Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

don King

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
840 răspunsuri în acest subiect

#109
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 364
  • Înscris: 12.03.2008
super tare! inca un mic efort si o sa fie gata de primit locatarii :)

deci te-ai hotarat la tigla ceramica :D de ce mergi pe tondach? e o calitate mai buna? o pui direct pe astereala sau mai pui un rand de sipci? lasi tavanul inclinat sau faci din scandura?
si sper sa ne detaliezi ce ai invatat despre acoperis, cum se face corect aerisirea, etc.

sa pui poze si dupa ce puneti polistirenul la ferestre ;)
spor in continuare!

#110
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdon_King, on Jun 25 2008, 17:56, said:

mai avem un piculet pana terminam ... :D

1. update: astereala 100% gata
2. mici cheltuieli legate de termosistem:

Descriere articol Cantitate

POLISTIREN EXPANDAT D=15 G=100 0.25 m3 160.00 bax
ADEZIV POLISTIREN MGA PLACOFIX 20KG 60SACI/PAL 75.00 buc
PLASA TENCUIALA GREA ALBA 50ML 150GR RET10-1161 50 500.00 mp
DIBLU POLISTIREN 10X150 100B/CUT 15.00 cut
COLTAR AL CU PLASA 250MM 80.00 buc
POLISTIREN EXTRUDAT FIBRAN ECO RF20 1250X600X20L 3.00 bax
PR. AL. TERMOSISTEM 100/200 MM 20.00 buc
CT 85 ADEZIV POLISTIREN 25/SAC 84.00 buc

Cu alte cuvinte: ROL 13,279.32

3. luat masuri la acoperis pt ofertare tigla Tondach
4. azi terminam de tencuit golurile pt geamuri, astfel incat sa punem extrudatul la geamuri inainte sa vina termopanistii.
5. azi terminam de montat PEX-ul pt caloriferele parter

De maine incepem sa tencuim parterul, sper sa il terminam repede.

Apropos, de unde sa iau interfon ???


electrice cositorisite cu simt de raspundere, ulterior dozele vor fi complet ingropate, nu voi mai umbla la ele niciodata
Attachment electrice.jpg

tencuiala exterioara
Attachment tencuiala.jpg

gol fereastra tencuit (am fereastra chiar la padure :P )
Attachment gol_fereastra.jpg

lucarna netencuita, aceeasi priveliste
Attachment lucarna.jpg

pozare PEX, a se vedea curbura la trecerea pe podea
Attachment PEX.jpg

cutie distribuitor (montat sub scara, scuze pt calitatea pozei)
Attachment distribuitor.jpg

ne-am decis sa modificam un pic acoperisul undeva
Attachment acoperis.jpg


opinii ?

unde pui extrudat la geamuri ?

#111
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.090
  • Înscris: 22.06.2004
se intoarce cu extrudat pe glafuri

#112
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.069
  • Înscris: 26.11.2001

View Postreli, on Jun 25 2008, 16:41, said:

mumos :)

Acolo la acoperis, in ce consta modificarea? Ati facut prelungire in afara? Daca da, ma intereseaza solutia folosita.
da, o sa revin cu poze.

View Postgulag23, on Jun 25 2008, 16:55, said:

Ce fel de teava Pex ai folosit, de unde ai cumparat-o si la ce pret? Sunt in momentul in care trebuie sa aleg solutia pentru conductele de la calorifere si cochetez si eu cu pex-ul, dar nu prea stiu de unde sa iau.
In rest, frumoasa casa, s-o stapaniti sanatosi!
PEX facut de Golan Plastics. Suna-ma sa iti dau info de care ai nevoie. 0767.11.22.44

#113
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.069
  • Înscris: 26.11.2001

View Postngr, on Jun 25 2008, 17:00, said:

super tare! inca un mic efort si o sa fie gata de primit locatarii :)

deci te-ai hotarat la tigla ceramica :D de ce mergi pe tondach? e o calitate mai buna? o pui direct pe astereala sau mai pui un rand de sipci? lasi tavanul inclinat sau faci din scandura?
si sper sa ne detaliezi ce ai invatat despre acoperis, cum se face corect aerisirea, etc.

sa pui poze si dupa ce puneti polistirenul la ferestre ;)
spor in continuare!
Diferenta de pret intre Lindab si Tondach a fost de 5% in cazul meu, asa ca alegerea a fost evidenta. Evident mai pun un randd e sipci. Tavanul va fi drept, m-am mai inaltat (mansarda) cu o caramida.
Revin cu poze, sa le fac mai intai.

Editat de don_King, 25 iunie 2008 - 21:39.


#114
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.069
  • Înscris: 26.11.2001
Am primit oferta pt acoperis. 35800 lei, la cheie.  :rolleyes:

datorie catre @reli: ceva poze cu "alungirea acoperisului", plus cateva poze de pe astereala. Noroc ca nu am rau de inaltime  :P

  

Cu ocazia asta am ajuns la concluzia ca trebuie sa mai bat cu mana mea niste cuie, sunt mici zone de care nu am fost 100% multumit. Lucruri absolut minore, dealtfel. Insa mie imi place sa iasa totul perfect  :thumbup:

te-ai prins de metoda folosita , reli ?

edit later nu am stat sa photoshop-ez toate pozele, asa ca lemnul are aparent nuante diferite.

Editat de don_King, 26 iunie 2008 - 19:16.


#115
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.069
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt in cautarea unui depozit cu preturi f.bune la gama Rimano de la Rigips.
Vreun pont ? eventual PM, please

#116
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.548
  • Înscris: 18.07.2003
Multam de poze (daca (,) cadeai te aveam pe constinta!!!). M-am prins cum s-a procedat (oarecum). Ma interesa pentru ca al meu constructor a facut o streasina foarte mica la casa alor mei si vroiam sa vad daca exista metode sa o mai prelungesc putin in afara, dar la mine e altfel (trebuie sa prelungesc "apele"), cred ca ar trebui sa dublez toti capriorii si nu se merita...

#117
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.069
  • Înscris: 26.11.2001
update:

- am dat comanda pentru restul de radiatoare. In bai voi folosi in cele din urma radiatoare normale, nu port prosop. Acestea din urma au un pret enorm in opinia mea.
- la parter s-a dat "un strop" si s-a terminat totul de pontat, in cateva zile se va termina de tencuit parterul.  :coolspeak:
- azi s-a terminat de tencuit tot ce inseamna gol de geam, usa, etc. A durat ceva timp pana ne-am jucat cu furtunul de nivel si firul cu plumb, insa cred ca a meritat.
- marti primesc tot termosistemul. Am preferat sa folosesc un adeziv ieftin pt lipirea placilor de tencuiala (Placofix) si unul bun (Ceresit CT85) pt plasa si finisaj.
- nu am reusit sa dau de cei cu acoperisul, trebuie sa pun urgent folia de protectie peste astereala. E o caldura infioratoare si lemnul nu se simte bine fara protectie.  :nonobad:
- vor sa mai inceapa sa construiasca vreo 3 vecini, artisti foarte cunoscuti implicati in industria muzicala.  :OK:
- M-am decis sa fac un gard de 50cm inaltime, la interior o sa pun din 30 in 30 de cm tuia. In final o sa iasa ceva gen poza de mai jos. Anyway, sper sa arate mai bine decat "cazematele" clasice din beton de la noi din tara.



- M-am decis sa nu merg pe gleturi Rimano, am o relatie buna (discount) cu depozitul de unde mi-am luat materialele pana acum. Ei vand Ceresit si am decis sa iau CT126 si CT127.
PS. Eu nu am piscina, e prea periculos pe copii si nici spatiul nu permite.  :console:

Editat de don_King, 27 iunie 2008 - 22:33.


#118
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.672
  • Înscris: 25.04.2007
Foarte misto gardul viu.

#119
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.572
  • Înscris: 10.05.2007
E bun si Ceresitul, mai ales 127, insa la incarcat am folosit mai demult o petarda de glet, ii zicea Gletul Meseriasului, cel mai bun pana acum la incarcat ma refer, nu atat la fiisaje.

#120
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 496
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdon_King, on Jun 28 2008, 01:01, said:

update:

- M-am decis sa fac un gard de 50cm inaltime, la interior o sa pun din 30 in 30 de cm tuia. In final o sa iasa ceva gen poza de mai jos. Anyway, sper sa arate mai bine decat "cazematele" clasice din beton de la noi din tara.

daca te intreaba cineva , sa stii ca gardul ala viu nu e facut din tuya ci din bucsus ...intreaba si tu un florar sa vezi ce o sa-ti zica ....si ca sa iasa asa des ca ala din poza o sa mai treaca vreo 3-4 anisori daca e ingrijit cum se cuvine

Editat de angus_young, 28 iunie 2008 - 12:39.


#121
ssprivat

ssprivat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 64
  • Înscris: 11.07.2004
Felicitari don_King, am reusit sa parcurg jurnalul tau si sa vad ca orice e realizabil, mai ales cand ai un optimism ca al tau!
Ai intr-adevar o casa frumoasa, cu o priveliste deosebita.

#122
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.069
  • Înscris: 26.11.2001

View Postangus_young, on Jun 28 2008, 13:38, said:

daca te intreaba cineva , sa stii ca gardul ala viu nu e facut din tuya ci din bucsus ...intreaba si tu un florar sa vezi ce o sa-ti zica ....si ca sa iasa asa des ca ala din poza o sa mai treaca vreo 3-4 anisori daca e ingrijit cum se cuvine
aia e o IDEE. Ca de obicei, am sa imi fac temele ca sa fie totul perfect. Nu estimez ca mai devreme de 2-3 ani zona plina de buruieni din jur sa se numeasca cartier de vile :)

PS. Merci de info.

View Postssprivat, on Jun 28 2008, 19:57, said:

Felicitari don_King, am reusit sa parcurg jurnalul tau si sa vad ca orice e realizabil, mai ales cand ai un optimism ca al tau!
Ai intr-adevar o casa frumoasa, cu o priveliste deosebita.
prietene, ce e mai greu am lasat la urma: utilitatile. Insa sunt convins ca totul va fi perfect  :rolleyes:

#123
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.069
  • Înscris: 26.11.2001
update
- platit avans acoperis, maine am folia protectoare pe casa
- platit avans obiecte sanitare, o sa soseasca in 45 de zile.
- platit restul de radiatoare, sper sa le am in 1-2 zile.
- maine trebuie sa vina termosistemul.
- se tot lucreaza la golurile geamurilor si parca nu se mai termina  :thumbdown: abia astept sa intram la tencuielile interioare odata.....

#124
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 364
  • Înscris: 12.03.2008
pana la urma din ce va fi acoperisul?
si aveam impresia ca la interior esti aproape gata cu tencuiala.
asa novice cum sunt, abia astept pozele cu golurile pentru ferestre pentru ca pe cuvant daca am habar ce faci tu acolo  :blush:

ideea cu gardul viu mi se pare absolul minunata. asta daca si vecinii si vecinatatile iti permit. la mine ar merge un gard de 3 m, cu tepuse in varf si cu ceva curent prin el, de minim  220 :D si in spatele lui un sant adanc si lat plin cu crocodili  :boxing:

spor la treaba!!!

#125
hair

hair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 14.06.2006
Salut

Gardul ala eu l-am plantat cu tuia atrovirens de un metru, acum vreo 5 anisori. Poza aia e facuta de mine de la fereastra dormitorului. Gardurile vii de tipul ala se fac  cu atrovirens (giant) sau cupressocyparis leylandii. No offense

Salutare

ps pana ajunge buxusul la peste doi metri moare plantatorul

 angus_young, on Jun 28 2008, 12:38, said:

daca te intreaba cineva , sa stii ca gardul ala viu nu e facut din tuya ci din bucsus ...intreaba si tu un florar sa vezi ce o sa-ti zica ....si ca sa iasa asa des ca ala din poza o sa mai treaca vreo 3-4 anisori daca e ingrijit cum se cuvine


#126
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.433
  • Înscris: 11.01.2007
si eu o sa pun gard viu. Eu am 220ml de gard de plantat si apoi de intretinut, asa ca la mine treaba e mult mai naspa :). Daca vrei asa des gardul ( asa il vreau si eu) , plantele se pun la 20cm ditanta si pe doua randuri paralele cu plantare intercalata, asa cum faci cu caramida cand ridici zidul.

Buxusul din imagine este super, are cam 2m in poza si iti ia mai mult de 2-3 ani pana ajungi la inaltimea asta. Are cresterea foarte lemnta, plus ca trebuie sa il tai constant ca sa se indeseasca.

Eu o sa pun un ulm cu crestere rapida. Uite aici www.gardviu.ro cum arata. Cina in 2-3 ani ajunge la 3 m. Nu cred asta, dar in 4-5 ani sigur este foarte des si la inaltimea de 2m asa cum vreau eu. Eu am comandat deja pentru la toamna.

ca oricare arbust, pom, plantarea se face in inceput de martie sau sfarsit de octombrie. Poate prinzi octombria.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate