Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Demoni si exorcism

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
774 replies to this topic

Poll: votati dupa ce ati vazut filmuletul (198 member(s) have cast votes)

Exista demoni?

  1. da (85 votes [42.93%])

    Percentage of vote: 42.93%

  2. nu (58 votes [29.29%])

    Percentage of vote: 29.29%

  3. nu stiu/mi se rupe (55 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

Vote Guests cannot vote

#1
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Ati vazut filmul The Illuminati? Ei daca nu, mare pierdere pentru voi. Dar nu disperati, am facut rost de cea mai bestiala secventa. Urmariti cum o exorcizeaza pe o tipa care a venit de buna voie la un parinte si dupa aia... vedeti voi, sa spuneti daca demonii chiar exista.

Doar primele trei minute: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B7TbMDXMQwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Eminovici, on Nov 11 2007, 21:44, said:

Ati vazut filmul The Illuminati? Ei daca nu, mare pierdere pentru voi. Dar nu disperati, am facut rost de cea mai bestiala secventa. Urmariti cum o exorcizeaza pe o tipa care a venit de buna voie la un parinte si dupa aia... vedeti voi, sa spuneti daca demonii chiar exista.

Doar primele trei minute: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B7TbMDXMQwI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multi bolnavi psihic...
Ideea este ca subiectul chiar crede ca este posedat de demoni (sau i se spune acest lucru pana cand devine convins de asta) si se manifesta ca atare. Un caz psihologic banal, pune mana si citeste niste tratate serioase de psihologie.

Exista demoni, dar in mintea noastra..

Edited by landscape10, 11 November 2007 - 21:56.


#3
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Ai vazut secventa cand arata o catusa rupta? E in partea precedenta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gMjUZUTLNjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Aici mai explica si unele chestii despre demoni. (dupa minutul 3 incolo...)
Nu cred ca e un caz psihologic :) "banal". Cum iti explici ca subiectul nu-si aminteste ce s-a intamplat in tot acel timp?

Edited by Eminovici, 11 November 2007 - 22:07.


#4
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Eminovici, on Nov 11 2007, 22:02, said:

Cum iti explici ca subiectul nu-si aminteste ce s-a intamplat in tot acel timp?
criptoamnezie.

#5
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Si mai sunt o gramada de relatari in Noul Testament, cum Iisus scotea demoni. Pe acestea cum le explici?


Matei, cap. 8
28.   Și trecând El dincolo, în ținutul Gadarenilor, L-au întâmpinat doi demonizați, care ieșeau din morminte, foarte cumpliți, încât nimeni nu putea să treacă pe calea aceea.
29. Și iată, au început să strige și să zică: Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești?
30. Departe de ei era o turmă mare de porci, păscând.
31. Iar demonii Îl rugau, zicând: Dacă ne scoți afară, trimite-ne în turma de porci.
32. Și El le-a zis: Duceți-vă. Iar ei, ieșind, s-au dus în turma de porci. Și iată, toată turma s-a aruncat de pe țărm în mare și a pierit în apă.

Luca, cap. 4
33.   Iar în sinagogă era un om, având duh de demon necurat, și a strigat cu glas tare:
34. Lasă! Ce ai cu noi, Iisuse Nazarinene? Ai venit ca să ne pierzi? Te știm cine ești: Sfântul lui Dumnezeu.
35. Și l-a certat Iisus, zicând: Taci și ieși din el. Iar demonul, aruncându-l în mijlocul sinagogii, a ieșit din el, cu nimic vătămându-l.

#6
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 Eminovici, on Nov 11 2007, 22:29, said:

Si mai sunt o gramada de relatari in Noul Testament, cum Iisus scotea demoni. Pe acestea cum le explici?
Aberatii. De ce as lua de bune niste scrieri avand autori necunoscuti, scrise la 100 de ani dupa moartea lui Isus?

#7
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 Eminovici, on Nov 11 2007, 23:02, said:

Ai vazut secventa cand arata o catusa rupta? E in partea precedenta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gMjUZUTLNjo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Aici mai explica si unele chestii despre demoni. (dupa minutul 3 incolo...)
Nu cred ca e un caz psihologic :) "banal". Cum iti explici ca subiectul nu-si aminteste ce s-a intamplat in tot acel timp?


nu imi vine sa cred ca exista asa ceva!!!

Dar de ce sunt oameni posedati de diavol?
De ce nu sunt si oameni posedati de Dumnezeu ?  adica fara vointa lor.

Incalca cumva Satana vreo regula si are voie sa posedeze un corp?

#8
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

 landscape10, on Nov 11 2007, 22:33, said:

Aberatii. De ce as lua de bune niste scrieri avand autori necunoscuti, scrise la 100 de ani dupa moartea lui Isus?
Ai si vazut si tot nu crezi.

Nu toate cazurile de exorcism au explicatie stiintifica.

Explica asta! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BZ7_47r4XTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Quote

De ce nu sunt si oameni posedati de Dumnezeu ? adica fara vointa lor.
Sunt. Iluminatii, cum a fost Buddha.

Edited by Eminovici, 11 November 2007 - 22:46.


#9
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

 Eminovici, on Nov 11 2007, 22:43, said:

Ai si vazut si tot nu crezi.

Nu toate cazurile de exorcism au explicatie stiintifica.

Explica asta! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BZ7_47r4XTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Sunt. Iluminatii, cum a fost Buddha.
Curios este ca doar tarile sarace si fara cultura produc oameni posedati. Hai ma, ce dracu... esti in 2007; s-a inventat internetul, informatia e disponibila, psihologia...

#10
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 Eminovici, on Nov 11 2007, 23:43, said:

Ai si vazut si tot nu crezi.

Nu toate cazurile de exorcism au explicatie stiintifica.

Explica asta! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BZ7_47r4XTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Sunt. Iluminatii, cum a fost Buddha.


da mai , intr-adevar e de groaza ce arata acolo, dar mintea mea nu se oboseste sa puna intrebari.

Daca totul este teatru?  daca sunetele sunt cumva mixate?  daca este adevarat?

De ce diavolul poate sa posedeze corpurile oamenilor?

#11
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Pe mine unul nu ma multumeste psihologia. E mult prea joasa fata de spiritualitate. Si in plus nu explica unele vindecari miraculoase si alte chestiuni spirituale.
Nu stiu de ce diavolul poate sa posedeze corpurile oamenilor. Dar de ce sa nu poata? E un duh...
Pilda filmului de mai sus este ca dupa ce a scos demonii din oameni, oamenii s-au vindecat de bolile pe care le aveau.
Si daca ar fi singura relatare.

Asta cum mai explica stiinta? Ca s-au vindecat de boli?

Edited by Eminovici, 11 November 2007 - 23:06.


#12
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 Eminovici, on Nov 12 2007, 00:05, said:

Asta cum mai explica stiinta? Ca s-au vindecat de boli?


Sunt putin sceptic la vindecatul asta de boli

O persoana daca are cancer in metastaza, ii spune doctorul ca peste o luna va muri , iar dupa
5 zile vine la un control si  se afla ca persoana in cauza este perfect sanatoasa, OARE ,  nu s-ar afla in toata lumea?
ori eu nu am auzit nimic la tv sau in media despre asa ceva.

Toate vindecarile astea se aud de la altii , dar nimeni nu a vazut pe viu.

#13
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Cafea_albastra, on Nov 11 2007, 22:49, said:

Curios este ca doar tarile sarace si fara cultura produc oameni posedati. Hai ma, ce dracu... esti in 2007; s-a inventat internetul, informatia e disponibila, psihologia...
Eu nu as zice asta. In orice tara crestina, fie ea ortodoxa, catolica sau protestanta, se practica exorcizari. Ce-i drept, in tarile de care vorbeai fiind in mare parte catolice sau protestante, astfel de slujbe sunt mult mai rare fata de tarile ortodoxe.
Dupa scandalul din Germania din anii '70 (a se vedea filmul "The Exorcism of Emily Rose"), Vaticanul a impus cateva conditii:
- nu orice preot poate sa faca o slujba de exorcizare. Sunt chiar putini cei care au dreptul. In mod normal, in fiecare Dieceza (Eparhie, Episcopie) trebuie sa existe un preot exorcist numit de catre episcop.
- nu se va face nici o exorcizare fara acordul unui episcop (in caz ca acesta refuza, se poate ajunge pana la exorcistul-sef al Vaticanului sau chiar la Papa)
- exorcizarea are loc numai dupa consultul medical de specialitate si numai daca tratamentul medical nu a dat rezultate dupa luni de zile.
- in timpul procesului, persoana considerata posedata va fi permanent monitorizata de catre un medic (al carui nume va ramane anonim)
Si ar mai fi cateva reguli dar astea sunt cele mai importante.
In BC, spre deosebire de orientali care exorcizeaza daca s-ar putea si la intersectiile DN 1, intai se face o analiza atenta a cazului astfel excluzandu-se orice suspiciune de boala psihica, apoi preotul paroh se adreseaza Episcopului cu rezultatul anchetei si acesta trimite preotul exorcist al Diocezei. Exorcizarile sunt secrete astfel sa nu atenteze la demnitatea persoanei in cauza.
In Biserica latina exista exorcismul de la botez, Benedictio Domorum
Ritus exorcizandi obsessos a daemonio - pentru persoanele posedate
Exorcismus Satanam et Angelos Apostaticos - pentru case, locuri etc

Edited by Megara, 11 November 2007 - 23:53.


#14
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

Quote

Toate vindecarile astea se aud de la altii , dar nimeni nu a vazut pe viu.
Cum adica nimeni? N-ai citit ca sunt scrise in Bilie o gramada de relatari ale unor oameni care au vazut pe viu cu ochii lor. Si ce rost aveau sa minta?
E o relatare cu un orb pe care l-a vindecat Iisus. Nici asta nu crezi?

Edited by Eminovici, 11 November 2007 - 23:32.


#15
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

 Eminovici, on Nov 11 2007, 23:05, said:

Pe mine unul nu ma multumeste psihologia. E mult prea joasa fata de spiritualitate. Si in plus nu explica unele vindecari miraculoase si alte chestiuni spirituale.
Nu stiu de ce diavolul poate sa posedeze corpurile oamenilor. Dar de ce sa nu poata? E un duh...
Pilda filmului de mai sus este ca dupa ce a scos demonii din oameni, oamenii s-au vindecat de bolile pe care le aveau.
Si daca ar fi singura relatare.

Asta cum mai explica stiinta? Ca s-au vindecat de boli?
Daca tu nu cunosti deocamdata explicatia stiintifica, asta nu inseamna ca ea nu exista. Dar credeam ca ai depasit stadiul de bau bau.

#16
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

 Cafea_albastra, on Nov 11 2007, 23:31, said:

Daca tu nu cunosti deocamdata explicatia stiintifica, asta nu inseamna ca ea nu exista. Dar credeam ca ai depasit stadiul de bau bau.
Cel mai mare truc al diavolului a fost sa-i convinga pe oameni de inexistena sa.

NU exisa nicio explicatie stiintifica pentru vindecarile prin credinta, decat negarea grosolana si oarba a credintei (o sa incepi cu placebo si alte tampenii).

#17
ionass

ionass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 06.02.2007

 Eminovici, on Nov 12 2007, 00:29, said:

Cum adica nimeni? N-ai citit ca sunt scrise in Bilie o gramada de relatari ale unor oameni care au vazut pe viu cu ochii lor. Si ce rost aveau sa minta?
E o relatare cu un orb pe care l-a vindecat Iisus. Nici asta nu crezi?

the thing is  ca vreau sa cred,,,dar mi-e greu deocamdata.
inca nu am gasit credinta aceea puternica care izvoraste din inima.Sunt inca la stadiul la care pun intrebari.
Care este rostul unei posedari? De ce Satan posedeaza oameni?  Ce vrea sa demonstreze?  in afara de faptul ca arata ca exista ,
iar prin acest fapt deducem automat ca si Dumnezeu exista. Daca tot vrea sa insele lumea , de ce nu sta ascuns undeva?

#18
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
La intrebarile astea cred ca doar insusi Satana poate sa raspunda. De ce nu-l invoci? :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate