Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#991
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cumva are o sursa de caldura in apropiere? Calorifer, ceva? Sau deschizi un geam un dreptul ei si e lovita de curenti de aer rece? Daunatori are?

#992
deeamarin

deeamarin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.12.2012
Caldura e la 8 m distanta, nu deschid geamul tocmai ca sa nu raceasca printesele, daunatori nu are, a avut doar o frunza de la baza mai ingalbenita si m-am gandit ca ar avea nevoie de niste ingrasamant pentru ca este foarte mare: frunze mari, boboci mari si exista posibilitatea sa nu aiba destui nutrienti ca se intretina. Eu nu le-am mai pus ingrasamant pana acum.

#993
deeamarin

deeamarin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.12.2012
file:///C:/Users/Deea/Pictures/Fotografie0232.jpgUite asa arata. E clar ca e stafidit. Nu stiu ce sa ii mai fac. Caloriferul din spatele ei nu merge nicioadata asa ca nu ar avea sursa de caladura. Chiar imi doresc sa o vad inflorita:(

Attached Files



#994
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postdeeamarin, on 14 ianuarie 2013 - 22:23, said:

file:///C:/Users/Deea/Pictures/Fotografie0232.jpgUite asa arata. E clar ca e stafidit. Nu stiu ce sa ii mai fac. Caloriferul din spatele ei nu merge nicioadata asa ca nu ar avea sursa de caladura. Chiar imi doresc sa o vad inflorita:(
Incearca sa o muti pe pervaz. La mine a functionat.

#995
carmen_14m

carmen_14m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2012

View Postdeeamarin, on 13 ianuarie 2013 - 14:58, said:

Am si eu o mica problema: am o orhidee de trei ani, arata foarte bine per total: frunzele verzi radacinile ok, tija cu boboci, sta pe o masa in fata ferestrei si am observat ca un boboc destul de mare se usuca inainte sa infloreasca si nu inteleg de ce. Prea putina lumina, prea putina apa? (le ud la 6-7 zile prin scufundare)

Se mai intampla. Daca nu se extinde si la ceilalti boboci, nu e motiv de alarmare.

#996
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poate are pur si simplu nevoie de mai multa lumina. Mut-o la geam.

#997
deeamarin

deeamarin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.12.2012
Asta am si facut azi de dimineata doua dintre ele (printre care si inculpata ca mi s-a parut ca mai are un boboc mai bleg)  le-am mutat la geam sa vad daca infloresc mai rapid

#998
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,395
  • Înscris: 13.01.2011
De data asta am reusit sa conditionez tija sa creasca in sus.

Abia a inflorit, sper sa tina macar trei luni.

Attached Files



#999
Gordisi

Gordisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2013
Buna,
Am achizitionat de la Hornbach niste orhidee despre care nu stiam foarte multe, (eu avand doar Phelanopsis), Acasa, le-am scos din ghivece, le-am verificat la radacini, le-am curatat si re-plantat. Cu un Zygopetalum am facut o greseala. Am crezut ca sunt doua plante diferite in acelasi ghiveci si am separat  bulbul cu frunze de restul plantei si am replantat in doua ghivece diferite. Informandu-ma mai mult, mi-am dat seama ca am gresit. Se mai poate face? Sa le pun laolalta din nou?
Daca stie cineva, va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc,

#1000
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Acestea sunt orhideele mele. Cea mov este cea la care i-au cazut o parte din boboci inainte sa o mut pe pervaz.

Attached Files



#1001
deeamarin

deeamarin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.12.2012
La mine problema a fost lipsa ingrasamantului. Dupa ce le-am pus ingrasamant si le-am mutat la geam au inflorit, in afara de una la care a trebuit sa umblu de cum am cumparat-o deoarece avea multe radacini putrezite.

#1002
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009
Buna,
Am primit de la o colega doua orhidee: zicea ca una este octopus si una zygoptetalum (care e si parfumata). Mie imi par din aceeasi familie. Intrebarea mea este daca pseudobulbii pe care au fost flori pot fi indepartati pentru ca arata foarte urat
Attached File  DSC05455.JPG   2.19MB   45 downloadsAttached File  DSC05456.JPG   2MB   47 downloadsAttached File  DSC05458.JPG   2.03MB   49 downloadsAttached File  DSC05459.JPG   2.25MB   44 downloads.Attached File  DSC05454.JPG   2.33MB   55 downloads

De asemenea as dori ceva sfaturi de ingrijire a lor.

Si acum sa laudam putin Phalaele care sunt foarte inflorite [ http://1.1.1.2/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/heart.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  DSC05460.JPG   1.88MB   57 downloadsAttached File  DSC05461.JPG   2.06MB   53 downloadsAttached File  DSC05462.JPG   2.02MB   48 downloadsAttached File  DSC05463.JPG   1.93MB   52 downloads

Si ultima achizitie, care desi am zis ca nu mai cumpar flori mi s-a lipit de mana Posted Image
Attached File  DSC05464.JPG   2.15MB   59 downloads

#1003
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pseudobulbii se pot desparti, dar in grupuri de cel putin 3. Asta daca vrei sa le si inmultesti. Daca nu, mut-o intr-un ghiveci mai mare si mai aspectuos si o sa ai o tufa bogata. Pseudobulbii vechi functioneaza pe post de rezervor de apa pt cei noi. Nu-s chiar inutili. Si uneori mai si reinfloresc.

#1004
Gordisi

Gordisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2013
Buna Diorama,
Eu am cumparat o Zygometalum, care avea un singur bulb, pe care l-am separat de restul plantei (crezand ca sunt doua flori diferite), iar intrebarea mea este daca vor suprevietui cele doua plante rezultate, sau ar trebui sa le pun la loc intr-un ghiveci. Precizez ca nu am facut nicio incizie, le-am desfacut relativ usor, avand fiecare radacini.  
Am facut si niste poze, dar nu m-am priceput sa le atasez.
Multumesc anticipat.

#1005
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View PostGordisi, on 03 februarie 2013 - 16:40, said:

Buna Diorama,
Eu am cumparat o Zygometalum, care avea un singur bulb, pe care l-am separat de restul plantei (crezand ca sunt doua flori diferite), iar intrebarea mea este daca vor suprevietui cele doua plante rezultate, sau ar trebui sa le pun la loc intr-un ghiveci. Precizez ca nu am facut nicio incizie, le-am desfacut relativ usor, avand fiecare radacini.  
Am facut si niste poze, dar nu m-am priceput sa le atasez.
Multumesc anticipat.
Vezi in postul 959 cum se ataseaza pozele. http://forum.softped...e/page__st__954

#1006
irina_d

irina_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 11.11.2009

View Postdiorama, on 03 februarie 2013 - 00:01, said:

Pseudobulbii se pot desparti, dar in grupuri de cel putin 3. Asta daca vrei sa le si inmultesti. Daca nu, mut-o intr-un ghiveci mai mare si mai aspectuos si o sa ai o tufa bogata. Pseudobulbii vechi functioneaza pe post de rezervor de apa pt cei noi. Nu-s chiar inutili. Si uneori mai si reinfloresc.


Pot sa ii despart acum cand sunt inflorite sau trebuie sa astept pana le trec florile?

Edited by irina_d, 03 February 2013 - 18:05.


#1007
Gordisi

Gordisi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.01.2013
Multumesc mult pentru promptitudine.
Am atasat poze cu cele doua ghivece in care am "separat" la zygopetalum bulbul de restul florii. Daca mai e nevoie de altele, te rog sa-mi spui.
Astept cu interes pareri/sugestii pentru a pastra aceasta floare.

Multumiri anticipate.

Attached Files



#1008
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postirina_d, on 03 februarie 2013 - 18:05, said:

Pot sa ii despart acum cand sunt inflorite sau trebuie sa astept pana le trec florile?
Asteapta sa treaca florile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate