Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

NASA a cumaparat 76 buc. Nikon D2Xs

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003
Stirea .
NASA  a mai colaborat cu Nikon.

Edited by cristian_sen, 07 August 2007 - 19:39.


#2
softpedistu

softpedistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.05.2007

View Postcristian_sen, on Aug 7 2007, 20:22, said:

Stirea .
NASA  a mai colaborat cu Nikon.
Marketing....:)

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Marketing, nemarketing, aia au cumparat 76 de bucati + accesorii + obiective. Sau crezi ca Nasa a dat cu banu'? Au studiat produsele, ofertele, probabil si cine a dat un discount sanatos si au ales Nikon.

#4
visulalexandru

visulalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.06.2007
Nu e nimeni pe aicea din echipa Nasa sa posteze si niste poze din spatiu ? :P

#5
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
76!?!?! e clar ca or sa le dea la soferi. pentru trimis in spatiu aveau nevoie de una, nu?:P

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De unde stii ca nu au 76 de sateliti-spion cu maimutici pregatite sa faca poze :)?
Acuma, reclama, nereclama, au castigat o licitatie (ca asa este cu bugetarii) si parametrii camerei s-au inscris in cerintele ofertei.

#7
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
mda, e clar: imi trebuie si mie doua! :D

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postgrig_jr, on Aug 7 2007, 17:21, said:

mda, e clar: imi trebuie si mie doua! :D
Unse tot cu Braycote?

#9
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003

View PostTudor_DX, on Aug 7 2007, 22:30, said:

Marketing, nemarketing, aia au cumparat 76 de bucati + accesorii + obiective. Sau crezi ca Nasa a dat cu banu'? Au studiat produsele, ofertele, probabil si cine a dat un discount sanatos si au ales Nikon.

Ba eu cred ca au dat cu banu'. In Nikon. Vreo juma' de milion de para ,dupa un calcul sumar si daca nu le au de la vreo firma capusa. Dar mai ramane o intrebare: carduri dom'le,carduri de care au luat ???

View Postvisulalexandru, on Aug 7 2007, 23:46, said:

Nu e nimeni pe aicea din echipa Nasa sa posteze si niste poze din spatiu ? :P

Uite aici. Nu e dijitale dar unele e spectaculoase.

Edited by cristian_sen, 08 August 2007 - 16:53.


#10
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Ma intreb ce comision si-au luat responsabilii cu achizitiile si licitatiile de acolo :rolleyes:

#11
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Ma intreb ce comision si-au luat responsabilii cu achizitiile si licitatiile de acolo
baiete, ai trait prea mult prin Romanica.
iti propun ca urmatoarea ta vacanta sa fie undeva in vest, poate chiar in State daca ai bani.

#12
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postbchendran, on Aug 9 2007, 11:46, said:

baiete, ai trait prea mult prin Romanica.
iti propun ca urmatoarea ta vacanta sa fie undeva in vest, poate chiar in State daca ai bani.

Tu crezi ca romanii au inventat roata? De unde crezi ca a venit moda comisioanelor pe achizitii publice?

BTW, stau destul de mult prin vest si acolo nu misca nimic fara comision, crede-ma.

#13
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stai in tara care trebuie... in US angajatii guvernamantali nu pot lua legal "comisioane" aici se cheama "bribery" si "rigged bid"... Sigur, exista nepotisme, clientela politica dar nu la nivelul asta (astia sunt bani de buzunar, nu afacere sa te manjesti). Dar ai vazut, toate documentele si detaliile licitatiei sunt publice, competitorii pot striga "fault" oricand.

#14
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
la un moment dat.. nasa a luat si 30 bucati de aparate kodak dcs 760 (tot pe montura nikon - 6mp). deoarece kodak nu a mai scos un aparat pe un corp pro cum este F5.. s`au reorientat. a fost si o discutie despre aceasta pe dpreview.com
aparatele la vremea lor au fost f fainutze, la un moment dat era prezentata o inregistrare cu unul din astronauti ce a pierdut un aparat in spatiu :)
cum gasesc link`urile pe pun aci, bafta

PS: eu detin un aparat kodak de mare rezolutie.. imi pare foarte rau ca au cam desfiintat divizia lor pro. ca tot s`a lansat 1ds mk3, in 1996 kodak avea deja un aparat de 6 megapixeli.  la vremea aceea canon... :) dar na.. pana in 2000 si ceva.. au fost primii.. pana cand au dat`o in bara de nu si`au mai revenit. pot sa spun ca au fost cu mult inainte de vremea lor acele aparate, chiar si azi.. la modelele astea noi abia lansate.. vad niste functii ce le avea kodak acum ani buni. dar... :(

#15
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Postdeimos, on Aug 21 2007, 01:20, said:

PS: eu detin un aparat kodak de mare rezolutie.. imi pare foarte rau ca au cam desfiintat divizia lor pro. ca tot s`a lansat 1ds mk3, in 1996 kodak avea deja un aparat de 6 megapixeli.  la vremea aceea canon... :) dar na.. pana in 2000 si ceva.. au fost primii.. pana cand au dat`o in bara de nu si`au mai revenit. pot sa spun ca au fost cu mult inainte de vremea lor acele aparate, chiar si azi.. la modelele astea noi abia lansate.. vad niste functii ce le avea kodak acum ani buni. dar... :(

nici in ziua de azi nu am inteles de ce a pierdut kodak in cursa camerelor digitale. marketing prost ? subestimarea concurentei ? ideea e ca la inceputurile fotografiei aveau un avantaj urias in fata celorlalte firme.
probabil si faptul ca alte firme aveau bugete mai mari pt cercetare , bugete aduse din tehnologia aparatelor analogice (ex. canon) sau firme care aveau buget din alte ramuri (ex. sony).

@ontopic
din cate stiu eu (neoficial) nasa foloseste nikon dintr-un singur motiv: o mai buna pastrare a caracteristicilor sticlei din obiective, la variatii mari de temperatura (decat canon).

#16
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Posteliz, on Aug 21 2007, 15:38, said:

nici in ziua de azi nu am inteles de ce a pierdut kodak in cursa camerelor digitale. marketing prost ? subestimarea concurentei ? ideea e ca la inceputurile fotografiei aveau un avantaj urias in fata celorlalte firme.
Kodak sta bine mersi, insa e o clasa mai sus, produce sezorii din cel putin jumatate din modelele de format mediu digital.

#17
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
acuma na.. gasisem un document scris de cineva de la sinar.. si compara senzorii kodak cu dalsa.. cei de la sinar explica de ce au ales dalsa si ce avantaje au. nu ma pricep chiar asa bine la senzori dar.. posibil sa piarda teren si acolo :( cel mai mult imi pare rau de camerele lor, au fost unele f interesante ca 760 monochrome. e si un articol pe luminous landscape despre. mai erau si modele specializate IR, cele de sport (720x) cu iso 6400 si chiar 25600! pacat de tehnologiile lor..

#18
hash

hash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.03.2006
Uitati-va la asta si o sa intelegeti de ce cumpara atatea camere... cred ca sint deja multe nikonuri in orbita :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fTBFlSwtBKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate