Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

don King

- - - - -
  • Please log in to reply
840 replies to this topic

#37
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001

View Postbogdan4321, on Jan 26 2008, 15:23, said:

Poti detalia mai mult, plz. Se ocupa ei de prelevatul probelor sau tu? Ti-au pus la dispozitie cutii standard de cilindru si de cub in care sa se faca prelevarea?
Cat a costat?

Mi se pare o idee buna si n-am gasit pe forum alte exemple.

Multumesc,
Bogdan
Din pacate voi face eu transportul betonului. Laboratorul este departe si traficul este asa cum este. O sa le duc de fiecare data o galeata de beton, ma costa 100 RON fara TVA de proba.

#38
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Ieri s-au facut ultimele retusuri manuale la fundatie. Pozele spun totul, pe ici pe colo constructorul a trebuit sa mai ajusteze fundatia astfel incat axele sa fie perfect centrate. Ca de obicei, dirigintele nu lasa nimic de la el si are grija ca totul sa fie impecabil. Muncitorii au strambat din nas, insa au pus mana frumos pe lopata si s-au executat  :fear:


Zona s-a mai uscat, insa accesul cu masini de mare tonaj (cife) este deocamdata imposibil. Sper sa putem turna betonul de egalizare (zis si mort) cat mai devreme. Oricum, pana atunci muncitorii vor lucra la fier, e ceva de pregatit la el. Distractia va fi ca il vor cara "cu carca" vreo 150 de metri. Si nu sunt decat vreo 15 tone, insa sper ca nu il vor aduce pe tot odata  :rolleyes:

Lasa ca dupa ce rezolvam cu accesul o sa prindem viteza si constructia o sa creasca "ca Fat Frumos din poveste"  :lol:

update: lasat proiect termice/sanitare la o firma "recomandata" pt cotatie. Sunt taaaaare curios de oferta lor, oricum am de gand sa am cel putin 3 oferte concurente.

#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
fierul il poti lega de o wola si tara pana la teren. iti ia 30 minute si nu cred sa te coste un prea mult

#40
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001

View Postconu71, on Jan 29 2008, 08:43, said:

fierul il poti lega de o wola si tara pana la teren. iti ia 30 minute si nu cred sa te coste un prea mult
conu71, in mod categoric solutii exista. Eu am negociat insa un pret "la rosu", astfel incat e treaba constructorului sa gaseasca solutii. Evident, pentru el cel mai bine este cel mai ieftin.
Una peste alta fierul nu va fi tarat prin noroi, nici nu se pune problema la asa ceva. La fel, el nu va fi depozitat direct pe pamant. Daca constructorul face rost de o WOLA si tracteaza fierul intr-o remorca, e totul ok.

Eu chiar vreau sa locuiesc in casa aia, asa ca merg pe principiul de a face o casa "ca la carte". Daca eram interesat sa o vand, mergeam pe principiul "lasa ca merge si asa". :D

#41
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ai un mod curios de a pune problema. Ti-am studiat posturile, pari sa consideri muncitorii o specie inferioara. Ok, le dai niste bani mai mult sau mai putin munciti, dar pana la a asigura niste conditii decente de lucru e cale lunga.

E ca si cum la zoo ar trebui sa amenajezi cusca leilor cu ei inauntru. Oamenii aia trebuie sa repare gardul, nu sa caute solutii sa se strecoare printre lei. ;)

Tu nu trebuie sa te superi acum, ci sa gandesti constructiv. Este in interesul tau.

#42
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nu cred ca e treaba beneficiarului sa asigure conditii legale de munca muncitorilor atita timp cit contractu' este semnat cu o firma care asigura si materiale. Daca se contracta doar manopera as mai zice........
Toate obligatiile revin firmei angajate. Normal, ei (firma) pot impune niste conditii de lucru....

Edited by punkt, 29 January 2008 - 13:56.


#43
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001

View PostLED, on Jan 29 2008, 13:43, said:

Ai un mod curios de a pune problema. Ti-am studiat posturile, pari sa consideri muncitorii o specie inferioara. Ok, le dai niste bani mai mult sau mai putin munciti, dar pana la a asigura niste conditii decente de lucru e cale lunga.

E ca si cum la zoo ar trebui sa amenajezi cusca leilor cu ei inauntru. Oamenii aia trebuie sa repare gardul, nu sa caute solutii sa se strecoare printre lei. ;)

Tu nu trebuie sa te superi acum, ci sa gandesti constructiv. Este in interesul tau.
LED, departe de mine a considera muncitorii o specie inferioara. Sunt chiar demni de respect pentru ceea ce fac.

Eu am semnat un contract cu o firma , si i-am lasat sa isi stabileasca singuri termenele de predare pe etape. E treaba lor sa se ocupe de materiale, echipamente, manopera. Nu am impus nimic absurd (am cerut sa se respecte legea in constructii, normativele etc). Am platit avansul cf contract, am desemnat dirigintele de santier, practic mi-am facut partea de treaba. In plus, eu m-am bazat pe acele termene si m-am indatorat la banca in acest sens, si crede-ma ca nu e vorba de bani putini. Banca nu este "ingaduitoare" cu mine, din pacate.

Nici eu nu voi fi ingaduitor si voi taxa conform contract faptul ca azi nu am gasit nici un muncitor la treaba. Din modesta mea experienta in constructii pot spune ca nu exista "firma serioasa" si daca vrei calitate trebuie "sa stai cu biciul pe ei". Prefer sa planga "mama lor" decat "mama mea".

#44
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Chestia asta se intampla peste tot. Constructorul, avand probabil mai multe lucrari, prefera unele mai bine pozitionate si mai accesibile, altora, oricum de miscat se pare ca se misca super-bine. Eu azi am facut trasarea si maine deja montez fierul in groapa. Probabil asteapta sa se mai usuce ca ramane orice raba pe acolo. Acolo nu e vina lui caci nu cred ca-si permite elicopter pentru carat fier.
Trebuie sa existe o comunicare intre beneficiar si constructor. Lasa contractul ca nu din ala se face casa. Nu e bine sa existe conflicte intre tine si constructor, doar el stie ce pune p-acolo, il poti aduce sa lucreze in scarba si nu e in interesul nimanui.
Daca o faceau manual iesea si mai ingrijita. In unele locuri pare in termenul nostru "morcov" adica mai lat deasupra si mai ingust la baza.
Ma intreb cand li s-o lua curentul in timpul cofrarii daca vei avea si tu aceeasi atitudine.
Eu am inteles ce a spun LED, nu stiu cum sa spun, am avut acelasi sentimnt, chiar daca exprimarea ta nu indica asta. Pe parcursul lucrarilor o sa-ti schimbi mentalitatea, sper ca in bine si vei vedea ca mustele se prind mai bine cu miere decat cu otet.
Constructorul trebuie sa-si estimeze eventuale probleme de transport marfa, aducerea la fata locului, dar sunt si neprevazute. Si daca vrei sa intram in juridic unele intra la forta majora. Si acolo esti tu obligat sa platesti intarzierea lucrarii.

Edited by Astra_rullz, 29 January 2008 - 20:17.


#45
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Am convenit sa pavam cu pietris pana la drumul de asfalt cel mai apropiat (3 masini a 20 metri cubi fiecare). O face pe banii lui, ne intelegem la pret la finele lucrarii. Asa ca o sa poata avea acces la lucrare indiferent de vreme ....
Astra, ai si tu dreptatea ta de constructor. Tocmai de asta fac tot ce depinde mine sa iasa lucrarea ok. Tare faza cu mustele, am retinut-o :D

#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004

View Postdon_King, on Jan 29 2008, 21:36, said:

Am convenit sa pavam cu pietris pana la drumul de asfalt cel mai apropiat (3 masini a 20 metri cubi fiecare). O face pe banii lui, ne intelegem la pret la finele lucrarii.


niciodata sa nu va intelegeti la pret la sfarsit. afla acum.

#47
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001

View Postconu71, on Jan 29 2008, 22:19, said:

Niciodata sa nu va intelegeti la pret la sfarsit. afla acum.
Evident ca pretul il stiu, insa vom vedea la urma cum ne intelegem cu plata. Drumul va fi deja functional atunci. Ideea e ca voi incerca cooptarea la plata si a vecinilor, asta e ideea.

#48
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
update: Acordul unic e gata, trebuie numai ridicat si depus la primarie.

Edited by don_King, 30 January 2008 - 19:23.


#49
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
update:
- avem o buna bucata de drum de pietris, nu e el grozav dar e un inceput.
- acordul unic e la primarie, asteptam cu interes autorizatia de construire
- avem mici probleme cu un vecin care blocheaza vreo 20 de metri de drum si nu putem astfel intra cu utilajele :cursing:

Una peste alta asteptam autorizatia ca sa putem rezolva definitiv problema accesului. Ulterior vom demara in forta, deja avem de recuperat la greu, graficul lucrarilor nu a putut fi respectat  :worthy:


#50
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Mda, a trecut ceva vreme de cand am postat, timp in care am trecut prin toate chiurile iadului .... astept sa treaca furtuna si apoi revin cu poze si impresii. In 2 vorbe problemele nu sunt mari

- cel cu care am contractat lucrarea a subcontractat lucrarea
- nu am acces la teren pt ca un vecin cu bani a blocat drumul (marcat ca public pe PUZ), iar acum alerg dupa hartii , etc. Cred ca il paste judecata, ceea ce inseamna o groaza de timp pierdut.
- muncitorii au plecat azi de la lucrare cu scule cu tot, cel cu care am semnat nu i-a platit m :rolleyes:

In rest, aerul e foarte curat in jur si e o liniste de auzi musca  :P
Una peste alta imi voi face casa pe care mi-o soresc, indiferent de eforturi. Macar ceea ce s-a lucrat pana acum a fost ok dpdv calitativ, desi intarzierea este uriasa.

#51
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdon_King, on Mar 8 2008, 20:17, said:

Mda, a trecut ceva vreme de cand am postat, timp in care am trecut prin toate chiurile iadului .... astept sa treaca furtuna si apoi revin cu poze si impresii. In 2 vorbe problemele nu sunt mari

- cel cu care am contractat lucrarea a subcontractat lucrarea
- nu am acces la teren pt ca un vecin cu bani a blocat drumul (marcat ca public pe PUZ), iar acum alerg dupa hartii , etc. Cred ca il paste judecata, ceea ce inseamna o groaza de timp pierdut.
- muncitorii au plecat azi de la lucrare cu scule cu tot, cel cu care am semnat nu i-a platit m :rolleyes:

In rest, aerul e foarte curat in jur si e o liniste de auzi musca  :P
Una peste alta imi voi face casa pe care mi-o soresc, indiferent de eforturi. Macar ceea ce s-a lucrat pana acum a fost ok dpdv calitativ, desi intarzierea este uriasa.


eu zic ca sunt destul de mari problemele, insa sper sa le rezolvi si sa nu iti pierzi optimismul.

#52
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001
Probleme sunt, nu ducem lipsa. E un circ total, drumul care era marcat public in PUZ este de fapt proprietate privata , am vazut actele de proprietate. Practic nu am cum sa ajung la proprietate, decat prin metode neortodoxe :(
Astept sa trec de un hop important si apoi revin cu patania in detaliu. Daca va povestesc acum ce si cum, va lasati de construit. Reli e mic copil fata de ce am patit eu. Ma rog, toate la timpul lor ....

have fun !

#53
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Las' ca vine vara si se termina si ploile. Numai bine de construit. Din pacate, ma gandesc ca banca nu intelege lucrul asta. Cunosc tactica si mentalitatea bancii. Ra vrea sa termini repede sa se dea drumul la rate si sa intre ipoteca.
Din punctul meu de vedere asta e cea mai mare problema. Sper sa ai succes in demersul tau.
Apropo constructorul ce parere are? Adica cum a suportat vestea?(daca nu-s prea indiscret)

#54
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAstra_rullz, on Mar 29 2008, 22:44, said:

Las' ca vine vara si se termina si ploile. Numai bine de construit. Din pacate, ma gandesc ca banca nu intelege lucrul asta. Cunosc tactica si mentalitatea bancii. Ra vrea sa termini repede sa se dea drumul la rate si sa intre ipoteca.
Din punctul meu de vedere asta e cea mai mare problema. Sper sa ai succes in demersul tau.
Apropo constructorul ce parere are? Adica cum a suportat vestea?(daca nu-s prea indiscret)
A mai trecut ceva timp, am evoluat un pic cu constructia


Constructorul cel nou se misca super bine in comparatie cu cel vechi, care era un escroc. Sambata turnam stalpii de la etajul 1 si probabil in alte 7 zile placa peste etaj.1 si scarile aferente.

Update: vizitat: Lindab, Tegola. Am decis (nevasta) pt Tegola Gothic.
Update2: fierul e al naibii de scump :-|

Edited by don_King, 15 May 2008 - 18:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate