Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Mitsubishi Colt

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
foarte interesant hurnalul
cat costa masinutza si ce optiuni are pe ea?

#56
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Scuze ca raspund asa tarziu.

Pret, dotari si altele gasesti in primele posturi pe acest jurnal de bord.

#57
nick20ady

nick20ady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2006
Intretinerea cat de costisitoare este la Colt (piese, revizii etc) ? M-ar interesa si in comparatie cu Ford, Kia, Hyundai, Opel

#58
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mai sunt de facut ceva kilometri pana sa ajung la prima revizie. :D Si nu am idee cat de costisitoare e intretinerea. Pot doar sa-ti spun ca pana acum nu am dat bani decat pe benzina, cauciucuri de iarna si lichid de parbriz.

#59
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Incerc sa ma linistesc inainte de a posta, ca postul sa nu fie precum cuvintele care imi umbla prin cap acum B)

Ii doresc multa "sanatate" :death: celui/celor care s-au gandit sa imi indoaie capota in doua locuri. Am parcat-o aseara linistit, si azi dimineata ( dupa ce dau zapada de pe ea ) vad doua indoituri, diametru ~ 6-7 cm fiecare. Nu e zgariata. Ma gandesc ca ori au dat cu pumnul niste berbeci, ori... nu stiu ce altceva. Distanta intre indoituri e mica, de vreo 5 centimetri. Tarani.

Oare cum pot sa rezolv ? Am incercat sa apas cu mana de pe partea cealalta, insa e destul de groasa tabla... si n-am putut. Ma gandesc la o ventuza ( ca aceea folosita de baietii cu parbrize ). Oare ar merge ?

#60
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
De cateva zile aud un scartait destul de strident si deranjant cand pun frana, in general de la viteze mai mici de 40 kmh. Oare ce-ar putea fi ? Ma gandesc ca are de-a face cu umezeala din ultima vreme, eventual cu substantele imprastiate de "drumari" pe strazi. Dar sunt deschis si la alte "sugestii" :D


Update: Conform raspunsurilor primite AICI , placutele de frana scot acel scartait. Asta neinsemnand ca e ceva in neregula cu ele.

Edited by spe, 21 February 2008 - 14:21.


#61
nick20ady

nick20ady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2006
am facut ieri o drive test cu un colt de 1,3, insa a fost mult prea scurt (3-4 km) pentru a putea sa imi fac o parere despre cum merge.
motorul mi s-a parut un pic cam zgomotos. am ramas uimit de spatiu interior al masiniisi chiar si in spate.
am mai fost surprin placut ca banchetele spate culiseaza 15 cm ca si cele din fata si pot fi chiar scoase de tot din masina in caz ca se doreste un spatiu mare de depozitare.
as fi vrut sa fac un test si cu unul cu motor de 1,1 pentru ca am fonduri limitate si nu stiu daca o sa pot sa imi iau unu de 1,3
in rest mi se pare ok

#62
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Corect, si am mai spus de cateva ori. Daca se cauta in primul rand silentiozitate, nu Colt este raspunsul.

Spatiul interior e la fel cum am mai zis si eu, adica MULT :lol:

Incearca, pe cat posibil, sa faci test exact cu motorizarea pe care ti-o permiti. Indiferent de marca.

Si eu ma gandeam initial la 1.1, insa dealerul de aici avea doar 1.3 pe masina de test... Ma gandesc ca e poate o strategie a vanzatorilor.

#63
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
PRIMA PROBLEMA SERIOASA CU MASINA
:roflmaofast:  :roflmao:  :roflmao:

Scartaie bre ceva in zona banchetei spate. Uneori, la hopuri, parca am o veverita. Ideea e ca se aude un chitait in habitaclu. Atat. As dori sa transmit celor care se ocupa de drumuri multa sanatate si carne, precum si calduroase felicitari pentru brilianta idee de a astupa gropile din asfalt cu pavele ! Super. Doua zile au rezistat pavelele acolo pana s-au lipit de mana vreunui intreprinzator.

Declar solemn ca ii dau voie sa faca zgomote mult mai urate decat face acum, daca promite ca pana la 100.000 km ma suporta la volan, fara sa se supere pe mine si sa ma faca s-o duc in service.

#64
moskba30

moskba30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 14.06.2007
... buna... scartaitul se prezinta si la mine, drumurile din constanta sunt destul de bune, dar... am mai luat si niste "denivelari"... in rest, alles gute, azi am facut revizia la 10 mii de km, costul a fost de 232 de lei si ceva banutzi...uleiul motor este mobil 1, 10W30... iar motorul ramane "dracos"... km multi la bord va urez...

#65
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Multumesc.

La fel va doresc si eu, cat mai multi kilometri fara incidente.


Nu am acum manuale si alte hartii la indemana, dar parca stiam ca revizia obligatorie e la un an sau la 15.000 km.

Si e numai 232 de lei revizia ? :huh: Ca eu ma asteptam la mai mult, dupa relatarile dealerului. Sau poate ati prins vreo promotie, vreo reducere la manopera ceva ?


In other news, trebuia ca astazi sa fac un drum pe niste sosele "bune" pana in Ucraina si retur. Din cauze care este, s-a amanat pe sambata. Sper ca nu mai adaug vreun greieras la colectie. Sper sa-mi iau SUV repede, ca drumurile din tara vecina pot fi parcurse confortabil doar intr-o masina cu suspensii de off-road.

#66
cdani25

cdani25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.08.2004
Salutare.
Scartaitul este de la bancheta din spate. Daca este culisata in fata ( 15 cm) la hopuri si la mine apare "veverita". incearca sa le tragi bine in fata si sa asezi spatarul cit mai in spate. Ideea e ca bancheta nu mai are in ce sa se "sprijine" cind partea din spate e culisata in fata si intra in vibratie.

5500 km placuti la Colt 1.1 :)

#67
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Multumesc pentru sfat. Nu ma deranjeaza atat de tare pe cat s-ar putea crede.

Good news, consumul mediu a scazut pana la 8,5 l / suta.

Am inca o data confirmarea ca motorasul este destul de potent :D Ieri, cu 2 ocupanti ( ~ 160 kg ) si mai mult de 50 kg de cumparaturi in spate, pe un drum in stare excelenta ( Siret - Suceava ) si liber, a "vazut" 150 km / h ( probabil ~ 140 km/h reali pe gps ). In rpm n-as putea sa ma exprim, cred ca peste 4000. In mod sigur mai putea duce, insa n-avea rost. Si chestia de ieri am facut-o de curiozitate ( si ceva graba ). Mai mult de 100 - 110 km / h la o masina gen Colt mi se pare inutil de mult si periculos.


( cumva ) off-topic: In Cernauti am vazut multe Mitsubishi. In special Pajero, dar si L200, Colt si Lancer :wub:
Cred ca din cauza ca aveam Colt ( raspandit in Ucraina, dupa cum am zis ), nu m-a oprit politia pe drum incoace. Au vazut Coltul, au zis ca e vreun compatriot, au vazut numar de Romania prea tarziu. Sa fi vazut ce fata avea militianul care se uita de pe marginea drumului :lol: Nepretuit...

As putea sa zic si despre Mercedesul S500 4matic negru, cu geamuri fumurii, care m-a depasit in drum spre vama. Si pe care l-am vazut dupa aceea invitat intr-o hala speciala din vama, destinata controlului amanuntit... Dar despre asta, pe alt topic. A, tot ieri in vama am aflat unde are Coltul meu inscrisa seria sasiului :rolleyes: Nu stiam. Dar m-am cam schimbat la fata cand vamesul ucrainean a inceput sa traga de toate alea prin masina :)

#68
cjmm

cjmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 26.07.2004
tocmai am facut 20.000 de km (din mai 07) cu coltul meu si ce sa va mai zic: merge ireprosabil. Cum vine primavara a inceput sa revina la consumul lui obisnuit

#69
cdani25

cdani25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.08.2004
Eu am mers cu 165 km/h pe autostrada soarelui, cu un consum de 9.7 , cu Top premium 99+ de la petromV.
S-a comportat excelent.   :D

#70
roandmar-colt

roandmar-colt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2008

View Postspe, on Jul 14 2007, 11:47, said:

Mistique, multumesc de urari. Da, negru sau albastru mi-ar fi placut si mie. Insa in Suceava e mult praf ( se demoleaza niste fabrici mai vechi si se construiesc malluri in loc ) si a trebuit sa aleg o culoare mai jeg-proof. Normal ca masina va fi spalata si intretinuta, chiar daca e de culoare gri sobolan...

Va dati seama ca despre cum se comporta in timp, cat consuma, nu pot sa scriu acum. Are doar 170 km in bord mititica.

Motorul pare sprinten, nu m-a facut de rusine nici in putinele depasiri de ieri. Aerul conditionat si-a facut datoria. Suspensia e cam tare, dar nu deranjanta. Spatiul interior este bine gandit, scaunul soferului se regleaza si pe inaltime, directia e precisa... Dupa asa putini km nu am ce zice de rau sau ca nu-mi place. Si sper nici dupa multi km sa nu am probleme. Din cate am inteles de la dealer si citit pe alte forumuri, probleme mari nu sunt cu Coltul. Eventual ceva greierasi sa apara, si asta datorita drumurilor pe care le platim tot noi ( prin taxele de drum din benzina... probabil nu consumam destul ).

Ceva date tehnice acum, asa cum sunt ele declarate pe oferta de la dealer:

Dimensiuni 3,870 x 1,695 x 1,550 m
Hatchback 5 usi
Transmisie manuala 5+1
Motor MPI MIVEC, 4 cilindri, 16V
1332 cmc
Putere maxima 70 KW / 95 CP la 6000 rpm
Cuplu maxim 125 Nm la 4000 rpm
Viteza maxima 180 kmh
Acceleratie 0 - 100 in 11.1 secunde
Consum 4,8 extraurban / 7,4 urban / 5,8 mixt


Dotari:

Servodirectie electrica
ABS + EBD
Airbag frontal sofer si pasager, airbaguri laterale
Geamuri fata electrice
Faruri reglabile pe inaltime
Bancheta cu spatar rabatabil, culisabila si detasabila
Display central si calculator de bord
Volan reglabil pe inaltime
Jante aliaj 15"
CD player cu 6 difuzoare
Oglinzi exterioare electrice si incalzite
Aer conditionat + racire torpedou
Inchidere centralizata cu telecomanda

Culoare: steel grey ( gri sobolan, metalizata )
Tapiterie rosie

Astea ar fi cele mai importante aspecte. Primii 2-3000 km ii fac cu benzina de 95, asa mi-a recomandat dealerul, pentru un rodaj mai usor si pentru ca benzina de 98 "e prea tare" acum la inceput.
Weekendul asta mai fac ceva km cu ea, revin si aici cu noi impresii dupa.





Salutare posesori de COLT
  Sunt unul dintre cei care are o masina colt si tin sa va spun ca sunt foarte multumit de ea. O am de aproape 2 ani si mari probleme nu mi-a facut . Doar discul si placa de presiune tinand cont ca sotia mea si-a facut practica pe aceasta masina
    In rest numai cuvinte de bine despre ea , viteza ,,,,,numai cu 150-160 consumul mi se pare normal si tin sa va spun ca se infinge , nu ma face de ras in fata altor masini
   Pot sa va spun ca am lasat BMV in urma prin serpentinele muntilor nostri
           mult succes in achizitionarea aceste masini
   PS ---- singurul lucru deranjant este service-ul nostru din romania

#71
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Ma bucur sa vad posesori multumiti de Colt. Ma inscriu si eu in aceeasi categorie :)

@roandmar-colt  Unde ai dus masina in service? Si ce ti-au facut?

#72
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Ce volum are portbagajul? Pe site nu specifica nimic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate