Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#343
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu e vorba de DVD-Video ci despre faptul ca unii useri (foarte putini) vor dori sa vada si acest format daca tot are unitate optica. Sunt sigur ca lumea e plictisita sa aiba multe playere si mai ales multe telecomenzi. Eu am dejs telecomanda la: TV, DivX PLayer, Box-ul de la UPC, sistemul audio. Daca MC-ul ar avea si unitate optica nu mi-ar mai aparea o telecomanda in plus pentru ca deja sunt disperat de numarul acestora. Eu cred ca unitatea optica este destinata vizionarii de filme HD si E-Boda incearca sa se fereasca de reclamatii privind DVD-Video. Nu discut aici posibilitatea unei telecomenzi multifunctionale. Am si asa ceva si tot pe cele originale le folosesc. Revenind la Blu-Ray: foarte putini au asemenea filme la noi, au de gand sa isi cumpere unitati optice de PC sau blankuri, acestea fiind scumpe. Vor scrie filmele HD pe DVD5 sau DVD9.

View Posthellrider, on Oct 14 2008, 21:23, said:

Hai mah, ce naiba? Inca un HDD enclosure cu pretentii de componenta al unui sistem Home Theatre? Sunt deja prea multe!!! Care mai de care mai urate...
Alimentator extern? Eu nu stiu cum sa imi ascund firele astfel incat sufrageria sa nu arate a atelier service pc si voi veniti cu alimentator extern?
Puteati sari un pas in dezvoltarea unui mediacenter si rupeati gura targului.
La chestia cu alimentatorul extern nu ma gandisem, dar cred ca si aici ai dreptate. Eu l-as fi facut de 430x200x60 ca sa se incadreze cu celelalte pe care le am si rezolvam si partea cu alimentarea.

enderlabs, eu cred ca SCART-ul este o adaptare la piata romaneasca. Multi au ramas la CRT din cauza semnalului de pe CATV. De curand mi-am luat un box digital de la UPC si e prevazut doar cu scart. Am intrebat de HDMI si au spus ca va fi disponibil intr-un aparat viitor si ca pe cel de acum mi-l vor schimba cu unul cu HDMI. Parerea mea este ca UPC a luat o decizie proasta si vor ajunge la un moment dat sa arunce aceste cutii asa cum s-a intamplat cu cele vechi. Nu e problema, ca tot noi le platim.

Eu ma astept ca pretul sa fie pe la 1.100-1.200 lei maxim.

Inca nu am vazut comentarii pozitive :huh: . Dupa TViX va fi primul cu decodare DTS si faza cu telecomanda luminata mi s-a parut foarte interesanta chiar daca nu stiu daca o vor implementa.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 14 October 2008 - 22:10.


#344
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostMtz, on Oct 14 2008, 22:50, said:

Eu l-as fi facut de 430x200x60 ca sa se incadreze cu celelalte pe care le am si rezolvam si partea cu alimentarea.


enjoy,
Mtz

Corect, componentele home theatre au latimi cuprinse intre 425 si 435 mm. Receiverul meu e fix, 434, DVD playerul are 435 si boxa centru are 430. Cam unde as putea integra cutia asta?
Si asa conserva de la DIGI am reusit sa o ascund cumva sub biblioteca, tot acolo as mai putea pune un eventual hard extern al unui MC, legat eSATA nu ar mai avea nevoie de alimentare separata. De asta ma tot uit acum la Dune Premiere care nu e rau deloc la pret, pacat ca nu stie FLAC.

(OT: eu am inlocuit cele 5 telecomenzi cu una singura mai veche de la Philips, SRU 9400, am incercat mai multe ieftine gen Well, dar nu au fost decat bani aruncati de pomana, asta e mult mai ergonomica si e mai puternica decat cele originale, un pret corect, cam 300 RON)

#345
maxers

maxers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2006
Mda, another NMT under the sun....scump(11,12 mil este mult) si cu cateva chestii nesemnificative pentru unii, e-boda draga, parerea mea, lumea asteapta un player cu dvd BR incorporat...pentru colectia lor de MKV-uri....pentru dvd, divx si altele...e piata plina de ciurucuri de  70 de lei, ma intelegi ?
Adica si-a luat mkv-ul de pe unde poate , si-l pune pe un blank si hop cu el la colectie, ca asta este romanul, sa-l aiba acolo...si cand are chef o sa-l vada pe playerul pe care urmeaza sa-l faci cu unitate dvd, restul mufe, mufulitze, iesiri, culori si alte abtipilduri tin de marketingul dumitale.
Vanzare buna !

Edited by maxers, 15 October 2008 - 10:05.


#346
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai cam amestecat notiunile: pe BR-uri nu se afla MKV-uri decat daca te apuci sa iti iei tu inscriptor si blankuri si sa le scrii singur.
Toate mediacenterele redau dvd (folder sau iso) si divx-uri. Lumea vrea cat mai putine aparate. Vrea unul care sa le faca pe toate.
Daca cineva isi pune mkv-ul pe un blank isi poate lua un DVD extern sau sa astepte pana la anul daca vrea un produs E-Boda.
Facand o legatura intre ce ai scris tu si ce a zis altcineva pe aici probabil ca cei de la E-Boda s-au gandit sa fie lideri pe piata romaneasca in HD interesandu-i doar profitul, nu neaparat sa vanda brand-ul E-Boda. Ca poate unii sunt fuduli si nu vor playerul unei companii care se mai ocupa si cu gunoiul (apropo de gunoi, am inteles ca si acolo isi fac treaba bine). Vor avea TViX pentru cine vrea ceva de import, cu display si care sa inregistreze de la posturile TV HD, DUNE care e si BR Player si care se vinde in vreo 4 modele. E-Boda va avea si el 2 la preturi mai mici decat cele de import.
Imi aduc aminte de vremurile cand romanul dorea o masina mare (eventual break), diesel si care sa fie cat mai ieftina. Nu conta ce optiuni are sau cum arata. Deocamdata doar Dune si E-Boda ofera multe optiuni, dar niciunul nu este pe piata si uite ca mai repde s-a miscat Europa de Est decat marile corporatii cu renume. Vor pati ce au patit si in domeniul DiVX playerelor unde Philips si Pioneer au reusit sa isi faca loc cat de cat pe piata.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 15 October 2008 - 12:36.


#347
maxers

maxers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2006

View PostMtz, on Oct 15 2008, 13:35, said:

Ai cam amestecat notiunile: pe BR-uri nu se afla MKV-uri decat daca te apuci sa iti iei tu inscriptor si blankuri si sa le scrii singur.
Ah, da...corect  trebuia sa scriu un mediacenter cu un player BR care sa stie sa citeasca de la BR in jos, inclusiv mkv.
Si da, asta vrea romanul de rand in ceea ce priveste HD sa inscriptioneze mkv-ul lui pe un blank si sa-l vada pe un player....pe langa posibilitatea de a avea si un hard intern ori extern, cel putin amicii mei de pe titrari.ro si subs.ro, unde se aduna comunitatea de traducatori de filme, asta vor sa aibe.
Bafta !

#348
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Atunci sa astepte sa apara DUNE. Este exact ceea ce isi doresc ei; desi nu prea cred eu ca acea comunitate are prea multe filme pe Blu-Ray originale. cu traducere in romana.

enjoy,
Mtz

#349
mitru

mitru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 19.12.2006
da.. dar din ce am vazut Dune nu stie FLAC... sau chestia asta se va putea rezolva cu un viitor update de firmware?

#350
FATH3R

FATH3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.08.2008

View PostMtz, on Oct 14 2008, 19:00, said:

Facand comparatie cu postul meu de aici in care am trecut si diferite propuneri ale voastre, constat ca s-au implementat urmatoarele:
- DTS-ul decodat pe analog 5.1 (Mtz & E-Boda) Adica nu se mai sta la mana Syabas si s-a folosit un decodor dedicat DTS.

- HDMI In (FATH3R) (fara compozit) - acel IN nu va fi pentru inregistrare deoarece nu va inregistra si pentru comutarea a 2 device la un TV ce are doar un HDMI. Cand E-Boda va fi in stand-by, cuplarea se va face automat catre celalalt device.

Deci solutia e adoptata e un fel de distribuitor... Probabil era greu de implementat upscaling din sursa externa. Nu-i bai. Playerul are suficiente elemente noi, foarte utile. Multitudinea de conexiuni si mai ales decodarea DTS nativa scuteste multe batai de cap. Tinand seama ca e primul model eu zic ca poate fi un succes de piata, cu toate carcotelile pe care le-am vazut p-aici.  Mereu vor exista nemultumiti care vor vrea Nirvana la pret de 2 lei...

Faceti forum. Suportul e vital. Stiu ca bug-reporturile de usuca pe Syabas dar dialogul e musai. Cred ca v-ati gandit deja sa faceti anunt pe networkmadiatank.com si sa-i trimiteti un exemplar lui Hi-Jack de pe mpcclub. Review-ul e mama marketingului, in ziua de azi... :)

Si vorbiti cu Prigoana sa-l angajeze pe Mtz. Omul asta i-a facut un mare bine...

#351
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostFATH3R, on Oct 16 2008, 11:51, said:

Tinand seama ca e primul model eu zic ca poate fi un succes de piata, cu toate carcotelile pe care le-am vazut p-aici. Mereu vor exista nemultumiti care vor vrea Nirvana la pret de 2 lei...


Cu tot respectul, sunt deja cel putin 5 cutii de genul asta pe piata la pret mai bun. Dupa cate se insinueaza nu va costa chiar 2 lei si nu e mare diferenta fata de restul de cutii pt. HDD.

Oricum, au pierdut ocazia de a rupe gura targului. Pana vor scoate ei scula prezentata de Mtz, o sa apara o gramada, la preturi mai bune.

#352
FATH3R

FATH3R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.08.2008

View Posthellrider, on Oct 16 2008, 12:09, said:

Cu tot respectul, sunt deja cel putin 5 cutii de genul asta pe piata la pret mai bun. Dupa cate se insinueaza nu va costa chiar 2 lei si nu e mare diferenta fata de restul de cutii pt. HDD.
Nu te cred. Ca dotari e superior lui Popcornhour.

View Posthellrider, on Oct 16 2008, 12:09, said:

Oricum, au pierdut ocazia de a rupe gura targului. Pana vor scoate ei scula prezentata de Mtz, o sa apara o gramada, la preturi mai bune.
Nu te cred, iar.... Mediatankurile abia daca sunt in zorii penetrarii, chiar si in alte tari. Si mi-e teama ca acest tip de player va canta prohodul bluray.
Asa ca daca va fi cineva care sa dea mkv la tot poporu' , foarte bine... Crezi ca va trece mult timp pana bizonul se va prinde ca mkv va inlocui divx ?

Edited by FATH3R, 16 October 2008 - 11:27.


#353
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Sunt de acord cu tine ca e superior PCH ca dotari, din pacate sunt chestii inutile (cel putin pt. mine). Dar PCH, momentan e cel mai prost din curtea scolii, au mai aparut cateva, vezi mpcclub.

Quote

Nu te cred, iar.... Mediatankurile abia daca sunt in zorii penetrarii, chiar si in alte tari. Si mi-e teama ca acest tip de player va canta prohodul bluray.
Asa ca daca va fi cineva care sa dea mkv la tot poporu' , foarte bine... Crezi ca va trece mult timp pana bizonul se va prinde ca mkv va inlocui divx ?


Pai tocmai ca nu trece mult pana cand bizonul se prinde. Dupa cate requesturi de embed radiouri cu manele in fw playerelor, e clar ca s-a prins.
Ca va canta prohodul bluray e clar.

E f posibil sa ai dreptate cu faptul ca va trece mai multa vreme.
Dar eu nu vreau sa cred, sa mai dureze inca un an pana sa apara ceva decent? E enorm........pana atunci poate apare ceva ce canta prohodul MKV si h.264... :D ..sa te tii.

#354
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
M-am tot uitat dupa Dune-HD Center, pentru ca ma intereseasa facilitatile pe care le ofera si mai ales unitatea Blu-ray, care citeste si DVD-uri. Dar vad ca nu se confirma zvonurile ca ar fi comercializat de E-boda. Cel putin pe siteul lor nu figureaza asa ceva. Cu toate astea pe lista producatorului e prezent si Rosal Import Export SRL, adica E-boda. O fi o chestie de perspectiva sau doar intentii?

http://www.hdi.co.il...do=resellerlist

Oricum, cam asa ceva mi-as dori de la noul produs e-boda. http://www.hdi.co.il/fullhd_players/

Edited by griegut, 16 October 2008 - 14:36.


#355
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cred ca te-ai contrazis in post deoarece ai editat si ai uitat sa stergi anumite chestii de ai ajuns pana la urma la concluzia ca va fi totusi comercializat de E-Boda cand produsul va fi lansat pe piata. Eu cred ca ei s-au gandit ceva mai mult cand au luat hotararea sa vanda si playere concurente si cred ca au luat o decizie buna dpdv financiar. De ce sa le vanda altii cand le pot vinde ei? Cred ca au dorit sa profite si de imaginea excelenta a service-ului lor. Au tintit catre playerele mai dotate si in concluzie mai scumpe, cel mai ieftin din oferta fiind totusi al lor. Ei se adreseaza unei categorii superioare financiar fata de cei care au luat PH sau clonele lui. In plus de asta, comparativ cu concurenta care vinde playere HD, ei deja au "intrarile" facute in marile magazine.
DUNE se va adresa celor care vor un BR player si daca acesta va arata bine, va fi un succes de piata si la noi. Sunt sigur ca unii nababi de pe la noi il vor achizitiona numai pentru partea de Blu-Ray fara sa ajunga vreodata sa ii foloseasca si celealte functii, care de fapt pe noi ne intereseaza. Daca le vor descoperi va fi si mai bine pentru ei. Le trebuie cineva apropiat cu cunostinte despre internet. Dune cred ca are o putere financiara si experienta mult mai mare decat E-Boda in acest domeniu si probabil ca s-au gandit ca pana ii va ajunge din urma va fi prea tarziu. Sunt mai mult ca sigur ca deocamdata nici cei de la DUNE nu au reusit partea de CSS de la DVD-uri si cred ca asta ii tine pe loc. O mai fi si partea de BR sau DTS.
TViX este deja consacrat datorita stabilitatii si a calitatii, are display, inregistreaza de la ProTvHD.
E-Boda HD va avea aceeasi "super-conenctica" nemaintalinta decat la Dune. Cred ca problema lor va fi doar diferenta de pret intre produsul propriu si concurenta. Cred ca TViX iese din discutie si daca diferenta de pret intre E-Boda si Dune va fi doar de 300-400 lei s-ar putea ca multi sa se indrepte catre Dune chiar daca nu vor folosi partea de Blu-Ray.

Sunt sigur ca multi de pe aici citesc si forumul mpc deoarece sunt interesati in achizitionare sau in aparitia de firmware noi. Am mai citit si din review-urile lui Hi-Jack si cum prezenta ala ceva nou, mai deosebit la un produs, cum sareau "fraierii" in sus cu "Vreau si eu!". Se declansa "isteria" si comenzile produsului respectiv.
Exemple de "nimicuri"
- Dune varianta veche: unitate optica.
- iStar: HDMI 1.3 si VGA. Nu stiu la ce foloseau aia 1.3, iar VGA la un moment dat nu a mai functionat din cauza firmware
- HDX1000: cutie din aluminiu
- Kaiboer: iesire analog 5.1
- MC-urile din generatia V2: deciodare DTS (doar promisiune, deoarece deocamdata nu este implementat)
Poate ca mai sunt si altele pe langa PH-ul care a fost primul, firmware se creeaza pe el si deci are primul update si de aceea a avut cele mai bune vanzari.
Acum, ce ar zice "fraierii" de pe forumul MPC daca Hi-Jack, le-ar prezenta multitudinea de conexiuni, prezenta doar la Dune, materialul din care este facut, si eventual telecomanda cu lumina proprie? Iar isterie, sau carcotasi ca pe aici? Sigur, un mare cuvant de spus il va avea pretul: vor da cei de acolo in plus 50-80 de euro pentru toate astea? Nu stiu care ar fi pretul final in europa de vest deoarece nu ma pricep la taxele vamale, dar E-Boda, in comparatie cu celealte va fi un produs UE, nu China ca celelalte.

enjoy,
Mtz

#356
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Ca veni vorba de Hi-Jack. Eu cred ca e biased la greu. De ex, in momentul asta exista un player pe care il ponegreste la greu si tot timpul o baga pe aia cu "suport slab si lipsa de update-uri". Nimic mai fals, aruncati un ochi aici : http://www.tomacro.c...sh/download.asp . Si de curiozitatea sa va uitati si pe forumul lor, in principiu, cam tot ce a cerut lumea s-a materializat in FW.
Culmea e ca s-a vandut si la noi (la aprox 1150 ron) si chiar a aparut un review in Go4it! destul de favorabil, din ce zice lumea, cu ultima versiune de fw, citeste cam tot ce ar trebui sa citeasca, suporta o gramada de subtitrari si seturi de caractere.

Daca nu era tot format cutie de HDD mi l-as fi luat fara sa stau prea mult pe ganduri

#357
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nici mie nu mi-a placut produsul de la Tomacro. L-am avut acasa.

enjoy,
Mtz

#358
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007

View PostMtz, on Oct 16 2008, 16:46, said:

Cred ca te-ai contrazis in post deoarece ai editat si ai uitat sa stergi anumite chestii de ai ajuns pana la urma la concluzia ca va fi totusi comercializat de E-Boda cand produsul va fi lansat pe piata. Eu cred ca ei s-au gandit ceva mai mult cand au luat hotararea sa vanda si playere concurente si cred ca au luat o decizie buna dpdv financiar. De ce sa le vanda altii cand le pot vinde ei? Cred ca au dorit sa profite si de imaginea excelenta a service-ului lor. Au tintit catre playerele mai dotate si in concluzie mai scumpe, cel mai ieftin din oferta fiind totusi al lor. Ei se adreseaza unei categorii superioare financiar fata de cei care au luat PH sau clonele lui. In plus de asta, comparativ cu concurenta care vinde playere HD, ei deja au "intrarile" facute in marile magazine.

Nu, nu m-am contrazis, doar ca nu am informatii din interior. Cand m-am referit la "site-ul lor" ma gandeam la cei de la e-boda. Ei sunt cei care nu confirma oficial ca vor comercializa Dune.
Ceea ce stiu este ceea ce se publica oficial pe site-uri, respectiv pe cel al Dune HD si pe www.e-boda.ro. Primii zic ca vor fi (sunt) comercializati de Rosal, in timp ce e-boda tace malc, si nu face referire decat la TVIX. Deci din datele prezentate oficial nu am cum sa ajung la concluzia ca produsul Dune va fi comercializat de E-boda (Rosal). Nu pot decat sa sper ca zvonurile cum ca vor comercializa si Dune se vor adeveri.
Pe de alta parte, din nou spun: mi-as dori ca E-boda sa faca ceva asemanator cu Dune (evident. la un pret net inferior concurentei).

#359
maxers

maxers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2006
O chestie ce am observat-o, aspectul comercial....daca vor vanzare trebuie sa tina cont si de acest amanunt, pentru ca mie si nu numai nici macar TVIX 6500 sau 7000 nu-mi place cum arata, poate sa faca el si oua prajite....tot mai frumos este un aparat in carcasa standard de dvd standalone...sincer se vede urat peste hometheatre-ul meu denon...o cutie dinasta cu 3 leduri pe ea sau cu un mic afisaj fie el si cel de tvix(care prea multe lucruri nu spune).

#360
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
As face si eu o recomandare celor de la Eboda cu privire la noul lor produs. In opinia mea ca acest player sa aiba succes recomand ca pe acel HDMI output sa se poata face Dolby True-HD si DTS-HD pass-through catre un receiver. Este ultima tendiunta, toti producatorii de hardware si software orientandu-se catre acest nou standard audio. Pe piata se afla deja cateva receivere excelente capabile audio HD, in zona 500 Euro ( ex. Onkyo 605 ). Cum se stie Dolby True-HD si DTS-HD poate fi "transportant" numai pe HDMI si cu un mic efort cred ca acest player poate suporta audio HD pass-through over HDMI.
De asemenea ideal ar fi ca noul Media player sa aiba un drive Blue-ray dar asta ar urca costul considerabil, in concluzie sper ca cei de la Eboda sa se gandeasca eventual la suportul si compatibilitatea unui dvd-rom blue-ray pe USB 2.0 Host sau un DVD-bay si posibilitatea adaugarii unui DVD-rom S-ATA

Edited by dacica, 17 October 2008 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate