Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1711
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc diorama pt raspuns.
Cradle este radacina, tija iese de la baza frunzei.

am gasit o cosenila sau cum i-o spune..pe codita la o floare, la orhiduta mica, desi m-am uitat la ea pe toate partile, . Bine ca am pus-o in carantina. Sper sa nu mai fie si altii. Ce este tare ca gangania era mai lata decat codita la floare :)

#1712
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Cred era cosenila...era ovala si arata asa:

http://www.google.ro...chid%2F;750;500

#1713
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, e cosenila. Posted Image

#1714
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Din pacate orhideea phale a inceput sa arunce frunzele, pana acuma i-au cazut doua si cred ca urmeaza si a treia. Spre seara o sa adaug si poze :(( .

#1715
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Am pudrat cu scortisoara pe tulpina, sper ca se vede si in poze o nuanta mai inchisa de verde se poate sa putrezeasca?

Attached Files



#1716
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...orhideea phale a inceput sa arunce frunzele... "
Nu înţeleg ce vrei să spui cu frunzele "aruncate" şi din poze nu se vede ceva ce ar trebui să îngrijoreze.

Ai turnat pe deasupra apă în exces şi aceasta s-a adunat ( şi a băltit ) la baza frunzelor ?
Cinci frunze ( patru fără cea care spui că nu se simte prea bine ) este suficient pentru plantă în perioada asta de vegetaţie.

Pudrarea cu scorţişoară nu are de ce să facă rău.

Edited by Mos_Ilie, 24 September 2014 - 19:08.


#1717
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Cele doua frunze le-am gasit langa ghiveci,  fara sa intervina nimeni si cealalta este foarte moale la atingere, dupa cum se vede in poze cu o nuanta de verde mai inchis pana la jumatatea ei. Nu le-am udat pe deasupra astfel incat sa ajunga apa la frunze.

#1718
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Pare sa fie negru acolo unde ai dat cu scortisoara, probabil ca a ajuns apa la baza frunzei si au putrezit..:(

Sau poate o fi vre-o sarbatoare de-a lor...ca si mini phale al meu a aruncat o frunza...of..comerciantii lui peste.. :(

#1719
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
De aceste pete vorbesc!

Attached Files



#1720
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Acolo le-o fi ars soarele si acum au picat.

#1721
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Nu cred sa fie din cauza soarelui, de ieri a mai cazut una care arata perfect . Mai are 6 frunze din care 4 sunt compromise, se sprijina pe ghiveci si din cauza asta cred ca n-au cazut pana acum. Frunzele sunt verzi si la baza sunt de un verde mai inchis. Nu am mai udat planta de saptamana trecuta, cand am umblat la radacina si am curatat-o.

#1722
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Din cate vad e posibil sa fi putrezit si in afara de apa nu este un alt motiv. Daca in urmatoarele 48 de ore nu mai cad frunze si ramai cu coletul planta e ok Posted Image ... Daca a ajuns apa in colet si a stagnat mai mult timp planta este compromisa.

Edited by rogue80, 25 September 2014 - 08:54.


#1723
auranecoara

auranecoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.05.2014
Cradle87
Poate ar fi bine sa mai umbli încă o data la radacini, sa mai cureți ce o mai fi putrezit si sa pudrezi cu scorțișoară,  fara sa le mai uzi după aceea. Succes!

#1724
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Acum stiu sigur ca eu am omorat planta :( sper ca la urmatoarea floare sa nu mai fac greseala sa o ud atat de des.

Attached Files



#1725
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Spuneam în mesajul_# _1692 că apa omoară mai multe orhidei decât uscăciunea...
Ceva similar scria şi diorama în mesajul_#_1705 .

Ai primit Like pentru că ţi-ai recunoscut greşeala, nu pentru că ai creat dificultăţi plantei.

Personal, cred că planta este în stare să îşi revină miraculos, chiar dacă momentan mai are doar două frunze şi implicit doar patru rădăcini valide.

Nu renunţa la ea. Continuă să o îngrijeşti.

Asigură-te că substratul este în regulă, plasează ghiveciul undeva unde ai lumină moderată, udă prin imersiune timp de 15 - 30 de minute odată la 3 - 4 săptămâni, vezi ca temperatura să nu scadă sub 15 grade şi nu te mai preocupa de ea.

La primăvară, s-ar putea să fii surprins !

Edited by Mos_Ilie, 25 September 2014 - 20:40.


#1726
cradle87

cradle87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 11.09.2014
Legat de substrat nu stiu daca am facut bine insa am lasat doar scoarta, ce a fost marunt am aruncat lasand radacinile mult mai aerate. Dupa o saptamana inca substratul era umed temperaturain camera fiind in medie de 23 de grade.

Edited by cradle87, 25 September 2014 - 20:55.


#1727
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Tu ai umblat la planta si ai taiat din radacini ... e normal ca la inceput sa fie umed mai mult timp ... in plus numarul de radacini din substrat este mai mic deci se absoarbe mai putina apa si trebuie sa o uzi mai rar. Deocamdata mai asteapta .. frunzele arat bine si radacinile ramase la fel ... daca e compromisa planta vei afla in maxim 1-2 zile ... din pacate ce am vazut la tine sunt exact semnele putrezirii coletului: planta pare ok si deodata incep sa cada frunzele pana nu mai ramane nici una si atunci e prea tarziu ca sa mai intervii. E posibil insa din cauza ca ai replantat-o un pic cam adanc sa fi ajuns numai la primele frunze si sa mai fie sperante ... dar din ce din ce am mai vazut si prin alte parti sa te astepti sa pice si celelalte frunze.

#1728
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ba ai facut f bine ca ai lasat numai scoarta. Ce nu a fost bine a fost udatul ala imediat dupa tunderea radacinilor. Plus ca am o banuiala ca era un ghiveci prea mare si cu prea multa scoarta pentru cat de putine radacini mai are. Mai bine in mai putin substrat, chiar cu caracatitele p-afara, dar ferita de umiditatea in exces.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate