Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#595
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Are un kil jumate. Te lasa cu fier in avion?

Edited by crokodilu, 16 December 2016 - 18:36.


#596
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005

View Postcrokodilu, on 16 decembrie 2016 - 18:35, said:

Are un kil jumate. Te lasa cu fier in avion?
In bagajul de cala, da....

#597
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Arată acceptabil la prețul indicat dacă nu pui sistem prea greu pe el. Vezi că "4kg" înseamnă că nu se îndoaie la 4kg ("safety payload"). Probabil că cu echipament de cca. 1-1,5 kg va funcționa bine.
Eu unul aș lua varianta CF totuși. Absoarbe mai bine vibrațiile și e mai ușor. Dar mai scump, evident.

#598
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Pana la urma tot China a ramas. Mi-am luat asta, mi-a venit azi, pare ok la prima vedere. Sunt convins ca o sa-si faca treaba...e compact, f usor si duce mult mai mult decat ce o sa am eu de obicei pe el..X-T2`ul plus o lentila (acum 16-55).
Pentru treburi mai serioase am Manfrotto care intr-adevar, pe cat e de greu pe atat de multa incredere inspira :)

#599
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Adica ai si monopied inclus, asa apare in poza?

#600
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
yep

#601
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Am nevoie de un sfat:
link 1
link 2
link 3
link 4

Edited by cristi_cost, 13 January 2017 - 11:11.


#602
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
N-am auzit de nici unul din lista aia Posted Image

Eu mi-am luat de la Sirui (sunt aproape sigur ca se fac in acelasi loc cu cele prezentate de tine  Posted Image ), cel putin au multe review-uri pe amazon.de.

Multumit de el pana acum (monopied).

Edited by mircea812, 14 January 2017 - 17:53.


#603
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Vreo alta sugesti pana in 130-140 de lire?

#604
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
https://www.amazon.c...t8QL&ref=plSrch

#605
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
De regula nu fac sugestii de trepiede, dar am vazut Slik Pro 624CF la un pret foarte bun (si stoc limitat) la data scrierii acestui mesaj (650 lei)

Celor care cauta un trepied bun si usor pentru aparate mirrorless de format mic (m4/3, APS-C) si nu sunt deranjati de inaltimea redusa, li-l recomand cu foarte mare caldura. Este genul de trepied care intra intr-un rucsac mediu, sau intr-un topcase sau cu care poti pedala linistit.

Ca idee, am pus pe el GX-7 + Oly 12-40 sau Oly 75-300 si le-a sustinut foarte bine, mai bine decat Manfrotto 190XPROB cu acelasi cap, Manfrotto 494RC2.
Un D810 cu 300mm f4 (desi este in limita de 4kg a trepiedului) il va face sa se indoaie vizibil.

Marele dezavantaj al lui este inaltimea redusa, ceea ce il face cu adevarat util pentru cei care au aparate cu ecran mobil sau cei care nu au probleme cu spatele.

Edited by StefanSC, 03 April 2017 - 23:15.


#606
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 03 aprilie 2017 - 23:10, said:

Marele dezavantaj al lui este inaltimea redusa, ceea ce il face cu adevarat util pentru cei care au aparate cu ecran mobil sau cei care nu au probleme cu spatele.
Marele dezavantaj se transforma in marele avantaj ca strans are 35 cm, practic incape in buzunar.

#607
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nu mi se pare asa grozav pretul mai ales fara cap.

La 1kg cu tot cu cap ai asa ceva:

https://www.amazon.d...&keywords=sirui

#608
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@crokodilu:
Putem considera si faptul ca te obliga la o perspectiva usor diferita de cea normala (de la ~1.50 m) un avantaj :).

@devlin:

Ai folosit acel Sirui? Cum ti s-a parut?

Eu unul as avea trei semne mari de intrebare referitor la el:
1) Are 5 segmente, care e cam multicel, mai ales la un trepied de ~1 kg. Cum o sta oare cu vibratiile atunci cand e extins la maxim?

2) E aluminiu, si e usor si are 5 segmente... cat de subtiri sunt  ultimele doua segmente si cat de usor sunt de indoit la un impact?  Nu vreau sa intru in vesnica discutie Carbon v Aluminiu la capitolul rigiditate si amortizare a vibratiilor....

3) Coloana central are un design ciudat. Nu stiu daca e bine sau nu (de regula evit folosirea coloanelor centrale).

Ar mai fi de notat ca versiunea de Carbon a acelui Sirui e undeva la 200 de euro ;) cat Slik-ul plus un cap decentel ;)

Edited by StefanSC, 04 April 2017 - 08:32.


#609
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
La Slikul ala Pro se poate demonta coloana centrala si capul poate fi montat direct pe trepiedul fara coloana?

#610
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu.

Coloana centrala se desurubeaza in proportie de 90% insa daca nu planuiesti sa o folosesti.

#611
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostStefanSC, on 04 aprilie 2017 - 08:27, said:

@crokodilu:
Putem considera si faptul ca te obliga la o perspectiva usor diferita de cea normala (de la ~1.50 m) un avantaj Posted Image.

@devlin:

Ai folosit acel Sirui? Cum ti s-a parut?

Eu unul as avea trei semne mari de intrebare referitor la el:
1) Are 5 segmente, care e cam multicel, mai ales la un trepied de ~1 kg. Cum o sta oare cu vibratiile atunci cand e extins la maxim?

2) E aluminiu, si e usor si are 5 segmente... cat de subtiri sunt  ultimele doua segmente si cat de usor sunt de indoit la un impact?  Nu vreau sa intru in vesnica discutie Carbon v Aluminiu la capitolul rigiditate si amortizare a vibratiilor....

3) Coloana central are un design ciudat. Nu stiu daca e bine sau nu (de regula evit folosirea coloanelor centrale).

Ar mai fi de notat ca versiunea de Carbon a acelui Sirui e undeva la 200 de euro Posted Image cat Slik-ul plus un cap decentel Posted Image

Are un amic o versiune similara de Sirui, tot model travel, si e foarte multumit. Eu am, in momentul asta, un animal de Slik asa ca nu am niciun motiv sa fiu partinitor. Oricum diferenta la Sirui intre carbon si aluminiu e de 120g iar cea de pret e de 170 de euro.

Versiunea de carbon Sirui are 880 de grame cu tot cu cap si are 35 de cm strans cu tot cu cap. Nu spun ca nu-s ok picioarele Slik recomandate de tine dar daca mai adaugi un cap usurel se cam ridica pretul.

#612
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
624-ul acela îl aveam și eu pe listă pentru macro / close-up. Cu picioarele pliate și rascăcărate (scuzați expresia) ține și echipament mai greu. Iar la înălțime maximă de lucru merge cu echipament mai ușurel.

FC amortizează mai bine vibrațiile față de Al. Dar dacă pui cameră ML asta nu mai are importanță prea mare. Iar dacă bate vântul prea tare și îl încarci prea mult, tot riscă să miște imaginea sau să fie doborât, indiferent dacă e CF sau Al. Cred că e OK, fie Al, fie FC, dacă e utilizat conform scopului pentru care a fost făcut. Probabil că la un asemenea trepied diferența de preț CF vs. Al nu justifică diferența de greutate, asta dacă am discuta de variante constructiv asemănătoare.

Totuși eu unul n-aș da banii pe un trepied cu picioare cu 5 segmente. Cei cărora le place așa ceva au o problemă. Fie vorbesc din review-uri provenite de la ageamii, fie sunt foarte modești in pretenții.

Revenind la Slik 624 - n-am înțeles de ce ai monta capul direct pe picioare?

Edited by calexe, 04 April 2017 - 22:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate