Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Probleme..cu un profesor

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008

 apasha, on Jan 30 2008, 14:37, said:

Mi se pare corecta atitudinea despre care vorbeste spare-me, nu inteleg de ce toti i vad pe profesori atat de sus, cand de fapt sunt niste oameni care termina si ei facultatea si nu stiu pe unde sa se bage, si cum e mai lesne, gasesc loc in invatamant! Majoritatea sunt niste frustrati si niste plafonati care afara de materia lor nu stiu nimic alceva, incuiati la minte care nu au incotro decat sa isi razbune frustrarea pe bietii elevi/ studenti. Se zice ca profesorii universitati sunt mai presus decat cei de liceu, dar diferenta este extrem de mica. Cu putin noroc si o spaga mare ajungi destul de repede profesor universitar (cunosc cazuri).
De ce sa te umilesti in fata unor astfel de oameni? Te depuncteaza? Faci cerere de reexaminare cu un alt prof! Pana ti se face dreptate! Daca mananci rahat acuma si te umilesti, nu cred ca vei fi mai demn mai tarziu... sau poate n-ai sa vrei, ca e mai avantajos sa fi ipocrit :D

Da, apasha, profesorii universitari sunt oameni de nimic, care nu au unde sa se angajeze si de asta aleg Universitatile. E lesne sa gasesti loc de prof univ., e mult mai greu sa gasesti un post de patron la un SRL  :lol:

Mai, eu nu ma-m inteles cu toti profesorii, unii aveau frustrarile lor, ca toti oamenii (functionari, militari, patroni, sefi etc). Insa aberatiile pe care le debitezi cred ca provin din niste frustrari mult mai mari..

lasa ca o sa-ti treaca..cu varsta

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Mai, eu nu ma-m inteles cu toti profesorii
se vede...

de-aia ii sfatuiesti si pe altii sa ignore niste probleme grave

#39
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 jo-an, on Jan 30 2008, 14:57, said:

Da, apasha, profesorii universitari sunt oameni de nimic, care nu au unde sa se angajeze si de asta aleg Universitatile. E lesne sa gasesti loc de prof univ., e mult mai greu sa gasesti un post de patron la un SRL  :lol:

Mai, eu nu ma-m inteles cu toti profesorii, unii aveau frustrarile lor, ca toti oamenii (functionari, militari, patroni, sefi etc). Insa aberatiile pe care le debitezi cred ca provin din niste frustrari mult mai mari..

lasa ca o sa-ti treaca..cu varsta
Da spun ca se baga in invatamant pentru ca nu au unde deoarece majoritatea nu au nicio calitate care sa i promoveze in functia de profersor. Pentru asta tre sa ai ceva aptitudini psiho-pedagogice, ceea ce la noi se duce lipsa!
Si ca tot a venit vorba de frustrare, eu cred ca mai multa frustrare denota sfaturile care i le dai tu, nu e oare mai frustrant sa fi ipocrit? sa nu poti afirma ce nedreptati ti se fac?
Eu ma simt impacata prestand o atitudine demna si corecta, crede-ma e mai putin frustrant!
Cat in ceea ce priveste varsta mea, un lucru mai bun de care sa te iei nu ti-a trecut prin minte?
Macar la varsta mea stiu sa cer sa mi se repecte drepturile!

Edited by apasha, 30 January 2008 - 15:08.


#40
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008

 spare-me, on Jan 30 2008, 14:59, said:

se vede...

de-aia ii sfatuiesti si pe altii sa ignore niste probleme grave

CE se intampla Spare-me? Ai ramas fara argumente de fond si te iei de greseli de tastare?  :lol:

#41
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu exista argumente de fond ! exista doar un control inchipuit in mintea ta
exista doua moduri de actionare diferite.

#42
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 spare-me, on Jan 30 2008, 15:11, said:

nu exista argumente de fond ! exista doar un control inchipuit in mintea ta
exista doua moduri de actionare diferite.
Da, unul pe cale dreapta si unul miselesc

#43
jo-an

jo-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 15.01.2008

 apasha, on Jan 30 2008, 15:15, said:

Da, unul pe cale dreapta si unul miselesc


:P

Apasha, scuza-ma ca am invocat varsta ta..nu e un argument in sine, a fost o presupunere.

Mai, ce nu aveti voi clar in minte este cine a gresit primul..

Adica, in general sunt doua variante :

- ori te tii cu dintii de regulament, inveti de rupi, vii la scoala si iti faci treaba de student; nu e cazul lui Madlex
- ori o dai la mica intelegere cu profesorul, dom' profesor, stiti, eu lucrez, puteti sa-mi dati niste subiecte posibile pentru examene, pot sa va trimit un mail, pot sa va dau un telefon, dar atunci nu mai invoci regulamentul, contestatii etc.

Mai , e ca si cum profesorul lasa sa se copieze la examen, ii trece pe toti dar nu da zece, iar tu te apuci sa faci contestatie pentru ca ai copiat cuvant cu cuvant din carte! Pai nu e penibil? Ce drept sa-ti mai exerciti? Dreptul la corecta apreciere a tezei?

#44
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu ai de unde sa stii ca cineva a "gresit"
daca el "gresea" cu ceva, profesorul il putea sanctiona si el pe cale oficiala. dar n-a facut-o !

citez :

Quote

Am primit ca reply un raspuns de-a dreptul golanesc, fara respect si in batjocora moment in care i-am dat un reply in care l-am rugat sa ne adresam mai respectos sau daca nu deloc.

deci cine-a gresit ?!

Quote

Dupa aceste mail-uri a avut o abordare cu un aer ce denota ironie,cinism si lipsa de respect la seminarile "dansului", si deasemenea note foarte , foarte mici atat in lucrari cat si in proiectul prezentat la aceasta materie.Mai exact am fost depunctat ca nu mi-a convenit sa ma faca "turmentat" sau "amuzant".


#45
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 jo-an, on Jan 30 2008, 15:33, said:

:P

Apasha, scuza-ma ca am invocat varsta ta..nu e un argument in sine, a fost o presupunere.

Mai, ce nu aveti voi clar in minte este cine a gresit primul..

Adica, in general sunt doua variante :

- ori te tii cu dintii de regulament, inveti de rupi, vii la scoala si iti faci treaba de student; nu e cazul lui Madlex
- ori o dai la mica intelegere cu profesorul, dom' profesor, stiti, eu lucrez, puteti sa-mi dati niste subiecte posibile pentru examene, pot sa va trimit un mail, pot sa va dau un telefon, dar atunci nu mai invoci regulamentul, contestatii etc.

Mai , e ca si cum profesorul lasa sa se copieze la examen, ii trece pe toti dar nu da zece, iar tu te apuci sa faci contestatie pentru ca ai copiat cuvant cu cuvant din carte! Pai nu e penibil? Ce drept sa-ti mai exerciti? Dreptul la corecta apreciere a tezei?
Ok, madlex nu a fost un student model, a lipsit de la cursuri, nu s-a spetit, insa prin mailul ala cerea doar niste informatii.
Dar asta nu e un argument sa fie depunctat. Notele sunt note si trebuie sa ateste exact cunostiintele studentului. Iar exemplu tau e irelevant. Ce compromisuri a facut domnu profesor ca sa spui ca nu se mai poate juca cinstit? Faptu ca studentu a lipsit la cursuri si a cerut niste informatii pe mail nu inseamna nimica.

#46
madlex

madlex

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 11.07.2003

Quote

a trimis un mail unui profesor, iar raspunsul a fost unul golanesc, ok? ..de cand studentii trimit mailuri sau dau telefoane profesorilor cu care urmeaza sa aiba examene?
Nu ai inteles.Am specificat "ca mai multi colegi".Se afisa pe o pagina care era un subdomeniu ase.ro al profesorului diverse informatii, si tot acolo era postata o discutie pe mail cu o alt eleva (dealtfel aparent civilizata,poate cu o mica tenta ironica).Si atunci am zis sa ii lansez o problema pe care eu nu am stiut sa o rezolv in cadrul unui proiect pe care trebuia sa i-l prezint la seminar (profesorul fiind seminarist nu profesor de curs).

Dupa ce am trimis mail-ul am primit (fara ca eu sa apuc sa dau un reply) trei mail-uri scurte,golanesti,ironice - de parca eram frati sau amici vechi.

Nu stiu cum sa-ti explic dar cred ca sunt cu 3,4 ani mai mic decat prost-crescut-ul ala, si am un job intr-un domeniu aferent domeniului lui, mai exact cineva face bani de pe urma muncii mele in domeniu, in timp ce el invata pe dinafara o programa pe care nici nu stie sa o predea elevilor lui.Cand eu incepeam munca el inca era probabil in facultate. Cu astfel de idiot am de-a face. :-)

Dupa tot acest conflict pe mail, am venit la prezentarea proiectului a doua zi, unde recunoscandu-ma a inceput sa imi puna intrebari pe care altora nu le punea.Intrebari aproape fara sens, lansate ca sa ma "prinda" si sa aiba "motive" pentru a-mi scadea nota. Imi spusese ca nu implementasem lucruri care nici nu erau cerute de ipoteza problemei lui si altele, neasteptandu-se ca de fapt materia lui sa fie pct-ul meu forte. Si tocmai din aceasta cauza i-am contra-argumentat toate acuzatiile lui cu privire la proiectul meu, ba chiar am fost nevoit sa scot o carte scoase de Decanul nostru sa ii arat ca ceea ce eu implementasem in proiect era valid si corect, la ceea ce el spuse citez "Nu exista asa ceva in materia mea".( nu arata asta cat de prost pregatit este???!)

Mai exact, i-am demonstrat "domnului" ca nici prea multa materie de-a lui nu stie, daca ma intelegeti, insa civilizat si din punctul meu de vedere demn.
Asa cum spune si spare-me nu sunt de acord sa ne umilim, sa lingusim, sa cersim in fata unor nimicuri care se considera ZEI.
Nu sunt singurul tratat ironic si in zeflemea de catre el, dar sunt singurul care i-a aratat (cu argumente) ca prostii nu sunt elevii, ci cei care ii fac asa.

Avem dreptul in primul rand de a fi respectati, doar prin simplul fapt ca existam.Personal nu suport sa vad cum un om de nimic (ca acesta) umileste pe altii pentru a le demontra cat de prosti si naivi sunt, cand de fapt exact el este un inapt.

Am trecut prin multi ani de facultate si tot ce am observat este ca majoritatea tac si inghit.Sunt putini cei carora doresc sa li se faca dreptate, si nu acepta cu umilinta o nota scazuta fara sens, un examen picat fara explicatie, o jicnire gratis din partea profesorului.De ce?
Ei sunt angajati sa ne invete, nu sa ne "distruga" personalitatile sau sa ne submineze caracterul.Sunt platiti pentru asta, iar taxele pe care eu si altii le platim le platesc salarile lor. Deci nu vad nici un motiv pentru care acesti "ciumpalaci" sa capete respect.

Am "elaborat" o solutie diplomatica fara sa mai trec prin spectrul si grupurile de profesori,oricum nu voi lasa lucrurile asa...
Multumesc mult celor care au postat..

Edited by madlex, 30 January 2008 - 19:58.


#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
a se retine dar si faptul ca "profesorul" e un asistent universitar plin de aere....

fa-l in sange frate !

#48
qerg

qerg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2008
e vreunu din voi la ase?


spare zi`mi te rog frumos ma poti lamuri si pe mine:)?

#49
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
din cate incercari pricepi ?
ti-am trimis un pm si ti-am spus ca n-am treaba cu ase-ul !
mai incearca :death:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate