Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Geografie comportamentala

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Salutare! Nu stiu daca s-a introdus la toate clasele insa la noi da si am si eu o problema. Proiectul ce trebuie sa-l fac se refera la tipuri de locuinte pe glob. Eu am facut ceva insa profesoara nu a fost multumita cerandu-mi cu totul altceva si partea cea mai proasta e ca nu prea gasesc. Ea zicea ceva despre iurta sau case traditionale, ca dc casele de la germani au acoperisu ascutit(cica ploua mult si sa se scurga apa)sau de ce unele case au gemuletele de la pod ca niste ochi, ca de ce au fost facute asa si nu asa. E si nu prea gasesc adica fiecare are o traditie si au facut casele specifice nu ca se gandeau ei inainte ca o facem asa ca sa nu ploua sau ca e mai calduroasa. De fapt am nevoie de ce sunt facute casele cum sunt in functie de clima si zona . Sincer nici eu nu am inteles prea bine si nci nu prea gasesc asa ca va cer putin ajutor de unde sa incep(in primul proiect am vorbit de istoria casei, modelul american)si nu a fost bun. Mentionez ca nu trebuie sa ma ocup de materiale de constructie. Daca ati inteles ceva sper sa ma lamuriti si pe mine va rog frumos si cateva sfaturi. Mii de multumiri!!

#2
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
Nu am auzit de asa ceva in viata vietilor mele (cate oi fi avut inainte :D glumesc). Ce clasa esti si la ce profil?

#3
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
A XI a Filologie Nu stiu de ce pun atatea obiecte numai de dragul de a face ore si asa suntem prea incarcati. Personal cred ca ar trebui sa se faca un singur obiect de cultura generala in care sa imbine toate aceste materii si sa se ocupe de specialitatile necesare fiecarui profil. DE fapt de ce ma mir, se pare ca devenim din ce in ce mai buni si deci ni se cere mai mult(ex: pentru bac cica materia s-a dublat apropae si avem aceleasi ore ca de obicei-si acum sa fim seriosi cat din ce invatam la scola ne ajuta practic in fiecare zi ?)

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Materia asta sigur îi opțional - cele mai tâmpite posbilbile  :angry:  (care nu au apărut așa de multe decât de 1 an). Eu am 5 ore de opțional, dintre care nici una nu se încadrează la profil (am colegii idioți - câteodată). Din fericire nu ne stresează cu materiile lor inutile.

Dacă ești la filologie, ar trebui să știi ceva germană și putea să cauți pe de.wikipedia.org sau pe google.de detalii.

#5
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Nuuuuuuuu, germana in nici un caz poate doar franceza si engleza , da e optional si nu prea are logica ,dar asta e mai suportam putin ca nu avem ce face!

#6
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Dacă știi engleză și/sau franceză, poți folosi asta pentru germană.

#7
kriss_cms

kriss_cms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.01.2007
de ce au casele din germania (nu numai din germania) acoperisul ascutit? pentru ca aici ninge foarte mult si cu cat acoperisul este mai inalt, cu atat se depune mai putina zapada. evident ca asta ajuta si la scugerea rapida apei. rezulta deci, ca in zonele cu precipitatii abundente acoperisul este ascutit (vezi casele traditionale din maramures). cand cantitatea de precipitatii scade, panta scade (vezi casele traditionale din moldova). cand precipitatiile scad destul de mult se ajunge la o panta si mai mica (vezi casele traditionale din dobrogea). cand precipitatile sunt destul de rare, se ajunge la terasa (vezi casele din grecia).

acelasi lucru se intampla si cu ferestrele, cu cat e mai frig in regiunea in care sunt construite, cu atat ferestrele sunt mai mici.

"fereastra" de care vorbesti la acoperisuri are rol de aerisire: fumul din soba se duce in pod (unde unii mai afuma carne, chestii) dar trebuie sa mai si iasa pe undeva. forma ei e data de tipul materialelor folosite la acoperis.

daca mai alte intrebari, poate pot sa te ajut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate