Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Probleme..cu un profesor

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 08.03.2007
Asta e esenta problemei spare-me. Felicitari celor ce au curaj sa isi ia dreptatea in maini si nu se lasa calcati in picioare.

#20
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Nu cred ca se resimte atat de tare si asupra celor foarte tineri, care atunci aveau cativa anisori. Da intr-adevar poate au fost educati intr-un spirit ca atare, dar acuma la maturitate cred ca se mai schimba lucrurile, si ar fi cazu sa realizeze ce e bine si ce nu. Sa nu gasim lasitatii scuze.

#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu am fost 'gura mare' cum se spune la noi de cand ma stiu...de cand m-am nascut...
si eu am fost nedreptatit in liceu, in facultate, si-am vorbit
POLITICOS dar demn...si nu mi-a prins decat bine...

recunosc, poate-am avut si fler, si noroc...dar NICIODATA n-am tacut...
cu directorul din liceu am ramas si acum prieten (in sensul de salutat pe strada si oprit la vorba) si nu cred ca multi elevi de liceu ajung la acest statut cu directorul...

si asta pentru ca atunci cand a fost nevoie am tinut capul sus (atentie ! nu nasul pe sus) si m-am aparat...

asta o spun doar ca sa arat ca nu sunt un lup moralist care-l induc pe madlex spre fapte ce eu nu le-as face...
treaba lui ce va alege, sau ce-a ales deja...nu stim cum se va termina...
cert e ca eu asa as face, asa o sa-mi sfatuiesc prietenii si copiii si rau nu cred ca le va prinde

o zi buna tuturor :)

#22
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
da spare-me, ai dreptate in teorie cel putin... ceea ce ai reusit tu, da, foarte bine pentru tine.

e usor sa-i spui cuiva sa faca ceva (nu te invinovatesc de nimic, stiu, ti-ai spus parerea), DAR sa nu uitam ca intr-un fel sau altul destinul celuilalt este in joc. e destul de nasol cand dai peste treburi d-astea mai ales cu profesori, pentru ca ei se vor apara mereu si se vor acoperi intre ei. ce sa le faci, o familie mare :)

daca madlex se simte "bazat" la materia respectiva si eu l-as incuraja sa faca gura, pentru ca e dreptul lui +ca e frustrant sa te arda unu doar pentru ca nu-i place de tine.

si eu am avut probleme in facultate la info ca eram prea bun, chiar mai bun ca profu si asistentii lui de kko, asa ca stiu ce inseamna sa ti-o iei dar pentru ca stii si nu vrei sa pupi in cur.

Edited by vladc, 30 January 2008 - 10:30.


#23
Domnuics

Domnuics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 18.01.2007
Madlex de ce nu lupti pentru drepturile tale? De ce te lasi furat?

Daca acum pleci capul pentru o chestie minora (din punctul meu de vedere) ai sa te inveti asa si mai tarziu ai sa te lasi moale si ai sa pierzi mult mai mult. Gandeste-te daca mai tarziu in cariera, cand intr-adevar conteaza, cineva incearca sa ia din drepturile tale nu vei avea de suferit? De ce sa ii lasi? Mai degraba te inveti sa lupti pentru dreptul tau, oricat de mic este pentru ca ai muncit pentru el.

In cazul de fata daca te simti furat de un profesor rezolvarea e chiar simpla: faci o cerere sa dai examenul cu alt profesor (este un drept de-al tau, folosestel). Si nu are de ce sa te framante o nota la un examen, treci peste, important este faptul ca ai un serviciu stabil. O nota mai mica cu 2-4 puncte nu poate sa traga in jos prea tare media generala.

#24
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 Domnuics, on Jan 30 2008, 10:41, said:

O nota mai mica cu 2-4 puncte nu poate sa traga in jos prea tare media generala.
nu si cand nota aia e 6-8, si ramai restantier :D

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@vladc

am spus ca inteleg teama, DAR eu asa as proceda, si asa am procedat de fiecare data !

fiecare isi stie mai bine borcanele si procedeaza cum crede...dar mie mi se pare josnic si nedrept, si il sfatuiesc stii tu "Sa se ia in piept si cu dumnezeu" daca stei ca are dreptate...

e cazul ca noi romanii sa ne folosim drepturile pe care le avem !...

inteleg pe oricine ii e teama de complicatii si sanctiuni...dar de undeva trebuie sa incepi

#26
sabinutzaaa

sabinutzaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.01.2008
c naspa sunt situatiile astea si mai ales sistemul romanesc de invatamant, kre e putred d tot! io am fost plekta cu eramus un an si knd am venit, nu au vrut sa-mi ekivaleze nimic aici, deci eram in pericolul de a pierde anul... in fine, profesorii nu m-au inteles, knd m-am dus sa dau examenele, mi-au vb ca ultimei restantiere, nu mi-au dat note p merit, ci pe faptul k nu aveam prezente la curs, ceea ce oricum ar fi fost imposibil, eu fiind plekta.. acum sunt si eu in an terminal, am note f bune, si iti spun sincer ca tot ceea ce mai conteaza pt mine e sa termin... ca s plec la master de acolo de unde am venit k erasmus... asa ca nush, t sfatuiesc...si io am fost si m-am zbatut, pana la urma s-a rezolvat, dar a fost f urat...
mai bine lasa capu in jos si termini, decat s ai probleme acum... pe ultima suta de metri cum s-ar zice... k traim in romania, si aici nu se rezolva nimic cu vb buna sau cu plangerea...
aici numa t klk in picioare si te scuipa... parerea mea

#27
Christine25

Christine25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.01.2008
da... cred ca va mai trece multa apa pe Dunare pana romanul va invata sa lupte pt drepturile lui. Asta in conditiile in care, desigur, autorul topicului are dreptate. Cum sa se duca sa isi ceara tot el scuze? E un profesor... ok. Asta nu ii da dreptul sa se joace cu tine cum ii vine lui cheful... Asa sunt si altii care se inmoaie toti cand aud de ceva sefi, parca ar fi Dumnezei. Indiferent ca e profesor, sef, trebuie sa existe respect. Daca ai acceptat o data sa te trateze ca pe ultimul om, o va mai face.
Sper ca generatia urmatoare sa deschida incet-incet ochii si sa nu mai existe sfaturi de gen "cere'ti scuze". Umilitor.

#28
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008

 spare-me, on Jan 30 2008, 06:29, said:

ai nu e diplomatie, e umilinta tipic romaneasca, cand mori cu dreptatea-n brate !

eu saream direct peste contestatiile si plangerile alea, si chemam direct cele 5 - 10 tabloide din romania pline de chef de harta...

sfat mai stupid nici ca puteai sa dai :death:

Bai, ma faceti sa rad, in special tu, spare-me..

Cred ca esti in confuzie : Sa mori cu dreptatea in mana este varianta pe care il sfatuiesti TU sa o urmeze..

Eu il sfatuiam sa fie inteligent si diplomat..si am si explicat de ce! Energia cheltuita este mult prea mare in comparatie cu rezultatul pe care il poate obtine in cazul cel mai bun.

In varianta ta ce poate obtine? Un 8 in loc de 6? Un 10 poate? Poate putina publicitate prin ziare de scandal? Slabe sanse..


Eu stiu ca problema e deranjanta pentru el ca om, insa hai sa vedem ce a facut :

a trimis un mail unui profesor, iar raspunsul a fost unul golanesc, ok? ..de cand studentii trimit mailuri sau dau telefoane profesorilor cu care urmeaza sa aiba examene?

dupa asta ce s-a intamplat? el i-a trimis un mail profului ca sa ii explice cum trebuie sa vorbeasca..foarte inteligent, n-am ce zice..

Urmarea..profesorul isi permite la ore sa il numeasca "Amuzant" sau "Turmentat"..Extraordinar..

Mai departe, omul se supara pe aceste atribute, raspunde, si are impresia ca este depunctat pentru comportamentul lui..


Asta e spetza pe care voi vreti sa o transformati in Motiv de reviriment national..uitand ca omul recunoaste ca el a trimis primul mail, uitand ca omul recunoaste ca nu prea e bun la celelalte materii, mai putin aia la care s-a intamplat incidentul..

Iar in ce te priveste, Spare-me, daca eu am dat un sfat stupid (adica sa discute civilizat cu profesorul si apoi sa se duca la marire, si dupa aia sa isi vada de treaba, mai ales ca el a inceput toata chestia), tu ii dai unul si mai stupid (sa faca contestatii la decan, rector, si sa cheme presa, dupa care sa se mute la alta facultate daca nu se rezolva).. Ha ha.. Si asta pentru ce? ca sa iti imbunatatesti tu imaginea despre Romani in general, ca sunt buni de gura si ca lupta pentru drepturile lor? Ce drepturi? Sa dea mail-uri profesorilor?

Nu uita ca tu faci facultatea la URA, unde studentii sunt privit oricum mult mai bine decat in alte parti, dar si asa sunt convins ca nu te-ai luat in gura cu un profesor..Ia incearca sa o faci, sa trimiti tu mailuri, sa faci observatii unui profesor ca tu nu esti de acord cu modul in care se poarta..Sa vezi cum iti arata oamenii Regulamentul si te invita sa te potolesti..Poti sa te duci tu la Rector, poti sa chemi presa..ce crezi ca vei castiga? Nimic, nici macar respectul colegilor..

#29
berkut

berkut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.01.2008
nu prea ai cum sa iti faci dreptate, asteapta pana iesi din facultate si il prinzi tu la colt.. :D
eu sunt la upb si m-am confruntat cu multi profesori care dau note dupa proasta dispozitie in care se afla, nici nu se uita bine pe lucrare si te trezesti cu 6 pe o lucrare de cel putin 8...
nu ma refer chiar la toti
dar unii sunt de-a dreptul haotici..
am avut un examen la care am dat si oral dupa scris.
ne-a luat in oridine alfabetica si pe primii de la catalog ne-a rupt..efectiv. punea intrebari si ii raspundeam si nu se lasa pana nu ma prindea cu ceva, m-a tinut 20 minute ca saimi dea un 6... si cand s-a facut 5 seara si omul nu mai avea chef dadea note de la 9 in sus.
sau altul care dupa ce i-a trecut pe primii 20 din grupa si-a dat seama ca nu are suficienti picati si m-a picat pe vreo 12 pagini scrise,  si nu cu balarii....sau altul care da note functie de zodie
nu generalizez.
dar e clar ca nu ai ce sa ii faci

#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in primul rand eu am terminat facultatea.
in al doilea rand am studiat si in strainate 3 ani de liceu si 1 de fac.
in al treilea rand n-am spus niciodata ca tu ii dai un sfat stupid, fiecare facece poate


iar in al patrulea rand tu nu l-ai sfatuit sa fie inteligent si diplomat ci : lingau, pupincurist, viclean, umilit, prefacut, inselator !

eu l-am sfatuit sa fie inteligent si diplomat si anume sa-si sustina punctul de vedere corect, pe cale legala/oficiala, in mod civilizat.
nu l-am sfatuit sa il ameninte, sa-l santajeze, etc. dar eu in locul lui as chema presa sa-l intrebe pe domnul ala profesor pe ce motiv depuncteaza un om cu lucrare de evident merita o nota mai mare.

aici intervine analiza si evaluarea altui profesor, inspectorat, etc !

tu l-ai sfatuit s-al pupe-n fund pe profesor ca sa treaca anul...sa se faca frate cu dracu ca sa treaca puntea.

cum fac toti romanii cand dau de greu...pleaca umil capul si spera

problema ta ! sfatul tau ! tu asa ai face, eu nu !

tu l-ai sfatuit sa faca asa, eu nu !

nu lua totul personal ca n-am nicio problema cu tine ! sa fii sanatos/oasa si sa procedezi cum poti tu in viata

@berkut...una e ca profii se lasa influentati de dispozitie si alta e ca un profesor care in mod normal evalua o lucrare la nota X s-o evalueze la nota Y pentru ca l-ai 'deranjat' pe un ton politicos ! intelegi tu ?
daca lucrarea e de 7, 8 sau 9 si tu iei 4, atunci  TE DUCI PANA IN PANZELE ALBE pentru ca stii sigur ca nu atat meriti.

Edited by spare-me, 30 January 2008 - 14:29.


#31
berkut

berkut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.01.2008
asa e.
sau te duci la marire.

#32
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
Mi se pare corecta atitudinea despre care vorbeste spare-me, nu inteleg de ce toti i vad pe profesori atat de sus, cand de fapt sunt niste oameni care termina si ei facultatea si nu stiu pe unde sa se bage, si cum e mai lesne, gasesc loc in invatamant! Majoritatea sunt niste frustrati si niste plafonati care afara de materia lor nu stiu nimic alceva, incuiati la minte care nu au incotro decat sa isi razbune frustrarea pe bietii elevi/ studenti. Se zice ca profesorii universitati sunt mai presus decat cei de liceu, dar diferenta este extrem de mica. Cu putin noroc si o spaga mare ajungi destul de repede profesor universitar (cunosc cazuri).
De ce sa te umilesti in fata unor astfel de oameni? Te depuncteaza? Faci cerere de reexaminare cu un alt prof! Pana ti se face dreptate! Daca mananci rahat acuma si te umilesti, nu cred ca vei fi mai demn mai tarziu... sau poate n-ai sa vrei, ca e mai avantajos sa fi ipocrit :D

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pe langa faptul ca sunt frustrati si incuiati, 3 sferturi sunt reticenti la nou si predau ca fiind adevar absolut ce-au invatat ei acum 30-40 de ani fara niciun aport al noutatilor in domeniu. si se supara cand sunt corectati sau contrazisi !

p.s toti cunoastem cazuri de profesori universitari ajunsi repede la stadiul ala...vezi Elena Udrea

#34
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 spare-me, on Jan 30 2008, 14:41, said:

pe langa faptul ca sunt frustrati si incuiati, 3 sferturi sunt reticenti la nou si predau ca fiind adevar absolut ce-au invatat ei acum 30-40 de ani fara niciun aport al noutatilor in domeniu. si se supara cand sunt corectati sau contrazisi !

p.s toti cunoastem cazuri de profesori universitari ajunsi repede la stadiul ala...vezi Elena Udrea
Da, iar daca ai discuta cu un student de la universitatea bucuresti la facultatea de istorie sa iti spuna de profii de acolo, crede-ma te-ai scarbii ingrozitor, desi cred ca ai facut-o deja. Acolo profesorii nu accepta absolut nimica nou, se contrazic si se barfesc unii pe alti, e mai rau decat la mahalale, nu inteleg cum se pretind a fi intelectuali, sunt de-a dreptul penibili, extrem de incuiati si comunisti. Te felicit ca ai studiat in strainatate, dar nu te inteleg cum de te-ai mai intors sa termini aici facultatea,eu nu cred ca as suporta o diferenta asa mare.

Edited by apasha, 30 January 2008 - 14:46.


#35
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008

 spare-me, on Jan 30 2008, 14:26, said:

in al treilea rand n-am spus niciodata ca tu ii dai un sfat stupid, iar in al patrulea rand tu nu l-ai sfatuit sa fie inteligent si diplomat ci : lingau, pupincurist, viclean, umilit, prefacut, inselator !

eu l-am sfatuit sa fie inteligent si diplomat si anume sa-si sustina punctul de vedere corect, pe cale legala/oficiala, in mod civilizat.
nu l-am sfatuit sa il ameninte, sa-l santajeze, etc. dar eu in locul lui as chema presa sa-l intrebe pe domnul ala profesor pe ce motiv depuncteaza un om cu lucrare de evident merita o nota mai mare.

@berkut...una e ca profii se lasa influentati de dispozitie si alta e ca un profesor care in mod normal evalua o lucrare la nota X s-o evalueze la nota Y pentru ca l-ai 'deranjat' pe un ton politicos ! intelegi tu ?
daca lucrarea e de 7, 8 sau 9 si tu iei 4, atunci  TE DUCI PANA IN PANZELE ALBE pentru ca stii sigur ca nu atat meriti.


Iti dai seama ca te contrazici, Spare-me..Reciteste postul tau in care spunei "Sfat mai stupid nici ca puteai sa-i dai". In fine..

Sigur, eu l-am invatat sa fie lingau, pupincurist, iar tu l-ai invatat sa fie civilizat..si intradevar, presa de scandal este cea care are posibilitatea sa vada daca lucrarea studentului e punctata obiectiv  B)

Mai oameni buni, omul recunoaste faptul ca a trimis mailuri profesorului, recunoaste ca i-a facut el observatie..recunoaste si ca nu e un elev stralucit, recunoaste ca nu da tot timpul pe la scoala..Madlex e sincer, si a cerut un sfat util..avioane de astea cu chemat presa, cele 10-15 tabloide..astea nu ii sunt utile deloc..

Uite, ca sa ne lamurim, Madlex, spune ce contin mesajele..eu zic ca ne certam pe niste chestiuni pe care nu le cunoastem exact..Fiecare si-a expus un punct de vedere general, de principiu..

NU se pune problema ca l-a picat, ci doar i-a pus o nota mai mica.

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
madlex nu recunoaste nimic din cele spuse mai sus.
doar ca i-a atras atentia profului sa vb civilizat, si ca e foarte bun la materia aia !

tabloidele nu evalueaza lucrarea ci atrag atentia opiniei publice. astea nu-s avioane. sunt cel mai bun mijloc de a atrage atentia celor implicati si care cred ca pot trage rahatul sub pres ca pisica fara sa stie nimeni ;)

inca ceva jo-an...nu trage discutia inspre o disputa avocateasca pro si contra actiunilor lui madlex

tu asa procedezi, eu nu, el procedeaza cum vrea ! end of story

p.s si nu, nu se pune ca l-a picat, doar ca i-a dat alta nota decat merita
si "intradevar" se scrie cu cratima...

o zi buna

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate