Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

TViX HD Media Player M6500A, 6600, HD N1, HD Cafe

- - - - -
  • Please log in to reply
958 replies to this topic

#19
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Probleme mari nu. Din cand in cand mai apar niste patratele verzi pe ProTV HD. Poate este din firmware poate este din cauza semnalului cu fluctuatii. Nu stiu. dar nu este deranjant. Se intampla destul de rar, 1-2ori in trei ore.

#20
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Astazi am vazut si un Tvix 4100 SH. La prima vedere este mult mai compact decat 5100 . Tv tuner-ul se introduce intr-un slot aflat in spate si care este mascat cu un capac de plastic. Carcasa este din plastic gri inchis si este mult mai compacta. Aceasi grija la detalii am vazut-o si la acest aparat. Nu am vazut tunerul inca.
Este mai usor decat 5100. Despre zgomotul ventilatorului nu pot spune minic deoarece nu l-am testat intr-o camera linistita.

Cutia in care este ambalat este mai mica si are acelasi accesorii cu urmatoarele exceptii: din pachet lipseste un ghidaj de HDD (5100 are doua) si un cablu de conectat la 220V (5100 are doua). Pun si o poza ca sa vedeti cum arata.

Este mai ieftin cu 180 RON decat 5100.

O sa vedem cum se comporta cu firmware 1.2.27.

Attached Files



#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postmajorusa, on Oct 15 2007, 19:05, said:

Chiar sunt curios ce iti pot spune imaginile astea.
Am vrut si eu sa vad culoarea, marimea, pozitia subtitrarii. O poza care sa contina intreg ecranul TV m-ar fi edificat mai bine asupra acestor aspecte.

enjoy,
Mtz

#22
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Mtz.

Poza a doua contine tot ecranul. De fapt, ca sa fiu sincer, ii lipseste doar rama ecranului. O sa fac alte cateva poze daca vrei. Interesant este ca exista mai multe setari printre care si aceea in care iti pui tu subtitlul pe ecran unde vrei tu. Apesi subtitles, intra in subtitles mode si poti regla dimensiunea fontului, mic mare si pozitia, sus, jos stanga, dreapta.

Culoarea subtitrarii am ales-o eu din mai multe posibilitati:
alb cu margini negre, albastru cu margini verzi, galben cu margini negre, verde cu margini negre, etc. Daca te intereseaza pot sa iti fac o poza cu meniul.

Din punctul acesta de vedere este foarte versatil.

Am facut poze cu diversele pozitii ale subtitrarii. Din pacate am uitat sa pozez pozitia maxim stanga. Dar chiar si asa poti sa-ti faci o parere. In plus am pus meniul de culori de subtitluri.

Mai exista un feature: sincronizare manuala a subtitrarii. Adica daca o ia subtirarea inaintea filnului poti sa o intarzii apasand butonul "channel down". Am folosit-o pentru un film la care nu am gasit subtitrare sincronizata. A mers de minune.

Mtz, ce parere ai?

Attached Files


Edited by Mtz, 18 October 2007 - 11:12.


#23
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postmajorusa, on Oct 17 2007, 22:01, said:

Mtz, ce parere ai?
Din cate mi-ai povestit si aratat, am o impresie foarte buna in comparatie cu ceea ce au facut producatorii de DivX playere "normale". Ori au fost astia destepti de la inceput ori au tras invataminte de la plangerile legate de marimea subtitrarilor. Niciun player divx (poate in afara de e-boda) nu a avut subtitrari mari pe gustul cumparatorilor. Si cred ca s-au vandut milioane de bucati.

Optiunile pe care le-ai descris sunt foarte bune, este bine ca accepta diacritice. Nu stiu ce se intampla daca o linie a unui subtitlu are un numar mare de caractere (peste 45 sa zicem). Rupe randul si ridica subtitrarea in sus?

enjoy,
Mtz

#24
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004

View PostMtz, on Oct 18 2007, 12:08, said:

Nu stiu ce se intampla daca o linie a unui subtitlu are un numar mare de caractere (peste 45 sa zicem). Rupe randul si ridica subtitrarea in sus?

Da, ridica subtitrare, o pune pe 3 randuri

Edited by dacica, 18 October 2007 - 11:13.


#25
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Nu am intalnit inca astfel de subtitrare. daca poti sa-mi dai un link catre o astfel de subtitrare o dau jos si o pun pe orice fisier avi ca sa vedem ce face. Apoi transmit pozele.

Nu am intalnit inca o subtitrare care sa iasa din ecran.

#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Deja cred ca ne-a lamurit dacica cu raspunsul.
In atasament este un fisier de test. Cifra de la inceputul randului arata cate caractere sunt pe o linie a respectivului subtitlu.
O chestie n-am retinut-o: iti poti alege care subtitrare sa iti fie afisata, sau este necesar ca numele sa fie identic?

enjoy,
Mtz

Attached Files

  • Attached File  test.zip   569bytes   62 downloads

Edited by Mtz, 18 October 2007 - 12:40.


#27
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Ai 2 posibilitati...
1. Subtitrarea este luata automat daca are acelasi nume cu fisierul video
2. Daca nu au nume identice se apasa pe un buton al telecomenzii, filmul este pus pe pause si se deschide automat o fereastra semitransparenta  (imaginea video ramanand pe fundal) cu folderul in care se afla fisierul video pentru a alege subtitrarea dorita, de asemenea daca sunt mai multe variante de subtitrare in acelasi folder. Este posibila si navigarea in alte foldere pentru a cauta subitrarea, daca aceasta nu se afla in acelasi folder.

#28
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Referitor la fisierele mkv: unele dintre ele contin si cel putin un stream de subtitrare. Este recunoscut acest stream intern? Daca da, ce se intampla cand ai un mkv care are subtitrare interna si inca o subtitrare (identica cu cea interna) dar atasata ca fisier extern? Pe care/cum o afiseaza?

enjoy,
Mtz

#29
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Eu nu stiu in cazul fiserelor mkv dar cred ca se aplica acelasi lucru si ptr. ele.. Iti dau exemplu in cazul subtitrarilor de tip .idx srt care contin 2 sau mai multe subtitrari in acelasi fisier. Daca apesi butonul subtitle de pe telecomanda, apare in coltul din dreapta sus, la fiecare apasare a butonului, pe rand, limba subtitrarii EN, FR, SP, RO etc. La mkv. probabil ca pleaca din start cu subtitr. interna si poti selecta dupa aceea daca doresti subtitrarea externa. daca nu doresti nici o subtitrare atunci apesi consecutiv butonul subtitle de pe telecomanda pana apare OFF in coltul din dreapta sus. Aceeasi metoda este folosita si pentru schimbarea limbii subtitrarilor de pe imaginile .iso ale DVD-urilor.

Edited by dacica, 18 October 2007 - 12:52.


#30
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
@mtz: multumesc, o sa incerc diseara si postez pozele.

@dacica: vad ca stii foarte multe despre Tvix. Ce model ai? Cu ce FW?

Mi-ar place sa putem crea o comunitate in jurul acestui media center care este foarte versatil.

In legatura cu subtitrarea embedded. Un issue al FW  exitent este ca nu suporta inca acest tip de subtitrare pentru fisiere MKV. Dar va suporta in viitor.

Edited by majorusa, 18 October 2007 - 14:59.


#31
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Una din problemele pe care le-am avut a fost ca nu vedeam in Tvix  fisierul de share aflat pe PC. SO Windows Vista Ultimate pe PC. Aza am gasit o noua versiune de Netshare. Aveti aici link-ul.

ftp://ftp.dvico.com/Products/TViX/NetShar...tShare_1.09.exe

Am incercat pentru 5 minute si am putut vedea fisierul din PC! :coolspeak:

Nu stiu daca pot face stream dar o sa incerc. De asemenea o sa incerc sa copiez fisere de acolo pe Tvix. Chiar sunt curios cum va merge. Va tin la curent

#32
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Mtz, asa cum am promis ai mai jos subtitrarea din fisierul de test. Cred ca pe cel de 90 de caractere nu l-a interpretat corect. Sau nu sunt 90 de caractere acolo. Cum este de fapt?

Accepta subtitluri cu orice denumire dar nu automat. Apesi tasta Title, si filmul este pus pe pauza si apar toate fisierele de subtitrare din folder. Automat ia doar subtitlul cu exact acelasi nume cu fisierul video. Interesant este ca desi are folderul plin de fisiere srt, la play scrie no subtitles. Asa ca trebuie sa stii ce ai pus acolo.

Asadar cum stam Mtz?

Attached Files



#33
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
OK, m-am lamurit. Subtitrarea mi se pare impecabila pentru un player. Singurul "bug" pe care l-am observat este ca nu stie sa rupa randul pastrand cuvintele intregi. Dar avand in vedere ca la fontul pe care l-ai ales tu afiseaza in jur de 45-48 de caractere ar trebui cam toate subtitrarile facute in ultimii 2-3 ani sa se vada fara probleme. Ma refer la subtitrarile de tip TVQS (care contin maxim 44 caractere/rand).
Mi-a placut ca desi rupe sa zicem primul rand, nu il amesteca cu al doilea, primul fiind ridicat in sus. Am vazut ca supora si 4 linii.
In legatura cu subtitrarea inclusa in streamul MKV: in cazul in care doriti sa va pastrati MKV pe discuri si acestea contin subtitrare interna, cel mai bine este sa puneti si una externa (poate fi extrasa ca srt din fisierul MKV), ca sa nu stati dupa firmware.

enjoy,
Mtz

#34
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
majorusa tu ai intalnit pana acum problema derularii rapide a subtitrarilor tip .sub?

#35
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006

View Postdacica, on Oct 19 2007, 11:16, said:

majorusa tu ai intalnit pana acum problema derularii rapide a subtitrarilor tip .sub?

da. Din pacate nu stiu cum s-o rezolv. Cred ca este un bug de firmware.

MTZ, cum se poate transforma un subtitlu sub in srt?

Multumesc,

#36
gemil

gemil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.12.2001
Incearca programul Time Adjuster. Chiar daca scopul lui principal este altul (corectarea decalajelor intre subtitrare si film), eu l-am folosit cu succes si pentru conversii dintr-un format intr-altul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate