Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Demoni si exorcism

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
774 replies to this topic

Poll: votati dupa ce ati vazut filmuletul (198 member(s) have cast votes)

Exista demoni?

  1. da (85 votes [42.93%])

    Percentage of vote: 42.93%

  2. nu (58 votes [29.29%])

    Percentage of vote: 29.29%

  3. nu stiu/mi se rupe (55 votes [27.78%])

    Percentage of vote: 27.78%

Vote Guests cannot vote

#37
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostRamunc, on Nov 13 2007, 11:09, said:

Padre Pio nu a fost un sarlatan ci un retardat, fenomenele miraculoase petrecute cu el erau reale, dar de origine demonica, nu divina.


Cât despre demonizati, sunt sigur ca nu ai vazut unul concret.


Care sunt argumentele care sa demonstreze ca erau de natura demonica? De ce ar trimite un demon stigmatele asupra unui om? Asa, de fun?

Cum deosebesti un posedat de un sarlatan sau de un nebun?

#38
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Nov 13 2007, 11:09, said:

Padre Pio nu a fost un sarlatan ci un retardat, fenomenele miraculoase petrecute cu el erau reale, dar de origine demonica, nu divina.
Cum le stii tu pe toate ca un om mare. :D Stii sigur ca Vadim nu face laba, ai masurat IQ-ul lui Padrei Pio si ai ajuns la concluzia ca e retardat, ai investigat si fenomenele din jurul lui si ai ajuns la concluzia ca sunt de natura demonica, nu divina..ce sa mai..

Quote

Cât despre demonizati, sunt sigur ca nu ai vazut unul concret.
Eu nu, dar am prieteni care au vazut destule. Au material de caterinca ani buni de zile de acum incolo.
Daca vrei sa vezi asa ceva, fa o vizita la Sapoca si vei vedea destui "posedati" in camasa de forta, si cu pete cat China pe fisa tomografica.

Edited by landscape10, 13 November 2007 - 11:36.


#39
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcleo222, on Nov 13 2007, 11:23, said:

Care sunt argumentele care sa demonstreze ca erau de natura demonica? De ce ar trimite un demon stigmatele asupra unui om? Asa, de fun?

Cum deosebesti un posedat de un sarlatan sau de un nebun?

Padreo Pio nu era posedat. Dracii lucreaza minuni pentru a arunca oamenii în mândrie, închipuire de sine.

Citeste aici:
http://www.sihastru....ic_urzica2.html


Quote

Cum le stii tu pe toate ca un om mare. biggrin.gif Stii sigur ca Vadim nu face laba, ai masurat IQ-ul lui Padrei Pio si ai ajuns la concluzia ca e retardat, ai investigat si fenomenele din jurul lui si ai ajuns la concluzia ca sunt de natura demonica, nu divina..ce sa mai..

Vorbe fara sens. Au trecut anii peste tine fara sa produca evolutii.



Quote

Eu nu, dar am prieteni care au vazut destule. Au material de caterinca ani buni de zile de acum incolo.
Daca vrei sa vezi asa ceva, fa o vizita la Sapoca si vei vedea destui "posedati" in camasa de forta, si cu pete cat China pe fisa tomografica.

Eu am vazut posedati. Nu orice manifestare de epilepsie înseamna demonizare.

#40
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostRamunc, on Nov 13 2007, 12:20, said:

Padreo Pio nu era posedat. Dracii lucreaza minuni pentru a arunca oamenii în mândrie, închipuire de sine.
Citeste aici:
http://www.sihastru....ic_urzica2.html
Eu am vazut posedati. Nu orice manifestare de epilepsie înseamna demonizare.

Vad ca nu ai raspuns la ultima mea intrebare, asa ca revin: mergi la biserica si un om incepe sa urle si sa se tavaleasca pe jos in fata ta. Cum iti dai seama daca e posedat sau bolnav?

Edited by cleo222, 13 November 2007 - 13:15.


#41
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

View Postlandscape10, on Nov 13 2007, 10:56, said:

Nu inteleg de ce nici un preot nu exorcizeaza un astfel de subiect in conditii de laborator, verificabile. De exemplu la Randi. Poate ca si Satana devine brusc sfios la prezenta scepticilor?
Ce interes ar avea oamenii de stiinta si medicii sa accepte ca bolile se pot vindeca pe cale spirituala?
Ce-ar mai face  medicii daca s-ar afla ca lumea se poate vindeca fara ei?

Edited by Eminovici, 13 November 2007 - 14:05.


#42
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostEminovici, on Nov 13 2007, 14:04, said:

Ce interes ar avea oamenii de stiinta si medicii sa accepte ca bolile se pot vindeca pe cale spirituala?
Ce-ar mai face  medicii daca s-ar afla ca lumea se poate vindeca fara ei?
Da, e o mare conspiratie. :D BOOO

#43
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Nu e vorba de conspiratie, dar mi se pare normal ca oamenii de stiinta sa nu-si taie singuri craca de sub picioare sau sa faca publicitate vindecarilor prin credinta sau exorcizarilor. Si-ar lua painea de la gura...

Edited by Eminovici, 13 November 2007 - 14:41.


#44
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcleo222, on Nov 13 2007, 13:15, said:

Vad ca nu ai raspuns la ultima mea intrebare, asa ca revin: mergi la biserica si un om incepe sa urle si sa se tavaleasca pe jos in fata ta. Cum iti dai seama daca e posedat sau bolnav?

Cum am zis, am asistat la niste manifestari ca acestea si convulsiile corpului, vocea, nu apartineau persoanei respective.

Uite de pilda cum se modifica vocea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hqw2ektS-Dg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Explicatiile stiintifice aici , in caz ca intereseaza pe cineva.

#46
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostRamunc, on Nov 13 2007, 14:59, said:

Cum am zis, am asistat la niste manifestari ca acestea si convulsiile corpului, vocea, nu apartineau persoanei respective.

Uite de pilda cum se modifica vocea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hqw2ektS-Dg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Exista cazuri de personalitate multipla, in care pacientul vorbeste cu alta voce, se comporta complet diferit, se crede altcineva. Se poate crede Isus, Satana sau Belzebuth sau cine vrei tu. Asta nu inseamna ca e posedat, ci e bolnav. Sau, cum a spus un om de stiinta intr-un frumos documentar (imi pare rau ca nu i-am retinut numele!): cineva poate sa creada ca este caine si sa latre, sa se poarte ca atare, dar asta nu inseamna ca este intr-adevar caine.

Edited by cleo222, 13 November 2007 - 16:01.


#47
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostEminovici, on Nov 13 2007, 14:04, said:

Ce interes ar avea oamenii de stiinta si medicii sa accepte ca bolile se pot vindeca pe cale spirituala?
Ce-ar mai face  medicii daca s-ar afla ca lumea se poate vindeca fara ei?
Sunt credincios dar, daca am incepe sa ne vandecam fara medici ... cred ca ma mut pe Pluto!
Cineva (nu spun cine, persoana importanta) zicea ceva de genul "cauta si vei afla". Mai departe nu cred ca are rost sa zic ;)

#48
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Exista cazuri de personalitate multipla, in care pacientul vorbeste cu alta voce, se comporta complet diferit, se crede altcineva. Se poate crede Isus, Satana sau Belzebuth sau cine vrei tu. Asta nu inseamna ca e posedat, ci e bolnav. Sau, cum a spus un om de stiinta intr-un frumos documentar (imi pare rau ca nu i-am retinut numele!): cineva poate sa creada ca este caine si sa latre, sa se poarte ca atare, dar asta nu inseamna ca este intr-adevar caine.

Vorbesti de doua fenomene diferite: cel în care cineva fara voia lui face anumite miscari sau spune anumite lucruri (am vazut un film cu o astfel de persoana) si cei care au mintea afectata, se cred altcineva decât sunt.

Demonizatii nu au mintea afectata, sunt constienti (atunci când nu sunt în criza) ca nu sunt ei demonul care îi convulsioneaza si vorbeste din ei.

#49
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostRamunc, on Nov 13 2007, 16:20, said:

Vorbesti de doua fenomene diferite: cel în care cineva fara voia lui face anumite miscari sau spune anumite lucruri (am vazut un film cu o astfel de persoana) si cei care au mintea afectata, se cred altcineva decât sunt.

Demonizatii nu au mintea afectata, sunt constienti (atunci când nu sunt în criza) ca nu sunt ei demonul care îi convulsioneaza si vorbeste din ei.


Nu stiu cat de diferite sunt....Dubla personalitate nu se manifesta permanent, exista crize si in cazul asta. In mod normal omul isi da seama ca nu este Belzebuth, dar nu poate controla mereu acea "entitate" care tinde sa-l domine si in unumite momente reuseste.
Daca te referi strict la cei care au miscari necontrolate, scuipa, injura, fara voia lor, dar nu afirma ca ar fi posedati de demoni, asta e intr-adevar altceva- este o boala neurologica, imi scapa acum numele....sindromul Tourette parca.

Edited by cleo222, 13 November 2007 - 16:49.


#50
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostRamunc, on Nov 13 2007, 16:20, said:

Demonizatii nu au mintea afectata, sunt constienti (atunci când nu sunt în criza) ca nu sunt ei demonul care îi convulsioneaza si vorbeste din ei.

Ete na. Mai degraba boala de care sufera le intareste convingerea ca sunt posedati de demon, ca atare ei chiar cred ca sunt posedati. Daca eu cred ca spiritul Marelui Gogu intra in mine atunci cand vad o femeie goala si mi se scoala, voi fi convins ca acel spirit mi-o scoala, si e evident ca nu mai iau in seama explicatia normala, fiziologica oferita de medicina.
Ce dracu ma, suntem in secolul 21, dar degeaba..

#51
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postcleo222, on Nov 13 2007, 16:34, said:

Nu stiu cat de diferite sunt....Dubla personalitate nu se manifesta permanent, exista crize si in cazul asta. In mod normal omul isi da seama ca nu este Belzebuth, dar nu poate controla mereu acea "entitate" care tinde sa-l domine si in unumite momente reuseste.

Nici un demonizat nu încearca sa se controleze pentru ca de obicei crizele se manifesta prin pierderea cunostintei sau intrarea în stare semi-constienta.


Quote

Ete na. Mai degraba boala de care sufera le intareste convingerea ca sunt posedati de demon, ca atare ei chiar cred ca sunt posedati. Daca eu cred ca spiritul Marelui Gogu intra in mine atunci cand vad o femeie goala si mi se scoala, voi fi convins ca acel spirit mi-o scoala, si e evident ca nu mai iau in seama explicatia normala, fiziologica oferita de medicina.
Ce dracu ma, suntem in secolul 21, dar degeaba..

Adevarul e în trecut, nu în viitor.

De ce ai crede ce zice medicina si nu, sa zicem, ce zice Coranul?

#52
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
daca nu credeti ca exista posedati faceti o vizita in centrele recunoscute in care sunt exorcizati..recunoscute oficial sau neoficial de Biserica..de exemplu colonia de demonizati de la Calugareni - judetul Suceava..acolo veti vedea demonizati cu adevarat - nu spectacole de doi lei aranjate de unii preoti ahtiati dupa bani sau care incearca sa trateze schizofrenici (ca sunt destui si din astia)
..daca e sa crezi in Biblie - atunci cu siguranta crezi si in demonizati
..daca esti ateu ti se cere imposibilul - dar aceste 2 lucruri (demonii si experientele religioase) te pot schimba radical ca si ateu...demonii nu se manifesta pt ca astfel si-ar taia craca cum se spune - dovedind ca ei exista dovedesc astfel si existenta lui Dumnezeu
..atunci cand intra in cineva e pt ca acea persoana ii primeste..cu bratele deschise...dar practic ei "condamna" acea persoana la mantuire -prin credinta personala si a acelor din jur cei posedati pana la urma castiga - iar diavolul pierde..dar uneori se intampla ca si diavolul sa castige

..stiinta l-a indepartat pe om de Dumnezeu - pt ca omul si-a gasit refugiul in stiinta..o tot dati unii cu secolul 21 de parca stiti pe ce lume traiti..dar experienta personala va poate schimba viziunea ingusta..insa nu va doresc sa aveti contacte cu diavolul decat daca acest lucru va duce spre credinta

..si ce treaba are sculatul cu oamenii posedati? si unde scrie ca atunci cand ti se scoala diavolul e autor? totul la om pleaca din minte...si aici ispita...inclusiv sculatul :)

#53
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postlenzexe, on Nov 13 2007, 17:21, said:

..si ce treaba are sculatul cu oamenii posedati? si unde scrie ca atunci cand ti se scoala diavolul e autor? totul la om pleaca din minte...si aici ispita...inclusiv sculatul :)

A fost un exemplu, mai citeste odata, si de data asta atent.

#54
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006

View Postlenzexe, on Nov 13 2007, 17:21, said:

..stiinta l-a indepartat pe om de Dumnezeu - pt ca omul si-a gasit refugiul in stiinta..o tot dati unii cu secolul 21 de parca stiti pe ce lume traiti..dar experienta personala va poate schimba viziunea ingusta..insa nu va doresc sa aveti contacte cu diavolul decat daca acest lucru va duce spre credinta
Eu imi doresc din tot "sufletul" meu inexistent sa-l intalnesc pe individul asta, Lucifer. De ce naiba nu-si face aparitia? Are agenda plina cu demonizarile  de prin bisericile ortodoxe?

Edited by tieston, 13 November 2007 - 18:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate