Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#577
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Si eu folosesc Benro, raport excelent performanta / pret / greutate. Recomand, desi in Romania nu se prea gaseste (mai ales carbon compact).

Edited by DSops, 16 September 2016 - 11:21.


#578
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Momentan caut un trepied usor, carbon, pentru a-l putea dupa mine in vacante. Am un Manfrotto de ceva ani, greu si evident dificil de carat, mai ales pe avion.
Am gasit mai multe variante dar mi-a atras atentia un K&F de la kentfaith (kentfaith.com)
Modelul este asta: https://www.amazon.c...on fibre tripod
A avut careva de a face cu firma asta?

#579
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Standardul meu pt vacante este: https://www.amazon.c...words=gorilapod

#580
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
As merge pe ceva mai de firma:

https://www.amazon.c...1730698&sr=1-10

#581
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Postdevlin2427, on 14 decembrie 2016 - 18:05, said:

As merge pe ceva mai de firma:

https://www.amazon.c...1730698&sr=1-10

Pai stai putin...mergand pe site-ul lor observ ca K&F Concept sunt o firma americana care fac mai multe chestii pt fotografi, nu numai trepiede. Deci nu sunt tocmai un no name chinezesc.

#582
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
După gama de produse K&F Concept pare a fi o firmă chinezească care face rebranding la produse de la diverși alți producători din China. Produse chinezești nu înseamnă, cel puțin în ultima vreme, neapărat calitate proastă. Vezi Benro, Sunwayfoto ș.a. în domeniul trepied / monopied / accesorii. Dar parcă e mai bine să iei de la producător decât un produs re-brand-uit. Referitor la trepiedul ochit de tine mie îmi pare a fi un fel de trepied "Dristor", adică "cu de toate", cu unele chestii inutile sau chiar periculoase. Mă refer la acea articulație suplimentară pe coloana centrală. Imaginează-ți ce atenuare de vibrații va avea un astfel de montaj, fie și cu o cameră ușoară. Să nu mai vorbim de stabilitate. Bun, poate nu vei folosi acea "facilitate", dar o cumperi.

Eu unul am fost și sunt adeptul abordărilor clasice. Dacă există facilități suplimentare (ultra / flexi / versatile / etc.) trebuie să aibă sens și să fie bine implementate.

#583
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostWuR, on 15 decembrie 2016 - 16:51, said:


Pai stai putin...mergand pe site-ul lor observ ca K&F Concept sunt o firma americana care fac mai multe chestii pt fotografi, nu numai trepiede. Deci nu sunt tocmai un no name chinezesc.

E aproape 1kg diferenta intre cel ales de tine si cel propus de mine. Trebuie sa te hotarasti cat de mult conteaza greutatea versus alte giumbuslucuri de gen monopied inclus.

Iar ceva de carbon de calitate se duce lejer spre 300 de lire.

#584
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Postcalexe, on 15 decembrie 2016 - 17:55, said:

După gama de produse K&F Concept pare a fi o firmă chinezească care face rebranding la produse de la diverși alți producători din China. Produse chinezești nu înseamnă, cel puțin în ultima vreme, neapărat calitate proastă. Vezi Benro, Sunwayfoto ș.a. în domeniul trepied / monopied / accesorii. Dar parcă e mai bine să iei de la producător decât un produs re-brand-uit. Referitor la trepiedul ochit de tine mie îmi pare a fi un fel de trepied "Dristor", adică "cu de toate", cu unele chestii inutile sau chiar periculoase. Mă refer la acea articulație suplimentară pe coloana centrală. Imaginează-ți ce atenuare de vibrații va avea un astfel de montaj, fie și cu o cameră ușoară. Să nu mai vorbim de stabilitate. Bun, poate nu vei folosi acea "facilitate", dar o cumperi.

Eu unul am fost și sunt adeptul abordărilor clasice. Dacă există facilități suplimentare (ultra / flexi / versatile / etc.) trebuie să aibă sens și să fie bine implementate.

Uitandu-ma mai bine pe amazon am observat acelasi model ca si cel de la K&F sub mai multe branduri. Probabil ai dreptate, o firma chinezeasca produce trepiedul respectiv iar diverse companii il cumpara si-si pun sticker-ul pe el.

View Postdevlin2427, on 15 decembrie 2016 - 19:28, said:


E aproape 1kg diferenta intre cel ales de tine si cel propus de mine. Trebuie sa te hotarasti cat de mult conteaza greutatea versus alte giumbuslucuri de gen monopied inclus.

Iar ceva de carbon de calitate se duce lejer spre 300 de lire.

Asa e. Modelul ulterior celui propus de tine are .66 kg ...£ 200.00

#585
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Firmele care-si produc produsele de la zero, si investesc in R&D, nu-si vor vinde produsele ieftin sau sub alte branduri.

Mergi pe un brand specializat in trepiede, cu traditie in domeniu.

#586
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostWuR, on 15 decembrie 2016 - 20:14, said:

Asa e. Modelul ulterior celui propus de tine are .66 kg ...£ 200.00

0.88kg cu cap trepied, dar greutatea mai scade daca se foloseste fara coloana. Imi place optiunea asta, utilizare fara coloana centrala. Am un Benro varianta travel si un Joby Gorilla, de care s-a amintit mai sus, dar cred ca un Sirui de asta si-ar gasi loc mai des in rucsac. Pentru orice eventualitate are loc in geanta/rucsac si asa ceva : http://mymiggo.com/p...r-slr-cameras/

Edited by edri, 15 December 2016 - 23:30.


#587
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Apropos de gorilapod: in multe locuri nu te lasa cu trepied. Nu stiu cum e pe avion, nici nu m-am gandit sa iau trepiedul mare vreodata, cu gorilapod cateodata doar se uita mirati cei de la scanere dar niciodata nu am avut probleme. Desigur are niste limitari, ca sa il pui sus ai nevoie de un stalp sau piedestal, Pe de alta parte un trepied in piata mare e subiect de dat cu el de pamant de catre neatenti. Pt. flexibilitate totala un trepied nu are inlocuitor.

Edited by crokodilu, 15 December 2016 - 23:49.


#588
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
more Chinese stuff: https://www.amazon.c...s=carbon tripod

Apropo de chinezarii, la Photokina era unul din pavilioane plin cu fabricanti din China. Am pus mana pe ceva similar cu cel din linkul meu precedent si pot sa spun ca, la prima vedere, arata f bine. Chiar l-am comparat cu unul similar (ceva brand, am uitat care) si arata / se simtea la fel. "Facarii" nu acceptau card si nu l-am mai luat ...dodgy chinezoi, voiau doar cash.

Sau uit de carbon si iau ceva brand, aluminiu ?
https://www.amazon.c...s=carbon tripod

Edited by WuR, 16 December 2016 - 10:31.


#589
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu am pus mâna pe Rollei în magazin în Viena. Sunt niște jucării; tot marfă chinezească re-brand-uită. Construcție slabă cu artificii de luat ochii la necunoscători.

Părerea mea ar fi să te uiți la Slik (JP) sau, dacă vrei China, mărci bune sunt Benro, Sunwayfoto, Sirui. Eu cumpăr marfă chinezească direct de pe Aliexpress, am impresia că e mai ieftin decât pe Amazon și e 100% sigur. Înțeleg că vrei ceva mic pentru un sistem relativ ușor. Limitează-te totuși la picioare cu maxim 4 secțiuni (nu 5!) pentru a avea un comportament decent la vibrații și pentru comoditate în utilizare. Tubul cel mai gros să fie minim de 24mm. Alege Twist Lock dacă crezi că vei lucra și la temperaturi negative, sunt mai fiabile. Quick Lock sunt mai comode dar mai puțin fiabile pe termen lung. Asigură-te ca piesa pe care sunt prinse picioarele să fie solidă. Unii producători chiar spun că acea piesă e "composit material", asta e bine. Ia fibră de carbon dacă îți permite bugetul. Trepied nu cumperi decât odată la 10-20 de ani dacă alegi corect.

Notă: Eu utilizez un trepied Benro CF (CN) - dar mai solid, nu de tip "travel", cap bilă FLM (D), plăcuțe Quick Release Sunwayfoto (CN). Am văzut la un prieten un trepied Slik de tip travel, micuț, folosit incl. la macro, care mi-a plăcut. Nu mai știu modelul, cred că era PRO 340DX (Al), dar sunt și variante CF - PRO 634 sau PRO 624.

Edited by calexe, 16 December 2016 - 11:14.


#590
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Slik nu are de carbon. Dacă avea recomandam fiindcă sunt extrem de solide dar cam grele, am un kit 700DX și zici ca e făcut din armura de tanc.

Pentru mers pe dealuri caut și eu ceva sub 1kg și cat mai ieftin.

#591
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Postcalexe, on 16 decembrie 2016 - 11:10, said:

Eu am pus mâna pe Rollei în magazin în Viena. Sunt niște jucării; tot marfă chinezească re-brand-uită. Construcție slabă cu artificii de luat ochii la necunoscători.

Părerea mea ar fi să te uiți la Slik (JP) sau, dacă vrei China, mărci bune sunt Benro, Sunwayfoto, Sirui. Eu cumpăr marfă chinezească direct de pe Aliexpress, am impresia că e mai ieftin decât pe Amazon și e 100% sigur. Înțeleg că vrei ceva mic pentru un sistem relativ ușor. Limitează-te totuși la picioare cu maxim 4 secțiuni (nu 5!) pentru a avea un comportament decent la vibrații și pentru comoditate în utilizare. Tubul cel mai gros să fie minim de 24mm. Alege Twist Lock dacă crezi că vei lucra și la temperaturi negative, sunt mai fiabile. Quick Lock sunt mai comode dar mai puțin fiabile pe termen lung. Asigură-te ca piesa pe care sunt prinse picioarele să fie solidă. Unii producători chiar spun că acea piesă e "composit material", asta e bine. Ia fibră de carbon dacă îți permite bugetul. Trepied nu cumperi decât odată la 10-20 de ani dacă alegi corect.

Notă: Eu utilizez un trepied Benro CF (CN) - dar mai solid, nu de tip "travel", cap bilă FLM (D), plăcuțe Quick Release Sunwayfoto (CN). Am văzut la un prieten un trepied Slik de tip travel, micuț, folosit incl. la macro, care mi-a plăcut. Nu mai știu modelul, cred că era PRO 340DX (Al), dar sunt și variante CF - PRO 634 sau PRO 624.
Alex, perfect de acord, insa vezi tu, chiar si trepiedele chinezesti de calitate gen cele mentionate de tine sunt scumpe (amazon uk le are undeva in jur de £200.00+), apropiindu-se ca pret de firmele premium.
Practic ce vreau eu e fix imposibilul, un trepied f light, de carbon daca se poate, intr-un buget de aprox. £100 - 130 Posted Image

devlin: vezi pe amazon UK, cele mentionate de mine au f multe review-uri dintre care, majoritatea, excelente.

Edited by WuR, 16 December 2016 - 13:07.


#592
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Prefer sa iau unul sh decât vreo chinezărie rebranduita de n ori.

#593
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostWuR, on 16 decembrie 2016 - 13:06, said:

Alex, perfect de acord, insa vezi tu, chiar si trepiedele chinezesti de calitate gen cele mentionate de tine sunt scumpe (amazon uk le are undeva in jur de £200.00+), apropiindu-se ca pret de firmele premium.
...
Corect. Marfa de calitate costă, chiar dacă e CN.

Eu nu doresc să te conving, tu decizi. Din experiența mea (bazată pe "portofel", cum se spune, nu din review-uri de review-uri de pe net) îți pot spune că unele obiecte CN pot fi chiar bune. De ex. eu am rupt un Gitzo CF, ce-i drept după utilizare la -20C. Mi-e rușine să-ți spun cât a costat acel Gitzo. După aceea am luat Benro CF, mult mai bine construit decât Gitzo și totodată mult mai ieftin. Totuși "mult mai ieftin" în cazul de față a însemnat cam 250 EUR fără cap, deci nu chiar chilipir. Am cumpărat recent o plăcuță Quick Release de la Sunwayfoto la preț de cca. 40 USD. Foarte bine făcută, calitate ireproșabilă. Echivalentul FLM (D) era vreo 120 EUR. Am mai luat tot recent tălpi Quick Release pentru obiective / cameră de tip Arca Swiss tot de la Sunwayfoto la prețuri de ordinul a 20-30 USD. Sunt mai bine făcute decât ce mai am prin casă de la Kirk (USA), care au costat 80-100 USD.

Nu-i exclus să găsești trepiedul care să te mulțumească la £100-130. Eu nici nu știu măcar ce dorești să încarci pe trepied și ce fel de cap ai nevoie să pui pe el. La acel Rollei eu m-am referit numai datorită faptului că l-am pipăit în magazin și nu mi-a plăcut. Cum spuneam, depinde de ce pui pe el. Și gândește-te că dacă va fi incomod de utilizat, fără accesorii Quick Release (costă și acelea), greu - va sta mai mult în dulap. Iar dacă o mai fi și instabil (vezi K&F) riști să paradești o echipament de 1K-2K EUR/USD/GBP. Dacă mai pui £100 la buget s-ar putea să ai de ales chestii mai bune.

Ține cont că stabilitatea și comportamentul la vibrații sunt caracteristici diferite. E bine să te uiți la ambele aspecte.

Se spune că trepiedul ideal trebuie să fie stabil, ușor și ieftin. Toată lumea caută așa ceva. Dar numai 2 din cele 3 caracteristici se pot îndeplini simultan.

Edited by calexe, 16 December 2016 - 15:38.


#594
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Ok. Probabil am cautat ceva bun, eventual brand, carbon, ieftin. Nu se poate :)
In schimb am renuntat la ideea de carbon si am gasit asta: https://www.amazon.c...=A3P5ROKL5A1OLE
Cred ca e castigatorul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate