Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7719 replies to this topic

#1783
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
ei asa zic ca e din inox. asta e pe 53 si se potriveste mult mai bine fata de cel convex vechi. trebuie sa mai fac rost si de un portfiltru fara fund acum...

#1784
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Da "Lyvyoo" , acum ai perfecta  dreptate , dar  din  punct  de  vedere al "protectiei  alimentare" inoxul " este considerat de  preferat deoarece  este inert chimic , adica  nu prea  cedeaza  catre  exterior (respectiv apa) microelementele proprii , mai  ales la  temperaturi  ridicate  cand  orice  reactie  chimica  se  accelereaza . Aluminiul  si  cuprul  in  schimb  ,sunt incriminate ca  ar  fi  la  originea  unor  afectiuni (alzheimer de  exemplu) . Nu se  generalizeaza  folosirea  inoxului din cauza  pretului sensibil  mai  mare  decat  al aluminiului(si cuprului )

#1785
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Si alama cand se acopera cu verdeata aia toxica? :) Aluminiul se acopera cu oxid de aluminiu (stratul alb) care are rol de protectie. Evident ca sunt controverse, de aceea piata este mare si fiecare poate alege ceea ce doreste!

Edited by Lyvyoo, 22 December 2011 - 13:35.


#1786
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Da , cocleala verde , respectiv carbonatul  de  cupru este foarte  toxic ,de aceea eu  nu  beau niciodata palinca  facuta  traditional  in  cazane  de  cupru ci  doar  Whisky preparat  in  recipiente  din  inox :) - glumesc . Apreciez  forumul considerandu-l  util pentru promovarea a  ceea  ce  incepe  sa  devina  un  fenomen  de  masa  si  in  Romania "espresso-mismul" (nu expresionismul) . Va felicit  dorindu-va  la  toti si in  special  la  cei  care  sustin  material  si  intelectual sectiunea , Sarbatori  fericite odata cu  La Multi Ani.

#1787
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,255
  • Înscris: 05.06.2002

 steliangheorghiu, on 22nd December 2011, 11:37, said:

Lyvyoo,

Cu tot respectul  cuvenit imi permit  sa  fiu  de  alta  parere. Conform  legilor  fizice, conductibilitatea  termica  a  materialelor  pe  care  le-ai  enumerat este in  ordine urmatoarea : cupru , aluminiu , alama sau bronz , otel inox . Stabilitatea  termica a boilerului in  aceste  cazuri este  mai  mare in cazul materialului "inox" care  are  un  coeficient  de  transfer  termic(conductibilitate) mai  mic , pierzand mai  putina  energie  catre  exterior prin: radiatie , convectie , conductie.
in ecuatie intra si caldura specifica a materialului din care este construit boilerul, fiindca in momentul in care pompa baga apa rece in el conteaza si cata caldura inmagazineaza carcasa boilerului, pe care o cedeaza apei in momentul in care apa din el incepe sa se raceasca. de asta e bine sa ai un boiler dintr-un material cu o caldura specifica cat mai mare.
Attached File  Untitled.png   24.81K   54 downloads

Edited by Fane, 22 December 2011 - 16:35.


#1788
testerics

testerics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2007
In urma unor discutii pe privat cu @steliangheorghiu (din a carui experienta am ajuns repede la concluzia ca daca vreau sa fac un cadou pe care sa nu trebuiasca sa-l manevrez tot eu, atunci e nevoie de un aparat cu "buton magic"), am inceput cautarile pe net dupa un "Philips Saeco Xsmall HD8747 Crom" si am gasit aparatul la pretul de 1179,95 lei (TVA inclus, transport gratuit) din cate am inteles importat din Ungaria. Si cum se poate face la el (pe langa altele) si latte macchiato, cred ca am gasit cadoul perfect! Acelasi produs la altex sau emag e 1799,90 lei ( http://www.altex.ro/...cinata-argintiu ) asadar...  :coolspeak:
Multumiri tuturor celor de aici pentru sfaturi si pentru munca depusa in a ne face pe noi cei mai putin familiarizati cu "espresso-ul perfect" sa deslusim macar putin din tainele acestuia. Poate o sa incep sa gust si eu din licoarea magica, cine stie  -_-
Oricum, primele 2 espresso le trimit "virtual" la Stelian si Liviu (chiar daca stiu ca Liviu o sa strambe din nas, el fiind un perfectionist :blush: )
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi  :hug:

#1789
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Cel mai  bun produs , este  cel  care se  pliaza  cel  mai  bine pe nevoile  si  exigentele unui  anume utilizator.

#1790
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
misto imaginea din reclame cu latte machiato, nu?
faza e ca din poze eu am 'vaga' impresie ca laptele/spuma trebuie sa fie preparat tot de tine, nu merge doar cu butonul.

#1791
anne68

anne68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.11.2008

 testerics, on 23rd December 2011, 10:40, said:

In urma unor discutii pe privat cu @steliangheorghiu (din a carui experienta am ajuns repede la concluzia ca daca vreau sa fac un cadou pe care sa nu trebuiasca sa-l manevrez tot eu, atunci e nevoie de un aparat cu "buton magic"), am inceput cautarile pe net dupa un "Philips Saeco Xsmall HD8747 Crom" si am gasit aparatul la pretul de 1179,95 lei (TVA inclus, transport gratuit) din cate am inteles importat din Ungaria. Si cum se poate face la el (pe langa altele) si latte macchiato, cred ca am gasit cadoul perfect! Acelasi produs la altex sau emag e 1799,90 lei ( http://www.altex.ro/...cinata-argintiu ) asadar...  :coolspeak:
Multumiri tuturor celor de aici pentru sfaturi si pentru munca depusa in a ne face pe noi cei mai putin familiarizati cu "espresso-ul perfect" sa deslusim macar putin din tainele acestuia. Poate o sa incep sa gust si eu din licoarea magica, cine stie  -_-
Oricum, primele 2 espresso le trimit "virtual" la Stelian si Liviu (chiar daca stiu ca Liviu o sa strambe din nas, el fiind un perfectionist :blush: )
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi  :hug:

uite ce am scris eu:
http://forum.softped...m...&p=10672457

Dupa un an maxim doi ani ai sa revii si ai sa cumperi ce te-a sfatuit Liviu.

logatul are dreptate in privinta prepararii latte machiato.......

#1792
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
anne68 -  Si daca stagnam in evolutie ( a espresso-ului), ramanem la  nivelul  acesta , oare riscam  sa  murim  prosti ?  Transpare  cam mult  marketing in  unele  postari ! Oare doar unii  alesi  sunt  depozitarii adevarurilor  absolute in  domeniu ? Poate  mai  incap  si  neofitii pe  undeva .

#1793
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 steliangheorghiu, on 23rd December 2011, 10:51, said:

Cel mai  bun produs , este  cel  care se  pliaza  cel  mai  bine pe nevoile  si  exigentele unui  anume utilizator.
Uite si Zoso, dupa discutiile de pe blogul lui, a ajuns la concluzia "voi folosi un combo de cafea la ibric cu krups dolce gusto". Macar a ales in cunostinta de cauza si sunt sigur ca acum e constient ca bea deseuri la capsula dar macar daca il intreaba cineva, stie si recunoaste, cel putin dupa discutiile de pe acolo. Asta daca nu a fost vorba de o reclama ascunsa..

Legat de optiunea lui testerics, era chiar aiurea ca omul sa-si ia ceva ce nu era pe sufletul sau, doar de dragul unui espresso perfect. Nu toata lumea are chef sa isi prepare espresso-ul dimineata la un semiautomat, oricate afirmatii empirice am face noi. Iar decat un dolce gusto/nespresso/tassimo mai bine de 1000 ori un automat in care sa pui ce boabe doresti.
Intr-adevar, nu face spuma de lapte decat manual, la fel ca un semiautomat, pentru ca asa cum am spus, sub 1000E nu prea exista espressor de asta all in one. Sper ca nu ai fost convins ca are aceasta functie automata! Exista insa un accesoriu numit capucinator care se conecteaza la teava de aburi si care face un lapte mai fierbinte cu pretentii de spuma (deci crema in niciun caz). Daca nu ai pretentii de la un espresso sa fie prea cremos si nu iti doresti o crema de lapte la capuccino, contand mai mult simplitatea, atunci si automatul este o optiune.

Edited by Lyvyoo, 23 December 2011 - 11:48.


#1794
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Lyvyoo,

Da Liviu , pozitia ta  de  acum o  gasesc pertinenta si  de  ce  nu , profesionista (rigiditatea rupe fonta , dar doar indoaie otelul). Admir oameni care  se  straduiesc  sa  deschida  ochii mari pentru  a  privi  cat  mai  larg  in  jurul  lor , in ideea de  a  penetra  cat  mai  mult  necunoscutul.

Edited by steliangheorghiu, 23 December 2011 - 11:55.


#1795
anne68

anne68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.11.2008

 steliangheorghiu, on 23rd December 2011, 11:41, said:

anne68 -  Si daca stagnam in evolutie ( a espresso-ului), ramanem la  nivelul  acesta , oare riscam  sa  murim  prosti ?  Transpare  cam mult  marketing in  unele  postari ! Oare doar unii  alesi  sunt  depozitarii adevarurilor  absolute in  domeniu ? Poate  mai  incap  si  neofitii pe  undeva .

In postarile mele?

Cand am scris mai sus si am dat link, m-am gandit ca poate nu face aceeasi greseala pe care am facut-o eu.
Am dat 2500 lei pe automat si dupa 2 ani l-am aruncat la gunoi. Sunt multe femei  care au patit acelasi lucru(vezi pe culinar si pe artaculinara) si in final si-au cumparat rasnita si o Gaggia.

Intr-adevar majoritatea  femeilor sunt mai comode si prefera sa apase pe buton, dar totodata sunt si foarte pretentioase in privinta calitatii cafelei pe care o consuma. :D

#1796
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Eiiii Doamna Anne , imi  cer  scuze ca  am  afrontat  o  femeie , acum  in preajma  sarbatorilor cand femeia  este  elementul central . Am  crezut  ca  este  un  barbat si  stiti  ca  noi  barbatii  avem  gusturile  mai  grosiere ,de  cele  mai  multe ori apeland  la  femeia  de  langa noi pentru  a  ne  edifica  in  probleme  de "fineturi". Eu personal , mi-am "intoxicat" sotia cu fel  de  fel  de  probe si  extracte  de  cafea , fapt pentru care-i raman  profund  indatorat . Femeile , prin  structura  lor  genetica sunt  mai  putin  inclinate catre  latura  tehnica  a  existentei umane decat  barbatii, exceland la , sensibilitate , eleganta  comportamentala , daruire , disponibilitate afectiva. Dar , sunt  si  femei  care dau  lectii barbatilor , chiar  pe  terenul  lor . Va admir pasiunea Doamna Anne si  va  doresc  din  toata inima Sarbatori  fericite , astepatand pareri  si  sugestii din  partea dumneavoastra. Cu  respect ,"steliangheorghiu"

#1797
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Apropo de marketing, nu stiu exact ce postari ai vazut, dar acest forum este printre putinele locuri de pe net unde latura comerciala inseamna fix 0. Spre deosebire de multe bloguri, in special feminine, unde aparatele pe capsule de exemplu sunt laudate si ridicate in slavi. Aici e doar un exemplu. Sau chiar si la Dobrovolski in ograda (care dupa multe comentarii a inteles sa puna un "P" langa titlu, constatand ca nu e lumea asa de credula cum se asteapta unii).

Pe de alta parte, banuiesc la ce te referi - citind acest topic sau celalalt despre preparare, e clar ca cel mai vizibil brand este Gaggia, urmat de Ascaso. Dar asta nu din considerente de marketing ci pentru ca nu exista in Romania alte semiautomate mai ieftine si mai bune! Daca va intra Lelit sau Isomac unele chestii se vor mai schimba in ierarhia aparatelor casnice. Dar nu putem sa luam in considerare cand vorbim de scule de calitate in espresso marci ca DeLonghi, Krups, Electrolux, Bosch, Rowenta etc. Pe segmentul de rasnite la fel, nu exista alternativa in Romania mai buna si mai ieftina decat Ascaso I-mini. Gaggia MDF are dozator si trepte putine, cele profi sunt prea scumpe si poate incomode acasa. Insa fiecare marca are modele slabe sau de evitat (la Gaggia este vorba de Viva, Baby, Dose si ca de obicei automatele (in viziunea noastra) :) iar la Ascaso toate espressoarele in afara de Uno Steel PID).

Din pacate, pe partea de espresso, in Romania, nu e ca in domeniul GPS-urilor despre care vorbeati mai sus, adica nu ai de ales dintr-o paleta variata de aparate de calitate.

Faptul ca am ajuns sa beneficiem de niste mici/mari discounturi din partea importatorilor este un lucru care nu implica nicio lauda si niciun pupincurism, fiind rodul contributiei tuturor userilor de pe aceste topicuri si a indraznelii mele de a solicita niste facilitati pentru TOTI. Adica pot oricand spune ca gama Baby de la Gaggia este un mare fsssssss cu multiple probleme de fiabilitate la nivel international iar gama Dream de la Ascaso reprezinta o imensa supraevaluare a unui espressor de 150E :)

Edited by Lyvyoo, 23 December 2011 - 14:02.


#1798
anne68

anne68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.11.2008
Ai stiut de la bun ineput ca vorbesti  cu o persoana de sex feminin:

Quote

Data Azi, 11:41
   anne68 - Si daca stagnam in evolutie ( a espresso-ului), ramanem la nivelul acesta , oare riscam sa murim prosti ? Transpare cam mult marketing in unele postari ! Oare doar unii alesi sunt depozitarii adevarurilor absolute in domeniu ? Poate mai incap si neofitii pe undeva .

Normal noi femeile nu sunt bune decat de facut copiii,  la coada cratitei...etc.
Pot sa observ ca te-a deranjat enorm cand ti-am darmat teoria ta in care spui cat de bune sunt automatele. ;)


 steliangheorghiu, on 23rd December 2011, 13:03, said:

Eiiii Doamna Anne , imi  cer  scuze ca  am  afrontat  o  femeie , acum  in preajma  sarbatorilor cand femeia  este  elementul central . Am  crezut  ca  este  un  barbat si  stiti  ca  noi  barbatii  avem  gusturile  mai  grosiere ,de  cele  mai  multe ori apeland  la  femeia  de  langa noi pentru  a  ne  edifica  in  probleme  de "fineturi". Eu personal , mi-am "intoxicat" sotia cu fel  de  fel  de  probe si  extracte  de  cafea , fapt pentru care-i raman  profund  indatorat . Femeile , prin  structura  lor  genetica sunt  mai  putin  inclinate catre  latura  tehnica  a  existentei umane decat  barbatii, exceland la , sensibilitate , eleganta  comportamentala , daruire , disponibilitate afectiva. Dar , sunt  si  femei  care dau  lectii barbatilor , chiar  pe  terenul  lor . Va admir pasiunea Doamna Anne si  va  doresc  din  toata inima Sarbatori  fericite , astepatand pareri  si  sugestii din  partea dumneavoastra. Cu  respect ,"steliangheorghiu"

Cata ironie grosolana in acest mesaj, domnule "steliangheorghiu".
Ai o sotie foate rabdatoare, eu nu accept sa fiu cobaiul nimanui.
Am citat intentionat acest mesaj ca sa nu-l mai editezi cum ai facut si in mesajul de la ora  11:55  .......care acum are cu tot alt inteles.



Quote

rigiditatea rupe fonta , dar doar indoaie otelul
Apropo si otelul se poate rupe daca nu stii ;)

Poti sa lauzi cat vrei automatele si ce mai doresti...............domnule  "steliangheorghiu".


Domnilor si doamnelor/domnisoarelor care veti citi pe acest subiect:
Alegere v-a apartine, fiecare puteti sa cheltuiti cati bani doriti pe automate, cafetiere si .........., dar in final veti ajunge sa cumparati o rasnita si o Gaggia.


Ma scuzati, dar cum a precizat si domnul  "steliangheorghiu" femeia trebuie sa stea in bucatarie................ nu pe forumuri .............. ;)

#1799
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 anne68, on 23rd December 2011, 15:10, said:

dar in final veti ajunge sa cumparati o rasnita si o Gaggia.
Nu nearapat Gaggia! Daca nu iti plac Pure, Evolution sau Classic si ai buget mai mare, sunt si alte variante, in magazinele de afara.

#1800
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Regret ca  nu  m-am conformat proverbului : daca taceai filozof ramaneai. Si ... nicio intentie buna  nu  ramane nepedepsita . Regret ca  am intrat in  acesta  sectiune  a  forumului. Mea culpa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate