Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

New product from E-boda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
479 replies to this topic

#379
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View PostFATH3R, on Oct 21 2008, 10:01, said:

M-a traznit acum o idee uluitoare. Cred ca sunt prea odihnit ca ma mir si eu de ce-am putut sa scot din mine...  Ce-ar fi sa studieze E-boda posibilitatea implementarii unui NMT pe un modul de PCI express? Sa-l poti pune intr-un slot de mobo de PC? Ar fi o treaba care ar rezolva o multime de probleme ; alimentarea, transferul de date etc. Daca s-ar putea ca streamingul de date sa se faca pe magistrala PCI express, adica intern, ar iesi The ultimate s#it, The mother of all Gods in materie de Multimedia PC...

PS : Daca iese treaba, vreau procent ...  :)

Esti prea odihnit, e clar. Cei care isi cumpara NMT o fac tocmai pt a scapa de PC la redarea HD, nu pt a avea un PC Multimedia care e Dumnezeu. Proasta idee.

#380
maxers

maxers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2006
Mda, are dreptate blackcat, ba mai mult orice pc cu un dual core si o placa video din seria hd face mult mai multe decat orice nmt..... ;), cum spuneai blackcat pc-ul are locul lui la birou iar nmt-ul frumusel cu hardul plin sub LCD sau plasma, fara prea multe batai de cap, nu ?

#381
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
Well, a fost o vreme un card PCI Sigma Design (Xcard) care avea accelerare hw mpeg2 cand Ati si Nvidia nici nu visau (atentie, doar in playerul propriu) iar calitatea de iesire a semnalului era MULT superioara basinilor obisnuite. Insa nu s-a vandut foarte bine... si din motivul de player dedicat dar mai ales era o piata restransa.
Eu as vrea NMT-ul care sa primeasca 3HDD in RAID5, as pune 3x 1TB WD greenpower si ar fi scula ideala... probabil pt. 2 ani.

La cum se misca piata cred ca jucatorii trebuie sa fie foarte atenti la investitii...

#382
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am fost prin Sel si am vazut un DVD Player care in partea stanga avea o usita cu balamale in partea de jos, pe arcuri. Trageai de usita sa umbli pe acolo si cand ii dadeai drumul se inchidea singura. De la chestia asta mi-a mai venit o idee in cazul in care E-Boda face playerul de 43 cm:
- ori acel tip de usita (faza naspa e ca multi le rup cum am mai vazut pe la TV-uri)
- ori cum sunt la carcasele de PC niste capace care se scot prin interior.
De ce:
- cel mai putin important, este ca se mai simplifica actul de design al partii frontale deoarece va apare un dreptunghi pe acolo
- prin fanta respectiva sa bag o unitate optica. Problema e cum ma leg cu ea. IDE nu are PCB-ul de E-Boda si nu cred ca se mai poate adauga acum. Am vazut ca are si E-Sata, dar habar n-am daca se poate conecta la asa ceva. Telecomanda de la player are si buton de eject, dar acesta functioneaza numai daca unitatea optica este comutata prin USB. Daca ar fi cu comanda de la telecomanda, in cazul in care s-ar face usita aceea prin arc, tavita DVD-ului va impinge acea usita. Daca ar fi cu capac, tavita de la unitatea optica ar veni chiar in "ras" cu partea frontala. Se gasesc peste tot de culoare neagra si nu arata rau, poate doar o sa difere faptul ca o chestie va fi matuita si alta cu striatii sau lucitoare. Cu ocazia asta se simplifica si partea de design. Mai mult de atat, la cererea clientilor care fac comanda online s-ar putea monta de catre ei unitatea optica. Daca o vor aduce tot ei va fi mai ieftina decat una din comert si vor avea loc sa-si puna de adaos pentru ea si manopera. Mai mult de atat, puteti importa si partea frontala care nu-i altceva decat un plastic cu niste fante care se pune in locul celui original. Costa 0,001 $.
Daca E-Boda lasa loc pe acolo de o unitate optica sau sa incapa daca ii fac eu loc, mi-as pune asa ceva chiar daca ies afara cu cablul USB ca sa il infig in spate. Dpdv al inaltimii nu cred ca este problema deoarece playerul va avea 8cm.

Dupa cum s-a vazut din descriere, HDD intern se va introduce printr-o tavita laterala ceea ce inseamna ca E-Boda nu vrea ca userul sa isi bage nasul in aparat asa cum se intampla la celelalte. Ca sa imi pun unitate optica trebuie sa desfac aparatul.

Legat de design: acum ca nu prea are cu ce sa se umple partea frontala sper sa nu apara o ditamai sigla cu E-Boda asa cum au facut cei de la Elektron. Si nici tot felul de formate suportate puse prea evident. Toate puse frumos si elegant. Butonul de power poate fi chiar negru dar nu din aceeasi categorie constructiva cum au fost cele de la 555.
Am vazut la PH A-110 un radiator interesant. Sper ca si E-Boda sa gaseasca un radiator pe masura ca ar fi pacat sa dea cu bata in balta chiar la faza asta.
Pun si o incercare de-a mea de schita despre cum m-as astepta sa fie facuta distribuita. :peacefingers:

Attached File  NMT_Project.jpg   59.74K   101 downloads

Sfat pentru E-Boda: nu da OK la partea de design decat dupa ce chiar se reuseste ceva ca lumea. Stai pe capul designerului pana ajunge sa te viseze si noaptea. Cere pareri de la oameni cu gusturi, nu care habar n-au de partea de design si traiesc departe de realitate crezand ca prezenta pe raft, brandul sau pretul e toata smecheria. Am eu o cunostinta care credea ca brandul e totul si acum a inchis firma.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 24 October 2008 - 03:38.


#383
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005

View PostService_E-boda, on Oct 14 2008, 17:08, said:

.........................................................................
Pretul, Foto si Specificatiile complete le vom afisa pe site in 2 saptanani.
.........................................................................
E TARE ASTA... :D
.........................................................................
Asteptam!

#384
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Se mai amana afisarea cu siguranta deoarece la sugestiile mai multor useri de aici s-a hotarat motificarea carcasei de la 28 cm la 43 cm. In acest caz se va putea monta in aparat (de catre user) si o unitate DVD ROM SATA.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 28 October 2008 - 09:56.


#385
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View PostMtz, on Oct 28 2008, 08:57, said:

Se mai amana afisarea cu siguranta deoarece la sugestiile mai multor useri de aici s-a hotarat motificarea carcasei de la 28 cm la 43 cm. In acest caz se va putea monta in aparat si o unitate DVD ROM SATA.

enjoy,
Mtz


Unde dau avansul? :D

#386
gizuta1

gizuta1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2005
Eu nu sunt de acord cu modificarea carcasei. Rolul unui astfel de scule este sa reduca numarul de dispozitive. Nu mai ai nevoie de dvd player, combina, etc. De ce sa fac expozitie de scule? Ca sa vada lumea ca "am cu ce"? Probabil ca intr-un viitor apropiat, dispozitivele astea vor fi incorporate in TV-uri, asa ca va fi suficient sa-l pui pe perete, fara alte "masute" mai m ult sau mai putin costisitoare... Nu mai vorbesc de usurinta cu care se poate transporta MC mic. Aproape ca-l bagi in buzunar.

#387
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postgizuta1, on Oct 29 2008, 11:44, said:

Eu nu sunt de acord cu modificarea carcasei. Rolul unui astfel de scule este sa reduca numarul de dispozitive.

Pai tocmai de aia se moidifica carcasa, sa incorporezi in ea cat mai multe chestii, care, in varianta initiala erau pe afara la vedere

#388
wasssu

wasssu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 17.09.2004
cand preconizati ca apare noul produs?

#389
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stiu ca se incearca posibilitatea de a fi pe piata pana de sarbatorile din decembrie.

enjoy,
Mtz

#390
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Prea tirziu. Pina atunci cred ca imi iau altceva.

#391
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
eu unul am sa astept pentru ca nu am decat TVIX mai interesant (pentru ce-mi doresc eu) pe piata.

daca va fi la un pret decent pentru ce ofera eu voi lua unul.

Edited by borreddog, 30 October 2008 - 15:38.


#392
florian_cj

florian_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2005

View Postborreddog, on Oct 30 2008, 15:35, said:

eu unul am sa astept pentru ca nu am decat TVIX mai interesant (pentru ce-mi doresc eu) pe piata.

daca va fi la un pret decent pentru ce ofera eu voi lua unul.

In aceeasi situatie sunt si eu. La mine pret decent inseamna maxim 1100 lei. In cazul in care costa mai mult sau se va lasa asteptat o sa iau un PH A110 si am incheiat povestea.

Daca nu apare inainte de sarbatori E-Boda o sa piarda un client.

#393
maxers

maxers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.10.2006
Daca va fi in carcasa de 430+unitate optica mai pune ceva la ciorap pana apare pe piata scula...ca sigur va bate pe la 1500 de ron.

#394
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu va avea unitate optica. Asta ramane la latitudinea fiecaruia daca vrea sa isi puna asa ceva sau nu. Carcasa se mareste pentru a nu mai lasa nimic pe afara (alimentator, DVD Rom extern, etc). Plus ca se va incadra mai bine cu ce are lumea pe acasa. Asa ca pretul ar trebui sa fie sub acei 1.100 lei.

Cu siguranta ca stiu si ei ca daca nu il scot pana de sarbatori vor pierde multi clienti. Deja lumea nu mai are rabdare si posibilitatea achizitionarii de noi modele creste pe zi ce trece. Intre timp se vor destepta si altii cum sa le faca pentru a atrage cat mai multi clienti. Sunt sigur ca nu depinde totul de E-Boda Romania ci si de partenerul chinez. Si din experienta pe care am avut-o cu playerele DivX, chinezii au un mare talent in a se face ca nu inteleg pentru a obtine tot felul de amanari.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 30 October 2008 - 20:08.


#395
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
As vrea sa spun si eu cateva doleante pentru acest player si o sa le iau pe rand chiar daca au fost enumerate deja:
Audio:
sa redea toate formatele audio inclusiv lossless, ac3 ( dts, dolby ) si binenteles HD audio over HDMI ( Dolby True-HD si DTS-HD Master Audio)
Video: in primul rand  redare 1080p / 24p
toate formatele video, inclusiv: tipurile de imagini si fisierele DVD-urilor cat si formatele HD ( inclusiv blu-ray chiar daca se zvoneste ca ar fi pe cale de disparitie. atentie la .m2ts, subtitratea din .mkv, posibilitatea selectarii altui fisier srt. sau .sub in timpul rularii fisierului video ( se poate vedea la tvix ), nu uitati de posibilitatea schimbarii sursei video, subtitrarii, canalul audio si tipului de afisare video din telecomanda, in timpul vizionarii. Atentie mare si rog sa se testeze cateva HDD-uri si mai ales HDD-urile externe care pot fi conectate prin USB la unitate, si postarea modelelor de unitati de stocare compatibile cu acest player
Sper ca va suporta un HDDVD/Blu-Ray-ROM SATA si nu doar un DVD-ROM
Sunt sigur ca au fost testate inainte cam cele mai importante media playerele existente pe piata si sper ca acest nou player sa inglobeze cam tot ceea ce au de oferit restul.
Daca se va comporta bine pe ce inseamna audio/video HD / Blu-Ray atunci il voi cumpara, daca nu .... voi incerca norocul si cu varianta mai scumpa si mai stresanta si anume un HTPC

Edited by dacica, 30 October 2008 - 21:09.


#396
florian_cj

florian_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmaxers, on Oct 30 2008, 19:48, said:

Daca va fi in carcasa de 430+unitate optica mai pune ceva la ciorap pana apare pe piata scula...ca sigur va bate pe la 1500 de ron.

Daca tu esti dispus sa dai 1500 e problema ta. Eu nu dau nici 1 leu mai mult de 1100. E-boda ofera ceva mai mult decat PH, si 200 de lei (aprox. 55 euro) in plus pt. iesirile analogice de sunet (pe care nu le voi folosi), afisaj, sursa interna, posibilitate de conectare dvd-rom (pe care nu o voi folosi) si o carcasa mai mare care se incadreaza mai bine cu ce are lumea pe acasa (stb, amplif, etc) mi se pare mai mult decat rezonabil.

Si cand ziceam ca ar fi bine sa apara inainte de sarbatori, ma refeream la Craciunul 2008, nu Pastele 2009! :)

Sa speram ca E-Boda ne va face un 'cadou' placut de sarbatori!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate