Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Iesirea din aeroport la o escala

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
E relevant pentur Lovedemon are impresia ca e vreo maestra a zborurilor.
Si eu zbor de foarte mult timp, in mod regulat si nu mi s-a intamplat niciodata intr-o fereastra de 4 ore sa-mi ramana 20 de minute.

In primul rand nu inteleg cum iti raman cele 20 de minute (numai) din moment ce dupa checkin mai dureaza vreo 30 de minute, o ora, numai pana se da drumul la imbarcare...

Singurul caz plauzibil e ala cand zborurile sunt f. apropiate, gen 30 de minute, o ora si trebuie s-ajungi repede de la un terminal la altul...
dar cand zborurile sunt la 4 ore distanta sa zicem 10 aterizare si 14 decolare, pai la ora 12 cel devreme se da drumul la checkin...
daca iesi de-acolo la 12:30 pana la 13:30 nu se da drumul la terminal, la poarta de imbarcare...

asa ca...

si mai are relevanta si aeroportul, de exemplu pe JFK, pe Schipol sau in Kobe, poti avea astfel de situatii la limita, dar pe aeroportul din frankfurt nu cred ca e cazul...

#20
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
adica pana acum parca nu mi-au zgariat retina zgarie-norii din Deutschland - si-am vazut un pic din ea.

va plictisiti, baieti, asa-i? :) sorry ca va parasesc, da' am treaba. multumesc din nou pentru raspunsuri.

in alta ordine de idei, duminica trecuta am reusit sa ma plictisesc in aeroportul din Viena - cu 40 de minute intre avioane, si vreo 10 minute intarziere la aterizare.

Edited by mianna, 03 November 2007 - 13:38.


#21
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
vezi, spare-me, ca mianna a inteles din prima intrebarea mea? si nici nu cred ca zboara de la 4 ani...

pa-pa, mianna, sa ai un zbor placut. te mai intorci?

#22
sivep

sivep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.11.2007

View PostVineri, on Nov 3 2007, 13:38, said:

vezi, spare-me, ca mianna a inteles din prima intrebarea mea? si nici nu cred ca zboara de la 4 ani...

pa-pa, mianna, sa ai un zbor placut. te mai intorci?

doamne-feri sa ramana prin mama rusie!

#23
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
am trecut si eu ieri pentru prima oara prin frankfurt ... sincer, nu stiu daca ai timp in alea 4 ore, frankfurt e un aeroport imens. eu am avut aproape o ora jumate diferenta intre zboruri, in afara de plimbat prin cateva duty free-uri, nu pot sa spun ca am facut altceva. timpul efectiv cand nu am avut ce face a fost de vreo 10 minute, iar ca sa te duci pana in oras, merita sa dai vreo 80-100 de euro (presupun, nu stiu cat face) pentru dus+intors si vazut orasul jumate de ora ?

View Postspare-me, on Nov 3 2007, 00:38, said:

iti confirm eu ca se poate ! si-asa trebuie sa ajungi de la terminal la noua poarta de imbarcare...ca intri si iesi din aeroport nu e nicio diferenta...
daca faci escala nu e obligatoriu sa intri in teritoriul german, poti trece si pe langa. dar de putut se poate sigur, chiar si cu buletinul :)

Edited by zuppy, 03 November 2007 - 13:57.


#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postzuppy, on Nov 3 2007, 13:53, said:

am trecut si eu ieri pentru prima oara prin frankfurt ... sincer, nu stiu daca ai timp in alea 4 ore, frankfurt e un aeroport imens. eu am avut aproape o ora jumate diferenta intre zboruri, in afara de plimbat prin cateva duty free-uri, nu pot sa spun ca am facut altceva. timpul efectiv cand nu am avut ce face a fost de vreo 10 minute, iar ca sa te duci pana in oras, merita sa dai vreo 80-100 de euro (presupun, nu stiu cat face) pentru dus+intors si vazut orasul jumate de ora ?


daca faci escala nu e obligatoriu sa intri in teritoriul german, poti trece si pe langa. dar de putut se poate sigur, chiar si cu buletinul :)
pai da...30 de minute iesirea si 30 de minute checkinul plus deplasarea au dat 1 ora si 20 de minute ?
si in restuld e aproape 3...ce sa faca ?  sa se plictiseasca acolo ? :)

pe JFK ai fost ?...

#25
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postspare-me, on Nov 3 2007, 14:58, said:

pai da...30 de minute iesirea si 30 de minute checkinul plus deplasarea au dat 1 ora si 20 de minute ?
si in restuld e aproape 3...ce sa faca ?  sa se plictiseasca acolo ? :)
e la limita timpul, daca mai iesi trebuie sa adaugi si timpul pentru intrat/iesit din aeroport, eventuale blocaje in trafic, distanta pana in oras. nu stiu ce sa zic, eu nu m-as incumeta.

View Postspare-me, on Nov 3 2007, 14:58, said:

pe JFK ai fost ?...
nu, doar paris, amsterdam, geneva, zurich si frankfurt.

#26
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postsivep, on Nov 3 2007, 13:44, said:

doamne-feri sa ramana prin mama rusie!


ce mama rusie? tu n-auzi, bre, ca raman in germanica, dupa parerea majoritatii de aici? :)

View Postzuppy, on Nov 3 2007, 13:53, said:

am trecut si eu ieri pentru prima oara prin frankfurt ... sincer, nu stiu daca ai timp in alea 4 ore, frankfurt e un aeroport imens. eu am avut aproape o ora jumate diferenta intre zboruri, in afara de plimbat prin cateva duty free-uri, nu pot sa spun ca am facut altceva. timpul efectiv cand nu am avut ce face a fost de vreo 10 minute, iar ca sa te duci pana in oras, merita sa dai vreo 80-100 de euro (presupun, nu stiu cat face) pentru dus+intors si vazut orasul jumate de ora ?

credeam ca am explicat mai sus ca nu mai doresc entertainment-ul din duty-free. deci am impresia ca ti-au ramas mai mult de 10 minute. plus inca aproape 3 ore, cate am eu in plus fata de tine... ia vezi cam cat face?

financiar vorbind, avand in vedere ca ultimul parfum pe care mi l-am luat din duty-free m-a costat 80 de euro, si ca pentru mine e mai important sa vad, chiar si in fuga, un oras, decat sa-mi adaug inca o sticluta la colectie (dar stiu si ca nu m-as putea abtine, in 4 ore de plimbat printre rafturi :P ) imi rezulta ca da, merita.

#27
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
4 ore sunt timp berechet. In Malpensa am avut o ora intre zboruri si tot m-am plictisit vreo 20 de min in conditiile in care nu cunosteam aeroportul.

Edited by dassaev, 03 November 2007 - 18:53.


#28
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postmianna, on Nov 3 2007, 19:36, said:

credeam ca am explicat mai sus ca nu mai doresc entertainment-ul din duty-free. deci am impresia ca ti-au ramas mai mult de 10 minute.
nu prea, stiam de la inceput ce caut, nu am gasit si nu am stat sa ma uit dupa altceva, m-am miscat destul de repede. se pare ca nu a fost sa fie sa gasesc o cana pe care sa o alaturi la colectia mea (in devenire) :D
ma rog, din punctul meu de vedere nu renteaza. mie imi place sa merg pe jos, sa ma uit, sa fac poze, dar daca nu te deranjeaza asta ... ce sa zic,... bafta! :)

View Postdassaev, on Nov 3 2007, 19:53, said:

4 ore sunt timp berechet. In Malpensa am avut o ora intre zboruri si tot m-am plictisit vreo 20 de min in conditiile in care nu cunosteam aeroportul.
nu trebuie sa il cunosti ca sunt semne, dar cred ca nu iti dai seama cat de mare e cel din frankfurt :)

Edited by zuppy, 03 November 2007 - 20:15.


#29
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Spareme devine din ce in ce mai penibil... Duamna, DRUM BUN!

#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
penibil ?
eu ?
si pot sa stiu si eu de ce ma rog ?
de ce ma jignesti doar pentru simplu fapt ca te-am contrazis !??

#31
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu te-am jignit. Poti sa consideri ca ti-am atras atentia. Si nu, nu pentru ca m-ai contrazis, ci pentru ca... ai fost penibil.

#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
o vai ! as aprecia si daca mi-ai spune asupra carui fapt imi atragi atentia...
ma irita misticismul asta, misterul si jignirile voalate.

eu sunt de parere ca tu ai fost nu numai penibila cand i-ai spus ca in 4 oe n-are timp sa iasa, ba sunt de parere si ca sutele alea de ore de zbor ale tale sunt maxim 2-3...din moment ce tu spui ca i-ar ramane 20 de minute libere...lucru absolut absurd si mult prea departe de adevar...

cine a zburat O DATA, nu de sute de ori cu avionul stie ca am perfecta dreptate...

Edited by spare-me, 03 November 2007 - 22:40.


#33
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Banuiesc ca in acest caz o sa ramai iritat, pentru ca eu inchei aici interventia mea, din moment ce Mianna oricum a hotarat ce are de facut (si intrebarea nici nu era daca are timp, ci daca are dreptul sa iasa). Iti sugerez si tie s-o lasi balta.

#34
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostLoveDemon, on Nov 3 2007, 22:46, said:

Banuiesc ca in acest caz o sa ramai iritat, pentru ca eu inchei aici interventia mea, din moment ce Mianna oricum a hotarat ce are de facut (si intrebarea nici nu era daca are timp, ci daca are dreptul sa iasa). Iti sugerez si tie s-o lasi balta.
da tocmai ! aia era intrebarea si i-am raspuns din primul post...dupa care au aparut diversi curiosi care i-au spus ca n-are timp...culmea, nu ?

#35
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Hmmm.. in primul rand e important sa stii pe la ce ora ajungi. Zborurile care se leaga par sa fie:
LH 3221 St. Petersburg - Frankfurt 6:35 - 7:35
LH 3412 Frankfurt - Bucuresti 10:30 - 13:50
3 ore. Nu e asta, nu-i asa ?

LH 3217 St. Petersburg - Frankfurt 14:40 - 15:40
LH 3416 Frankfurt - Bucuresti 19:45 - 23:05
asta cred ca e... 4 ore

Daca tot vrei sa dai cu nasul prin Frankfurt, de ce nu-l iei pe LH 3221 combinat cu LH 3416 si ai 12 ore la dispozitie ?

Deci... se aterizeaza la Frankfurt... sa spunem ca la timp.
Coborat avion, descoperit unde esti, etc. Tinand cont ca vi din St. Petersburg, aterizezi in unul din terminalele non-Schengen care sunt cele mai departate de iesire. Sa zicem ca faci un jogging, ajungi in circa 15 - 20 minute la vama. Slava Domnului, esti in UE, treci prin poarta de UE - 5 - 10 minute. Te lamuresti unde e transportul in comun. Alte 10 - 15 minute. Total hai sa zicem 40 minute (ora 16:20). Inapoi trebuie sa fi... pai sa facem socoteala... decolezi la 19:45, imbarcarea incepe la 19:20 sa zicem, trecut control pasapoarte (10 - 15 minute, e ora de varf), security check (ho, ho, ho, 15 - 20 minute ca popa la ora aia), alergat dupa terminalul corect (si zborul de Romania pleaca din non-Schengen), inca un jogging de 15 - 20 minute, deci trebuie sa fi inapoi la portile aeroportului la 18:25.

Timp la dispozitie (in conditii de conditie fizica deosebita 16:20 - 18:25).
Pai dupa 17:00, te mananca lupul pe autostrazile din jurul Frankfurtului, poti face relaxat si 1 - 1:30 din centru pana in aeroport. Deci... bad idea :(

Pai mai ai trenul. Pai trenul e la fiecare 15 minute si face 11 minute pana in Frankfurt Hbf. Pai dus-intors 25 minute, in cel mai rau caz, astepti cumulativ 30 minute (trebuie sa cumperi si bilet in caz ca nu vrei sa faci blatul). Deci, per ansamblu o ora.

Mai ai o ora in Frankfurt. Great ! Iesi din gara... vei avea parte de niste zgarie noruri si cartierul rosu - poti intra intr-un sex shop sau chiar si la fetite intr-o ora, nu e ora de varf. Daca nu vrei, te zgaiesti la zgarie nori pentru ca zona faina e cam la 45 - 60 minute de mers pe jos.

Deci, cu ce ramai ? Pai ori iei zborul de dimineata de la LED ori vizitezi Frankfurt Flughafen, fie ai vreo ora de bananait prin jurul garii la o showarma, doner kebap sau sex shop. Enjoy Frankfurt :)

#36
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pfuuuui! :)

nu stiu care-s terminalele Shengen si non-Shengen, dar stiu ca pe biletul meu scrie cum ca aterizez si plec de la acelasi terminal, si anume de la 1. poate te refereai la porti, astea n-am de unde sa le stiu. zborurile mele sunt cele pe care le-ai prezentat in varianta nr.2, cu diferenta ca la mine scrie 14.30-15.30.

repet, n-am ales eu nimic, e calatorie in interes de serviciu, asa ca n-am avut vreun cuvant de spus la alegerea zborurilor.

da, e dupa ora 17, dar e duminica. mda, daca ma gandesc la Otopeniul nostru, nu cred ca-i mai putin aglomerat drumul duminica la ora aia, poate chiar dimpotriva. dar poate ei n-au vreo Valea Prahovei a carei cale de intoarcere sa se suprapuna cu drumul de la aeroport. urmeaza sa aflu saptamana viitoare mai multe amanunte de la cineva care stie pe cineva care locuieste in Frankfurt :P

da, cu zgarie-norurile m-ai nimerit, taman asta vreau sa vad. o ora pare suficienta pentru zgaire. la fetite zic pas pana la prima reincarnare intr-o fiinta de alt sex :D da' plis da detalii despre zona aia faina, ca nu zice nimeni sa merg pe jos.


@zuppy, da, si mie imi place sa ma plimb, sa fac poze, dar nu asta e alternativa cu care pun in balanta acest maraton, ci statul in aeroport. poate candva voi avea parte si de plimbare prin Frankfurt. sau poate nu, nu stiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate