Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#613
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu unul vad alegerea dintre carbon si de aluminiu cam asa:

Daca am doua trepiede de aceleasi dimensiuni, cel de fibra de carbon va fi mai usor, pastrand aceleasi proprietati de rigiditate (cu mentiunea ca centrul de greutate este intr-o pozitie diferita intre cele doua trepiede si asta afecteaza comportamentul).

Daca am doua trepiede de aceeasi greutate, cel de fibra de carbon va fi fie mai mare ca inaltime, fie va avea peretii picioarelor mai grosi. Primul caz nu vreau sa il analizez acum.
Al doilea caz se traduce in cresterea rigiditatii care per total inseamna o imbunatatire a stabilitatii si a rezistentei trepiedului.

Astfel ca, la greutati mici (<1.2kg) se poate aduce argumentul durabilitatii si rigiditatii pentru trepiede de carbon.

Legat de coloana centrala si montatul capului direct pe picioare: la trepiedele cu coloana centrala, capul sta pe coloana si acesta este conectata la picioare printr-un mecanism ce permite reglarea inaltimii. Acest mecanism eu il vad (alaturi de coloana centrala) ca un impediment in eliminarea vibratiilor si o greutate in plus. Din pacate, trepiede fara coloana centrala nu prea mai exista si ce am gasit au o prindere aparent fragila intre picioare si cap.

#614
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostStefanSC, on 05 aprilie 2017 - 13:33, said:

...
Legat de coloana centrala si montatul capului direct pe picioare: la trepiedele cu coloana centrala, capul sta pe coloana si acesta este conectata la picioare printr-un mecanism ce permite reglarea inaltimii. Acest mecanism eu il vad (alaturi de coloana centrala) ca un impediment in eliminarea vibratiilor si o greutate in plus. Din pacate, trepiede fara coloana centrala nu prea mai exista si ce am gasit au o prindere aparent fragila intre picioare si cap.
Cred că ești exagerat de precaut. Bine, nu vorbesc, de trepiede China Low Cost, care cine știe ce mecanism de blocare a coloanei or avea. Dar pe un trepied decent fixezi coloana în poziția de jos, strângi flanșa și înțepenește. Nu pot aprecia, totuși nu cred că imperfecțiunea mecanismului de blocare a coloanei poate genera vibrații mai mari decât picioarele trepiedului, chiar dacă sunt numai 3 secțiuni. Iar dacă mai agăți și rucsacul de cârlig...

#615
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Mai, unii trag din mana cu t 1 sec si stabilizare ON si iese agreabil, la voi nu merge de pe trepied oricat de plasticos este?

#616
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Deh, daca folosim Nikon si Canon ne mai trebuie si trepiede. Daca foloseam alte marci, probabil ca nu aveam nevoie :). Si aveam si mai mult succes la fotografiat zane ;)

#617
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@Stefan, si mie mi se pare exagerata chestia cu zanele si alte trasnai dar, daca pe acei oameni lucrul ala ii face fericiti, am eu vreun drept sa-i judec, sa-i iau la misteaux sau sa tot amintesc repetitiv anumite chestii?
Pe bune, unii dintre voi chiar nu puteti sa treceti peste chestia asta?
Si desi am fost acuzat ca iau nu stiu cui apararea, am precizat, nu am actiuni la nimeni, am fost acuzat ca sunt nu stiu cum si ridic in slavi, nu ridic in slavi pe nimeni ci doar apreciez anumite imagini care chiar sunt super faine. Nu am pasiuni cu si despre barbati, imi plac femeile, totusi vorbim de fotografie pe aria asta a forumului.

Ontopic. Am un trepied de aluminiu de la Manfroto de care sunt foarte multumit cu o singura exceptie, e greut.
M-am tot uitat dupa cele de carbon dar nu am reusit sa ma opresc la unul, desi la un moment dat ma hotarasem si-l pusesem chiar in cos la f64, dar nu au mai avut pe stoc si ulterior, am renuntat.
Sunt foarte atent la prinderea dintre picioare si capul trepiedului ca am vazut multe marci cu problema asta.
Urmaresc si eu topicul poate ma hotarasc totusi la unul ca m-am saturat de asta greu pe care il am. De multe ori am renuntat sa-l mai iau cu mine fix din cauza asta.

#618
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut, am o camera logitech c920, si as vrea sa cumpar un Trepied, pentru ca, cu camera respectiva fac Stream, chstia e ca nu vreau un Trepied foarte mare nici foarte mic, ci unu care sa-l pun pe birou si acolo sa pun camera, sa fie la nivel cu fata mea, nu stiu, undeva la 15cm inaltime. M-am gandit si la ceva mobil ,gen d'ala care poti sa indoi picioarele si sa-l agati pe undeva, cine stie ce pozitie mai gasesc, dar nu este neaparat Aveti idee ?
Edited by Calypsso, A minute ago.

#619
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Leaga-l cu scoci de veioza sau perete...

#620
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcrokodilu, on 12 iulie 2017 - 14:35, said:

Leaga-l cu scoci de veioza sau perete...
Sa-mi zici cand sa rad.

#621
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
acum

https://altex.ro/min...12-cm-hama-4010

http://www.f64.ro/ha...epied-flex.html

Edited by arg, 12 July 2017 - 15:37.


#622
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostCalypsso, on 12 iulie 2017 - 14:47, said:

Sa-mi zici cand sa rad.
Iti zic dupa ce cumperi un trepied.

#623
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 14.12.2007
Salut pe care sa-l aleg dintre astea doua?Posted Image
https://www.amazon.c...wl_huc_continue
https://www.amazon.co.uk/dp/B072N81BH5
Nu am avut niciodata unul si ma gandesc sa fie acolo ca a inceput sa imi placa sa fac poze
Detin un sony alpha 5100

#624
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, doresc şi eu să achiziţionez un trepied. Nu vreau să pun prea multă greutate pe el (maxim 2-3 k.g.), dar îmi doresc ca atunci când apăs pe declanşator să nu-mi mişte aparatul foto ... că atunci degeaba în iau, dacă la timpi de expunere lungi are să-mi iasă fotografia mişcată.
Ştiu că cele de lemn sunt bune, dar pe olx nu am găsit decât din alea pentru teodolit.
De ăsta o fi ceva? https://www.olx.ro/o...html#3acb534d7d
Când am văzut anunţul de mai sus am crezut că acel om nu cunoaşte bine Limba Română deoarece a scris monopied în loc de monoped, dar văd că şi (ăsta) e un termen corect   :huh:

#625
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdjl, on 17 noiembrie 2017 - 16:56, said:

dar îmi doresc ca atunci când apăs pe declanşator să nu-mi mişte aparatul foto ... că atunci degeaba în iau, dacă la timpi de expunere lungi are să-mi iasă fotografia mişcată.
bla bla, pentru asta folosesti telecomanda sau declansare intarziata...

#626
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, la ce folosesc telecomanda. La "Minolta" SRT 102 (care nici măcar nu are electronică) sau la X700 (care are electronică, dar telecomandă nu). Măcar te-ai gândit să întrebi ce aparate am înainte de a dau cu presupusul?   :drac:

#627
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
MX-ul meu din anii 70 are telecomanda (cu cablu, fireste), seamana cumva cu asta: http://www.f64.ro/pr...ator/index.html
Culmea, are si self timer. Si mai culmea e ca n-are electronica pt. toate astea.

Edited by crokodilu, 17 November 2017 - 17:15.


#628
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
"Telecomandă" din aia am şi eu. Dar tot se mişcă când apeşi.

#629
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@djl
are self timer, vezi la pagina 32.
http://www.cameraman...ta_sr-t_102.pdf

p.s. eu nu vad unde poate fi conectat acel cablu...

Edited by arg, 17 November 2017 - 17:17.


#630
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 17 noiembrie 2017 - 17:16, said:

"Telecomandă" din aia am şi eu. Dar tot se mişcă când apeşi.
Pune-l pe beton, orice trepied se misca.

Sau: http://www.astronomy...p=172891#172891

Edited by crokodilu, 17 November 2017 - 17:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate