Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

TViX HD Media Player M6500A, 6600, HD N1, HD Cafe

- - - - -
  • Please log in to reply
958 replies to this topic

#37
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Multumesc, o sa incerc diseara. Asta va rezolva si problema filmelor in HD care nu au subtitrare in romana. Poti adapta una de la un divx. De altfel, am gasit in film in 1080p la care merge subtitrarea de la acelasi film dar in 720p, alt provider.

#38
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Problema cu subtitrarile sub am crezut ca sunt numai la modelele 4/5000, in specificatiile tehnice este precizat ca subtitrarile .sub sunt suportate numai in modul NTSC nu si PAL. Am vrut sa verific daca este o problema si ptr. modelele SH. A fost comunicata acesta problema la Dvico din cate stiu

#39
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,723
  • Înscris: 06.08.2004
Pana la urma care e situatia cu compatibilitatea mkv? Ma tenteaza si pe mine un Tivx dar nu stiu inca daca sa astept versiunea urmatoare sau merge si cea curenta?

#40
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Merg perfect in 720p si 1080p in afara celor cu audio in ogg vorbis. Din cate am inteles nu va exista suport pentru acestea.

#41
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
majorusa am si eu o intrebare.. vreau sa-mi iau maine o jucarie deasta pentru tatal meu.. sa o leg la netul lui de aksa si eu sa intru de la mine de aksa prin acel FTP si sa ii uploadez filme..
intrebarea este urmatoarea : FTP-ul merge doar din LAN sau merge si over internet ?

#42
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Merge si pe net daca ai IP si viteza... dar atentie ca la mine direct din PC pe LAN sacadeaza la filme 1080p cu peste 40mb/sec.

#43
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Ieri am descoperit si o problema in firmware-ul 1.2.27. La partea de DVD iso dupa vreo 30 de minute incepe sa sacadeze imaginea si sunetul. Se rezolva doar prin restart.  

In alta ordine de idei nu cred ca merge direct over Internet. Doar sa il conectezi in PC-ul tau si sa il faci share prin Remote Desktop. Sau folosesti un program de genul Mionet. Eu folosesc mionet si il pot vedea ca disk suplimentar la PC-ul meu.

Edited by majorusa, 22 October 2007 - 14:10.


#44
Dozeru

Dozeru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.12.2006
Daca nu stiati, exista un forum dedicat aici: http://tvix.invisionzone.com/

#45
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
multumesc mult de feedback,
nu vroiam sa fac sharing peste internet.. ci doar sa uploadez filmele de la mine acasa peste internet si el sa le ruleze local asa ca nu am problemele legate de sacadare, iar contentul va fi mai mult 720p decat 1080 pentru ca tv-ul este 720p asa ca nu ma prea bag la 1080p inca :)

astept sa vina pe stoc la noi modelul 5100 si il iau :D

Edited by phat_sua, 23 October 2007 - 09:09.


#46
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
am vrut si eu saptamana trecuta sa imi iau un tvix dar am dat peste altceva si m-am sucit :)


http://www.popcornhour.com/

Costa doar 179.00 USD !!! , procesor mai puternic ( EM8634  ), promite foarte mult...
Pe forumul producatorului gasiti screenshoturi ( are si niste pluginuri dragute gen youtube etc...)

Apare pe piata pe 30 octombrie.

Edited by jeblond, 23 October 2007 - 14:44.


#47
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Omule daca vrei sa vorbesti despre popcorn du-te pe threadul dedicat acestuia, cauta putin mai jos. daca ai ceva de spus referitor la Tvix fa-o aici

#48
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Stii care e treaba sint multe playere care mai decare cu multiple facilitati si care mai decare mai ieftine de KISS la Tomacro, Ellion, Ziova, Iamm.
Problema este ca nu poate spune nimeni cit de bine merg , ce calitate are imaginea , daca exista suport pentru limba romana, daca ofera reglaje si setari ca TIVX, cum se comporta in diverse sisteme , conexiuni.
Tivx este momentan cel mai bun player all-around, testat verificat,  disponibil, cu updaturi la zi.

#49
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006

View PostFC72, on Oct 23 2007, 22:06, said:

Stii care e treaba sint multe playere care mai decare cu multiple facilitati si care mai decare mai ieftine de KISS la Tomacro, Ellion, Ziova, Iamm.
Problema este ca nu poate spune nimeni cit de bine merg , ce calitate are imaginea , daca exista suport pentru limba romana, daca ofera reglaje si setari ca TIVX, cum se comporta in diverse sisteme , conexiuni.
Tivx este momentan cel mai bun player all-around, testat verificat,  disponibil, cu updaturi la zi.

In plus cine crede ca un device de acest gen va functiona foarte bine din prima este cel putin naiv. Dureaza 6 luni-un an pana ai un firmware ca lumea. Eu m-am uitat cu interes pe pagina lui popcon hour. Astept sa vad si device-ul. Tot ce pot sa spun este ca din cate am vazut este o firma mica. Sa vedem ce suport vor oferi pentru produsul lor. Nu neg ca din descriere are niste functiuni in plus fata de Tvix dar mai conteaza si cum vor functiona. Astept cu interes testele.
Nu am vazut la codec-uri audio suport pentru ogg vorbis. La fel ca la Tvix. Asa ca in afara de pret nu vad ce alte avantaje reale aduce. Nu am vazut nici tuner-ul.  

Deocamdata astept cu interes un firmware oficial de la Tvix care sa rezolve cele cateva bug-uri existente. Chiar si asa sunt foarte multumit cu Tvix-ul meu si firmware-ul 1.2.27.

#50
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Am intalnit un bug interesant ieri: am trei fisiere avi, DX50 in 720p. Pe doua le citeste la cel de-al treilea imi scrie unsupported format. Toate provin din aceiasi sursa fiind partile 1, 2 si 3 ale unui film. Pe PC merg toate trei.

Cum pot vedea ce este in ele? In properties apar toate trei la fel. Ce program imi poate da toate informatiile despre fisier?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Edited by majorusa, 24 October 2007 - 15:15.


#51
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca sa le compari AviNaptic si Gspot.

enjoy,
mtz

#52
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006
Multumesc Mtz. Eu nu am putut sa inteleg care este diferenta intre fisiere. HD1 functioneaza, HD2 nu. Mai jos sunt rapoartele. Oare ce este atat de diferit la HD2 incat sa dea mesajul unsupported format?

Attached Files

  • Attached File  HD1.txt   1.53K   117 downloads
  • Attached File  HD2.txt   1.53K   37 downloads


#53
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Revin in legatura cu facilitatile care le ofera mediacenterele.
Dupa discutiile de pe forum se poate observa ca sint destui care se dau cu capul de pereti daca nu exista subtitrare cu diacritice , daca nu este suficient de mare, centrata cu 50 caractere, altii care sint gata sa isi taie venele daca procesarea video nu face upscaling corect 1080p pe HDMI cu Faroudja sau Genesis, altii care daca nu au setari  lip-sync inebunesc , unii vor neaparat iesirea s-video ca nu au decit CRT altfel intra in criza, altii nu concep player fara conexiune cu server FTP.
Fiecare are niste dorinte bine definite, alte facilitati in afara acestora nu sint relevante nici importante.
Eu personal am avut o problema cu modelul 4000 de neacceptat si anume pe iesire DVI-HDMI imaginea era deplasata in stinga cu 1 cm astfel incit in dreapta aparea o dunga neagra de 1cm... treaba imposibil de acceptat asa ca am trecut la 4100 care este perfect.Asta nu insemna ca 4000 este prost, dimportiva este foarte bun si mai ieftin iar Component era superb fara nici o problema.
Tot in spiritul asta de a face diferenta intre ce este util si ce nu face nici cit o ceapa degerata, la 4100 iesirea HDMI are nivelul de negru mai bun ... la component este gri-spalacit deci perfect inutilizabil pentru cei pretentiosi, dar pentru cine are numai tipul asta de conexiune component, este neplacut.
Playerele astea ieftine si "bune" nu stii ce probleme pot avea , nu stii daca se incadreaza la mizerii inutile sau minunatii, macar tivx este cunoscut si se stie exact ce poate.

#54
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostFC72, on Oct 24 2007, 21:44, said:

macar tivx este cunoscut si se stie exact ce poate.
Cu cat se dau mai multe detalii despre ce poate sau ce nu poate, cu atat mai simplu va fi pentru cei care ne citesc sa faca alegerea cat mai bine pentru el, asa cum ai facut-o si tu cu 4100-le. Lasa ca e mai bine sa fie oameni cu tot felul de "pasarici" la creier decat sa avem discutii despre cat de impecabil este totul, ce bine se asorteaza cu mobila sau cum se baga in priza aparatul.

@ majorusa, ar fi trebuit sa pui si 2 screenshoturi din Gspot. Din ce vad in fisierele txt respective, singura valoare care ar putea sa creeze probele este:
Max key int: 302
Oare sa nu suporte un interval intre key frame-uri mai mari de 300?
Ai putea sa incerci sa faci o codare a unui fisier de test mai scurt cu aceeasi parametri ca HD1 sau HD2, alegand in proprietatile codecului divx un Max. key frame interval de 302. Daca acesta nu iti merge, sa codezi acelasi videoclip cu un key frame de 300 sau 250 sa zicem.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 25 October 2007 - 00:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate