Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...

Iesirea din aeroport la o escala

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Imperator

Imperator

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postmianna, on Nov 4 2007, 02:22, said:

pfuuuui! :)

nu stiu care-s terminalele Shengen si non-Shengen, dar stiu ca pe biletul meu scrie cum ca aterizez si plec de la acelasi terminal, si anume de la 1. poate te refereai la porti, astea n-am de unde sa le stiu. zborurile mele sunt cele pe care le-ai prezentat in varianta nr.2, cu diferenta ca la mine scrie 14.30-15.30.

repet, n-am ales eu nimic, e calatorie in interes de serviciu, asa ca n-am avut vreun cuvant de spus la alegerea zborurilor.

da, e dupa ora 17, dar e duminica. mda, daca ma gandesc la Otopeniul nostru, nu cred ca-i mai putin aglomerat drumul duminica la ora aia, poate chiar dimpotriva. dar poate ei n-au vreo Valea Prahovei a carei cale de intoarcere sa se suprapuna cu drumul de la aeroport. urmeaza sa aflu saptamana viitoare mai multe amanunte de la cineva care stie pe cineva care locuieste in Frankfurt :P

da, cu zgarie-norurile m-ai nimerit, taman asta vreau sa vad. o ora pare suficienta pentru zgaire. la fetite zic pas pana la prima reincarnare intr-o fiinta de alt sex :D da' plis da detalii despre zona aia faina, ca nu zice nimeni sa merg pe jos.

@zuppy, da, si mie imi place sa ma plimb, sa fac poze, dar nu asta e alternativa cu care pun in balanta acest maraton, ci statul in aeroport. poate candva voi avea parte si de plimbare prin Frankfurt. sau poate nu, nu stiu.

Da, duminica este clar mai calm si mai linistit. Dar daca vrei arhitectura moderna si blocuri inalte, du-te cu trenul.. sunt imediat dupa gara. Zona care o numesc eu faina este cea mai clasica si este pedestra.

worm

worm

Senior Member

4 ore esti la limita

la aterizare pierzi cel putin jumate de ora pana parcheaza avionul, si debarci. mai pierzi ceva timp pana iesi din aeroport, pana iei taxi, deabia ajungi in downtown, ca trebuie sa te si intorci. si daca mai pui ca trebuie sa fii cu cel putin 1 ora inainte pentru imbarcare...

mianna

mianna

Senior Member

• Grup: Banned
fost, intors, n-am pierdut avionul; am avut la dispozitie o ora si jumatate pt a respira aerul de Frankfurt. as mai fi putut aloca inca jumatate de ora, dar n-am vrut sa stau cu ochii pe ceas. o fi el mare, aeroportul, da' e al dracului de bine organizat, n-am avut motiv sa ma plimb prea mult prin el.

mergand pana la Hauptwache, am avut sansa sa impac si capra si varza - adica sa vad si cei mai inalti zgarie-nori, si o buna parte din zona istorica - Kaiserplatz, Katharinenkirche, Romer, Rathaus, Nicholaikirche, catedrala imperiala.

inca o data multumiri celor care m-au ajutat cu informatii extrem de concrete, si raman la parerea mea - e un oras care merita vazut chiar si asa, o ora si un pic, decat deloc. si sunt convinsa ca nu-i singurul care are de aratat ceva mai mult decat cafenelele din aeroport.

Edited by mianna, 12 November 2007 - 07:29.

ina15

ina15

Junior Member

• Grup: Members
acu' ma faci sa regret ca am stat asta-vara 6 ore in aeroportul ala....puteam sa trag o fuga pana-n frankfurt, dar nici nu mi-a trecut prin minte si varianta asta...
oricum, eram fericita ca am atata timp de stat prin duty-free-uri. la celelalte escale pe acelasi aeroport nu am avut timp nici macar sa respir aerul de germania :P

mianna

mianna

Senior Member

• Grup: Banned
poze...

Attached Files

userstefan

userstefan

New Member

Si eu am facut asa ceva, numai ca doar in parcarea aeroportului pt o tigara. Era New York - Viena cu escala la Varsovia. Am iesit din aeroportul din Varsovia si am reintrat fara probleme. BTW, nu mai exista check-in, ci doar controlul pasapoartelor/de securitate. Singura chestie e sa nu pierzi avionu...

JJOne

JJOne

Senior Member

E esential sa n-ai nevoie de viza pt. tara in care faci escala. De ex. in zborurile de Asia prin Dubai, nu prea cred ca poti iesi din aeroport fara viza de Emirate.
Orasele in care ai metrou de la aeroport sunt excelente pt. vizitat in tranzit - ajungi repede in centru, fara a fi dependent de trafic.
In Bucuresti n-as baga mana in foc ca reusesti sa faci Otopeni-centru si retur in 4 ore.

Eu am reusit sa vizitez Varsovia in tranzit, am vrut o data sa incerc si Amsterdam, dar in cele 2 ore abia am ajuns de la o poarta la alta.

Edited by JJOne, 28 January 2008 - 13:23.

Startpause

Startpause

Guru Member

ba poti, depinde de ora la care incerci manevra, si depinde cat de 'in centru' vrei s-ajungi

metalactual

metalactual

Senior Member

View PostJJOne, on Jan 28 2008, 13:20, said:

Eu am reusit sa vizitez Varsovia in tranzit, am vrut o data sa incerc si Amsterdam, dar in cele 2 ore abia am ajuns de la o poarta la alta.

Apropos de Amsterdam. Vreau sa traversez oceanul cu escala la Amsterdam - Schipol. Avand in vedere ca exista si alte posibilitati in afara de KLM, as alege aceasta varianta pentru ca ajunge pe Schipol la 8:00 a.m. si pleaca mai departe la 15:20. Adica ma gandesc sa fac o tura de max. 3 ore in centru Amsterdamului. Vad ca exista trenuri care trec pe sub aeroport cu o frecventa de 4 - 5 pe ora si fac max. 20 min pana in gara centrala din oras. La un calcul sumar, as putea fi la 9:30 in oras si sa ma intorc spre aeroport pe la 12:30, sa fiu la 13:00 in aeroport si sa am timp 2h20min sa fac check-in, ma rog, doar pasapoartele - bagajele se duc automat.
Ce ziceti, merita, ma incadrez, sau pierd ceva din vedere ??? De la gara centrala ajung sa vad ceva din centru, sau nu ?
Daca nu se merita imi aleg alta comp. cu max. 1h30min intre zboruri.

Edited by metalactual, 28 January 2008 - 13:36.

Startpause

Startpause

Guru Member

daca mai tine eu bine minte sunt doua statii
intercity-ul trece prin schiphol, apoi e amsterdam zuid adica amsterdam sud si amsterdam...
ma rog..p-acolo...si cred ca e mai putin de 20 de minute...

uita-te aici pentru mai multe detalii :

http://nl.wikipedia....tation_Schiphol

Edited by spare-me, 28 January 2008 - 13:37.

metalactual

metalactual

Senior Member

View Postspare-me, on Jan 28 2008, 13:36, said:

uita-te aici pentru mai multe detalii :
http://nl.wikipedia....tation_Schiphol

Mersi de info !
Deci se merita sau nu ??

Startpause

Startpause

Guru Member

pai eu zic ca da...am si locuit acolo.
amsterdamul e cea mai reusit imixtiune intre modern si clasic...
oras superb....macar o juma' de ora daca bei o cafea si te uiti de jur imprejur si eu tot zic ca merita

JJOne

JJOne

Senior Member

View Postmetalactual, on Jan 28 2008, 13:34, said:

Ce ziceti, merita, ma incadrez, sau pierd ceva din vedere ??? De la gara centrala ajung sa vad ceva din centru, sau nu ?
Daca nu se merita imi aleg alta comp. cu max. 1h30min intre zboruri.
Alege cel putin 2 ore intre zboruri, altfel te trezesti ca bagajul ajunge la o zi dupa tine.

alia_atreides

alia_atreides

Junior Member

Salutare!

Stiti cumva daca e posibil sa ies din aeroport in Turcia daca nu am viza? Fac doar escala de 11 ore si n-ar sens sa scot viza pt. asta, mai ales ca pe site-ul MAE scrie ca trecerea prin Turcia a cetatenilor romani este permisa fara viza daca nu depaseste 5 zile.

Stiti totusi practic cum stau lucrurile? A fost cineva in situatia asta?

Multumesc. :)

oztan

oztan

Senior Member

View Postalia_atreides, on Feb 11 2008, 21:05, said:

Salutare!

Stiti cumva daca e posibil sa ies din aeroport in Turcia daca nu am viza? Fac doar escala de 11 ore si n-ar sens sa scot viza pt. asta, mai ales ca pe site-ul MAE scrie ca trecerea prin Turcia a cetatenilor romani este permisa fara viza daca nu depaseste 5 zile.

Stiti totusi practic cum stau lucrurile? A fost cineva in situatia asta?

Multumesc. :)

da ca nu este  f  terziu maine  aflu ,
o sa intreb pe cineva de la ambasada turcia

urmareste  aica  maine seara

Dar  ,  pentru informatie ,  char da ca  trebie  vize  numai cu 12  euro poti sa  ei pe loc in airport / istanbul .....

alia_atreides

alia_atreides

Junior Member

View Postoztan, on Feb 11 2008, 22:23, said:

da ca nu este  f  terziu maine  aflu ,
o sa intreb pe cineva de la ambasada turcia

urmareste  aica  maine seara

Dar  ,  pentru informatie ,  char da ca  trebie  vize  numai cu 12  euro poti sa  ei pe loc in airport / istanbul .....

Multumesc mult. :)

Nu este prea tarziu, poimaine vreau sa cumpar biletele de avion, deci e bine maine.

Multumesc inca o data.

alexxxxx

alexxxxx

Active Member

N-ai cum sa intri in Turcia fara viza, fiindca pentru a iesi trebuie sa treci de controlul pasapoartelor, unde te intreaba de viza. Iti spun asta pentru ca am fost de mai multe ori cu avionul la Istanbul si asa e configurat aeroportul. Oricum, cred ca merita sa investesti 10 euro (12 USD) in viza, pe care o iei pe loc de acolo. Din aeroport ai tren usor (tramvai separat de trafic) pana in oras, asa ca 11 ore ai ce face. Si daca ai sta in aeroport 11 ore cheltuiesti mai mult la cafenelele de acolo...

charme

charme

the same

sa mai starnesc o polemica, zicand ca in cateva zile repet manevra. dar de data asta cu 7 ore intre avioane, si cu ajuns in Frankfurt dimineata devreme? :)

prevad ca s-ar gasi binevoitori care sa-mi spuna si de data asta ca n-am timp si ca nu merita stressu', da' io as prefera chestii mai utile, cum ar fi niste obiective turistice - in principiu tot in zona Hauptwache, da-s deschisa la sugestii  :P  si nu, la fetite tot nu ma duc  :D

Spoiler

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate