Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

don King

- - - - -
  • Please log in to reply
840 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
Iata ca mi-a venit randul ..... o sa descriu aici etapele realizarii unei locuinte in Cernica.

S-o luam cu inceputul :P
Acum vreo 7 ani ne-am luat cu mari eforturi un apartament in Bucuresti. Am muncit la el de ne-au sarit ochii, l-am refacut din temelii in ideea ca va fi "casa noastra pana la adanci batraneti". Nu a fost sa fie asa :lol: sotia mea mi-a spus ca si-ar dori tare mult sa ne mutam "pe pamant". Zis si facut, am cautat cateva luni prin jurul Capitalei in cautare de terenuri. In final, cand am gasit ceva ok, nevasta mi-a spus ca ea vrea la Cernica si nu in alta parte :rolleyes: Cum imi iubesc mult nevasta, am cautat si am gasit un teren ok la Cernica. Mai exact, la liziera padurii. Am dat in toamna lui 2006 suma de 70E/mp. Avem 425mp utili, restul a fost cedat pt drumuri, etc.

Pana aici toate bune si frumoase.

Am apucat sa citesc de vreo 2 ori vechiul topic din scoarta in scoarta, precum si cele noi, grupate pe categorii. Mi-am gasit un arhitect pe care nu il voi numi aici cu care m-am inteles sa proiecteze la nivel DDE (detalii de executie). Dupa cateva propuneri pe care le-am tot modificat, am ajuns la o varianta finala care a impacat si capra si varza. Discutam de un P+2 cu suprafata desfasurata de 384 mp.

revin.

Edited by punkt, 20 June 2009 - 09:45.


#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
si mansarda



La mansarda va fi un dormitor+baie pt bunica, restul spatiului fiind dedicat pt birouri (o mica afacere in familie). La mansarda se poate ajunge prin scara exterioara (viitori angajati/clienti), sau prin casa (noi).

ceva intrebari/critici/lucruri pozitive ?

Edited by Adm, 19 February 2024 - 19:40.


#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
nu sunt cam multe 2 etaje de urcat pt o bunica fie ea si in floarea varstei? mare casa. sa-ti traiasca. da cat mai multe detalii cu privire la casa

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View Postconu71, on Dec 21 2007, 15:34, said:

nu sunt cam multe 2 etaje de urcat pt o bunica fie ea si in floarea varstei? mare casa. sa-ti traiasca. da cat mai multe detalii cu privire la casa
lasa ca face bine la sanatate. Et.1 e pt noi si copii. Daca vreunul din copii "va decola", bunica va cobori un etaj :)

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001
scurt update:

- Negociat cu mai multi constructori, ales cel mai ieftin , in ideea ca voi alege un diriginte de santier foarte bun care sa ma ajute sa nu fac erori si sa ii tina "din scurt".

- Discutat cu un diriginte de santier - scor 3000E pentru urmarirea constructiei "la rosu". Cam mult, desi omul are experienta multa si mi-a dat incredere. O sa mai am de lucrat la acest aspect probabil.

- Discutat cu topometrist pentru identificarea exacta a limitelor proprietatii. Ulterior casa se va putea "aseza" cu o orientarea speciala fata de Nord. Orientarea casei precum si compartimentarea interioara a fost facut pe baza principiilor feng-shui, tinand cont de datele fiecarui locatar in parte. De aceea pozitionarea exacta a fundatiei este esentiala.

- Inceput negocierile cu Mama Natura ca sa se termine mai repede cu zapda si sa dea ceva temperaturi pozitive ca sa putem incepe santierul.  In maxim 10 zile temperatura va fi, acesta a fost feedbackul primit de la ea :)

- Inceput negocierile cu Electrica si Gazele. Sunt sigur ca le voi avea in cateva luni, cu costurile aferente.

Cam atat pana acum, asteptam cu interes demararea efectiva a sapaturilor ...  :rolleyes:
Va tin la 220  :lol:

Edited by don_King, 07 January 2008 - 20:51.


#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
foarte laconic postul. poti detalia? pret? larosu sau gata? cu materialele tale/lui?

#7
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View Postconu71, on Jan 7 2008, 21:04, said:

foarte laconic postul. poti detalia? pret? larosu sau gata? cu materialele tale/lui?

Pretul negociat si contractat a fost de ~ 200E/mp, pret in care intra :

- casa la rosu
- echipamente, materiale, manopera
- executia putului

Peretii sunt de 25cm Porotherm, cu exceptia celor interiori/despartitori care sunt de 11.5cm. Dupa ce termin casa la rosu mai pun 10cm de polistiren pt termoizolatie.
Gardul am sa incerc sa il fac cu "o echipa" pentru a minimiza costurile. Orisicat Electrica mi-a stricat un pic socotelile, trebuie sa fac extindere de retea, ceea ce este f."distractiv"  :cursing:

#8
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdon_King, on Dec 21 2007, 15:36, said:

lasa ca face bine la sanatate. Et.1 e pt noi si copii. Daca vreunul din copii "va decola", bunica va cobori un etaj :)


saraca bunicuta :D . oricum nici pentru dezvoltarea unei firme nu e buna mansarda ( doar daca acolo faci doar contabilitatea atelierul, nu vin si clienti.

#9
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdon_King, on Jan 8 2008, 11:05, said:

trebuie sa fac extindere de retea, ceea ce este f."distractiv"  :cursing:


a...cool. ca la mine. sa vedem cat te costa pe tine extinderea de retea, ca mie mi-a taiat tot avantul.

#10
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Spor la munca iti doresc intai de toate...ideea cu bunica la mansarda ma cam zgarie si pe mine, in general la mansarde locuiesc copii sau adolescentii, lor le place mult acolo datorita arhitecturii mai deosebite cu coturi, stalpi, ferestre in acoperis etc...bunica...o sa se cam plictiseasca, bunicile prefera ferestre obisnuite care sa cuprinda tot ce misca in curte si ideal ar fi sa incadreze si poarta de intrare. Daca rezolvi punctele respective o sa ai o bunica fericita dar dupa cum ai urcat-o la mansarda...parca o vad uscandu-se de tristete. In plus tu nu realizezi ca esti tanar dar bunicutele au o reala problema cu reumatismul si deci daca-i dai camera la etaj va ramane acolo saptamani intregi de groaza scarilor. Cred ca e de ajuns la capitolul bunica, sa trecem la alt domeniu: Cati copii ai de ti-ai facut asa casa mare? Poti puncta de pe acum si povestim peste cativa zeci de ani: copiii nu raman in casa cu parintii decat f f rar sau daca-s inferiori dpdv intelectual parintilor incat sa nu vada sperante pentru o locuinta numai a lor. Avand in vedere ca e putin probabil sa se intample asta in cazul tau (copii in general depasesc parintii) iar bunica o sa mearga si ea la ingeri peste ani...uite ac ramai cu o casa mult prea mare care va fi  greu de intretinut si incalzit.

Cam asta a fost parerea mea vis-a vis de casuta ta...in rest iti doresc mult spor la constructie si sa ai noroc de echipa buna.

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMirelaLucia, on Jan 8 2008, 14:31, said:

a...cool. ca la mine. sa vedem cat te costa pe tine extinderea de retea, ca mie mi-a taiat tot avantul.
eu's mai "pozitiv" de felul meu, nu poti face omleta fara sa spargi ouale  :lol:

#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmihaelam, on Jan 8 2008, 16:14, said:

Spor la munca iti doresc intai de toate...ideea cu bunica la mansarda ma cam zgarie si pe mine, in general la mansarde locuiesc copii sau adolescentii, lor le place mult acolo datorita arhitecturii mai deosebite cu coturi, stalpi, ferestre in acoperis etc...bunica...o sa se cam plictiseasca, bunicile prefera ferestre obisnuite care sa cuprinda tot ce misca in curte si ideal ar fi sa incadreze si poarta de intrare. Daca rezolvi punctele respective o sa ai o bunica fericita dar dupa cum ai urcat-o la mansarda...parca o vad uscandu-se de tristete. In plus tu nu realizezi ca esti tanar dar bunicutele au o reala problema cu reumatismul si deci daca-i dai camera la etaj va ramane acolo saptamani intregi de groaza scarilor. Cred ca e de ajuns la capitolul bunica, sa trecem la alt domeniu: Cati copii ai de ti-ai facut asa casa mare? Poti puncta de pe acum si povestim peste cativa zeci de ani: copiii nu raman in casa cu parintii decat f f rar sau daca-s inferiori dpdv intelectual parintilor incat sa nu vada sperante pentru o locuinta numai a lor. Avand in vedere ca e putin probabil sa se intample asta in cazul tau (copii in general depasesc parintii) iar bunica o sa mearga si ea la ingeri peste ani...uite ac ramai cu o casa mult prea mare care va fi  greu de intretinut si incalzit.

Cam asta a fost parerea mea vis-a vis de casuta ta...in rest iti doresc mult spor la constructie si sa ai noroc de echipa buna.

Scurt si la obiect:
- bunica a urcat la mansarda pt ca nu a avut loc la etajul.1 E o poveste lunga legata de zone feng shui, nu intru in amanunte. Bunica in cauza e atipica, nu o sa zaca toata ziulica in fata TV-ului. Practic va folosi camera ei pt nani & baie, restul timpului il va petrece la parter, ca de altfel toata familia. La o adica mai pun un lift peste 10 ani si am rezolvat "marea problema"
- 2 copii (baiat/fata). Sunt convins ca vor fi mai destepti ca mine  :P
- povestea cu intretinerea casei: singura problema reala va fi la incalzire. Daca vor avea probleme la acest capitol voi face un upgrade casei la un moment dat. Oricum vreau sa iau de la Mama Natura cat poate da (a se citi incalzire cu panouri solare, pompa de caldura, etc)

La o adica "la batranete" pot inchiria etajul 2 si m-am scos financiar. Peste ani zona aia va fi f.cautata, sunt sigur de asta.

#13
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007

View Postdon_King, on Jan 8 2008, 17:30, said:

Scurt si la obiect:
- bunica a urcat la mansarda pt ca nu a avut loc la etajul.1 E o poveste lunga legata de zone feng shui, nu intru in amanunte. Bunica in cauza e atipica, nu o sa zaca toata ziulica in fata TV-ului. Practic va folosi camera ei pt nani & baie, restul timpului il va petrece la parter, ca de altfel toata familia. La o adica mai pun un lift peste 10 ani si am rezolvat "marea problema"
- 2 copii (baiat/fata). Sunt convins ca vor fi mai destepti ca mine  :P
- povestea cu intretinerea casei: singura problema reala va fi la incalzire. Daca vor avea probleme la acest capitol voi face un upgrade casei la un moment dat. Oricum vreau sa iau de la Mama Natura cat poate da (a se citi incalzire cu panouri solare, pompa de caldura, etc)

La o adica "la batranete" pot inchiria etajul 2 si m-am scos financiar. Peste ani zona aia va fi f.cautata, sunt sigur de asta.
  
Sfatul cu marimea casei e din perspectiva uneia care are o casa pe 3 nivele( demisol, parter, mansarda= 500 m2 desfasurati) in Bistrita si care acum a trebuit compartimentata pe nivele rezultand 3 apartamente de cate 140 m2 fiecare, pe care intentionam sa le inchiriem, dar sigur ar fi   cam neplacut sa stau cu chiriasii in aceeasi cladire...

De asemenea e neplacut chiar daca stai doar intr-o portiune din casa sa stii ca mai exista cateva camere unde din cand in cand trebuie sters praful, aerisit, curatat. Astea ti le spun cu cele mai bune intentii posibile, stiu ca nu o sa-ti schimbi optiunea citindu-le dar poate o sa mai povestim peste ani si atunci o sa fie interesant sa vedem cum gandesti. Eu acum sunt adepta unei locuinte practice, doar strictul necesar, pe care sa o poti intretine lejer doar cu familia iar daca ai si ceva gradina si curte sa poti tot asa cu ai tai sa o ti in perfecta stare incat sa arate ca o bijuterie. M-am saturat de casa mare in acre niciodata nu am putut spune ca e ordine desavarsita...o sa-mi spui ca-ti iei menajera...iti doresc succes si eu am avut 8 ore pe zi dar din acel moment gata cu intimitatea si posibilitatea de a sta oricum, a vorbi orice in casa cu ai tai.

#14
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Si...inca ceva...nu cred ca nu vi cunoscut scenariul conform caruia foarte multi isi construiesc palate, piscine etc si apoi trag ca robii la joburi cate 12-14 ore pe zi sa le intretina ...iar de vazut...le vad doar noaptea in treacat spre dormitor unde pica si adorm imbracati pana dimineata cand o iau de la capat...

Conform naturii umane dorintele merg putin inaintea posibilitatilor iar daca le si scapi din mana te-ai ars... ajungi sa completezi randurile celor ce-si traiesc viata dupa scenariul prezentat mai sus.

#15
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmihaelam, on Jan 8 2008, 18:38, said:

Sfatul cu marimea casei e din perspectiva uneia care are o casa pe 3 nivele( demisol, parter, mansarda= 500 m2 desfasurati) in Bistrita si care acum a trebuit compartimentata pe nivele rezultand 3 apartamente de cate 140 m2 fiecare, pe care intentionam sa le inchiriem, dar sigur ar fi   cam neplacut sa stau cu chiriasii in aceeasi cladire...

De asemenea e neplacut chiar daca stai doar intr-o portiune din casa sa stii ca mai exista cateva camere unde din cand in cand trebuie sters praful, aerisit, curatat. Astea ti le spun cu cele mai bune intentii posibile, stiu ca nu o sa-ti schimbi optiunea citindu-le dar poate o sa mai povestim peste ani si atunci o sa fie interesant sa vedem cum gandesti. Eu acum sunt adepta unei locuinte practice, doar strictul necesar, pe care sa o poti intretine lejer doar cu familia iar daca ai si ceva gradina si curte sa poti tot asa cu ai tai sa o ti in perfecta stare incat sa arate ca o bijuterie. M-am saturat de casa mare in acre niciodata nu am putut spune ca e ordine desavarsita...o sa-mi spui ca-ti iei menajera...iti doresc succes si eu am avut 8 ore pe zi dar din acel moment gata cu intimitatea si posibilitatea de a sta oricum, a vorbi orice in casa cu ai tai.

Stiu si ai dreptate in felul tau. Motive au fost n! pentru alegerea dimensiunilor acestei case, nu intru in amanunte. Una peste alta cred ca forumistii vor fi mai interesati de desfasurarea efectiva a "ostilitatilor" precum si a piedicilor care se vor ivi. Evident si a metodelor de a le depasi  :coolspeak:

Traim, vedem, construim.... si ne bucuram.

#16
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,039
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmihaelam, on Jan 8 2008, 18:45, said:

Si...inca ceva...nu cred ca nu vi cunoscut scenariul conform caruia foarte multi isi construiesc palate, piscine etc si apoi trag ca robii la joburi cate 12-14 ore pe zi sa le intretina ...iar de vazut...le vad doar noaptea in treacat spre dormitor unde pica si adorm imbracati pana dimineata cand o iau de la capat...

Conform naturii umane dorintele merg putin inaintea posibilitatilor iar daca le si scapi din mana te-ai ars... ajungi sa completezi randurile celor ce-si traiesc viata dupa scenariul prezentat mai sus.
dom'le ce rea de gura esti :D
PS. Eu nu am nici piscina, nici palat. Nici macar garaj in interiorul casei nu am :)

#17
mihaelam

mihaelam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.06.2007
Uite ti-am pus si o poza pt exemplificare, casa nu arata mare deloc dar mi-a mancat zilele...

Nu-s rea de gura (..sau oare sunt?)...mi-am spus si eu oful inimii... ;) ...cu cele mai bune intentii, asa ca te rog nu te simti deloc atacat...

Attached Files



#18
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmihaelam, on Jan 8 2008, 19:03, said:

Uite ti-am pus si o poza pt exemplificare, casa nu arata mare deloc dar mi-a mancat zilele...
Asta nu e casa de 500mp...poate cu tot cu teren. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate