....Am renuntat repede la ea.
In schimb, firma numita "Somfy" pare a fi foarte cunoscuta, cu vechime si cu multe optiuni interesante, singurul dezavantaj fiind pretul.
Totusi ... ce mi-a atras atentia:
Pentru rulourile exterioare de termopane exista motoare Somfy cu 2 tipuri de comunicatie fara fir: "RTS" si "Io-Homecontrol".
Primul tip, RTS, este unidirectional, si permite doar actionarea motorului din telecomanda.
Al doilea tip de comunicatie: "io-homecontrol" este bidirectional, si permite manipularea motoarelor intr-un mod inteligent (smart home). Se pot asocia foarte usor tot felul de telecomenzi, se poate cumpara un modul de control, cu care se pot comanda oricate motoare de rulouri [fara fir, desigur] in toata casa, de pe telecomenzi, sau chair de pe smart phone (au aplicatii pt. android si iphone) sau, din ce-am inteles, chiar de pe browser [inclusiv din afara casei, prin internet]
Totusi ... lucrurile sunt scumpe.... [modulul respectiv de control este f. scump; ei se lauda ca permite controlul pentru tot felul de dispozitive ...  motoare de garaje,  lumini prin casa, prize, senzori, etc]

Eu pentru mine am comandat , pentru un pret usor mai ridicat, motoare Somfy-IO (cu suport pentru io-homecontrol) si 2 telecomenzi mai frumoase, cu 4 canale fiecare, si inclin puternic sa-mi cumpar un modul pentru a comanda rulourile din smartphone, dar tre-sa mai analizez daca pot da atatia bani.

Am scris toate acestea, dupa cum spuneam ca daca cineva isi pune rulouri si vrea automatizari, sa stie ca .... se poate :)

Toate bune,
Adi

#6318
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Bună ziua. Aveți recomandări de firme cărora aș putea să le cer oferte pentru ferestrele unui duplex pe care sper să-l încep în vară? Voi pune, normal, ofertele apoi aici, să vă cer sfatul. Mersi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate