Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Ubuntu 7.04

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 404
  • Înscris: 06.12.2006
acum 2 saptamani am facut comanda de pe Ubuntu.com sami trimita ptin posta 3 cd-uri cu ubuntu 7.04 for free.
astazi a venit un plic din olanda foarte pompos sigilat,lam desfacut si inauntru 3 cduri noi noute(si 4 abtibilde cu ubuntu:P).

am un AMD Athlon 64 3200+,2.01 GHz,512 RAM
          HDD 160 GB ,DVD-dl,floapa

partitii:
C:(20 GB)   pe care am windows
D:(140 GB) pe care am 76 GB ocupati care NU vreau sa ii pierd

ce vreau eu:
-sa am 2 sisteme de operare:
  - win xp professional sp2 (care il am acuma)
  - ubuntu (care il am pe live cd)
-sa ma intrebe la butare pe ce OS sa intre(si sa stiu cum sa modific timpul in care alege el automat o optiune)

*am intrat folosind live cd pe ubuntu sa vad cum e....si pot sa spun ca a mers foarte greu,auzeam cd-romul cum zornaia
(ubuntu lam vazut la scoala cum e si mia placut)
**nam reusit sa setez conexiunea de internet!cand am intrat de pe live cd. eu am conexiune la rds,la Network Connections imi apar doua conexiuni
  1) Local Area Connection (conected)
  2) RDS,conexiune cu user si parola primite de la rds,facuta de mine dupa instructiunile unui tip de la "rds call center"

cum fac sal instalez?:D

P.S.: stiu ca sunt o groaza de topicuri cu cemi trebuie mie dar sunt numai raspunsuri aiurea,nam inteles nimic si vreau sa fiu helpuit:P(am folosit "search",am fost
cuminte,dar prost ca nam inteles:D)

Edited by unu-de-pe-aici, 28 September 2007 - 20:16.


#2
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Cel mai ușor e să lași loc liber pe HDD, și să îi spui installer-ului (care are și traducere în română ;)) să folosească cel mai mare spațiu liber continuu. Ubuntu își va face partițiile singur și nu se va atinge de celelalte.

Îți va detecta XP-ul și îl va adăuga în boot manager. Dacă vrei să modifici timeout-ul, editează opțiunea "timeout" din /boot/grub/menu.lst

În legătură cu conexiunea la RDS: sudo pppoeconf în Terminal, răspunzi cu opțiunea implicită la toate întrebările și introduci numele și parola primite de la ei.
Eu am avut probleme cu PPPoE când făceam trafic (conexiunea pica), am rezolvat editând /etc/ppp/peers/dsl-provider și înlocuind:

lcp-echo-interval 30
lcp-echo-failure 4
cu

lcp-echo-interval 0
lcp-echo-failure 0
Baftă! ;)

Edited by Dragos, 28 September 2007 - 21:18.


#3
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 404
  • Înscris: 06.12.2006
nu stiu cei asta /boot/grub/menu.lst

nu stiu cei asta sudo pppoeconf în Terminal

please explica ca pt un idiot cei aia terminal si adresele alea

spunemi despre optiuni in limba engleza ca il instalez in eng nu in rom

Edited by unu-de-pe-aici, 28 September 2007 - 21:23.


#4
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Am să las explicațiile referitoare la sistemul de fișiere celor ce știu să explice cum ai cerut :P

/boot/grub/menu.lst este un fișier ce îl poți edita pentru a seta diferite opțiuni pentru bootloader.

Terminal-ul este echivalentul lui Command Prompt (cmd) din Windows XP. Dar mult mai puternic. Vei avea nevoie de el în Linux. Îl găsești în Applications->Terminal.

Acolo va trebui să scrii comanda asta: "sudo pppoeconf", apoi să apeși Enter, după care scrii parola ta (NU se vor vedea steluțe în locul caracterelor). Apoi acolo răspunzi cu Yes (parcă) la toate întrebările, și scrii numele și parola de la RDS.

Dacă ai făcut loc liber pe HDD, deschizi installer-ul, iar când ajungi la partiționare ("partitioning options"? nu mai știu exact pașii installer-ului Ubuntu) alegi "Guided - use the available free space". Apoi îți va cere numele, numele utilizatorului, o parolă (care îți va trebui mereu când vei dori să faci lucruri ce pot dăuna sistemului), fusul orar, și parcă atât. După aia, își va face singur loc pe HDD și se va instala. Când termină apeși butonul "Reboot now".

Rog pe altcineva să explice dacă se pricepe mai bine :D

#5
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

 unu-de-pe-aici, on Sep 28 2007, 22:22, said:

nu stiu cei asta /boot/grub/menu.lst
menu.lst pastreaza configuratia managerului de boot (Grub bootloader). Acolo poti sa modifici ordinea sistemelor de operare.....  

 unu-de-pe-aici, on Sep 28 2007, 22:22, said:

nu stiu cei asta sudo pppoeconf în Terminal
nu stii ce este un terminal....atunci citeste si tu un manual pentru linux. (terminalul este ecranul ala negru in care introduci comenzi

 unu-de-pe-aici, on Sep 28 2007, 22:22, said:

please explica ca pt un idiot cei aia terminal si adresele alea
intr-un amestec de engleza si romana te-am piedut! care adrese?

Ups, am apasat addreply prea tarziu... oricum mult noroc in continuare

Edited by chomulake, 28 September 2007 - 21:41.


#6
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002

 chomulake, on Sep 28 2007, 22:40, said:

nu stii ce este un terminal....atunci citeste si tu un manual pentru linux. (terminalul este ecranul ala negru in care introduci comenzi
The classic RTFM -_-
Vezi că-l sperii cu "ecranul ala negru" :P

Tocmai am găsit un tutorial pentru instalarea Ubuntu 7.04, din punctul de vedere al unui utilizator Windows.

#7
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 404
  • Înscris: 06.12.2006
mersi dragos(pt explicatii,adica chiar mai lamurit fata de restul forumurilor despre linux si tot felu de manuale),maine incerc si mai vorbim aici pe forum

uh am dat edit la reply-ul acesta
tutorialul acela e super tare! maine la prima ora ma pun sal studiez!mersi mult dragos;)  :worthy:

Edited by unu-de-pe-aici, 28 September 2007 - 21:52.


#8
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 404
  • Înscris: 06.12.2006
mai eu stiu cei ala MS-Dos,lam folosit destul de mult inainte cand instalam win 95 si 98 de 3 ori pe zi,nam stiut ca terminal este exhivalentul lui in linux.

#9
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 404
  • Înscris: 06.12.2006
cand ajung la pasul acesta:
http://news.softpedi...n-large_010.png

imi zice:

  Guided - resize IDE 1 master
  Partition # 5 (hda5) and use freed space
  Guided - use entire disk
  Guided - use largest continuous free space
  Manual

ce ii dau?

#10
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
daca vrei ceva mai easy poti instala kiwilinux - este tot Ubuntu dar imbunatatit si adaptat la cerintele romanilor sa zicem...dai un search pe google descarci>faci cd iso>instalezi... si spor la treaba

#11
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002

 unu-de-pe-aici, on Sep 29 2007, 19:49, said:

cand ajung la pasul acesta:
http://news.softpedi...n-large_010.png

imi zice:

  Guided - resize IDE 1 master
  Partition # 5 (hda5) and use freed space
  Guided - use entire disk
  Guided - use largest continuous free space
  Manual

ce ii dau?
Dă-i "use largest continuous free space" dacă ți-ai lăsat destul spațiu pe HDD.
Poți folosi și "resize", dacă hda5 e partiția de 140 GB.

#12
unu-de-pe-aici

unu-de-pe-aici

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 404
  • Înscris: 06.12.2006
daca dau "use largest continuous free space" imi zice ca nu am destul spatiu desi pe d: am vreo 60 de giga liberi si pe c: vreo 15

#13
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Micșorează întâi D: cu un program de partiționare.

#14
Looser

Looser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 01.07.2004

 Dragos, on Sep 30 2007, 11:09, said:

Micșorează întâi D: cu un program de partiționare.
Ce vrea sa spuna dl. Dragos este ca Linux-ul nu vede drept libera o partitie Windows chiar daca aceasta e goala. Poti folosi sau o unealta de partitionare cu care sa faci spatiu pt. Linux, un spatiu care sa nu fie formatat in nici un fel, inainte de a incepe instalarea Ubuntu, sau sa modifici o partitie de Win in timp ce instalezi Ubuntu (utilizezi sau optiunea asta "Partition # 5 (hda5) and use freed space" sau optiunea asta" Guided - resize IDE 1 master"). Hda1 ar trebui sa fie C:\-ul tau.

#15
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

 Dragos, on Sep 30 2007, 11:09, said:

Micșorează întâi D: cu un program de partiționare.
daca ati observat in poza este vorba de o partitie virtual box (il foloseste emulat) de 3,5 giga. Practic nici nu are legatura schema de partiti a sistemului(ca este windows c,d,e etc sau linux) si de programul de emulare. Poate ar trebui sa te uiti configuratia Vbox, si sa faci de acolo o partitie mai mare de 3,5 GB,
PS de ce nu folosesti Qemu?

Edited by chomulake, 30 September 2007 - 14:08.


#16
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002

 chomulake, on Sep 30 2007, 15:07, said:

daca ati observat in poza este vorba de o partitie virtual box (il foloseste emulat) de 3,5 giga. Practic nici nu are legatura schema de partiti a sistemului(ca este windows c,d,e etc sau linux) si de programul de emulare. Poate ar trebui sa te uiti configuratia Vbox, si sa faci de acolo o partitie mai mare de 3,5 GB,
PS de ce nu folosesti Qemu?
Nu foloseste VirtualBox. Poza aceea era din articolul de pe Softpedia News.

#17
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007

 Dragos, on Sep 30 2007, 16:39, said:

Nu foloseste VirtualBox. Poza aceea era din articolul de pe Softpedia News.
Imi cer scuze, am fost indus in eroare de acea poza. Oricum sfatul de mai inainte este indicat: cel cu redimensionarea partitiei D
Poate folosi un utilitar gen Gparted sau qparted iar pentru windows , iar dupa "resie" ii da Guided - use largest continuous free space.(Sau poate sa incerce manual, o partitie swap si una ext2-3 montata in /, nu are nevoie de home pentru ca va putea folosi partitia de windows pentru a depozita fisiere).
PS- in mod normal Ubuntu (debian) poate fi instalat ( plus 50-60 de programe cu dependente descarcate ulterior cu apt-get synaptic) pe aproape 6 gb

#18
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002
Desigur, mai exista si Wubi, care instaleaza *Ubuntu in Windows.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate