Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Trepiede si monopiede

- - - - -
  • Please log in to reply
719 replies to this topic

#541
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 08.06.2005

View Postnenis, on 13 ianuarie 2014 - 00:15, said:

Nu mai sunt in viluta aia de pe Lister  (biserica Elefterie-Eroilor) . S-ar fi mutat in Rahova din ce vad pe site.

Din ce am aflat vor fi numai online. Trebuie sa-l comand din Bulgaria, pentru moment. Pana la urma o sa-l iau pe asta.

http://www.dynaphos....85&id=569&ln=EN

#542
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Daca tot iei de afara, pentru vreo 100 de EUR in plus iti iei un Feisol CT-3442 cu un cap usor CB-50D.

Trepiedul cantareste 1.14kg, iar capul este din magneziu, dar gol pe dinauntru. Este mai inalt decat Benro-ul ala cu vreo 10cm (fara coloana centrala), dar picioarele se pliaza peste cap, ceea ce-l face foarte usor impachetabil chiar intr-o valiza medie (util la iesit din tara, ca sa-l bagi la cala). Si chiar e inalt - cu camera pe el trebuie sa ma intind un pic sa ma uit prin vizor (si am 1.86m).

Eu am generatia anterioara si este BETON de 4 ani de zile. Eu am dat atunci 444 EUR pe el cu tot (TVA nemtesc, ballhead, QRP, sac de transport, carlig etc), vad ca ultima generatie e nitel mai scumpa la trepied si nitel mai ieftina la cap.

Edited by glumetu, 08 February 2014 - 22:50.


#543
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 08.06.2005
Am luat deja Benro ala. M-am jucat un pic cu el si imi pare ok.

#544
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
ok, bravo, sa-l porti sanatos!

#545
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,997
  • Înscris: 08.06.2005
Multumesc!

#546
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ma bate gandul sa imi cumpar un Giottos Vitruvian 8255-M3.
Imi place ca e compact si usor, si il pot lua in concedii fara probleme.
Credeti ca gasesc ceva mai bun de atat pentru 1000-1100 lei ?

Cica suporta 4kg iar combinatia cea mai grea pe care o detin (60D + 17-55mm f2.8) are cam 1.5kg

Am mai studiat seriile "travel" ale diversilor producatori, si am constatat ca sunt mai scumpe (Gitzo Traveller, Benro Travel Angel )

Edited by wizake, 27 June 2014 - 14:16.


#547
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
daca nu ma poate ajuta nimeni cu vreo parte negativa care imi scapa mie, l-as comanda maine

plusuri si minusuri

+ Unul din picioarele trepiedului si coloana centrala pot fi detasate pentru a construi un monopied (nu am simtit nevoia unui monopied, dar..e un bonus)

- Segmente: 5 (as fi preferat 4, dar la cat e de mic strans, nu ar fi fost prea inalt. dar as putea sa nu exind si cel mai mic segment daca mi se pare instabil)

+ Lungime strans: 40cm (foarte bun pentru transport)

+ Inaltime maxima: 143cm (eu am aprox 1.80m)

+ Inaltime maxima cu coloana centrala extinsa: 165cm

+ Greutate: 1.38kg

- Greutate maxima suportata: 4 kg (as fi preferat 8kg, dar cum am zis, oricum setup-ul meu cel mai greu nu ajunge la jumatate)

+ pret 1080 lei

#548
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 15.11.2005
Mie mi se pare grozav. Eu am un befree care tot la 4 kg rezista, insa daca pun pe el un d610 cu un 70-200, chiar si cu coloana jos, nu rezista la cea mai mica pala de vant. In rest merge cu orice. Sincer mi se pare mai reusit ca manfrotto. Si in plus ai si monopied plus cap de panoramare si e si mai inalt.
Daca il cumperi sa ne spui si noua ce impresie ai.

Asta la 1080 ron  e si de carbon, super tare!

Edited by Mondeo, 29 June 2014 - 16:04.


#549
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
am dat comanda. maine ajunge.
va anunt ce impresie imi face :)

#550
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
A ajuns, dar nu l-am testat decat in sufragerie :)
Ca impresie, foarte compact si usor. Cu tot cu cap, cantareste cam 1,3kg (conform cantarului meu de acasa). Ca inaltime e foarte bun, chiar cu coloana stransa. Daca o ridic cativa cm, atunci nici nu trebuie sa ma aplec ca sa ma uit pe vizorul aparatului. Usor si rapid de transformat in monopied. Ultimul segment al picioarelor cam subtirel, dar pare totusi e destul de stabil pentru cat cantareste. Pentru mine e important sa fie mic si usor, ca sa il pot lua cu mine in concedii. Cum se zice, "cel mai bun trepied e cel pe care nu il lasi acasa pentru ca e prea greu de carat" :)

Are doar doua unghiuri de extensie a picioarelor. Nu stiu daca e o problema, vechiul trepied nu avea decat o singura pozitie :)
Nu cred ca il voi folosi cu adevarat pana prin august, cand am planificat un mic concediu. Sper sa revin cu impresii atunci.

#551
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. As avea devoie de un trepied cat mai ieftin, doar coloana centrala sa fie reversibila. O recomandare?

Multumiri!

#552
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Buget, greutate trepied, greutate suportabila de trepied (ce camera si obiective ai)?

#553
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Trepied cat mai ieftin inseamna de regula upgrade cat mai rapid atunci cand iti dai seama ca nu e stabil, ca se defecteaza diferite elemente. Mai bine mai strangi niste bani si cumperi un brand original, gen Manfrotto sau Velbon, decat ceva imitatie China gen Benro, Fancier.

http://www.f64.ro/ve...epied-foto.html

#554
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,018
  • Înscris: 09.05.2009

View Postnicolaie, on 30 aprilie 2015 - 10:15, said:

ceva imitatie China gen Benro,
Benro nu e chiar "imitatie" adica sunt scule de buna calitate! Am vazut la calexe un Benro de foarte buna calitate, cumparat dupa ce unui Gitzo super-scump i s-a crapat placa ce sustine picioarele!
@cipescu relativ ieftin si cu coloana reversibila, Slik 330 DX,340DX,Pro Three way

Edited by DannyMC, 30 April 2015 - 10:46.


#555
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008
Benro, Feisol sunt firme chinezesti care fac trepiede foarte bune si nu sunt deloc ieftine, dar merita.
Intr-adevar nu merita un trepied ieftin, bani dati degeaba.

Edited by edri, 30 April 2015 - 10:42.


#556
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Daca nu ma insel, Benro sunt copii Gitzo. In mod sigur este firma 100% chinezeasca.

Edited by nicolaie, 30 April 2015 - 10:44.


#557
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu am un Feisol (CT-3442 parca, cu cap CB-50D) de niste ani buni, folosit rar, dar este exceptional: usor (cam 1.5 kg cu tot cu cap), inalt fara coloana verticala (eu am 1.82 si trebuie sa ma ridic pe varfuri ca sa vad prin vizor la inaltimea maxima a trepiedului), se strange foarte compact (picioarele se pliaza peste cap) - imi incape intr-o valiza mica, are mecanism twist&lock etc.

Nu e un trepied ieftin, dar n-am ce-i reprosa.

#558
cipescu

cipescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 27.10.2006
Aparatul foto e usor, e un Canon Powershot A1400 , are 174 grame. Va multumesc pentru sfaturi, ma voi uita la fiecare recomandare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate