Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#631
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
cel mai practic e un trepied mic si foarte solid....
pentru inaltime "imprumuti" ceva pe care sa pui trepiedul...

#632
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postarg, on 17 noiembrie 2017 - 17:16, said:

@djl
are self timer, vezi la pagina 32.
http://www.cameraman...ta_sr-t_102.pdf

p.s. eu nu vad unde poate fi conectat acel cablu...
La pag. 13:
Attached File  cable.jpg   55.41K   15 downloads

#633
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, are telecomanda aia, dar dacă trepiedul e de slabă calitate, când voi apăsa pe ea tot se va mişca...

#634
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Vibratia pe care o suspectezi este pe bune, adica chiar se misca sau doar presupui ca se misca la declansare?

#635
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Promisesem o părere despre un cap gimbal chinezesc, Q45. Mi-a venit și acum am găsit și timpul necesar pentru câteva note.

Produsul este acesta, :
Attached File  UTB8ZzDZdpfJXKJkSamHq6zLyVXa8.jpg   98.92K   13 downloads
Cca. 70 USD pe aliexpress.

(+) Realizat cu materiale bune, finisaj de calitate, n-ai zice că e chinezesc. Zonele care se ating cu mâna sunt acoperite de un fel de burete tare nealunecos și plăcut la atingere, mai ales iarna.
(+) Mult mai ieftin decât un gimbal state-of-the-art. Unul Wimberley este vreo 600 USD pe BH.
(-) Cele 2 axe nu sunt prevăzute cu rulmenți.

Cu 5D3 + 100-400L2 + 1,4x (total +3kg) manevrarea sistemului este amortizată și plăcută, totuși nu tocmai fluidă, ca la gimbal cu rulmenți. Adică sistemul nu revine de la sine în poziția de bază, dar rămâne relativ ușor de manipulat. Parcă aș fi preferat un gimbal cu rulmenți dar la prețul celui de față Posted Image. Să văd cum mă obișnuiesc cu el. Oricum i-am înfipt ceva lubrifiant în cele 2 axe și se mișcă destul de bine acum.

Q45 e bun la urmărire de subiecte mișcăcioase cu teleobiectiv. Nu știu încă dacă mai bun decât cu un cap cu bilă serios. Eu am un FLM CB-48FTR, cam greu de bătut, dar ăla e altă ligă dpdv al prețului. Dacă blochez Q45 pentru subiecte statice atunci sistemul are ceva vibrații datorită construcției necentrate și cred că nu ar fi bine să fotografiez în zona 1/2s ... 1/60s. FLM CB-48FTR e eminent la acest capitol. Oricum, dpdv funcțional + ergonomie cred că Q45 e mult peste un cap cu bilă ieftin de marcă, să zicem cele sub 200 USD. Notați că mișcarea unui cap gimbal e mai adecvată pentru urmărit subiecte în mișcare față de comportarea unui cap cu bilă în aceeași situație. La capetele cu bilă e greu de ținut sistemul orizontal iar cele ieftine se mai gripează; Q45 mișcarea e lină și sistemul se menține orizontal din construcție.

Voi încerca zilele astea să văd cum merge și pe monopied (panning blocat, tilt liber). S-ar putea să fie mișto.

#636
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Cat a durat de cand ai platit si pana a venit?

#637
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cam 40 zile. cu transport gratis (inclus, mai bine zis). Se poate și mai repede, dar costă cât nu face (DHL cca. 270 USD!!!)

Edited by calexe, 20 December 2017 - 17:44.


#638
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Rezonabil. Voiam sa comand si eu cate ceva dar m-a speriat transportul, altii aveau povesti horror. Din ceea ce spui tu, pare acceptabil.

#639
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Am pus gimbal-ul chinezesc și pe monopied. Nu prea sunt încântat. Cum spuneam, nu e gimbal pe rulmenți, deci nu revine pe poziția gravitațională fără un pic de "ajutor". așa că trebuie ținută o mână pe monopied, cealaltă fiind pe declanșator. Cam incomod. Pe trepied a 2-a mână manevrează obiectivul și nu trebuie să stea pe trepied.

#640
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Aveti idee de unde pot cumpara din Romania sau imprejurimi un trepied Benro? M-am oprit asupra acestui model Benro TMA48CXL Extra Long.

#641
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ti l-am gasit la Fotokoch.de: https://www.fotokoch...8CXL_77439.html
Au Benro la F64, dar nu vad acel model.

#642
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
sil200:
Cu permisiunea ta, aș spune un singur lucru, dacă tot te-ai decis la o investiție pe termen lung: 3 secțiuni sunt mai bune decât 4.


#643
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Asa este , dar am 1,93m.
Acum folosesc un Slik cu cap 3d si singurul lucru care ma deranjeaza este inaltimea. Sunt deschis la sugestii si am citit ultimele 10 pagini.
Referitor la Benro, l-am gasit mai ieftin la bulgari.

#644
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mda, un segment n-ai cum să-ți tai ție însuți :)
Cred că ai ales cea mai bună soluție. Eu unul nu am ce alte sugestii să-ți dau.
Bulgarii aveau un partener în București mai demult, firma Dynaphos, de unde am luat și eu. Nu știu dacă mai există, cred că nu. Erau prin Cotroceni.
Dar oricum nu contează, garanția funcționează și direct la chinezi, am spus mai sus cât de amabili au fost la o problemă pe care am avut-o. Mă rog, m-a costat transportul vreo 25 USD/EUR parcă, dar piesele mi le-au trimis gratis. Și era o chestie neacoperită de garanție (ceea ce le-am spus cu sinceritate din start).

#645
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Un cap de trepied as mai avea nevoie. M-am uitat la cel pe care l-ai recomandat ceva timp in urma, dar am vazut ca si tu faci compromisuri.
La inceputul lunii martie am sa ajung la Hong Kong si daca am sa ma impiedic de acest trepied cu un pret bun am sa-l cumpar. Se pot scoate segmente din picioare pentru a scurta cei 675mm si a intra in troler?

#646
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cap:
Eu îl am pe acesta de mai jos, care e foarte bun. E unul din puținele capete cu bilă care păstrează poziția aproape perfect la blocare. În schimb e (foarte) scump. La alegere am putut testa pe acesta vs. RRS și Kirk cu bile similar de mari. FLM a fost mai bun față de RRS și mult mai bun față de Kirk.
http://www.flm-gmbh....oepfe/cb-48ftr/

Dacă aș mai lua odată cred că m-aș mulțumi cu acesta:
http://flm-gmbh.de/e...d-heads/cb-48f/

Dacă ești din București ti-aș putea da să încerci pe acesta:
https://forum.softpe...0#entry22161358
E mai slab ca FLM, dar mai bun decât diverse capete cu bilă cu preț sub 200 USD. Poți încerca să vezi dacă te "coafează". Am scris în postare ce și cum.

Trepied:
Da, se pot demonta segmentele. Trebuie memorată ordinea șaibelor de plastic în vederea reasamblării. E un lubrifiant acolo care trebuie refăcut la montaj. Eu folosesc unul cu teflon de la WD40 (deci NU WD40 clasic!). Se găsește la Praktiker / Brico / etc..

#647
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Multumesc, am notat.
Da, mi-ar face placere sa ne vedem.

#648
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Când ai trepiedul dă PM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate