Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#955
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nicio problema, e bine ca pui intrebari. Deocamdata e in regula, sa ai bafta cu ea si sa te bucuri de florile ei :)

#956
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Buna,
am si eu 3 orhidee, dar una din ele cred ca este bolnavioara. Are substratul schimbat de vre-o 2 luni, sta la lumina dupa perdea, o ud prin scufundare, are frunzele sanatoase. Orhideea aceasta a avut 2 tije pline cu flori, care au cazut dupa o perioada. De pe cele 2 tije goale, au dat inca 4 tije care erau pline de boboci, iar de la baza plantei a mai dat o tija noua care are acum vreo 30 cm. Problema este cu cele 4 tije de pe care au inflorit cate un boboc, iar ceilalti au cazut toti. De ce oare?

#957
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poate curenti de aer rece? Caldura caloriferului?

#958
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Nu sta in curenti de aer iar caloriferul este la 30 cm de raftul cu flori. Nu stiu sa atasez imagini, sa intelegeti despre ce vorbesc.

#959
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View Postnoha_1508, on 07 decembrie 2012 - 18:13, said:

Nu stiu sa atasez imagini, sa intelegeti despre ce vorbesc.

Pasul unu: În partea din dreapta jos a casuței în care scrii mesajul ai opțiunea „Mai multe opțiuni de răspuns” (la mine e în română, la tine poate fi în engleză dacă nu ai schimbat limba). Dai click pe ea.

Vei avea, la pasul doi o fereastră mai mare pentru mesaje, care are în partea dreaptă jos opțiunea „Atașează fișiere” cu butonul „Selectează fișiere”. Dai click pe el, ți se deschide o fereastră de tip „browse”, de unde selectezi fișierele/pozele respective de pe calculatorul tău, dai OK și gata. Repeți operațiunea de câte ori ai nevoie.

Asta este tot.

Attached Files



#960
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Asa arata orhideea fara bobocei.
Dupa perdea este geam din podea pana aproape de tavan, dar care nu se deschide, deci curenti nu au de unde.

View PostKoShiMin, on 07 decembrie 2012 - 18:35, said:

Pasul unu: În partea din dreapta jos a casuței în care scrii mesajul ai opțiunea „Mai multe opțiuni de răspuns” (la mine e în română, la tine poate fi în engleză dacă nu ai schimbat limba). Dai click pe ea.

Vei avea, la pasul doi o fereastră mai mare pentru mesaje, care are în partea dreaptă jos opțiunea „Atașează fișiere” cu butonul „Selectează fișiere”. Dai click pe el, ți se deschide o fereastră de tip „browse”, de unde selectezi fișierele/pozele respective de pe calculatorul tău, dai OK și gata. Repeți operațiunea de câte ori ai nevoie.

Asta este tot.
Multumesc

Attached Files


Edited by noha_1508, 07 December 2012 - 18:44.


#961
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu stiu ce sa-ti zic. Radacinile sunt sanatoase toate?

#962
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu are lumina suficienta si poate ii e prea cald. eu am o phale pe masa cu violete si desi violetelor le ajunge lumina si infloresc, phalei se pare ca nu ii ajunge! se manifesta la fel: face frunze, tije, da' nu infloreste la fel de bogat ca alta care e direct la geam. aia mai saraca in flori e in sufragerie (geam spre sud, cald la 25 grade zilnic, la 30-40 cm de geam si calorifer) cealalta e in bucatarie (geam spre nord, caloriferul sub geam, doar ca ea sta pe pervaz, cam 18-20 grade, da' se intrece in ramuri din ramuri si inflorita non-stop)

#963
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Geamul din camera lor este de 3,20m / 2.20m cu orientare estica fara bloc in fata. Este foarte multa lumina in camera, in schimb este posibil sa le fie prea cald, voi muta termostatul in cealalta camera si voi lasa la ele 21 de grade.
@ Diorama: cand am luat aceasta orhidee, majoritatea radacinilor erau putrezite, iar cele aeriene erau uscate si se sfaramitau in jurul unui fir, ca o ata mai groasa. I-am schimbat scoarta in februarie, i-ar in octombrie am fost nevoita sa o schimb iar deoarece avea nevoie de un ghiveci mai mare. Acum si radacinile aeriene sunt grase si sanatoase.

PS. Ultima poza reprezinta o orhidee pe care am luat-o de mila din dedeman cu 15 lei. Acum mi-a facut o tija.
Prima poza reprezinta ce este in fata geamului.

Attached Files


Edited by noha_1508, 09 December 2012 - 01:13.


#964
carmen_14m

carmen_14m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2012
Nu ii place ca soarele sa bata direct pe ea. Insa daca i-a fost schimbata scoarta, ii trebuie cateva luni pana sa infloreasca din nou. Si e f importan cum e udata.

#965
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Iarna, nu conteaza ca o bate soarele. Oricum razele nu au puterea pe care o au vara si nu ard frunzele. Vara, in schimb, e bine sa stea ferita, dar la lumina.

#966
carmen_14m

carmen_14m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2012
Corect!

#967
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postcarmen_14m, on 09 decembrie 2012 - 18:04, said:

Nu ii place ca soarele sa bata direct pe ea. Insa daca i-a fost schimbata scoarta, ii trebuie cateva luni pana sa infloreasca din nou. Si e f importan cum e udata.
Pai ziceam ca tocmai a inflorit, dar o parte din boboci i-au cazut.

#968
carmen_14m

carmen_14m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2012
E udata gresit.

#969
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postcarmen_14m, on 09 decembrie 2012 - 18:04, said:

Nu ii place ca soarele sa bata direct pe ea. Insa daca i-a fost schimbata scoarta, ii trebuie cateva luni pana sa infloreasca din nou. Si e f importan cum e udata.


hm...a mea aia din bucatarie a trecut prin schimbarea scoartei acum 1 luna si imediat a dat 3 tije florale.

#970
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Postcarmen_14m, on 10 decembrie 2012 - 06:35, said:

E udata gresit.
Ce intelegi tu prin udat gresit?

#971
carmen_14m

carmen_14m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2012
Prea multa apa. Sau prea rece.

#972
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
multa? poate prea des...


noha, eu ti-as propune sa o muti pe pervaz direct 2-3 luni, va avea si mai multa lumina si ii va fi si mai racoare (datorita apropierii geamului)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate