Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

don King

- - - - -
  • Please log in to reply
840 replies to this topic

#73
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Au, dar ce fel de centrala iti pui? Ca sa nu mai zic de geamuri...

#74
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
centrala va fi probabil un Buderus 60kW + boiler bivalent + panouri solare
termopanele: am geamuri imense, o sa pun profil de usa, 5 camere, geamuri mai groase, etc. Conu71 stie mai bine ce si cum :D

#75
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Cofragul pentru ultima turnare e aproape gata, slava Domnului. Betonul este aberant de scump ....  :P  Atasez cateva poze, inclusiv cu ceva fineturi gen cofrare lucarne  :rolleyes:



Azi cand am ajuns la lucrare am vazut ca parterul era aproape rezolvat dpdv retea electrica. Daca aveti nevoie in Bucuresti, omul care imi face mie e de recomandat, 380 de mii pe unitate (priza/doza/bec, etc)

PS sunt disperat sa gasesc repede calorifere de otel bune si ieftine. Fara ele nu ma pot apuca de tencuieli.... Sa te tii iar factura mare la Voda and Cosmo  :worthy:

#76
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
la mansarda ai schimbar caramida?
foarte multa lumina la interior :) nu ne-ai pus schita casei, insa din poze se pare ca va chiar deosebita.
lucarnele au fost ideea consultantului feng shui sau a arhitectului?
minunat ca mergi in paralel cu electric si termic. cand va fi sindrila pe casa va fi gata si casa la interior.
cu ce izolezi (interior, exterior, mansarda)?

desi mi-as dori sa fiu de folos, in stadiul asta nu sunt buna decat la ... vorbe  :blush:

#77
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001

View Postngr, on Jun 6 2008, 07:50, said:

la mansarda ai schimbar caramida?
foarte multa lumina la interior :) nu ne-ai pus schita casei, insa din poze se pare ca va chiar deosebita.
lucarnele au fost ideea consultantului feng shui sau a arhitectului?
minunat ca mergi in paralel cu electric si termic. cand va fi sindrila pe casa va fi gata si casa la interior.
cu ce izolezi (interior, exterior, mansarda)?

desi mi-as dori sa fiu de folos, in stadiul asta nu sunt buna decat la ... vorbe  :blush:
pai, pe indelete
- nu am schimbat caramida, e tot Porotherm de 25. Insa a diferit lotul, e un pic altfel arsa. Una peste alta dupa tencuiala nu se va vedea  :P
- lucranele, eu am spus ca nu vreau Veluxuri (pasarica mea, ce vrei), asa ca am ajuns la lucarne. Acum as putea spune ca regret asta, nu m-am documentat destul. Dpdv aspect arata mai ok lucarnele, totusi.
- nu stiu daca termin la timp interiorul, insa o sa am macar parterul finalizat. Asa ca muncitorii vor avea front de lucru destul
- izolatii: termosistem clasic (gen Ceresit), 10 cm polistiren expandat de densitate 15.

nimic special, la urma urmei.

PS. Azi am terminat cu turnarile cu cifa. URAAAA, am scapat de cheltuieli maaaaari de tot.  :lol:

#78
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Luni avem decofrare in program, plus pregatirea schelei. Ii dam drumul la astereala cat de curand posibil. Asa ca maine o sa am de luat 6mc de scandura, plus alergatura dupa PEX si radiatoare. Sunt convins ca totul va fi ok.

#79
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,560
  • Înscris: 10.05.2007
Te-ai decis sa mrgi pe PEX? Pe polipropilena nu vrei sa incerci? Ai grija sa-ti puna distribuitoare si colectoare la fiecare etaj si sa-ti faca cat mai putine innadituri, coturi, T-uri, etc....Mai rar se sparge o teava decat sa cedeze un fiting. Dupa ce ti-a tras tevile "la rosu", sa-ti bage dopuri in capete, montata centrala, chiar si provizoriu si musai proba de presiune.

#80
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
-s'a executat frumos, cel putin la nivel de closeup betoanele par ok.
-o perioada pina ajungi la glet, spatiile vor parea mici si intunecoase.
-te'ai miscat incredibil de repede dat fiind problemele din iarna-primavara
-mai pune poze cu detalii.
-in ritmul asta, daca lucrezi cu aceeasi echipa si finatezi lucrearea cred ca faci sarbatorile in casa noua.

daca tragi linie si faci un raport intre suma investita pina acum si metrii patrati construiti, cit ai media? (include in asta si problemele cu electrica si alte mici hopuri avute).

- eu zic sa nu renunti la diriginte nici la finisaje. Mai mult ca oricind din experientele cunoscutilor partea cea mai grea abia urmeaza. Daca pina acum ai lucrat cu un numar limitat de materiale, de acum incolo lucrurile se complica. Desi volumetric ai o satisfactie, finaciar finisajele te vor minca de viu ^_^ .

thx.

Edited by punkt, 08 June 2008 - 17:20.


#81
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAstra_rullz, on Jun 8 2008, 14:01, said:

Te-ai decis sa mrgi pe PEX? Pe polipropilena nu vrei sa incerci? Ai grija sa-ti puna distribuitoare si colectoare la fiecare etaj si sa-ti faca cat mai putine innadituri, coturi, T-uri, etc....Mai rar se sparge o teava decat sa cedeze un fiting. Dupa ce ti-a tras tevile "la rosu", sa-ti bage dopuri in capete, montata centrala, chiar si provizoriu si musai proba de presiune.
Vreau PEX ca sa nu am nici o imbinare sub sape. Practic voi avea distribuitor pe fiecare nivel, fiecare consumator va fi conectat individual. O sa fie consum mai mare de teava, dar asta este. O sa testam totul inainte de montajul final. Oricum, pot schimba tevile oricand , asta e avantajul la PEX.

View Postpunkt, on Jun 8 2008, 18:16, said:

-s'a executat frumos, cel putin la nivel de closeup betoanele par ok.
-o perioada pina ajungi la glet, spatiile vor parea mici si intunecoase.
-te'ai miscat incredibil de repede dat fiind problemele din iarna-primavara
-mai pune poze cu detalii.
-in ritmul asta, daca lucrezi cu aceeasi echipa si finatezi lucrearea cred ca faci sarbatorile in casa noua.

daca tragi linie si faci un raport intre suma investita pina acum si metrii patrati construiti, cit ai media? (include in asta si problemele cu electrica si alte mici hopuri avute).

- eu zic sa nu renunti la diriginte nici la finisaje. Mai mult ca oricind din experientele cunoscutilor partea cea mai grea abia urmeaza. Daca pina acum ai lucrat cu un numar limitat de materiale, de acum incolo lucrurile se complica. Desi volumetric ai o satisfactie, finaciar finisajele te vor minca de viu ^_^ .

thx.
- Am sa pun si poze cu detaliile, ce anume ai dori sa vezi ?
- Casa pare imensa la rosu, ma gandesc cum va fi cu peretii zugraviti :)
- Echipa care a venit dupa escrocul initial a fost excelenta si e de recomandat. Aviz amatorilor, daca aveti nevoie de o echipa ok, dati un PM.
- Nu stiu cati bani am dat inca, sincer. Trebuie sa fac o socoteala cu ce am dat "la negu", plus betonul care a fost "cu acte". Cred ca am iesit ok, chiar daca mai am cateva hopuri de trecut. Am de rezolvat utilitatile, aici e nodul. Una peste alta daca ma mut in primavara eu sunt multumit, am unde sa stau pana atunci :):)
- La finisaje am decid sa merg fara diriginte. Omul este bun, insa am preferat sa economisesc cei 2500 E , cu banii astia fac instalatia electrica si o bucata din sanitare/termice. Finisajele le fac cu aceeasi echipa care a facut casa la rosu. Ma rog, alti oameni, dar ei tin de acelasi patron. Am fost multumit de ei si pretul obtinut a fost ok.

Una peste alta cred ca voi iesi ok financiar, chiar mi-ar place sa fac economie de vreo 30.000 E. O sa vad la urma ce bani mai am in cont  :P

PS Esti invitat la lucrare, cand ai chef. S-a bagat la fier in casa aia ca intr-un P+4, am centuri groase peste tot.... iar lucarnele sunt armate mai ceva ca un buncar  :rolleyes:

#82
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,560
  • Înscris: 10.05.2007

View Postdon_King, on Jun 8 2008, 18:40, said:

PS Esti invitat la lucrare, cand ai chef. S-a bagat la fier in casa aia ca intr-un P+4, am centuri groase peste tot.... iar lucarnele sunt armate mai ceva ca un buncar  :rolleyes:
Aprob, zici ca-i cetate. Il iau eu sa poa' sa bea si el o bere linistit. ;)
Am vazut ca ai ramas pana la urma la densitate 15, ce adeziv o sa iei?

Edited by Astra_rullz, 08 June 2008 - 17:51.


#83
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Luni o sa decofrez ceva lemn si o sa pun ceva poze cu detalii. Ce anume vrei, lucarnele ??  :P
ref polistiren, inca nu e batut nimic in cuie. Mai am timp sa decid, sa vad ce preturi gasesc. O sa discut si cu arhitectul pe tema asta.

Edited by don_King, 08 June 2008 - 17:56.


#84
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,560
  • Înscris: 10.05.2007
Pozate de sus, acolo unde vine balconul :naughty:

#85
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
O sa ma cocot la cei 11 metri inaltime sa fac pozele. Sper sa nu prind aripi  :nonobad:

#86
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
se vede ca ti-ai facut temele dinainte. Vorbesti de materiale ca si cum ai fi la a doua casa :) Succes in continuare!

#87
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Ar fi bine sa fie asa ... e prima casa de la A la Z, sunt n! lucruri pe care le mai am de invatat.

#88
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 26.11.2001
Am cumparat 6mc scandura de 2.5cm grosime pt astereala. Am cumparat lemnele groase pt acoperis (cosoroaba, etc)
Am intrat la tencuieli exterioare, deja 2 laturi ale casei sunt gata. Dupa vreo 2-3 saptamani voi aduce polistirenul pentru termosistem.



Problema este ca inca nu am gasit un furnizor decent pt calorifere, am vrut sa aleg Ferroli, insa din toti distribuitorii contactati, doar 2 s-au obosit sa imi trimita o oferta.
Daca aveti vreun pont, raman recunoscator.

PS scuze pt poza cu WC-ul la vedere  :puke:
PS2 am o "situatie" cu dirigintele, o sa spun ce si cum dupa ce trec de ea.

#89
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
polistirenul pt fatada se poate aplica direct pe caramida cruda. gasesti info suplimentare chiar la baumit pe site: www.baumit.ro

#90
cristian_chiper

cristian_chiper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.05.2007
pentru calorifere incearca romstal

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate