Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#3547
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
In segmentul ala de pret(de fapt sub aprox 500 ron) nu gasesti nimic mai bun decat Creative Aurvana Live...

#3548
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostShadowBroker, on 19 martie 2017 - 20:00, said:

In segmentul ala de pret(de fapt sub aprox 500 ron) nu gasesti nimic mai bun decat Creative Aurvana Live...
... cu excepţia Superlux HD668B dacă vrei semi-deschise, sau HD669 dacă vrei închise şi cu izolare ceva mai bună. Calitatea sonoră e cel puţin comparabilă (na, las de la mine de data asta şi nu afirm mai mult :) ).

#3549
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu daca i se vor parea confortabile superluxurile. Au drivere bune dar scartaie rau de tot la capitolul calitate a materialelor.

#3550
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
La cât costă rămân bani destui şi pentru un schimb de pad-uri. Treb'e testat prima dată - am văzut om chiar aici pe topic care-a zis că i s-au părut OK direct cu pad-urile stock.

#3551
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
A testat cineva produsele Schiit Audio?

#3552
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
S-a lansat un "closed beta" pentru Meze 99 Neo, numai pentru revieweri. :)
http://www.head-fi.o...n#post_13357201

#3553
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu astept sa scoata ceva deschis.

#3554
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postdonjoe, on 19 martie 2017 - 20:26, said:

... cu excepţia Superlux HD668B dacă vrei semi-deschise, sau HD669 dacă vrei închise şi cu izolare ceva mai bună. Calitatea sonoră e cel puţin comparabilă (na, las de la mine de data asta şi nu afirm mai mult Posted Image ).
nu sunt mai bune superluxurile

#3555
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postdonjoe, on 13 martie 2017 - 23:49, said:

HD669, că ai zis că vrei izolare.
Şi totuşi nu prea. :) Da, sunt mai groase pad-urile decât la HD668B sau HD662-Evo, dar tot din acelaşi material ţeapăn, care nu se mulează pe forma capului. Deci chiar dacă pielea aia sintetică ar putea face contact destul de bun pentru o izolare spre-foarte-bună, perniţa nu se deformează adecvat ca să facă asta de jur împrejur. Practic tre' să fii atât de gras încât mergând pe sub ureche de la marginea maxilarului înapoi spre ceafă să nu întâlneşti nicio "cădere" - atunci va face perniţa asta contact bun ca să izoleze calumea. :) Altfel... schimbat pad-urile.

#3556
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Mi-au venit ieri MDR 1A din Franta. Impresia care mi-o facusem in urma diversele auditii prin magazine a fost destul de corecta: au un sunet mai colorat, bass mai puternic(care cam acopera mediile si inaltele) si sunt mai putin detaliate decat Studio 2.0(care are inaltele si mediile, inclusiv vocea, mai pronuntate, mai detaliate).

Oricum, MDR 1A merg foarte bine cu pop/hip-hop. Nu-mi pare rau de achizite. Posted Image Ideal cred ca ar fi o combinatie dintre astea doua... Posted Image

Edited by ShadowBroker, 28 March 2017 - 10:13.


#3557
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

View Postaiulianctin, on 19 martie 2017 - 16:05, said:

Salutări,

Am o pereche de căști JBL Synchros E40BT luate la ofertă la 249 lei. Sunt mulțumit de ele. Le folosesc când sunt în mișcare la sală, când sunt pe bicicletă, când fac treabă prin casă. Wireless la 10 metri, bateria ține chiar 10 ore, dar mă dor urechile de la ele dacă le folosesc mai mult de 2-3 ore.

Totuși, pentru PC vreau ceva căști overear, comode. Nu mă interesează wireless, cablul aș prefera să fie lung, minim 3 metri, bureții să nu se cojească după câteva luni precum la căștile ieftine, plasticul să fie rezistent, să ducă ceva ani buni după ce ies din garanție. Obligatoriu microfon, obligatoriu jack 3.5mm pentru că le folosesc în ieșirea de la un sistem 2.0. Buget undeva la 200 lei.

Mulțumesc.


#3558
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostShadowBroker, on 28 martie 2017 - 10:11, said:

Mi-au venit ieri MDR 1A din Franta. Impresia care mi-o facusem in urma diversele auditii prin magazine a fost destul de corecta: au un sunet mai colorat, bass mai puternic(care cam acopera mediile si inaltele) si sunt mai putin detaliate decat Studio 2.0(care are inaltele si mediile, inclusiv vocea, mai pronuntate, mai detaliate).



Da, chiar îmi aduc aminte... ( Apropo, MrReason nu ți-a mai plăcut? Sau chiar sunteți doua persoane total diferite? ). ⇓

Anyway, în cele din urma te-ai apropiat de realitate măcar la acest aspect, pentru ca asa este, joasele chiar sunt accentuate cam prea mult ( mai ales în zona 70~140Hz ). Se poate vedea și pe grafic ( http://goldenears.ne...dphones/5532177 ). Dar se poate corecta relativ ușor, majoritatea DAP-urilor au un EQ.

Să le stăpânești sănătos!


View PostMrReason, on 03 august 2016 - 06:10, said:

Testat mdr 1a ... ciudate... domina mediile si inaltele, iar bass-ul e ok atunci cand ... este... insa nu-mi foarte place overall... trebuie sa mai ascult beats-urile studio 2...

View PostMrReason, on 13 septembrie 2016 - 17:29, said:

Am reascultat mdr1a si in opinia mea studio 2.0 ofera detalii mai multe, separatie ma buna si sounstage mai bun. Sony in mod surprinzator au categoric bass(cel putin middle bass) mai puternic decat studio 2... la sub-bass beats pot sta mai bine dat tb. Sa le dai atat de tare ca e periculos pt ureche...

View PostMrReason, on 13 septembrie 2016 - 19:11, said:

N-ai inteles tu exprimarea mea. Bass atunci cand este = separatie buna, adica nu inunda alte frecvente, ceea ce eu  mi-as dori uneori... beats tudio 2 au bass mai slab in cond. Normale..

Cu boxele/căștile ( și nu numai ) trebuie să trăim o perioadă, măcar câteva săptămâni, și abia după aceea să tragem concluzia finala. Altfel postam tot felul de impresii eronate pe internet, cu care nici noi care le-am scris nu mai suntem de acord. Posted Image

Edited by alexx20alexx, 28 March 2017 - 12:34.


#3559
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postalexx20alexx, on 28 martie 2017 - 12:12, said:

Să le stăpânești sănătos!
Mersi!

View Postalexx20alexx, on 28 martie 2017 - 12:12, said:

Cu boxele/căștile ( și nu numai ) trebuie să trăim o perioadă, măcar câteva săptămâni, și abia după aceea să tragem concluzia finala. Altfel postam tot felul de impresii eronate pe internet, cu care nici noi care le-am scris nu mai suntem de acord.
Hai sa zicem ca poate m-am inselat partial cu "inundatul" mediilor si inaltelor de catre bass, insa atunci ascultasem si XB950BT care imi lasase o impresie proasta in comparatie cu 1A... e drept ca depinde si destul de mult de piesa, de cat bass are in mod "natural"... insa overall e cum ziceam: au bass, in special mid-bass mai puternic si stau mai prost la detalii decat Studio 2... iar Studio 2, in mod ciudat, scoate binisor(poate chiar mai bine uneori decat 1A) in zona de jos a mid-bass-ului si a sub-bass-ui daca sunt date mai tare pe piese mixate cu bass serios... insa claritatea pe medii/voce si inalte, e net superioara la studio 2, sunt mult mai "in fata" ... si separatia instrumentelor e mlt mai buna... asta cu EQ nu stiu... am sa incerc...

#3560
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostShadowBroker, on 28 martie 2017 - 13:23, said:

Mersi!


Hai sa zicem ca poate m-am inselat partial cu "inundatul" mediilor si inaltelor de catre bass, insa atunci ascultasem si XB950BT care imi lasase o impresie proasta in comparatie cu 1A... e drept ca depinde si destul de mult de piesa, de cat bass are in mod "natural"... insa overall e cum ziceam: au bass, in special mid-bass mai puternic si stau mai prost la detalii decat Studio 2... iar Studio 2, in mod ciudat, scoate binisor(poate chiar mai bine uneori decat 1A) in zona de jos a mid-bass-ului si a sub-bass-ui daca sunt date mai tare pe piese mixate cu bass serios... insa claritatea pe medii/voce si inalte, e net superioara la studio 2, sunt mult mai "in fata" ... si separatia instrumentelor e mlt mai buna... asta cu EQ nu stiu... am sa incerc...

Beats Studio 2 au chiar mai multe probleme, se poate vedea și pe grafic ( http://www.innerfide...Studio22014.pdf ). Totuși este posibil să sune mai acceptabil pe AMP/DAC-uri slabe ( smartphone, de exemplu ), pentru că sunt ajutate de ''electronicele'' din interior. Pentru mine Studio 2 au sunat putin artificial, probabil au niște DSP-uri care încearcă sa le facă să sune mai ''interesant''.

La Sony MDR-1A dacă corectezi zona 70~150hz și le conectezi la un DAP decent, o să obții un sunet destul de bun și relaxant ( cu toate că mulți le preferă așa, fără nici un fel de EQ ). Chiar dacă nu sunt adeptul corecțiilor de ton, sunt de acord că în unele cazuri nu avem ce face și trebuie să apelam la ele.

#3561
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postalexx20alexx, on 28 martie 2017 - 14:19, said:

Beats Studio 2 au chiar mai multe probleme, se poate vedea și pe grafic ( http://www.innerfide...Studio22014.pdf ). Totuși este posibil să sune mai acceptabil pe AMP/DAC-uri slabe ( smartphone, de exemplu ), pentru că sunt ajutate de ''electronicele'' din interior. Pentru mine Studio 2 au sunat putin artificial, probabil au niște DSP-uri care încearcă sa le facă să sune mai ''interesant''.
Graficele alea-s cam frectie, ca nu asculti grafice. Sunt mai detaliate si mai neutre, nu vad cum ar putea un DSP "extrage" mai multe detalii... DSP-urile tind sa bage tot felul de efecte gen srswow, insa nici vorba de asta, mai degraba 1A par mai colorate in stilul asta...

#3562
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Cum adică frecţie? Păi fix ăla este răspunsul lor în frecvenţă.

Ce treabă au detaliile pe care le auzi tu ( alea ''multe rău'' ) cu sunetul artificial de care spuneam eu?
Tu vrei să-mi spui că ție îți sună natural Studio 2? Mie nu, îmi pare rău, dar acele medii nu îmi sună deloc natural ( doar uitându-te la grafice îți poți da seama că este o problemă acolo, dar evident, pentru asta îți trebuiesc și puține cunoștințe ), este și normal să se întâmple asta din moment ce de pe la 100 HZ răspunsul începe să arate ca o lamă de fierăstrău cu coborâșuri și urcușuri care ajung și la ~12 db ( nu mai spun ca pe la 5000~7000 HZ bate la -20db... ).

Eu sunt convins ca dacă faci bypass peste electronicele interne răspunsul în frecventă o să arate chiar mai rău, pentru ca eu cred ca au făcut niște corecții pe acolo, ca altfel nu îmi pot da seama de ce suna în acel fel.

Sony MDR-1A sună warm și cam bassy, după cum am mai spus, dar nu sună asa artificial în zona de medii.

Aici se poate asculta diferența dintre ''RAW" și sunetul trecut prin Studio 2 ( dar parcă am mai postat acest videoclip... ):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_YaH2uaqnJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3563
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postalexx20alexx, on 28 martie 2017 - 18:19, said:

Cum adică frecţie? Păi fix ăla este răspunsul lor în frecvenţă.

Ce treabă au detaliile pe care le auzi tu ( alea ''multe rău'' ) cu sunetul artificial de care spuneam eu?
Tu vrei să-mi spui că ție îți sună natural Studio 2? Mie nu, îmi pare rău, dar acele medii nu îmi sună deloc natural ( doar uitându-te la grafice îți poți da seama că este o problemă acolo, dar evident, pentru asta îți trebuiesc și puține cunoștințe ), este și normal să se întâmple asta din moment ce de pe la 100 HZ răspunsul începe să arate ca o lamă de fierăstrău cu coborâșuri și urcușuri care ajung și la ~12 db ( nu mai spun ca pe la 5000~7000 HZ bate la -20db... ).
Nu stiu ce intelegi tu prin natural/artificial. Mie imi suna ok.

Despre graficele alea, cred ca am mai intrebat si nu mi-a zis nimeni exact ce reprezinta ele. Am citit explicatiile de aici, dar nu am inteles mare lucru.  Spui ceva de urcusuri si coborasuri. Pai toate au. OK, Studio 2 au chestia aia pe la 350Hz care e mai aparte, desi am mai vazut asa ceva la HD8 DJ. Insa eu nu percep nimic in neregula.

Totusi, de ce sa zicem urmatoarele grafice sunt OK? Ca au si astea niste urcusuri si coborasuri, uneori dramatice...

[ https://i.imgur.com/sxjlJel.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poti sa-ti dai seama din graficele astea care e mai bassy, care inunda mediile sau inaltele cu bass-ul, care reproduc detali mai putine samd?

Edited by ShadowBroker, 29 March 2017 - 04:33.


#3564
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Sennheiser HD8 DJ nu sunt căști pentru audiție muzicală HI-FI sau de Studio, sunt pentru Disc Jockey, acolo nu ai nevoie de fidelitate sau de un sunet neutru ( se folosesc într-un ambient unde oricum este balamuc / gălăgie ). La căștile de DJ prioritățile sunt altele...


Uite aici ce zice Tyll despre ''Beats Studio 2 Wireless'' ( http://www.innerfide...o2Bluetooth.pdf ), care au un răspuns foarte similar cu Beats Studio 2 ( http://www.innerfide...Studio22014.pdf ), ba chiar sunt sensibil mai echilibrate în acea zonă, asta spre surprinderea mea ( au o cădere de doar -10db la ~450hz, în loc de ~15... ). Beats Studio 2 Wireless nu am ascultat, dar cred ca suna foarte similar.

Citez:  ''Mid-range is a problematic with the Studio. It's easiest just to point at the FR plot below where you'll see the Studio looking pretty good until it gets to 500Hz where it jumps up in level rising 10dB in one octave (500Hz to 1kHz). This discontinuity through the mid-range, it seems to me, is causing the low-mids to have less weight than the high-mids and produces vocals that lack the heft of a real voice.''

Sursa:
http://www.innerfide...tudio2-wireless

Edited by alexx20alexx, 29 March 2017 - 10:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate