Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Mitsubishi Colt

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006
la cati hm ai ajuns? cum se comporta? Si eu sunt in cautare de masina si am luat si Colt-ul intre variante si m-ar interesa cat mai multe despre el..nu stiu exact ce sa te intreb....eventual consumul,desi nu e concludent avand in vedere ca e noua masinuta.Ar mai fi costurile reviziilor..piesele?fiabilitate..chestii de genul asta...ms.

#20
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
N-am prea condus in ultima vreme, parca 1700 arata ieri.

Am notat pe ultimul bon de alimentare km la care am facut plinul, o las pana se aprinde becul rosu, fac calculele, estimez cam ce % am facut urban si cat extraurban, si o sa am un raspuns la intrebarea legata de consum. Provizoriu, ce-i drept, pentru ca banuiesc ca mai dureaza pana sa-si intre in normal la consum, poate dupa 3-4000 de km. In continuare o tin pe benzina de 95 de la OMV. Indicatorul rezervorului arata ceva mai mult de un sfert consumat ( de la plin ) ieri, si am facut ~ 180 km, din care cam 90 extraurban. Un sfert de rezervor ar fi cam 11 litri. In cei 90 extraurbani am tras putin de masina, am ajuns la 140 kmh, putea si mai mult insa era trafic si destui obositi care depaseau ( cu a 5a probabil ) asa ca am redus. Acum o saptamana am ajuns la 150 kmh, tot pe aceeasi sosea buna pentru asa ceva, si cred ca s-ar mai fi dus pana pe la 170 la ora linistit.

Despre costurile reviziilor chiar nu stiu ce sa spun, eu mai am ceva pana sa ajung la prima... Voi posta aici pretul si ce s-a schimbat.
Fiabilitate... dupa 1700 km ar fi si culmea sa am ceva de reprosat la un Mitsubishi. Tot ce am bagat in ea a fost lichid de spalat parbrizul si verificat presiunea la roti. Am luat in portbagaj o apa distilata si un litru de uei, sa fie acolo. Nici pe alte forumuri unde mai activez nu am citit de probleme grave la acest model, cel mult relatari de ceva greierasi de la unii posesori... atat.

#21
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Revin cu noutati.
Ultima alimentare, de care ziceam mai sus, am facut-o la 1495 km. Ieri s-a aprins becul ( galben, nu rosu ), a piuit de vreo 4 ori ( cum face si cand nu-mi pun centura, eu sau pasagerul din dreapta, daca exista ) si m-am oprit la OMV. Cred ca mai mergeam cativa zeci de km cu becul aprins, asa ar fi normal. Insa am preferat sa nu risc, pentru ca nu stiu pe unde trebuie sa ajung repede si nu vreau sa mai pierd vremea cu alimentari, ocoliri, etc...
Deci, de la plinul facut la 1495 km, becul s-a aprins la 2005 km B)  42 de litri consumati in 510 km, din care mai putin de 100 extraurban, cu A/C deschis tot timpul, in special pe treapta 2 din 4. Si tineti cont si de faptul ca nu am prea iertat-o, pe unde am putut s-o calc in siguranta ( pentru cei din Suceava - adica in zona Orizont spre Bazar si dupa aceea de la Sala pana in Centru ), a vazut si 70 - 80 kmh in oras. Deci in conditiile descrise pana acum, si motorul fiind inca nou, eu zic ca a consumat ok, in limite rezonabile, ~ 8,3 la suta. Benzina a fost de 95. Ieri am pus de 100, cea de 98 fiind o necunoscuta pentru OMV Suceava... In scurtul drum de la OMV pana acasa, mi-a parut mai sprintena. Sper sa nu fie autosugestie :D , mai testez eu zilele astea.
In rest, nimic de reprosat.
Am vazut destule Colturi in Suceava in ultima vreme, sunt si vreo 2 la fel ca al meu, am vazut si unul rosu in 3 usi. Am fost si pe la dealer, am studiat un pic noul Outlander... poate mai incolo, cand cresc mare :rolleyes:

#22
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

View Postspe, on Aug 29 2007, 10:55, said:

Am fost si pe la dealer, am studiat un pic noul Outlander... poate mai incolo, cand cresc mare :rolleyes:
Dar acum câți ani ai? :photo:

#23
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:lol: Is mare si acum, am aproape 27 de ierni... Am folosit expresia in sensul de "mai mare" la buzunare :D ca acum sunt mai mititel, asa...

#24
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006

View Postspe, on Aug 29 2007, 21:14, said:

:lol: Is mare si acum, am aproape 27 de ierni... Am folosit expresia in sensul de "mai mare" la buzunare :D ca acum sunt mai mititel, asa...
de ce nu-i pui doua dungi de-a lungul masinii...pe capota,acoperis si spate..chiar vb cu un prieten zilele trecute care acuma vrea sa-si cumpere si zicea ca vrea sa ii puna doua dungi sa arate mai deosebit.. :P

#25
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Doua dungi s-ar potrivi poate la un Colt CZ3, in 3 usi adica, rosu sau albastru. La gri sobolanul meu nu prea merge, si nici nu imi place, prefer sa ii cumpar un filtru sport B)

#26
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
intrebare.....ai avut cumva standard si geamuri fumurii pe spate si luneta?

#27
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Nu. Am vazut ca la facelift asa sunt, cu geamuri spate si luneta fumurii, si parca au si farurile o nuanta de negru.

#28
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
P.S. - Nu cred ca am scris mai sus, insa Coltul vine dotat cu un "kit de reparatie pana", nu cu roata de rezerva. E acelasi raha... sistem folosit si la Mercedes Clasa A si Smart Forfour. Sincer mie nu-mi inspira prea multa incredere chestia asta formata dintr-un compresor de aer ( alimentare de la bricheta, si zgomotos ca naiba ), un lichid care se toarna in roata ( probabil de genul celor care se pun in radiator / sistem de racire, pentru fisuri ) si furtunasele aferente. Poate e bun, dar asa-i romanu', mai refractar la nou. N-am avut ocazia sa-l folosesc.
Cred ca merg sa caut un cauciuc + janta care sa incapa in locul special pentru roata de rezerva.

#29
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Ma bucur ca Mitzuko (cum ii zice nevasta-mea) este o masina apreciata. Eu am condus-o 1 an intreg si am fost foarte multumit de ea. Desi imi plac masinile mai mari...dar cand estei nevoit?!
Oricum este o masina incredibil de incapatoare pentru clasa ei. Vorbesc ca un om cu doi copii (micuti - 7 si 2 ani) care stau bine mersi in masina asta pe scaunele lor.
Este adevarat, nu este un loc foarte mare pentru bagaje, este mai greu daca pleci intr-un concendiu mai lung, mai ales cu copii mici. Dar cu putin efort intra toate fara probleme deosebite.
Despre performante - este absolut fasneata (cel putin a noastra, 1.3 cu 95 CP). Se 'pune' mai greu pe drum, trebuie neaparat schimbat in treapta inferioara daca faci depasiri mai in forta (chiar cu 2 trepte) si atunci nu ai probleme.
Pe Cta-Buc eu am mers in general cu ea la 150-155 fara nici o problema (real nu vitezometru ca ala arata cu vreo 8 km/h mai mult la viteza asta). Este o masina de turatie, este zgomotoasa la viteze mari dar in rest nu ai ce sa-i reprosezi.
Asa cum spunea cineva mai sus - greu de acceptata chestia cu kitul de reparatie dar trebuie luat ca atare. Anvelopele de pe a mea sunt Bridgestone (asa a venit masina) si in 12 luni nu am facut nici o pana (21,000 km) - multumesc lui Dumnezeu!
Revizia am facut-o la 15,000 - gratis (am prins oferta de anul trecut) - doar ulei si filtru au schimbat.
Tuturor - Multi KM fara incidente!

#30
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
In numele tuturor, multumesc pentru urari ! :D

Corect, loc putin pentru bagaje, insa eu nu de asta am luat-o. In 75% din timp singurul "bagaj" e telefonul sau un dosar-doua.

Subarufan sau/si Subarudriver ? B) Ca imi place poza din avatar. E de la masina proprie si personala ?

#31
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postspe, on Sep 13 2007, 12:53, said:

Subarufan sau/si Subarudriver ? B) Ca imi place poza din avatar. E de la masina proprie si personala ?
Este de la masina personala (are doar 1 luna).

#32
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Aha, am vazut ca ai deschis si un jurnal de bord azi...

In alta ordine de idei, multa :finger: celui care mi-a furat antena noaptea trecuta. Ii doresc sa ia medicamente de banii aia, daca o vinde, sau sa-i cada un bolovan pe masina, exact in locul unde a montat-o, daca o foloseste.

Edited by spe, 14 September 2007 - 13:11.


#33
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Revin pe micile ecrane cu noi impresii :P

In primul rand, am o marturisire trista de facut: am devenit un sofer de duminica :down: Am facut doar 5000 de kilometri de prin iulie de cand am Coltul. Unde or fi vremurile bune, cand 5000 km pe luna mi se pareau putin ? Eh, joburile astea, cum te tin ele legat de birou si cu ochii beliti in monitoare...

Masina se comporta foarte bine in continuare, nu am nimic de reprosat. O singura chestie care nu-mi place ar fi consumul, cel mediu imi indica ~ 10 litri / 100 km. Totusi tinand cont ca in ultima vreme a vazut doar orasul, si ca aerul conditionat functioneaza non-stop, e ok. Recunosc ca am talpa mare si grea, si ca o calc. Poate totusi va mai scade consumul cand ajung pe la 10 - 15.000 km, adica peste vreun an s-ar parea :lol:

Edited by spe, 21 November 2007 - 09:39.


#34
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
Ai aflat ceva de revizii ?

Am fost astazi la dealer-ul din Baneasa. Am ramas foarte impresionat de masina (Colt 5 usi)
Spatiu interior este f. bun (eu am 1.90).
Bordul foarte bine gandit.

Pe mine ma intereseaza varianta diesel. Sunt totusi putin ingrijorat de faptul ca e in 3 pistoane.
Am vorbit cu baiatul de acolo si a spus ca se asteapta o reducere substantiala valabila pana in martie (1000-1500 euro)

De revizii el mi-a spus ca sunt in jurul la 100 euro. Sunt curios daca este adevarat.

Astept si alte opinii din partea posesorilor.

#35
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Chiar astazi m-am bucurat din nou de versatilitatea si de spatiul interior al Coltzatului meu. Am avut de transportat un pachet de 1,70 x 0,5 x 0,5 m si a incaput :rolleyes:

De revizii inca nu stiu nimic... ba de fapt stiu ca nu cred ca voi merge la serviceul din Iasi, despre care am auzit doar de rau. Cred ca voi trage o fuga pana-n Brasov cand va fi sa fie. Mai am destul pana atunci.

Ingrijorat in ce sens de cele 3 pistoane ale dieselului ?

Sa faci un drive test cu dieselul si cred ca te vei convinge singur.

#36
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
Am vazut motoare in 3 pe benzina (Skoda Fabia, Opel Corsa) si sunetul este putin deranjant.

Ma mira faptul ca 1.5 turbo diesel are 3 pistoane ? Cica e motorul de pe Mercedes A Klasse, asa e ?

Felicitari pt masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate