Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

don King

- - - - -
  • Please log in to reply
840 replies to this topic

#127
hair

hair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.06.2006
Salut MirelaLucia

Inainte de a-ti raspunde, felicitari pentru casa. Am facut practica la Belciugatele si stiu un pic zona. A, si ti-am cetit jurnalul ca pe o carte. Buna.

Plantele alea au fost puse la 50 de cm. In mod normal le pun le 75 de cm, pentru un pamant normal. Efectul final este acelasi.
Se tund de doua ori pe an, dar in primii doi an ide la plantare se tund doar varfurile, pentru a stimula cresterea laterala.
Nu se obtine tipul ala de gard din orice specie de tuia. Iar netunse, se duc spre lumina si se "dezvelesc" in partea de jos.

Iar cele mai "aristocratice" garduri se fac cu taxus baccata, insa cresterea este mult mai lenta.  

Bafta



View PostMirelaLucia, on Jul 1 2008, 09:38, said:

si eu o sa pun gard viu. Eu am 220ml de gard de plantat si apoi de intretinut, asa ca la mine treaba e mult mai naspa :). Daca vrei asa des gardul ( asa il vreau si eu) , plantele se pun la 20cm ditanta si pe doua randuri paralele cu plantare intercalata, asa cum faci cu caramida cand ridici zidul.

Buxusul din imagine este super, are cam 2m in poza si iti ia mai mult de 2-3 ani pana ajungi la inaltimea asta. Are cresterea foarte lemnta, plus ca trebuie sa il tai constant ca sa se indeseasca.

Eu o sa pun un ulm cu crestere rapida. Uite aici www.gardviu.ro cum arata. Cina in 2-3 ani ajunge la 3 m. Nu cred asta, dar in 4-5 ani sigur este foarte des si la inaltimea de 2m asa cum vreau eu. Eu am comandat deja pentru la toamna.

ca oricare arbust, pom, plantarea se face in inceput de martie sau sfarsit de octombrie. Poate prinzi octombria.


#128
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
daca tot am acaparat topicul omului si sper sa nu se supere, vreau sa spun ca optiunile de gard viu sunt destule insa conteaza si bugetul si in cat timp il vrei la dimensiuni mari, adica efectiv pentru ce vrei gardul viu.

Plantele insirate de tine, care fie vorba inre noi mi se incurca limba in gura de multe ori cand le pronunt, d-apoi sa le mai si retin numele - parca ar fi la farmacie cu numele medicamentelor- te costa destul de mult cand vrei un gard viu la 2m pe doua laturi ale casei care au fiecare 115ml.

Treaba cu tunsul stiu ca trebuie facuta cu atentie si cu migala ca sa obtii asemenea efecte si nu ma dau in laturi de la munca asta, insa eu am pus gard din plasa special ca sa pun gard viu in fata si nu pot astepta mai mult de 4-5 ani sa ajunga la dimensiunea de 2m si sa fie si des si aspectuos.

Sigur pentru gardulete mici de demarcatie a unor zone de gradina, voi lua ceva in genul tau. acolo e cu totul alta situatie.

Edited by MirelaLucia, 01 July 2008 - 10:01.


#129
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
Avem folia pe casa, acum poate sa ploua cat vrea mama Natura  :D

tip de folie folosit, nici cea mai ieftina, nici cea mai scumpa:


poze de la montajul foliei:



View Postngr, on Jul 1 2008, 09:14, said:

pana la urma din ce va fi acoperisul?
si aveam impresia ca la interior esti aproape gata cu tencuiala.
asa novice cum sunt, abia astept pozele cu golurile pentru ferestre pentru ca pe cuvant daca am habar ce faci tu acolo  :blush:

ideea cu gardul viu mi se pare absolul minunata. asta daca si vecinii si vecinatatile iti permit. la mine ar merge un gard de 3 m, cu tepuse in varf si cu ceva curent prin el, de minim  220 :D si in spatele lui un sant adanc si lat plin cu crocodili  :boxing:

spor la treaba!!!
Acoperisul va fi tigla ceramica Tondach. Tencuielile la interior se vor termina in 3 saptamani, macar acum avem umbra :)
ref la glafuri, poza de mai jos spune totul:



View Posthair, on Jul 1 2008, 09:29, said:

Salut

Gardul ala eu l-am plantat cu tuia atrovirens de un metru, acum vreo 5 anisori. Poza aia e facuta de mine de la fereastra dormitorului. Gardurile vii de tipul ala se fac  cu atrovirens (giant) sau cupressocyparis leylandii. No offense

Salutare

ps pana ajunge buxusul la peste doi metri moare plantatorul
Poza postata de mine este luata de la http://www.pepiniera...mp;productId=45 (a NU se considera reclama). HAIR, te rog da-mi PM numarul tau de telefon, merci.
Te rog sa oferi public ceva info suplimentare despre lucrarea respectiva. Merci anticipat.

Propun sa discutam un pic si despre gardul viu, eu am aproximativ 80 metri perimetrul terenului. Imi doresc ca in 2-3 ani sa am un gard decent, cu precizarea ca locuiesc pe o straduta izolata si traficul va fi foarte lejer (vreo 10 masini pe zi). La prima vedere, fara sa citesc si fara sa cer sfatul unui profesionist, ma gandesc sa fac un gard de plasa la exterior care in timp sa fie inglobat in gardul viu. O sa incerc sa imi fac un calcul, pentru ca realizez ca va fi destul de scumpa afacerea, fara sa mai pun la socoteala intretinerea necesara ...

idei ?

update:
- am adus restul caloriferelor
- termosistemul vine maine :(

#130
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,101
  • Înscris: 22.06.2004
am eu o idee dar te sun ca imi este lene sa tastez. ideea am mai expus-o dar vad ca nu citesti:))) daca tot ai terminat glafurile putem veni sa masuram?:))))))))

#131
hair

hair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.06.2006
Nu vroiam sa fac reclama pe forum, eventual poate sa editezi sa stergi linkul.

Despre lucrarea respectiva nu e mare lucru de spus - sunt tuia atrovirens plantate in pamant de buna calitate; in primii doi ani e viata a avut sistem de irigat dedicat si cate trei doze de ingrasaminte 12-12-17 (cam 100 de graame la m²). Tuns de doua ori pe an, primavara si toamna. Am cativa clienti care la anul vor avea ceva asemanator; baiul in Bucuresti e calitatea pamantului, de multe or trebuie inlocuit complet si facut drenaj. Sunt zone insa unde e ok (am vazut la Saftica pamant chiar foarte bun).



[
]

Attached Files


Edited by hair, 01 July 2008 - 16:57.


#132
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
merci hair, am sa iau legatura cu tine la momentul oportun.

update:
- avem tot termosistemul la santier
- mai am ceva coturi, pex, etc de luat.

#133
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
update:

- o parte din sageac pus
- terminat distribuitoarele pt calorifere la etajul 1
- dat un strop la baile de et.1
- continuat cu tencuielile de la parter. Am senzatia ca se inainteaza foaaaarte lent. Abaterile dimensionale au fost suficient de mari ca sa nu pot alege tencuiala mecanizata (costuri mari)
- vin caldurile, bine ca avem folia pe casa si muncim numai la interioare.

poza cu sageacu'


cutie distribuitoare pt calorifere et.1



perete tencuit


#134
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
update:

- am fost la Romstal si am cumparat tevi Valrom pt coloane, scurgeri, etc
- o parte din ele au fost montate deja  :D
- am tencuit cele 2 bai de la et.1, maine se vor ocupa instalatorii si de tevile din respectivele bai
- s-au dat gauri si santuri in caramida pt dozele/prizele/intrerupatoarele de la et.2
- s-a mai batut o parte din sageac
- am cerut constructorului sa nu mai vad in santier seful zidarilor, am senzatia ca imi incarca peretii prea mult la tencuiala si m-am saturat sa ma cert cu el. Asta este, are oameni de unde sa aduca.
- s-a mai avansat cu tencuiala de la parter. Sper sa macar la mijlocul saptamanii viitoare sa rezolvam toata tencuiala de la parter
- m-am decis unde sa amplasez rack-ul cu switch, ups, server, etc. Camera tehnica  :)
- ma documentez ref la antena satelit, cablurile ce trebuiesc prevazute, etc. Nu as vrea sa am cabluri urate pe casa si sunt convins ca voi evita asta, cu o buna documentare  :D

Doaaaamne, cate lucruri sunt de invatat la o casa ..... timp, bani si nervi sa fie :notangel:

#135
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
update:

- am gasit un cablu de curent electric in apropierea proprietatii, asa ca stiu unde pot sa imi fac fosa fara emotii. Il cautam de ceva vreme :P
- am 3 scurgeri la casa, am sapat la una din ea ca sa ma asigur ca are panta care trebuie. Mai avem 2 de sapat, munca de Sisif :-|
- s-a mai lucrat la partea de instalatii, o sa merg seara sa vad cat
- nimic la partea de tencuieli, zi fara oameni la munca.
- vazut/placut/achitat 2 cazi de la Fibrex - www.fibrexco.ro , sper sa le livreze luni/marti

cam atat

#136
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
don_king, iti doresc bafta cu utilitatile, care pentru mine sunt un cosmar. ai grija mare la apa, cei pe care ii am la put veneau dupa o lucrare la cernica si mi-au spus ca acolo apa miroase a sulf chiar si la 80m adancime. poate exista metode stiintifice sa forezi undeva unde sa nu miroasa? nu stiu, am vrut decat sa-ti atrag atentia, sa iti alegi un putar bun, musai recomandat.

#137
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ce preturi au cazile pe acolo? Am vazut si eu pe pagina vreo 2-3 modele care arata destul de bine.

#138
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
Preturi accesibile zic eu, am dat 2250 pe 2 cazi mari. Fara hidro, becuri colorate and stuff.

View Posthanako, on Jul 6 2008, 09:52, said:

don_king, iti doresc bafta cu utilitatile, care pentru mine sunt un cosmar. ai grija mare la apa, cei pe care ii am la put veneau dupa o lucrare la cernica si mi-au spus ca acolo apa miroase a sulf chiar si la 80m adancime. poate exista metode stiintifice sa forezi undeva unde sa nu miroasa? nu stiu, am vrut decat sa-ti atrag atentia, sa iti alegi un putar bun, musai recomandat.
Eu am putul functional de cateva luni. Apa mea nu miroase si eu o beau cu mare placere  :D Stiu ca are cam mult calcar in ea, insa cand ma voi muta acolo am sa instalez un dedurizator.
Vecinul meu are putul la 20 de metri de al meu. A avut ghinion, apa lui e "clocita", miroase si nu e buna de baut. Cred ca va investi ceva bani in filtre..

Apropos de filtre, ce parere aveti de http://www.apa-vie-sanatate.com ? Fraierirea prostilor sau ceva bun de avut la casa omului ??

#139
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdon_King, on Jul 6 2008, 11:33, said:

Preturi accesibile zic eu, am dat 2250 pe 2 cazi mari. Fara hidro, becuri colorate and stuff.
Pai e bine. Si exact ce caut si eu, fara hidromasaj, spatar, pernute sau mai stiu eu ce balarii. O sa le fac o vizita curand.


Cat despre filtrul "apa vie"...

Quote

M-am lovit la picior foarte tare si nu puteam calca pe el. Am tinut piciorul intr-un lighean cu apa GAV timp de 10 minute. Dupa aceea nu mi-a venit a crede - am putut calca pe piciorul lovit.

Quote

De cand beau mai disciplinat apa vie GAV sotia imi spune ca nu mai sforai asa de tare si cand dorm respiratia nu se mai intrerupe in timpul somnului, adica apnea practic nu se manifesta.
Come on!!! Uita de el. :)

Edited by LED, 06 July 2008 - 20:37.


#140
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
LED, Fibrex nu vinde la end-useri, suna-ma sa iti dau tel celor care le reprezinta interesele in Bucuresti (Cascadelor). 0767.11.22.44

#141
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Am inteles. Am numarul tau inca de cand am vorbit prima data. :)

#142
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
update: polistiren, ceva tevaraie, etc

          

#143
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
vad ca pui adeziv pe toata suprafata polistirenului. In cazul ast amai pui si dibluri?

#144
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 26.11.2001
Cand peretele este tencuit si evident iese perfect, nu se mai folosesc "mamaligi" ci se pune adeziv pe toata suprafata placii. La carte scrie ca diblurile se pun de la inaltimea de 3m in sus, insa eu am sa pun dibluri peste tot. Intre noi fie vorba nu e nevoie, insa deja le-am luat , asa ca nu am ce face cu ele  :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate