Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?
 Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...
 Windows XP Volume License

Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...
 Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips
 

Baterii monocomanda ... sfaturi !

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Daca esti din Bucuresti mergi la Sphera Building Center et 2 stand Alisan. Ai tot ce iti trebuie acolo.

#20
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
Ok o sa ma duc si pe la Sphera, parca este pe undeva prin zona Razoare..nu ?

#21
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Da. La razoare. Se intra si dinspre Drumul Sarii si dinspre Trafic Greu. AIci gasesti numai calitate. O sa vezi despre ce e vorba.

#22
kobe

kobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.02.2003
Acum 5 ani a trebuit sa imi echipez baia. Am facut un studiu de piata la ExpoConstruct si am decis ca trebuie sa imi iau ceva care sa ma tina "a la long".

Am ales Kludi. Am cumparat o baterie pt chiuveta si una pt baie impreuna cu dus, sistem de prindere, etc.

Daca retin corect a costat vreo $4-500.  Posibil ca preturile au mai scazut nitre timp si marfa e la discretie, eu am asteptat cateva saptamani pana cand a venit comanda speciala din Germania. Atunci Kludi Romania era abia la inceput, aduceau numai la comanda ...

Dupa 5 ani opt sa spun ca am facut o alegere corecta. Sunt exceptionale, ca in prima zi. Nu am nimic de reprosat, calitate nemteasca adevarata. E drept, am strans dingreu acei bani, dar a meritat fiecare leu.

A trebuit sa fac o alegere recent pt bucatarie si am ales Alveus (am ales combo baterie + chiuveta).  Mi-am dorit baterie care nu este din inox (gospodinele vor fi fericite sa nu le stearga de calcar non-stop). Tot de la ei am luat si chiuveta dintr-un fel de material compozit (un soi de plastic dur care se zgarie extrem de greu). Le am de prea putina vreme pentru a emite opinii pertinente insa oana acum s-au comportat ok.

#23
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Mda la Sphera gasesti calitate la preturi "deosebite" .. nu cred ca sta mult in picioare ... bate vantu pe acolo...grupa mare...

Kobe: excelenta alegere :)

#24
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Servus,

Tocmai am echipat o baie cu trei baterii Grohe Eurosmart (promotie acum la Romstal, da' tot cam scumpe) si am constatat ca bateria de cada picura.
Cred ca o sa o duc inapoi, cum merg garantiile la Romstal?
Poate fi vreo greseala de montaj?

Am folosit 9 ani niste baterii italiene no-name (de fapt au nume, gen robinetii popescu) si au mers perfect.

#25
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
Am fost si la Sphera si cam bate vantu' pe acolo , am vazut Grohe si Kludi la preturi comparabile cu cele din Practiker insa garantia era de doar 1 an (de "La pomu' laudat sa nu te duci cu sacu' ") , in rest mai nimic.

Tocmai cand ma hotarasem si eu la Grohe Eurosmart apare un user care are probleme cu ele...

calinux >> Ce garantie ofera cei de la Romstal la Grohe? Sa ne spui si noua cum s-a rezolvat problema ta ?

#26
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
N-ai vazut standu cu Geberit, Duravit si Hansgrohe??? Inseamna ca nu ai vazut nimic...

#27
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
Ba da, dar nu m-a impresionat prea tare. Am vazut showroom Hansgrohe mult mai interesant pe str. Valea Cascadelor si aveau si super promotii + niste baieti pe acolo care stiau cum sa promovare produsele .. mi-au aratat chiar si baterie + para de dush in sectiune longitudinala (am ramas masca, ce mai) asta da showroom.

Produse Geberit gasesti cam peste tot. Eu personal am luat chiar acum cateva zile 2 bazine de WC Geberit de la Expo Construct (parca asa se cheama) de pe Valea Cascadelor cu garantie 10 ani.

Singurul lucru bun pe care l-am gasit la Sphera este ca gasesti produse de calitate , toate in acelasi loc. Preturile nu difera prea mult de alte magazine. In rest, cam multe standuri goale sau in curs de golire ....... a, si inca ceva e foarte PUSTIU pe acolo, cred ca eram singurul vizitator .

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,751
  • Înscris: 15.06.2004
Am si eu o nedumerire: ce intelegeti voi prin zgomot ? Eu unul n-am intalnit decat robineti defecti care sa faca zgomot. Si oricum toate bateriile fac amestecul in interior. Urla, tiuie ?

#29
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Mi-e greu sa descriu zgomotul acela. Ca un huruit, vijiiala, naiba stie, oricum tiuit nu am auzit. Este un sunet foarte neplacut.
Ce banuiesc eu: bateriile mai scumpe au un cartus sau alta componenta interioara in care se face amestecul de apa rece si calda si de aceea nu suna. Bateriile ieftine fac amestecul direct in corp, fara alte componente suplimentare.

Edited by mirceat, 17 September 2004 - 13:48.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,751
  • Înscris: 15.06.2004
La servici am ceva destul de ieftin a costat in jur de 300.000, acasa am ceva mai scump - Franke, nici una nu face vre-un zgomot. Ambele cu pastile ceramice. ( La Franke amestecul se face tot in corp, sincer nu am vazut niciodata un robinet sa faca amestecul in alta parte ). Singurul zgomot care se aude este al jetului de apa cazand in ghiuveta, care la Franke e chiar mai puternic, intrucat in doza de iesire are un sistem prin care introduce aer in apa. Practic lasa impresia capresiunea apei este mai mare.

#31
adic

adic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.03.2003
Am vreo 3 tipuri de baterii monocomanda in casa. Ce pot sa spun e ca cei de peste 2.500.000 lei sunt buni. Cei mai scumpi sunt Grohe. Eu aplic regula "de mijloc", adica nici de 5 sute de mii dar nici de 5 milioane. Pe la 2-3 milioane ma declar multumit.

#32
bittek

bittek

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.04.2004
Am Meliba dastea ieftine,nu va bagati din 3 unu face zgomot,unu a inceput sa curga pe la maneta,trebuie schimbat,iar unul functioneaza.500.000 dai atat merge sa-i F***.

#33
Miki69

Miki69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 06.11.2004
Eu mi-am schimbat cele 3 baterii din casa la un pret total de aprox. 2 milioane. Am pus marci diferite. Toate aveau zgomotul acela ingrozitor. Am constatat ca maximul de zgomot era cam pe la jumatatea cursei. Deci daca il deschideai la maxim nu facea zgomot aproape de loc. Doar ca atunci cand era deschis la maxim debitul era prea mare si stropea totul in jur. Solutia: am redus debitul din robinetele de siguranta astfel incat la deschidere maxima sa am exact presiunea de care am nevoie. Avantaj: nu ma mai chinui sa reglez debitul, doar deschid la maxim si inchid robinetul. Le-am montat de cateva luni si sunt foarte multumit.

P.S. Zgomotul se pare ca provine chiar din amestecul cu aer despre care vorbea cineva mai sus. La debit mic nu mai face acest amestec deci si zgomotul dispare. Ca sa va convingeti puneti apa intr-un pahar transparent si o sa vedeti bulele de aer.

#34
danadrians

danadrians

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.08.2004
Nu mai bateti cimpii!
sint doar 3 lucruri DESIGN si ZGOMOT si SA NU CURGA

pe mine nu ma intereseaza designu, ale mele nu curg, dar fac foarte mult ZGOMOT.
l-a descris cineva mai devreme. e ingrozitor, am copil mic si folosesc noaptea cind nu te astepti robinetul, cred ca nu trezeste vecinii copilul cit robinetul.

Sa intre repede un instalator sa ne zica de ce urla asa, ce sa iau sa nu mai faca asa!
ale mele sint cele mai ieftine de la o promotie Metro, nu cred ca au vreo marca.
daca aflu cu ce sa le schimb, o sa dau javra mea la un dusman, poate gasesc un dinamovist.

#35
goguferaru

goguferaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.11.2004
Eu am 3 baterii monocomanda, diferite intre ele, cele mai ieftine pe care le-am gasit, inca merg (de aprox 2 ani) nu curg, nu sint prea zgomotoase.
Totusi nu recomand baterii monocomanda celor cu centrala termica la care temperatura apei calde variaza functie de debit...experienta proprie!

#36
RatonCarpanos

RatonCarpanos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 10.08.2005

johnnyboy, on Aug 25 2004, 13:47, said:

Dupa mai bine de 15 ani, in care si-a facut treaba cu prisosinta, a sosit timpul sa-mi schimb instalatia sanitara din casa (ghiuvete, baterii,WC-uri). Daca la alegerea ceramicii (lavoare, Wc-uri) este o chestiune de gust si de bani, la baterii este mai importanta fiabilitatea in timp. M-am orietat spre baterii monocomanda din mai multe motive dar am observat ca oferta este destul de variata atat ca pretz cat si din punctul  de vedere al calitatzii, si chiar ca nu stiu ce sa aleg......dar pote ma luminati voi.
ASTEPT SFATURILE VOASTRE ! !  :confused:

<{POST_SNAPBACK}>

N-am inteles ce-s acelea [COLOR=red]ghiuvete[COLOR=red] :puke:  si nici in DEX nu am gasit ceva sa ma lamureasca (http://dexonline.ro/).
Scuze, dar sunt cam carpanos! :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate