Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#3565
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Adevarul ca aprecierea sunetului la orice echipament audio este extrem de subiectiva. Inclusiv la casti.
Graficile cu reaspunsul in frecventa sunt foarte utile. Pentru multi dintre noi anumite "imperfectiuni" din acea curba de raspuns pot rezulta intr-un sunet pe care il apreciem mai bun ,sau mai placut. Desi pe hartie lucrurile e posibil sa stea cu totul altfel.

#3566
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Perfect de acord cu tine, este extrem de subiectivă treaba, dar cred că oricine îşi poate da seama când ascultă o pereche de căşti care urcă de la -15db la 0, asta în mai puțin de o octavă, adică nu prea ai cum să nu îți dai seama că acolo este o problemă...  
Posted Image

Edited by alexx20alexx, 29 March 2017 - 11:11.


#3567
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Este in mod sigur ,dar poate ca multi tocmai asta apreciaza.
E la fel ca la dispozitivele cu lampi unde accentuarea armonicilor de ordin par(de fapt prin distorsiuni) da acea senzatie pe care unii o numesc "sunet cald".

#3568
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postalexx20alexx, on 29 martie 2017 - 10:46, said:

Sennheiser HD8 DJ nu sunt căști pentru audiție muzicală HI-FI sau de Studio, sunt pentru Disc Jockey, acolo nu ai nevoie de fidelitate sau de un sunet neutru ( se folosesc într-un ambient unde oricum este balamuc / gălăgie ). La căștile de DJ prioritățile sunt altele...
Puteam sa pariez ca ai sa te legi de alea aiurea si ai sa ignori graficele de mai jos si ceea ce intreb eu de fapt... :)

View Postalexx20alexx, on 29 martie 2017 - 10:46, said:

Uite aici ce zice Tyll despre ''Beats Studio 2 Wireless''
Am auzit, am vazut... treaba e ca eu imi pun castile pe urechi, ascult diverse piese, le compar cu celelalte casti, si raman cu o impresie... indiferent ce zice Tyll si graficele sale.. :)

Nu stiu ce ar trebui sa se intample conform acelor grafice, dar daca ar fi vorba ca volumul sa scada suficient sesizabil cand se atinge zona aia de frecvente, as zice ca nu prea e cazul... cel putin nu la nivel foarte perceptibil, ca sa-ti atraga atentia..

#3569
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostShadowBroker, on 29 martie 2017 - 13:25, said:


Nu stiu ce ar trebui sa se intample conform acelor grafice, dar daca ar fi vorba ca volumul sa scada suficient sesizabil cand se atinge zona aia de frecvente, as zice ca nu prea e cazul... cel putin nu la nivel foarte perceptibil, ca sa-ti atraga atentia..
Lucrurile nu functioneaza deloc in acest fel, Adica sa simti vreo scadere de volum. Cand asculti o piesa muzicala auzi acolo frecvente de la 50Hz la 16KHz sa zicem. Cu 'j de mii de armonici. Dar auzi totul odata nu frecventele pe rand ca sa simti o scadere in volum cand se ajunge la 5-7KHz ,ca in cazul de fata. Chestia e ca o atenuare de 12dB e deja foarte mare ,asta echivaland in termeni muzicali cu instrumente/sunete pe care efectiv nu le mai auzi in acea "vale" a curbei de respuns. Depinde acum si de tipul de muzica ascultata .La mainstrem si electronica sau hip-hop lucrurile aste pot sa nu deranjeze ,sa nu apara evidente ,ba dimpotriva ,sa placa ascultatorului. La jazz ,muzica clasica in schimb pot aparea probleme mari. Pot detalia dar nu cred ca e necesar.
Urechea umana e  mai sensibila cam intre 2-5KHz ,ca fapt divers. De acest lucru ar trebui sa tina seama toti producatorii de casti. De aceea graficile de raspuns in frecventa la casti difera semnificativ fata de aceleasi grafice la un sistem cu boxe. Ascultatul la maxima proximitate(casti) difera substantial de ascultatul la oarece distanta de sursa sonora.

#3570
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postedigee, on 29 martie 2017 - 14:45, said:

Urechea umana e  mai sensibila cam intre 2-5KHz ,ca fapt divers. De acest lucru ar trebui sa tina seama toti producatorii de casti. De aceea graficile de raspuns in frecventa la casti difera semnificativ fata de aceleasi grafice la un sistem cu boxe. Ascultatul la maxima proximitate(casti) difera substantial de ascultatul la oarece distanta de sursa sonora.
Nu ştiu dacă-i mai sensibilă, poate dimpotrivă: suntem obişnuiţi să auzim amplitudini mai mari în zona 2-5k din cauza efectelor trunchiului, capului şi pavilionului urechii. Când nu asculţi la boxe prin aer liber ci la căşti, cumva trebuie reprodusă exagerarea asta ca să-ţi pară sunetul la fel de natural, deci căştile tre' să aibă un răspuns neliniar care să urmeze o anumită curbă determinată experimental (şi s-a tot lucrat la căutarea curbei ideale; cred că acum se lucrează cel mai mult cu o curbă determinată de cei de la Harman).
http://www.innerfide...sponse-part-one

Asta când vorbim de răspunsul în frecvenţă ideal pentru ascultat muzică. Dacă e vorba de sensibilitatea la tonuri pure curba preferată istoric a fost curba de ponderare A, cu maximul pe la 2-3 kHz (rezultând în urma măsurării decibeli notaţi dBA), iar sensibilitatea la zgomot de bandă largă e descrisă cel mai bine de curba ITU-R 468, care are maximul pe la 6-7 kHz.

Edited by donjoe, 29 March 2017 - 16:05.


#3571
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdonjoe, on 29 martie 2017 - 16:01, said:

Nu ştiu dacă-i mai sensibilă, poate dimpotrivă: suntem obişnuiţi să auzim amplitudini mai mari în zona 2-5k din cauza efectelor trunchiului, capului şi pavilionului urechii.
E vorba de adaptarea de-a lungul istoriei umane a auzului inspre sunetele ce constituie limbajul uman. Asta e explicatia pur antropologica acceptata. De aici si toate modificarile ,inclusiv de ordin anatomic.
In mod sigur castile trebuie sa aibe un raspuns neliniar pentru aceste compensari. Asta daca se doreste in final o apreciere cat de cat liniara din partea ascultatorului. De multe ori insa publicul prefera diverse "coloraturi" ce deriva intocmai dintr-o oarecare neliniaritate.

Edited by edigee, 29 March 2017 - 16:14.


#3572
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostShadowBroker, on 29 martie 2017 - 13:25, said:

eu imi pun castile pe urechi, ascult diverse piese, le compar cu celelalte casti, si raman cu o impresie... indiferent ce zice Tyll si graficele sale.. Posted Image
Dacă toate piesele testate de tine sunt de pe acelaşi album sau de la acelaşi artist sau chiar şi doar din acelaşi gen, şi îţi sună bine pe o cască cu răspuns neliniar, nu înseamnă că genuri muzicale total diferite vor suna şi alea bine pe aceeaşi cască. Acolo intervin graficele. Cum ar veni, te uiţi pe grafice - şi cauţi ceva cât mai neutru - dacă ştii că asculţi multe genuri diferite şi vrei să sune toate bine, nu numai unul.

Edited by donjoe, 29 March 2017 - 17:36.


#3573
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 24 februarie 2017 - 17:23, said:

eventual iei Superlux şi pui pe ele nişte perniţe de AKG K240 cu deschidere mai largă, că modelele de care vorbirăm sunt imitaţii de AKG şi li se potrivesc la fix: http://www.fly-music...71-280-pad.html
Bullshit, se pare că şi perniţele stock erau imitaţii destul de fidele după AKG. Tot ce au AKG-urile în plus e că-s ceva mai moi şi mai comode, dar deschiderea e la fel (nu merge pentru urechi mari) şi subţirimea e aceeaşi (deci nu fac contact cum treb'e de jur împrejur şi nu izolează bine).

Edited by donjoe, 30 March 2017 - 14:43.


#3574
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postalexx20alexx, on 29 martie 2017 - 11:09, said:

oricine îşi poate da seama când ascultă o pereche de căşti care urcă de la -15db la 0, asta în mai puțin de o octavă
Posted Image

Foarte putini (printre care ma numar si eu) inteleg ce-ai vrut sa spui.

#3575
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
La Auchan am gasit casti Sony mdr-v150 https://www.sony.ro/...pe-cap/mdr-v150 la 50 lei. Din review-urile de pe net vad ca sunt destul de laudate.
Ar merita sa le cumpar la acest pret sau mai bine mai pun bani si cumpar ceva de la Superlux?

#3576
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Lasa-i pe altii sa cumpere acele sony-uri, stange bani pentru chinezariile de la superlux ca sunt din alta liga la sunet.

Edited by razor01, 30 March 2017 - 16:04.


#3577
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Are cineva idee daca merita E17K Alpen 2 140 de ron peste un E10K? E mai bun, mai versatil, merge cu casti care vor mai multa putere decat cat poate oferi E10K? Se alimenteaza singur suficient dintr-un laptop(adica sa nu mai fie nevoie sa-l incarc separat)?

#3578
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Din cate vad pe avstore au cam aceleasi DAC PM5102 si aceeasi amplificare pentru casti LMH6643.

#3579
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Tre' să ducă E17k orice scrie la carte (până la 150 de ohmi) conectat permanent pe USB, doar că în modul ăsta o să-i ţii şi bateria încărcată permanent la 100% şi asta o s-o îmbătrânească accelerat (după 1 an rămâne la vreo 80% din fosta capacitate maximă, presupunând că rămâne la temperatura camerei; dacă urcă la 40 de grade în timpul funcţionării rămâi doar cu 65% după 1 an). Eu HA-2-ul prefer să-l folosesc numai pe baterie, ca să rămână sănătoasă bateria mai mult (dar ştiu că-l vreau uneori şi portabil).

Ca putere sunt la fel, iar ca spec-uri audio e o idee mai bun E17-le ca crosstalk şi semnificativ mai bun ca SNR (vezi pe saitul FiiO la specifications: e 113 dB vs. 105; diferenţa la nivelul ăla contează dacă o să asculţi muzică simfonică de înaltă calitate, cu gamă dinamică foarte largă, sau dacă ai obiceiul să dai volumul foarte tare şi totuşi vrei să auzi şi detalii finuţe mai silenţioase).

Edited by donjoe, 31 March 2017 - 17:20.


#3580
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 01.07.2006
Buna ziua, am cumparat o pereche de casti Sennheiser 4.20s pentru ascultat flac-uri in principal pe laptop, fara alta amplificare (muzica simfonica, jazz si ceva rock). Voi obtine sau nu o imbunatatire a calitatii sunetului daca mai cumpar si un amp/dac pentru casti (sa zicem in limita a 250-300 lei), avand in vedere ca impedanta castilor este de 18 ohms?
Multumesc.

Edited by alecsus27, 07 April 2017 - 15:02.


#3581
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Depinde cat de buna/proasta e placa audio de pe laptop... cei de la realtek(daca asta ai) au facut imbunatatiri constante si exista sunet de calitate si pe laptopuri ieftine(astea mai noi)... poti eventual sa incerci un dac dedicat, de ex. Fiio K1 si daca nu iti place il trimiti inapoi...

#3582
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 01.07.2006
Laptop-ul e Acer Aspire S755G, cu placa Realtek.
Am sa le conectez la un receiver Denon 2113 cuplat la BDP Pioneer 150K sa vad daca e vreo imbunatatire.
Dar nu stiu care DAC il va lua, de la BDP sau de la receiver?  Trebuie setat bitstream de undeva, ca sa foloseasca DAC-ul receiverului?

De fapt, la iesirea de casti a astora n-ar trebui sa ma astept la cine stie ce amplificare, probabil nu au amplificare de casti dedicata...

Edited by alecsus27, 07 April 2017 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate